Аутор Тема: Порекло српских политичара  (Прочитано 90488 пута)

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #240 послато: Август 22, 2017, 11:05:21 поподне »
Alija Izetbegović je sin Mustafe, a ovaj sin Alijage Izetbegovića.  Alijaga je bio gradonačelnik Šamca prije 1918.  Alijaga je imao brata Hasana i zajedno su došli iz Beograda.  Otac im je čini se bio mrtav.  Kako mi se čini s popisa doseljenika u Šamac, Hasan je bio rođen 1860. a kako se navodi kao najstariji muškarac u domaćinstvu, valjda je Alijaga mlađi godinu dana.  Otac je morao umrijeti godinu prije, a on se zvao Izet-beg.  Prezime nije upisano, ali logično je da se on prezivao Jahić i da je po njemu kasnije rod nazvan Izetbegovićima.  Ovaj Hasan se još ponekad navodi kao Jahić.   

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #241 послато: Август 23, 2017, 12:17:58 пре подне »
Alija Izetbegović je sin Mustafe, a ovaj sin Alijage Izetbegovića.  Alijaga je bio gradonačelnik Šamca prije 1918.  Alijaga je imao brata Hasana i zajedno su došli iz Beograda.  Otac im je čini se bio mrtav.  Kako mi se čini s popisa doseljenika u Šamac, Hasan je bio rođen 1860. a kako se navodi kao najstariji muškarac u domaćinstvu, valjda je Alijaga mlađi godinu dana.  Otac je morao umrijeti godinu prije, a on se zvao Izet-beg.  Prezime nije upisano, ali logično je da se on prezivao Jahić i da je po njemu kasnije rod nazvan Izetbegovićima.  Ovaj Hasan se još ponekad navodi kao Jahić.

Не знам да ли је објављен негде попис Београда из 1834. године?

Тамо би морало бити још неких података о прецима Изетбеговићима.



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #242 послато: Август 23, 2017, 12:52:46 пре подне »
Не знам да ли је објављен негде попис Београда из 1834. године?

Тамо би морало бити још неких података о прецима Изетбеговићима.

Јесу ли тад пописивали муслимане, то јест, Турке?
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #243 послато: Август 23, 2017, 08:36:09 пре подне »
Јахићи из Херцеговине (конкретно поријекло Љубиње) се, према Милићевићу, наводе као раније Томановићи. Али вјероватно се не ради о истим Јахићима.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #244 послато: Август 23, 2017, 09:57:00 пре подне »
Јесу ли тад пописивали муслимане, то јест, Турке?

Треба да јесу, Београд је пописан, а и Турци су становништво.

Јахићи из Херцеговине (конкретно поријекло Љубиње) се, према Милићевићу, наводе као раније Томановићи. Али вјероватно се не ради о истим Јахићима.

И ја мислим да је ово било неко краткотрајно презиме. :)



Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #245 послато: Август 23, 2017, 12:01:23 поподне »
Јутрос је у јавности БиХ одјекнула изјава бошњачког члана Предсједништва БиХ - Бакира Изетбеговића, да су се сви у Босни некада звали "Бошњанима", те да су Срби и Хрвати "измишљене нације".

Ни Изетбеговићи нису Бошњани ако су дошли из српске престолнице, а и они су онда измишљени.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #246 послато: Август 24, 2017, 01:45:19 пре подне »
Ово је невероварно. Један мухаџир из Србије (који нема везе са Босном) налази да је мериторан да одређује ко је ко у земљи одакле не потиче.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #247 послато: Август 24, 2017, 10:15:39 пре подне »
Јахићи из Херцеговине (конкретно поријекло Љубиње) се, према Милићевићу, наводе као раније Томановићи. Али вјероватно се не ради о истим Јахићима.
Има нешто чудно са тим Томановићима. Много љубињских муслиманских родова је везало своје поријекло за њих. Ево на прву ми падају на памет Салмани и Бајрамовићи.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #248 послато: Август 24, 2017, 02:08:12 поподне »
Волфе кад спомену Бајрамовиће, знаш ли ишта о поријеклу Бајрамовића или Барјамовића (православни) са Хргуда?

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #249 послато: Август 24, 2017, 02:20:58 поподне »
Волфе кад спомену Бајрамовиће, знаш ли ишта о поријеклу Бајрамовића или Барјамовића (православни) са Хргуда?
Јок, а знам да поред православних Барјамовића на Хргуду имају и православни Муратовићи.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #250 послато: Август 24, 2017, 02:50:16 поподне »
Добро, а Муратовић је тестиран у оквиру пројекта, па ће мо сазнати нешто о њима.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #251 послато: Август 30, 2017, 10:32:48 поподне »
Зна ли неко нешто о пореклу министра финансија Србије, Душану Вујовићу?
Рођен је у Пожаревцу.

Ја свима говорим да он нема везе с мојим Вујовићима, па да не испадне да лажем.  ;D
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #252 послато: Август 30, 2017, 10:39:02 поподне »
Зна ли неко нешто о пореклу министра финансија Србије, Душану Вујовићу?
Рођен је у Пожаревцу.

Ја свима говорим да он нема везе с мојим Вујовићима, па да не испадне да лажем.  ;D

Хм, можда је требало да прво мало истражим, па тек онда да поставим питање. На овом сајту, на страници Порекло презимена, Град Пожаревац – Браничевски округ пише следеће:

Цитат
–Вујовићи, Алимпијевдан, су дошли пре 50 година (објављено 1928. год.) из Баната, као колар. Синови су чиновници.

Нисам знао да је у Банату било Вујовића. Зна ли ико да ли се још негде спомињу Вујовићи са славом Алимпијевдан?
Презиме ми не делује банатски, па су се вероватно и у Банат раније доселили из неког динарског краја.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #253 послато: Август 30, 2017, 10:40:24 поподне »
Зна ли неко нешто о пореклу министра финансија Србије, Душану Вујовићу?
Рођен је у Пожаревцу.

Ја свима говорим да он нема везе с мојим Вујовићима, па да не испадне да лажем.  ;D
http://www.poreklo.rs/2016/04/12/poreklo-prezimena-pozarevac-branicevski-okrug/
Овде се помињу Вујовићи,Алимпијевдан, чиновници,дошли из Баната

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #254 послато: Август 30, 2017, 10:44:57 поподне »
http://www.poreklo.rs/2016/04/12/poreklo-prezimena-pozarevac-branicevski-okrug/
Овде се помињу Вујовићи,Алимпијевдан, чиновници,дошли из Баната

Претекох те за минут и 22 секунде.  ;)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #255 послато: Август 30, 2017, 10:56:17 поподне »
Претекох те за минут и 22 секунде.  ;)
Челенџ :) Ретка слава, тешко да се нађу Вујовићи са том славом још негде :)

Ван мреже Equinox

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 347
  • I2-Z17855>A1221>Y151307 Ковачанин
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #256 послато: Август 31, 2017, 12:29:11 пре подне »
Зна ли неко нешто о пореклу министра финансија Србије, Душану Вујовићу?
Рођен је у Пожаревцу.

Ја свима говорим да он нема везе с мојим Вујовићима, па да не испадне да лажем.  ;D

Вујовићи од којих потиче Душан Вујовић су 1908. колонизовани из Враћеновића у Куршумлијску Бању. После Другог светског рата се један део Вујовића даље колонизовао са већим бројем Топличана у Ратково, одакле је његов отац прешао у Банат. Службом је био у Пожаревцу када се Министар родио. Део Вујовића је остао и данас их има у Куршимлијској Бањи.

Слична је ситуација са бившим министром а садашњим председником Савеза Економиста, Александром Влаховићем с тим што ми место порекла, одакле је његов род досељен из Црне Горе непосредно пре Првог светског рата у Топлицу, није познато. Он је рођен у Београду а деда му је био учесник Топличког устанка, баш као и отац покојног Петра Бјелице, дугогодишњег директора Економског института у Београду, чији је род досељен у истом периоду у Јовине Ливаде (Прокупље).

Морам да напоменем, да међу њима није било приватне асоцијације пре упознавања кроз професионалну каријеру. Ово напомињем да се не би стекао погрешан утисак пошто их наводим у истој поруци а разлог томе је што су из мог краја.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #257 послато: Август 31, 2017, 12:57:28 пре подне »
Вујовићи од којих потиче Душан Вујовић су 1908. колонизовани из Враћеновића у Куршумлијску Бању. После Другог светског рата се један део Вујовића даље колонизовао са већим бројем Топличана у Ратково, одакле је његов отац прешао у Банат. Службом је био у Пожаревцу када се Министар родио. Део Вујовића је остао и данас их има у Куршимлијској Бањи.

Слична је ситуација са бившим министром а садашњим председником Савеза Економиста, Александром Влаховићем с тим што ми место порекла, одакле је његов род досељен из Црне Горе непосредно пре Првог светског рата у Топлицу, није познато. Он је рођен у Београду а деда му је био учесник Топличког устанка, баш као и отац покојног Петра Бјелице, дугогодишњег директора Економског института у Београду, чији је род досељен у истом периоду у Јовине Ливаде (Прокупље).

Морам да напоменем, да међу њима није било приватне асоцијације пре упознавања кроз професионалну каријеру. Ово напомињем да се не би стекао погрешан утисак пошто их наводим у истој поруци а разлог томе је што су из мог краја.
Милинко Влаховић, капетан - командант Јабланичког комитског одреда до 11.јуна 1917.године.
Раде Влаховић, комадир Четврте куршумлиске чете
Радосав Булатовић – Американац ― четовођа прве јабланичке чете
Можда је неко од ова два учесника топличког устанка био деда Александра Влаховића? А можда је било и више Влаховића учесника , јер ово је са списка команданата команданата који су страдали ...Доста досељеника у Топлицу је пореклом из Роваца, којима припадају и Булатовићи и Влаховићи...
« Последња измена: Август 31, 2017, 01:06:44 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Equinox

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 347
  • I2-Z17855>A1221>Y151307 Ковачанин
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #258 послато: Август 31, 2017, 01:04:16 пре подне »
Милинко Влаховић, капетан - командант Јабланичког комитског одреда до 11.јуна 1917.године.
Раде Влаховић, комадир Четврте куршумлиске чете
Радосав Булатовић – Американац ― четовођа прве јабланичке чете
Можда је неко од ова два учесника топличког устанка био деда Александра Влаховића? А можда је било и више Влаховића учесника , јер ово је са списка команданата ...Доста досељеника у Топлицу је пореклом из Роваца, којима припадају и Булатовићи и Влаховићи...

Милинко се вратио у Црну Гору тако да сигурно није од њих. Врло је могуће да се ради о Раду Влаховићу.

Колико ми је познато, Булатовића има само један род у Топлици, чини ми се да су из Тмаве или Тулара (Прокупље) док је већина из Стубле (Медвеђа). Имам пријатеља од тих Булатовића из Стубле који живи у Бриселу и заинтересован је за тестирање једном приликом када буде долазио у Србију.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #259 послато: Август 31, 2017, 01:10:10 пре подне »
Милинко се вратио у Црну Гору тако да сигурно није од њих. Врло је могуће да се ради о Раду Влаховићу.

Колико ми је познато, Булатовића има само један род у Топлици, чини ми се да су из Тмаве или Тулара (Прокупље) док је већина из Стубле (Медвеђа). Имам пријатеља од тих Булатовића из Стубле који живи у Бриселу и заинтересован је за тестирање једном приликом када буде долазио у Србију.
Да, сад сам видео да је Милинко отац Вељка Влаховића
Милинко Влаховић је био капетан црногорске војске и један од вођа Јаблничко-Топличког устанка у Првом светском рату. Био је командант Јабланичког комитског одреда. Отац Вељка Влаховића.

Након капитулације Црне Горе 1916. године, Милинко Влаховић, капетан црногорске војске, и његов брат Тошко Влаховић, студент филозофије су избегли заробљавање. Са још неколико комита (укупно њих 9), у септембру 1916. Године кренули су у Србију, с намером да преко Румуније пређу на Солунски фронт. Почетком октобра стигли су у Топлицу и тамо ступили у контакт са Костом Пећанцем, који је нешто раније био дошао са Солунског фронта, упућен од српских Врховне команде. Браћа Влаховић и Јован Радовић са Костом Војиновићем и Костом Пећанцем приступили су организовању, а потом и вођењу јабланичко - топличког устанка 1917. godine.[1]

Тошко Влаховић је погинуо у борби са бугарским јединицама 2. новембра 1917. а Милинко Влаховић и Јован Радовић остали су на југу Србије, највише у Топлици, до краја рата.
Има још родова у Топлици од Роваца али са другим презименима (вероватно огранци највећих братстава), чак сам нашао једног свог презимењака са истом славом, био је заинтересован за тестирање, али на крају ништа од тога :(
« Последња измена: Август 31, 2017, 01:13:19 пре подне ДушанВучко »