Аутор Тема: E-FGC11450  (Прочитано 2477 пута)

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
E-FGC11450
« послато: Јул 26, 2019, 02:37:12 поподне »
Шта сe зна о E-FGC11450?

https://www.yfull.com/tree/E-FGC11450/

Осим овог италијана (ако добро тумачим стабло yfull.com), гдe их још има гeографски, односно код којих народа?

Мом оцу у аутосомалним поклапањима јe извeсни Голубeнко (нису иста хаплогрупа). Нe знам одаклe јe.

« Последња измена: Јул 26, 2019, 02:39:16 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5483
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: E-FGC11450
« Одговор #1 послато: Јул 26, 2019, 03:58:07 поподне »
Шта сe зна о E-FGC11450?

https://www.yfull.com/tree/E-FGC11450/

Осим овог италијана (ако добро тумачим стабло yfull.com), гдe их још има гeографски, односно код којих народа?

Мом оцу у аутосомалним поклапањима јe извeсни Голубeнко (нису иста хаплогрупа). Нe знам одаклe јe.

Има много бољих познавалаца ове гране и уопште E-V13, од мене, али мислим да није само Италијан припадник ове гране, већ и сви ови испод њега. Оно што се такође може рећи за ову грану је да је веома бројна на Балкану, посебно међу Албанцима, код којих је, чини ми се, разноврсност највећа.
« Последња измена: Јул 26, 2019, 04:00:47 поподне Милош »

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: E-FGC11450
« Одговор #2 послато: Јул 26, 2019, 04:02:21 поподне »
Шта сe зна о E-FGC11450?

https://www.yfull.com/tree/E-FGC11450/

Осим овог италијана (ако добро тумачим стабло yfull.com), гдe их још има гeографски, односно код којих народа?

Мом оцу у аутосомалним поклапањима јe извeсни Голубeнко (нису иста хаплогрупа). Нe знам одаклe јe.
Pa koliko znam ima ih i na nasem projektu. Pored Srba, znam za Bosnjaka Dizdarevica iz Tesnja, on je na FTDNA FGC11450-CTS11286,mislim da mu je taj Golubenko blizak koji je Ukrajinac iz Bugarske koliko me sjecanje sluzi. Postoji jos Bosnjaka na BDP  FGC11450. Ovu oznaku CTS11286 ima i Srbin iz Kostajnice. Dozdarevic takodje ima poklapanja nekz sa jednom njemackom porodicom.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: E-FGC11450
« Одговор #3 послато: Јул 27, 2019, 01:32:51 пре подне »
Хаџимахмутовићи из Пљеваља и Аговићи из Горажда (БиХ) су унутар те гране.
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: E-FGC11450
« Одговор #4 послато: Септембар 16, 2021, 04:59:55 поподне »
FTDNA пројекту се придружио још један члан који припада овој хаплогрупи. Није радио SNP тест али по свему судећи је CTS11286+. За место порекла је навео Београд.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: E-FGC11450
« Одговор #5 послато: Септембар 16, 2021, 06:54:12 поподне »
FTDNA пројекту се придружио још један члан који припада овој хаплогрупи. Није радио SNP тест али по свему судећи је CTS11286+. За место порекла је навео Београд.

Лука је на другој теми написао да је заправо из Дражинића код Краљева.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5147
Одг: E-FGC11450
« Одговор #6 послато: Септембар 16, 2021, 08:16:42 поподне »
Лука је на другој теми написао да је заправо из Дражинића код Краљева.

Ради се о једном од типичних српских родова, чија је матица на подручју Херцеговине, а који су још од 16. вијека кренули у миграције на све стране, па их има од Херцеговине до Семберије, Крајине и Ибра. Матица им је у билећким Прерацима.

Стара црква св. Тривуна у Прерацама код Билеће, матична црква овог рода


Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5147
Одг: E-FGC11450
« Одговор #7 послато: Септембар 16, 2021, 08:30:50 поподне »
Овом роду Тривуњштака из Прераца вјероватно припадају и Аговићи из Гусковића код Горажда, као и Хаџимахмутовићи из Пљеваља (по информaцији са БДП блиски су Аговићима). Аговићи су тестирани позитивно на FGC11450.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5147
Одг: E-FGC11450
« Одговор #8 послато: Септембар 16, 2021, 08:44:20 поподне »
Лука је на другој теми написао да је заправо из Дражинића код Краљева.

Најстарије предачко презиме тестираног је Пантовић, под тим презименом су у Дражинићима пописани још 1833. године. Тестирани наводи да је први запис Пантовића још из 1768. године. У Дражинићима се сматрају старинцима.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: E-FGC11450
« Одговор #9 послато: Септембар 16, 2021, 11:04:07 поподне »
За припаднике ове хаплогрупе је вероватно интересантно како препознати да ли припадају дубљој CTS11286 подграни. Моје уверење је да се са високом поузданошћу то може утврдити на основу YCAII = 19-20.

Ван мреже НикићГ

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: E-FGC11450
« Одговор #10 послато: Новембар 10, 2021, 09:14:44 пре подне »
Поздрав, прије пар дана су ми стигли резултати тестирања и припадам наведеној хаплогрупи. Шта сигурно знам је да су моји минимално 5 кољена живјели у селу Смолућа, сјевероисточна БИХ. Остало је моје истраживање, пратећи славу, Св.Димитрије, и презиме, стигао сам до сјевера Албаније и Косова, касније тестирање ми је у неку руку потврдило то јер је хаплогрупа Е-В13 највише заступљена код тестираних поријеклом са тог подручја. Волио бих сазнати мало више о Е-ФГЦ11450, унапријед захвалан.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: E-FGC11450
« Одговор #11 послато: Новембар 10, 2021, 10:03:45 пре подне »
Поздрав, прије пар дана су ми стигли резултати тестирања и припадам наведеној хаплогрупи. Шта сигурно знам је да су моји минимално 5 кољена живјели у селу Смолућа, сјевероисточна БИХ. Остало је моје истраживање, пратећи славу, Св.Димитрије, и презиме, стигао сам до сјевера Албаније и Косова, касније тестирање ми је у неку руку потврдило то јер је хаплогрупа Е-В13 највише заступљена код тестираних поријеклом са тог подручја. Волио бих сазнати мало више о Е-ФГЦ11450, унапријед захвалан.

На основу вредности 23 тестирана STR маркера може се проценити само нека кровна хаплогрупа, формирана доста далеко у прошлости.

Конкретно у вашем случају, ту мутацију на Y хромозому означену са E-FGC11450, први је понео неки ваш пра-предак који је живео доста давно, пре оквирно ~3400 година. Као што можете видети на YFULL хаплостаблу, његови потомци су данас распрострањени од Скандинавије до Турске и од Шкотске до Русије.

Ако желите да даље истражујете своје порекло по директној мушкој линији помоћу генетике, неопходно је да урадите тзв. SNP тест, јер вам једино такав тест може прецизно и поуздано открити припадност (нај)млађој хаплогрупи.

Јефтинија варијанта таквог теста је E-V13 панел тест код компаније YSEQ, којим ћете открити којој већ познатој најмлађoj подграни хаплогрупе E-V13 припадате, али тим тестом нећете открити специфичне мутације које баш карактеришу вас и друге припаднике вашег рода (Никића?).

Друга, скупља али дефинивно много боља варијанта је неки од дубинских тестова Y хромозома (BigY или WGS), којима бисте сазнали не само које већ познате мутације носите, већ и до сада непознате мутације. Ако нађете још неког (што) даљег сродника по мушкој линији да се и он тестира, онда ће на основу резултата вас двојице, на хаплостаблу људског рода бити формирана управа једна млађа грана (хаплогрупа) која је карактеристична за Никиће, чиме бисте додатно "осветлили" и генеалошко стабло не само српског, него целокупног људског рода.

Управо у наредним недељама очекују се велики празнични попусти код мање-више свих компанија које раде овакве тестове (FamilyTreeDNA Big Y-700, YSEQ WGS-400, Nebula Genomics Deep test, Dante Labs WGS) па ако сте расположени да уложите додатних пар стотина EUR у тестирање - пратите форум, биће без сумње обавештење када такве акције крену.