Аутор Тема: I2-PH908>FT14506>Y179535>FT190202>Y52621  (Прочитано 36743 пута)

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: I2-PH908>FT14506>Y179535>FT190202>Y52621
« Одговор #200 послато: Октобар 01, 2021, 11:38:51 пре подне »
Искључено. Област Неретљана је мала, а нас је много. Једноставно ту нисмо могли да станемо, све и да се гурамо. Исправније је рећи "да смо сви заједно у доба примања хришћанства били Срби"
Не знам колико нас је могло бити у 8. или 9. веку? Претпостављам да племе није било толико велико и бројно па да нас једна таква област није могла примити. Такође, сматрам да су се тамо носиоци неких подграна испод FT14506 дуже задржали, а неки нису, неки су се можда одмах или нешто касније по досељењу спустили у суседно Захумље, неки су током векова кружили по Босни и Херецеговини, Далмацији и Лици (и православни и католици) али исходиште нашег племена би заиста могла бити ова географска и најзападнија српска област, због великог броја тестираних Хрвата.

Иначе, мислим да не треба придавати превише значаја тим регионалним разликама: Неретљани, Захумљани, Травуњани и сл. То су све заједнице које су се формирале на терену, по досељавању. И имена им нису донешена из прапостојбине већ су стварана на лицу мјеста.
Са овим се слажем.
« Последња измена: Октобар 01, 2021, 11:44:29 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: I2-PH908>FT14506>Y179535>FT190202>Y52621
« Одговор #201 послато: Октобар 01, 2021, 01:09:52 поподне »
Slažem se, to jeste tako.
Samo bih ja dodao da po meni ( dakle moje neko mišljenje) to slovensko pleme je ili bilo takođe srpsko, ili bilo u nekom trenutku u okviru Srba, ili u dodiru sa Srbima, jer zbog brojnosti to deluje logično, da nismo toliko brojni pa i nekako, ali da je postojala neka velika razlika, u bilo kom smislu, zaista sam mišljenja da bi se onda formirala još neka narodnost, a tome nema ni traga na našim prostorima, imamo Srbe i Hrvate, gde gorepomenuti ( Mi) u najprvim istorijskim izvorima smo već sasvim jasno okarakterisani kao Srbi i to sa više različitih strana.
И ово и овакво излагање ме једино асоцира на Пагане и Паганију. Они су се идентификовали са Србима, међутим њихова географска позиција (као да су их једни, Срби или Хрвати плански населили до ових других (рекао бих пре Срби)), затим њихова различитост коју описује Порфирогенит у односу на Србе и Хрвате и жестоко опирање хришћанству, може бити карактеристика управо за касније досељено словенско племе. Сама ова подела FT14506 подграна на два верска и "народна" табора, српски и хрватски, такође асоцира на племе које се по досељењу налазило између ова два утицаја, а то су управо били Пагани, одн. на "закаснели" процес христијанизације, док рана генеалогија у погледу тестираних Бугара и Молдаваца (а можда и Мађара) објашњава из ког смера је то "паганско" племе стигло у Далмацију.

Тимочани или Браничевци? Питање је.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: I2-PH908>FT14506>Y179535>FT190202>Y52621
« Одговор #202 послато: Октобар 01, 2021, 01:50:58 поподне »
И ово и овакво излагање ме једино асоцира на Пагане и Паганију. Они су се идентификовали са Србима, међутим њихова географска позиција (као да су их једни, Срби или Хрвати плански населили до ових других (рекао бих пре Срби)), затим њихова различитост коју описује Порфирогенит у односу на Србе и Хрвате и жестоко опирање хришћанству, може бити карактеристика управо за касније досељено словенско племе. Сама ова подела FT14506 подграна на два верска и "народна" табора, српски и хрватски, такође асоцира на племе које се по досељењу налазило између ова два утицаја, а то су управо били Пагани, одн. на "закаснели" процес христијанизације, док рана генеалогија у погледу тестираних Бугара и Молдаваца (а можда и Мађара) објашњава из ког смера је то "паганско" племе стигло у Далмацију.

Тимочани или Браничевци? Питање је.

Samo bih dodao da veći deo tih Hrvata tek krajem 19 veka postaju Hrvati.
Tako da sa te strane nema dileme ko su su bilj stanovnici paganije, zahumlja i neretve(Neretvljani).
Rasprostranjenost ovog plemena kao i brojnost svakako navodi na mišljenje da se radi o nekom plemenu koje je jako brzo prihvatilo srpski indentitet, a ja opet ne bih isključio da se od samog starta radilo o nekom srpskom plemenu.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: I2-PH908>FT14506>Y179535>FT190202>Y52621
« Одговор #203 послато: Октобар 01, 2021, 03:05:02 поподне »
Samo bih dodao da veći deo tih Hrvata tek krajem 19 veka postaju Hrvati.
Не знам зашто се из теме у тему пребацујеш и понављаш, рекох било је конверзија али ја овде не пишем о тим Хрватима. Вероватно је већини Срба Србин=православац једина мера правог Србина, па се у старту желимо на сваки начин оградити од свих Срба који "променише веру за вечеру". Зашто то радимо и дан-данас мени није јасно. Да ли и колико Срби познају верску ситуацију у тадашњој Далмацији и свим тим средњовековним, очито српским областима о којима пишемо (нема потребе да се понављамо), пре и за време Немањића, где су у неком периоду биле заступљене Католичка црква са фрањевцима као њеним јединим представницима? Православље је била друга вероисповест тј. деноминација, најпре под утицајем Цариградске патријаршије, затим Охридске па тек после самосталне Српске православне цркве. Шта ћемо са оним бројним Србима, владарима Захумља који се окренуше још тада од Немањића и Србије, почев од Петра Завидовића, сина кнеза Мирослава Завидовића и његовим потомцима, Андријом, Радославом..? Шта ћемо са њима потчињеним Србима? Они су вековима остали римокатолици и међу њима свакако да има и приличан број I2-PH908>FT14506 хг. Они нису конвертити из 19. века на које циљаш.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: I2-PH908>FT14506>Y179535>FT190202>Y52621
« Одговор #204 послато: Октобар 01, 2021, 03:41:08 поподне »
Не знам зашто се из теме у тему пребацујеш и понављаш, рекох било је конверзија али ја овде не пишем о тим Хрватима. Вероватно је већини Срба Србин=православац једина мера правог Србина, па се у старту желимо на сваки начин оградити од свих Срба који "променише веру за вечеру". Зашто то радимо и дан-данас мени није јасно. Да ли и колико Срби познају верску ситуацију у тадашњој Далмацији и свим тим средњовековним, очито српским областима о којима пишемо (нема потребе да се понављамо), пре и за време Немањића, где су у неком периоду биле заступљене Католичка црква са фрањевцима као њеним јединим представницима? Православље је била друга вероисповест тј. деноминација, најпре под утицајем Цариградске патријаршије, затим Охридске па тек после самосталне Српске православне цркве. Шта ћемо са оним бројним Србима, владарима Захумља који се окренуше још тада од Немањића и Србије, почев од Петра Завидовића, сина кнеза Мирослава Завидовића и његовим потомцима, Андријом, Радославом..? Шта ћемо са њима потчињеним Србима? Они су вековима остали римокатолици и међу њима свакако да има и приличан број I2-PH908>FT14506 хг. Они нису конвертити из 19. века на које циљаш.

Došlo je do nesporazuma.
Govorio sam o hrvatskoj narodnosti, ona je došla u 19 veku.
Nisam se osvrtao na veroispovest.
Hteo sam da kažem da je u pomenu hrvatske narodnosti tih krajeva ona došla u 19 veku, a da se vekovima pre toga nevezano za veroispovest nsjprisutnija bila srpska...Iz tog korena se kasnije razvijalo sve ostalo.
Mislim da sam to rekao u kontekstu brojnosti Hrvata u okviru ove haologrupe. Slažem se da nema potrebe da to vrtimo u krug.
Bilo bi zanimljivo pokušati pronaći najboljeg kandidata među slovenskim plemenima koji bi odgovarali ovom našem rodu.
Možda Timočani, međutim ne znam koliko su oni naselili Hercegovinu i Dalmaciju, iskren da budem ne znam mnogo o njima.
« Последња измена: Октобар 01, 2021, 03:50:31 поподне barbarylion »

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: I2-PH908>FT14506>Y179535>FT190202>Y52621
« Одговор #205 послато: Октобар 03, 2021, 11:46:19 пре подне »
Можеш ли Драјверу мало прецизирати или оивичити некако област Неретљана?
И мене је ово заинтересовало због драјверовог коментара, по чланку са Википедије о Неретљанима ова област није баш тако мала:

https://sr.wikipedia.org/sr-ec/%D0%9D%D0%B5%D1%80%D0%B5%D1%82%D1%99%D0%B0%D0%BD%D0%B8

"Земља Неретљана простирала се на крајњем западу српских територија, од ушћа Неретве до ушћа Цетине. Према Порфирогениту, земљу коју сада насељавају раније су држали Ромеји које је Диоклецијан из Рима преселио у Далмацију. Воде порекло од некрштених Срба који су под вођством архонта пребегли цару Ираклију. Авари су поробили и ову земљу, па је за цара Ираклија поново насељена. Пагани се на ромејском језику називају Арентани, а њихова земља Арента. Назив потиче од реке Нарента тј. Неретва. Три су жупе у Неретљанској кнежевини: Мокро, Дален и Растока. У земљи Неретљана насељени су градови Мокро (дан. Макарска), Веруља (дан. Вруљ, између Макарске и Омиша), Острок (Заострог, јужно од Макарске), Славинеца (село Градац на морској обали, данас у рушевинама). Такође, Неретљани држе и острва Корчула (лат. Куркра, остаци романске топономастике сведоче о дугом отпору Византинаца), Мљет (спомиње га свети Лука у делима апостолским као Мелиту. Тамо је змија угризла Светог Петра за прст, а он ју је бацио у ватру), Хвар (лат. Фариа, ит. Лесина; најраније је славизирано), Брач (Брази, Порфирогенит даје само словенски назив што сведочи о раном славизирању). Ту су и друга острва: Хоара, Вис и Ластово. Она нису била под неретљанском, већ највероватније под византијском или млетачком влашћу. Област Неретљана била је дугачка око 75 км, а широка 10 до 20 км."

Ту се свакако поред обалског и континенталног дела налазе и острва Брач, Хвар, Корчула, Мљет и тд. јасно је да је област довољно велика да прими не једно словенско племе (огранак/породичне кланове) какво је могло бити наше (Y56203+Y179535+A13912), већ више њих. Интересантан је податак о острву Мљет: "спомиње га Свети Лука у делима апостолским као Мелиту, тамо је змија угризла Светог Петра за прст, а он ју је бацио у ватру", дакле, на том острву и у тој области се изгледа најпре развио култ Св. Луке а знамо да је управо слава Лучиндан главна карактеристика Y52621>FT190799. Мљет се иначе налази недалеко од полуострва Пељешац.

Што се тиче ових острва и њихове историје, драјвер је већ писао о томе недавно:

И Брач и Хвар се у 10. вијеку помињу као дио Паганије коју насељавају Неретљани,а који су опет означени као Срби. Континентални дио Паганије је и данас штокавски, као што је био и у средњем вијеку, док су Брач и Хвар мјешовити чакавско-штокавски. Значи, или Неретљани нису били штокавци, или је на Брачу дошло до смјене становништва, или је оригинално штокавско становништво  Брача чакавизирано, или штокавци у Макарском приморју уопште нису потомци Неретљана. Од свих понуђених опција мени је лично најлогичнија она да су чакавски говори Брача и Хвара настајали и чакавизирањем, али и досељавањем становништва из чакавске зоне западно од Цетине. Та миграција се могла дешавати и прије доласка Турака, али и по њиховом заузимању сплитског залеђа. Нису само штокавци тражили спас на острвима већ и чакавци.

Гледајући географски полоЖај Брача, па и Хвара, јасно је да су они добрим дијелом окренути ка Сплиту као чакавском центру. И чакавштина на Брачу и Хвару је у западним дијеловима острва управо према континенталним чакавским зонама. Сасвим је основано претпоставити да је још од раног средњег вијека на тој међи чакавско-штокавској становништво увелико циркулисало.

Та испреплетеност острвских штокавско-чакавских дијалеката види се и на сљедећој карти.



Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: I2-PH908>FT14506>Y179535>FT190202>Y52621
« Одговор #206 послато: Октобар 03, 2021, 12:10:18 поподне »
Да се подсетимо и генетског састава острвљана:

Резултати:

I

Конт. Хрватска - 41
Крк - 21
Брач - 27
Хвар - 60
Корчула - 72



G

Конт. Хрватска - 1
Крк - 0
Брач - 3
Хвар - 1
Корчула  - 14


F

Конт. Хрватска - 2
Крк - 0
Брач - 1
Хвар - 1
Корчула - 2


R1a

Конт. Хрватска - 37
Крк - 28
Брач - 13
Хвар - 8
Корчула - 27


R1b

Конт. Хрватска - 17
Крк - 12
Брач - 3
Хвар - 1
Корчула - 1


P(?)

Конт. Хрватска - 2
Крк - 0
Брач - 0
Хвар - 13
Корчула - 8


E

Конт. Хрватска - 6
Крк - 5
Брач - 2
Хвар - 4
Корчула - 5


J

Конт. Хрватска - 2
Крк - 8
Брач - 0
Хвар - 3
Корчула - 3


K

Конт. Хрватска - 1
Крк - 0
Брач - 0
Хвар - 0
Корчула - 2

Хаплогрупа I је више заступљена на јужним острвима, Брачу, Хвару и Корчули, него у континенталној Хрватској и на Крку.

Ako uzmete ona dva rada sa uzorcima sa otoka, imate ukupno 732 uzorka. Što se tiće I2a “north-south” cline je očit. Hvar, Brač, Korčula i Vis između 50-65%, Mljet (štokavski) dosta niže, oko 33%.

Ово је одлично место да се анализира присуство "далматинске" гране хаплогрупе I2a1-Din-S која има карактеристичну вредност на локусу DYS19=14.

Резултати за хрватске регионе су следећи:

Север:     4/56  (7,14%) [међу Din-S, 18%]
Југ:      11/120  (9,1%)   [међу Din-S, 11,7%]
Исток:     7/89  (8%)      [међу Din-S, 9,5%]
Запад:     1/80  (1,25%)  [међу Din-S, 1,9%]
Центар:    5/71 (7%)       [међу Din-S, 11%]

Последњи податак се односи само за FT14506>Y56203 код Хрвата у Хрватској (Срба католика, како год), па се овакав генетски сценарио може претпоставити и за остале FT14506 подгране. Било би занимљиво видети њену распрострањеност и међу херцеговачким Хрватима.

Иначе, покрштавање Неретљана се по историјским изворима ипак десило најкасније до 871. године.
« Последња измена: Октобар 03, 2021, 12:13:16 поподне Владимир Бојановић »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: I2-PH908>FT14506>Y179535>FT190202>Y52621
« Одговор #207 послато: Октобар 03, 2021, 03:16:35 поподне »
И мене је ово заинтересовало због драјверовог коментара, по чланку са Википедије о Неретљанима ова област није баш тако мала:

Ту се свакако поред обалског и континенталног дела налазе и острва Брач, Хвар, Корчула, Мљет и тд. јасно је да је област довољно велика да прими не једно словенско племе (огранак/породичне кланове) какво је могло бити наше (Y56203+Y179535+A13912), већ више њих.

У суштини од свих српских земаља које помиње Порфирогенит Паганија је најмања. Што се тиче I2-PH908>FT14506 она је прилично разноврсна на подручју Захумља, међу старим српским родовима у Попову и Дубрави (православним), међу католичким у западној Херцеговини. Зато ми се чини да је ова грана у средњем вијеку била најкарактеристичнија за област Захумља. Ово наравно не искључује ни њено присуство у сусједној области Неретљана.


Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: I2-PH908>FT14506>Y179535>FT190202>Y52621
« Одговор #208 послато: Октобар 03, 2021, 11:06:32 поподне »
Питање је да ли могу уопште да се одређене гране ограниче искључиво на неко подручје (Захумље, Паганију или Травунију), јер су то области, а племена Захумљани, Неретљани, Травуњани су као таква настала од једне масе, тек на Балкану (по тамошњим топонимима)...Тако да је вероватно било огранака Y14506 при досељењу у свим тим областима, и пре класификације тог народа на Неретљане, Захумљане, Травуњане у племенског смислу (који је регионалног карактера). Ту су дошли Срби, а тек после досељења они су регионално добили своје племенске одреднице у оквиру Срба (нису Захумљани као племе дошли на Балкан, као ни Неретљани, него да су тек на Балкану, по географији добили своје племенске називе, у оквиру Срба)...Зато би требало то посматрати можда као целину, у смислу одређења грана које су боравиле ту. А друга ствар је испрплетаност утицаја вере на том подручју, па онда имамо и поред скоријих прелазака на католичанство, и оне припаднике Y14506 који су од самог почетка били католици (у тим западнијим деловима), од средњег века, а који се на основу тога, сматрају Хрватима (ту би могло можда да се нађе нека подграна која се налази искључиво код Хрвата, и то би значило то рано прихватање католичанства, одмах по покрштавању)
« Последња измена: Октобар 03, 2021, 11:17:13 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: I2-PH908>FT14506>Y179535>FT190202>Y52621
« Одговор #209 послато: Октобар 03, 2021, 11:52:34 поподне »
Питање је да ли могу уопште да се одређене гране ограниче искључиво на неко подручје (Захумље, Паганију или Травунију), јер су то области, а племена Захумљани, Неретљани, Травуњани су као таква настала од једне масе, тек на Балкану (по тамошњим топонимима)...Тако да је вероватно било огранака Y14506 при досељењу у свим тим областима, и пре класификације тог народа на Неретљане, Захумљане, Травуњане у племенског смислу (који је регионалног карактера). Ту су дошли Срби, а тек после досељења они су регионално добили своје племенске одреднице у оквиру Срба (нису Захумљани као племе дошли на Балкан, као ни Неретљани, него да су тек на Балкану, по географији добили своје племенске називе, у оквиру Срба)...Зато би требало то посматрати можда као целину, у смислу одређења грана које су боравиле ту.
Добро, ово смо мање-више сви ми знали и пре генеалошких истраживања. ;)

А друга ствар је испрплетаност утицаја вере на том подручју, па онда имамо и поред скоријих прелазака на католичанство, и оне припаднике Y14506 који су од самог почетка били католици (у тим западнијим деловима), од средњег века, а који се на основу тога, сматрају Хрватима (ту би могло можда да се нађе нека подграна која се налази искључиво код Хрвата, и то би значило то рано прихватање католичанства, одмах по покрштавању)
Е ту је "квака". Питам се да ли би се дубинским тестовима код већег броја Хрвата откриле подгране које би верификовале присуство наших, условно речено "млађих" носилаца подграна у Далмацији? Конкретно мислим на подгране испод Y52621 иако су ми и остале испод FT14506 једнако интересантне, јер видимо да таквих генетских веза у старој Травунији одн. источној Херцеговини, Зети, средњовековној Рашкој области и тд. једноставно нема. По мом скромном мишљењу, међу тамошњим Хрватима су делови "слагалице" који недостају, и не само међу тамошњим, с обзиром да је вредност 19=14 у солидним процентима заступљена и на северу као и на истоку Хрватске, као и широм Босне и Херцеговине међу сва три народа.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: I2-PH908>FT14506>Y179535>FT190202>Y52621
« Одговор #210 послато: Октобар 04, 2021, 12:01:22 пре подне »

Е ту је "квака". Питам се да ли би се дубинским тестовима код већег броја Хрвата откриле подгране које би верификовале присуство наших, условно речено "млађих" носилаца подграна у Далмацији? Конкретно мислим на подгране испод Y52621 иако су ми и остале испод FT14506 једнако интересантне, јер видимо да таквих генетских веза у старој Травунији одн. источној Херцеговини, Зети, средњовековној Рашкој области и тд. једноставно нема. По мом скромном мишљењу, међу тамошњим Хрватима су делови "слагалице" који недостају, и не само међу тамошњим, с обзиром да је вредност 19=14 у солидним процентима заступљена и на северу као и на истоку Хрватске, као и широм Босне и Херцеговине међу сва три народа.
Не знам која је била бројнија грана по досељењу, да ли Y56203 или Y179535 (иако су обе биле део исте масе FT14506 када су дошле)...Ако већ постоје гране Y56203 и међу Хрватима, рекао бих да је она била нешто бројнија и раширенија
« Последња измена: Октобар 04, 2021, 12:06:49 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: I2-PH908>FT14506>Y179535>FT190202>Y52621
« Одговор #211 послато: Октобар 04, 2021, 12:17:21 пре подне »
Не знам која је била бројнија грана по досељењу, да ли Y56203 или Y179535 (иако су обе биле део исте масе FT14506 када су дошле)...Ако већ постоје гране Y56203 и међу Хрватима, рекао бих да је она била нешто бројнија и раширенија
Можда би могло да се претпостави што се тиче присуства (због присуства и међу Хрватима):
Y179535 - Захумљани
Y56203  - Захумљани и Неретљани (чији потомци су преласком на католичанство постали Хрвати)
(мада би на основу више дубљих тестова могло да се прошири и Y179535 на Неретљане, јер су Y56203 одмах уочљиви на основу 19=14, а незнају се остали PH908 који нису дубински радили)
« Последња измена: Октобар 04, 2021, 12:27:25 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: I2-PH908>FT14506>Y179535>FT190202>Y52621
« Одговор #212 послато: Октобар 04, 2021, 12:40:01 пре подне »
У смислу присуства и одређења подграна код Хрвата (тј. којој подграни припадају), сама чињеница да је у западној Херцеговини убедљива већина PH908, на основу досадашњих сазнања је само полуинформација, а у највећем броју случајева ће да стану на томе (па ће теже да се нађу Y179535 и друге подгране код њих, него Y56203 који се налази и на основу 23 маркера)
« Последња измена: Октобар 04, 2021, 12:47:56 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: I2-PH908>FT14506>Y179535>FT190202>Y52621
« Одговор #213 послато: Октобар 04, 2021, 02:08:14 пре подне »
Можда би могло да се претпостави што се тиче присуства (због присуства и међу Хрватима):
Y179535 - Захумљани
Y56203  - Захумљани и Неретљани (чији потомци су преласком на католичанство постали Хрвати)
(мада би на основу више дубљих тестова могло да се прошири и Y179535 на Неретљане, јер су Y56203 одмах уочљиви на основу 19=14, а незнају се остали PH908 који нису дубински радили)
Има и ова: https://www.yfull.com/live/tree/I-A13912/

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: I2-PH908>FT14506>Y179535>FT190202>Y52621
« Одговор #214 послато: Октобар 04, 2021, 01:29:58 поподне »
Написах и ја прије неколико да је и кључ моје гране у Зап.Херцеговини и Далмацији...без намере да глорификујем и солим српство али тај предео је заиста највећа српска пропаст и усуд...све остало је спиновање...Надам се да не скрећем са теме🙂

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: I2-PH908>FT14506>Y179535>FT190202>Y52621
« Одговор #215 послато: Октобар 04, 2021, 01:38:58 поподне »
Написах и ја прије неколико да је и кључ моје гране у Зап.Херцеговини и Далмацији...без намере да глорификујем и солим српство али тај предео је заиста највећа српска пропаст и усуд...све остало је спиновање...Надам се да не скрећем са теме🙂
Mislis usud u kontekstu da smo izgubili matični predeo, i ne samo izgubili već od njih dobili najveće krvnike svoga roda?

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: I2-PH908>FT14506>Y179535>FT190202>Y52621
« Одговор #216 послато: Октобар 04, 2021, 01:53:22 поподне »
Mislis usud u kontekstu da smo izgubili matični predeo, i ne samo izgubili već od njih dobili najveće krvnike svoga roda?
Управо то мислим...

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: I2-PH908>FT14506>Y179535>FT190202>Y52621
« Одговор #217 послато: Октобар 22, 2021, 07:52:16 пре подне »
Ако се не варам Чикарић је јуче проследио резултат YFull-у на даљу анализу?

Чини ми се да је Шимичићу смањен TMRCA на 1350 година, колико је и процена за целу Y52621. Иначе, сваки пут кад уђем на classic стабло изнервира ме она трагикомична процена за Y250780. Питање је да ли ће на прави начин бити ажурирана и након додавања нових узорака. Срећом па знамо да је њена старост око 670 година (ајде до 700 год. плафон, уколико би њеног првог носиоца "видели" у Никшином оцу), али да нам није предања и појединачних планских SNP тестирања Жупљана и Ровчана (Јоковић, Бојовић, Булатовић, Вукомановић, сви су позитивни на Y250780+, верујем да је и Еровић иако је стао на Y251117+), правиле би се погрешне конструкције и тумачења, како за њу тако и за старије Y189944 и FT190799, бар по питању старости обе.

На мрежи ivanc79

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 199
Одг: I2-PH908>FT14506>Y179535>FT190202>Y52621
« Одговор #218 послато: Октобар 22, 2021, 11:22:00 пре подне »
Ако се не варам Чикарић је јуче проследио резултат YFull-у на даљу анализу?
Не вараш се  :)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: I2-PH908>FT14506>Y179535>FT190202>Y52621
« Одговор #219 послато: Октобар 28, 2021, 12:34:07 пре подне »
На Yfull је нова верзија стабла Y52621, где су Јерковић и Чикарић формирали грану BY77359:
https://www.yfull.com/live/tree/I-Y52621/