ДНК порекло > Историја и генетика

Брђани и Србљаци, двије различите генетике?

(1/60) > >>

Синиша Јерковић:
Нисам знао како да правилно опишем ову тему.

Већ дуже вријеме, читајући литературу везану за миграциона кретања српског народа, а и скупљајући податке за Српски ДНК Пројекат покушавам да схватим етничке односе на овим нашим просторима. Већ у почетку сам видио да то неће бити једноставан процес.

Зато бих ову тему не бих ширио, ограничио бих је на простор сјеверне Црне Горе и  Рашке након 1690. тј. након велике Сеобе Срба.

Поставио бих сљедећу тезу:

До тог дана , велики дио данашње Рашке области, сјеверне Црне Горе насељен је скоро искључиво српским становништвом, углавном православним уз нешто потурчењака и правих Турака. Пристајање Срба уз Аустријанце, довео је до великог егзодуса Срба из своје матичне области. Турци на пуста имања насељавају махом брдска и малисорска племена (Васојевићи, Кучи, Клименте, Шкреље, Хоти, Бјелопавлићи, Пипери) која веома често долазе у сукоб са преосталим Србима (Србљаци или Хашани у лимској долини, Шекулари, Братоножићи). Проблем Срба је што нису били организовани у велика племена као што је то био случај  са Брђанима и Малисорима и што су самим тим били у дефанзивном положају. Турци нису били претјерано благонаклони ни према Брђанима и Малисорима који су често више јада задавали Турцима него сами Срби који су се све до сеобе 1690. налазили у сређеном систему Пећке Патријаршије под султановом заштитом. И прије 1690. било је одлива српских братстава у брдска племена, поготово у Пипере и Бјелопавалиће, што је доприносило укључивању тих племена у српски национални корпус и у православну вјеру. Слично се дешавало и са Васојевићима и њиховом апсорпцијом српских бртстава долине Лима (Србљака и Шекулараца). Готово сва брдска и малисорска племена до покретања 1690. била су углавном католичка и дијелом православна. У периоду до 1690. турчили су се више Словени и Срби него Брђани и Малисори. Исламизација Малисора почеће касније и биће најизраженија у 18. вијеку, а трајала је све до 19.вијека.

Из ово генетичких података са којима досад располажемо чини се да су међу Брђанима и Малисорима доминирале хаплогрупе (Е1b, Ј2b и R1b), а међу Србима и Словенима (I2а и R1а).

Вјерујем да је и етничка разлика некад била много уочљивија, поготово што су предања црногорских племена препуна прича о нетрпељивости између једних и других. Касније се све то изједначило, становништво се измјешало. Остала је дијалекатска разлика која донекле прати и генетску подјелу: Зетски дијалекат (Е1b) и источнохерцеговачки (I2а).

Ово је доста захвална тема. Покушаћу што више оригиналних текстова да поставим овдје. Очекујем и супротне ставове.

Александар Невски:
Я сам мишљења да су овакви ставови йош увѣк прѣурањени. Ово што йе познато, пар десетина хаплотипова из ЦГ су само врх леденога брѣга. Ми йош увек немамо прѣдставу о порѣклу врло важних племена и братстава, на примѣр о Бѣлопавлићих и о Ровцих (огромна братства Булатовића и Влаховића...). Затим не знамо готово ништа ни о Цетињанах, Црмничанах, Љешњанах. А я нѣсам видѣо ништа ни о Пиперах, иако се они негдѣ спомињу као И2а.
Уосталом, имамо и супротне примѣре. Мойи прѣци, досељеници са Кчева су у скорийе врѣме смѣнили старо становништво Комана, од койих йе послѣдњи, Тодор Бик (то му бѣше презиме), умро у 19 вѣку. Али и я сам И2а.

Синиша Јерковић:

--- Цитат: Александар Невски  Јануар 23, 2013, 10:03:12 поподне ---Я сам мишљења да су овакви ставови йош увѣк прѣурањени. Ово што йе познато, пар десетина хаплотипова из ЦГ су само врх леденога брѣга. Ми йош увек немамо прѣдставу о порѣклу врло важних племена и братстава, на примѣр о Бѣлопавлићих и о Ровцих (огромна братства Булатовића и Влаховића...). Затим не знамо готово ништа ни о Цетињанах, Црмничанах, Љешњанах. А я нѣсам видѣо ништа ни о Пиперах, иако се они негдѣ спомињу као И2а.
Уосталом, имамо и супротне примѣре. Мойи прѣци, досељеници са Кчева су у скорийе врѣме смѣнили старо становништво Комана, од койих йе послѣдњи, Тодор Бик (то му бѣше презиме), умро у 19 вѣку. Али и я сам И2а.

--- Крај цитата ---

Горе сам говорио о конкретној области сјеверне Црне Горе, односно Рашке области. Нисам се дотицао Старе Црне Горе.
С друге стране, треба посматрати од братства до братства. У Братоножићима су изгледа оба главна братства И2а, па би се Братоножићи морали посматрати у свом настанку као српско и словенско племе. Једно од тих братстава , Лутовци је прешло у Пипере и постало дио Пиперског племена. Али има још братстава у Пиперима које треба испитати.

Што се Бјелопавлића тиче, постоји бртаство које је поријеклом од Бијелог Павла, један од тих, Пешић се тестирао као Е1б. Бјелопавлићи су интересантни управо због тог сукоба потомака Бијелог Павла који су дошли из Дукађина, како говори Ердељановић и домаћих Лужана, по свој прилици претходних словенских становника зетске долине. Спомиње се да су се Лужани истријебили међу собом, али опет је понеко братство остало, презрено од правих Бјелопавлића, са којима Бјелопавлићи нису хтјели ступати ни у женидбене везе.

Потпуно исту ствар имамо са Васовим потомцима и њиховим односима према Србљацима. Много је година требало да Васојевићи прихвате србљачка братсва као дио васојевићког племена.

Стара Црна Гора је нешто компликованија, због другачијих миграционих кретања.

Не треба заборавити да је однос Е1б:И2а у Црној Гори 1:1 што знатно одудара од српског стандарда 1:2.

Kor:

--- Цитат: Синиша Јерковић  Јануар 23, 2013, 10:17:01 поподне ---Не треба заборавити да је однос Е1б:И2а у Црној Гори 1:1 што знатно одудара од српског стандарда 1:2.

--- Крај цитата ---

И да је R1a на најнижем нивоу међу свим Словенима, па чак мањи него у знатним деловима Албаније. R1a у ЦГ је на нивоу од 7%.

Тема је добра али свакако се препоручује опрез при тумачењу још увек малобројних података. Међутим, као и у осталим случајевима, важно је поставити хипотезу а време ће показати да ли је она исправна или није.

Александар Невски:
Извињавам се, погледавши првога пута чланак нѣсам примѣтио да се ради искључиво о Брдах и сѣверном крайу данашње Црне Горе и о Рашкой.

Но, морамо признати да ми йош увѣк имамо исувише мало података и о овой области, изузев о Васойевићих и о Кучих Мрњавчићих. Ништа не знамо, када се о Брдах ради, о порѣклу Роваца и Морачана. А за остала брдска племена немамо довољно података да бисмо имали ясну и несумњиву слику о њих.
Што се Бѣлопавлићъ тиче, врло йе вѣроватно да су они главним дѣлом Е1б1б, али я не бих узимао здраво за готово тврдњу припадникъ ма койега братства из Србийе, без потврде бар йош йедним сличним налазом другога братства, по могућству из самих Бѣлопавлића. Много пута сусретах људе из Србийе койи говоре о свойем порѣклу из Црне Горе, а да не знайу ни како им йе се прадѣд звао (и то онай по мужской лози). И питање йе коя йе слава Пешићъ, ако йе света Петка онда би то могло бити.

За причу о петорици браће, родоначелницих племен Васойевићъ, Пиперъ, Бѣлопавлићъ, Хотъ и Краснићий знам од давно, али мислим да йе само мит. И што се тиче везе са Озринићима, мислим да йе скоро немогућа, йер за сада немамо Е1б1б братства овога племена. Мада не искључуйем (малу) могућност да йе првобитно йезгро их стварно било Е1б1б-овско.

Ми бисмо се трѣбали потрудити и наћи што прѣ узорке великих братстава из Брд, найпрѣ од Булатовићъ, Влаховићъ, Радовићъ (из Мораче), Караџићъ (иако се сматра да су они Е1б1б, због Васойевићъ, провѣра нѣйе на одмет), затим од по двойе тройе братстава из Пиперъ и Бѣлопавлићъ, и од йош некога србљачкога братства. Онда бисмо са више поузданости могли говорити о оваквом слѣду догађай, койи йе и по мени врло могућ и вѣроватан.

Исто тако и за Стару Црну Гору, трѣбамо циљано ићи ка одређеним, већим братствомъ, за утврђивање порѣкла нових грана и скупина прѣдањем повезаних братстава, али и за провѣру и потврђивање сада познатих са по йедним узорком. Я већ радим што могу по том питању, на више страна, надам се да ће бити и исходъ.

Мислим да однос И2а : Е1б1б нѣйе баш 1:1, йер йе очито да у узорку од 404 прѣзимена нѣсу били само православни (Срби), него и други, рецимо Цигани (има чак шест узорака лозне скупине Х) и Албанци. Уз то, узорци су узимани по презименах, а вѣруйем да су код И2а лозе братства у просѣку нешто већа (и стария).

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију