Аутор Тема: Озринићи I2-PH908>BY93199  (Прочитано 86733 пута)

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #280 послато: Април 29, 2022, 09:51:53 поподне »

Могуће да је Озро живио у доба од прије 750 година. Ако узмемо у обзир да је у 14 вијек постојао Петар Озринић у Тиват, каже мени Небојша Д. да је Петар један од синова Озра.


Могуће је, не спорим.

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #281 послато: Април 29, 2022, 10:11:05 поподне »
Ево извода о Озринићима из књиге Риста Ковијанића "Помени црногорских племена у которским споменицима"

Цитат
Ozrinići su se nekad zvali Kčevo. Pominje se kao župa u Ljetopisu popa Dukljanina, iz XII vijeka, u obiiku Kučeva (Cuceva,
Cuccevi). Jireček je objavio podatak iz 1278. godine o Bardonji iz Kočoroa, Zete (Bardogna de Co oa de Genta), smatrajući da je tu riječ o budvanskom kraju Kučevu.
 U kotorskoj sudsko-notarskoj knijizi iz XIV vijeka našao je isti naziv u obliku Kočova, i uvjerio seda je to Kčevo, kao što su smatrali Stojan Novaković i Ljubo Jovanović, a ne budvansko Kučevo, kao što je ranije mislio.
U najstarijim sačuvanim kotorskim spisima, iz 1326—37. godine, Kčevo se pominje u obliku Kočova i Kočeva (Copova, Coceva). Po svoj prilici, pod tim imenom nije se podrazumijevalo samo selo, nego cio predio današnjeg plemena Ozrinića. Pojam Kčeva i danas obuhvata jedan dio plemena, oko dvadeset sela i zaselaka, od kojih su, za proučavanje starinaca, najkarakterističniji nazivi: Tolići, Vojinići, CireS, Mitarca, Bramilovac, Jankova Katuništa. Oblik Čevo javlja se krajem XV vijeka, u jednom cetinjskom zapisu o razgraničavanju (diobi) iz vremena Đurđa Cmojevića. 1 U pomenutom turskom defteruiz 1523. godine javilja se u obliku Kčeva, u značenju sela koje obuhvata suženo pleme Ozriniće.

 Ozrinići, prvobitno Ozrihnići, pomиnju se prvi put 1411. godine kao pleme (Ozrihniki), u pismu Dubrovčana Jeleni Balšić, kćeri kneza Lazara.  U kotorskhn spomenicima javljaju se 1430. godine(Odrisichi de Genta), očigledno nepravilno napisani od notara. Svakako, ime Ozrinića javilo se i nešto ranije, koncem XIV, ili u samom početku XV vijeka, kad se javliaju i nazivi plemena Njeguša, Cetinja, Ceklića itd. Jireček navodi: da je Stevan Cmojević 1452. godine dobio od hercega Stevana Vukčića pet katuna, od kojih i Ozrihne.

U turskom defteru iz 1521. godine pominje se selo Ozrihnići, bez Vojinića, koji su upisani kao »mahala« sela Cuca (sa 13 kuća i 1 baštdnom). Ozrinići su tada imali 37 kuća; »muselem« se zvao Janko Deian (?), kako je pročitao Đurđev (možda pogrešno napisano mjesto Belan). Po njemu su, se, vjerovatno, nazvala Jankova KatuniSta,
čevško selo pod brdom Kopitnikom.
U defteru iz 1523. godine uvedeno je: selo Kčeva ili Ozrihnići, sa svega 18 kuća, 2 pune i 14 praznah baština; baštinu Kovač držao je Kara Goza; biće to današnje selo Kovačev Do, usjevemim Cucama, pri granici ondašnjih Ozrinića. Kao što se vidi, Čevljani su se tokom dvije-tri godine mnogo raselili. U drugom popisu selo Vojinići nije uopšte uvedeno, što znači da jeobuhvaćeno nazivom Kčeva, ili se bilo sasvim raselilo.*

U smislu prezimena Ozrinići se javljaju u kotorskim spomenicima prvi put 1335. godine; odnosno, pominje se Nenoje Ozdrihinić , prijatelj stočara Grupše Tolića. Njihova prezimena svjedoče da su oni iz Kčeva, iz Ozrinića. Jedan Tolić i dva Ozrihnića (Osrichnich, Hosrichnich) iz katunskih predjela Zete javljaju se 1396. godine.

Po narodnom predanju, sva stara i glavna bratstva Ozrinića vode porijeklo od zajedničkog pretka Ozra, koji se doselio iz Zete. Po njegovom potomstvu nazvalo se pleme Ozrinići...

U kotorskim spomenicima javlja se 1335. godine Petar Ozrihnić (Osrichnich), koji posjeduje vinograd u Kasestrama kod Tivta. Da li je on bio u srodstvu s Nenojem Ozrihnićem, kojl se javlja iste goriine, ne može se znati, jer ime Ozrihna (Ozren) nije bilo rijetko. Kotorski izvori pružaju podatke o Ozroju Draganovu iz Peći, koji tih godina trguje sa Kotorom; o Ozroju posadniku Mihaila Kraguja; o Ozrenu mužu Stane kćeri Mekinje, koji ima vinograd u Angoša ma. Otkrivaju Ratka Ozrenića, bivšeg kotorskog apotekara iz kraja XIV vijeka (Ratieus Osrenich-Osrich L olim speciarius et salariatus Communis Cathari); bavio se u Srbiji 1396. godine, poslije službovanja u Dubrovniku, gdje se bio nastanio sa svojom majkom (I, 40, 12, 250, 107, 277; II, 73, 346, 348). U dubrovačkim izvorima javlja se 1399. godiine i župan Ozren, kojemu pišu Dubrovčani kao> svome prijatelju. Iste godine, Stjepko Ozroevik, vlastelin, nalazio se u pratnji vojvode Radiča Sankovića, kad je ovaj pisao darovnicu Duibrovčanima, ustupajući im selo Li sac.

Kada je živio rodonačelnik Ozrinića u narodu se ne zna; ne pamte se do njega svi preci po pasovima. Svakako, u tom rodu nije bio samo jedan Ozren (Ozrihna, Ozrihena). U kotorskim spomenici ma javlja se 1335. godine Nenoje Ozrihnić, Čije je prezime svakakopo ocu. Sve okolnosti govore da je to sin rodonačelnika Ozrinića. Nema sumnje, s njim su isti rod dva pomenuta Ozrihnića iz 1396. godine. Za njih dvojicu ne može se znati da li se pnozivaju ipo rodu, po rodomačelniku Ozrihni, ili po ocu, koji je dobio ime svoga đeda, kao što se običavalo. Koncem XIV vijeka, Ozrovo potomstvo bilo se već toliko razmnožilo, da se niaziv staroga naselja Kčeva stao zamje njivati nazivom Ozrinići. Novo ime, vjerovatno, dali su novi doseljenici iz Hercegovine i Zete koji su se kretali preko Kčeva, ili se nastanili tu, gdje su zatekli stari rod Ozrinića.

Na osnovu kotorskih izvora moiglo bi se zaključiti: da je Ozro, rodonačelnik Ozrinlća, živio krajem XIII i početkom XIV vijeka.
To važi i za rodonačelnike Pipera, Vasojeviea i Hota, u koliko je tačno narodno predanje da su rodonačelnici tih plemena bili braća.
Znači, Ozro je bio savremenik Bijeloga Pavla, rodonačelnika Bjelopavlića, za kojega Petar Sobajić, na osnovu broja pasova i predanja
u vezi s nekim istorijskim ličnostima, tvrdi: da je živio oko 1300.godine«.
..

Nenoje Ozrihnić iz kotorskih spomenika opredjeljuje, dakle, doba života rodonačelnika Hota, Pipera i Vasojevića, a to je početak XIV vijeka, jedna ili dvije generacije prije kosovske bitke (1389). Vasojević Stevo, kosovski junak iz narodnih pjesama, mogao je biti sin ili unuk Ozrova brata Vasa, rodonačelnika Vasojevića.
« Последња измена: Април 29, 2022, 10:12:57 поподне Небо_Сав »

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #282 послато: Април 29, 2022, 10:27:48 поподне »
Не вјерујем да их има овдје. Њихова имања у Тиват су касније прозвали Бућа-Луковић. То преко неких Тиватских Луковића се сигурно може најбоље испитат.
Писо сам вам приватну поруку...

Ван мреже Miljeskovic

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 73
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #283 послато: Април 29, 2022, 10:45:11 поподне »
Не верујем да овде предање  може бити узето као поуздано јер, на пример,   једни сматрају да се Озро доселио у Кчево из Зете, други сматрају да се доселио са Космета (након Косовске битке), трећи сматрају да је Озро дошао из Херцеговине (могуће  из околине  Улоге, недалеко од Калиновика,  где је постојало средњевековно насеље Кучево, а има и резултата у области Невесиња који указују на известан степен сродности), четврти сматрају да је Озро дошао из Босне...
Дакле,  преостају нам записи ид Котора и Дубровника и ГГ резултати за род (кластер) "Озринића" (пишем под наводницима јер обухватају и "канонска братства" која припадају племену Озринића и братства која то нису).

 ГГ резултати говоре следеће:  "род Озринића" се дуго  након формирања, као подграна I-PH908 (формиране пре око 1700 г) и досељавања на Балка, једва одржавао у животу током раног  средњег века, са малим бројем припадника рода, о чему сведочи, до сада, откривена само једна млађа братска грана (Неделку, који је пореклом, по предању, из околине Призрена), са којом имамо најближег заједничког рођака (TMRCA) од око пре 1500 година. У светлу овога, ја, на пример, очекујем да твој резултат покаже  TMRCA негде између Неделкуа и  Драшковића (то јесте  између 750 и 1500 година). Зашто ово мислим: зато што се зна да су се мој предак  иселио  из Велестова у Бањане пре око 250 година, а да нисмо имали предање о заједничком пореклу са "канонским Озринићима", а ви имате предање да сте се пре  више од 400 г. доселили у Грбаљ. Мада, то не мора обавезно да буде исправан закључак, видећемо то тек са  резултатима  твог тестирања.

Хвала на оваквом објашњењу. По предању Сава Накићеновића као свештеника који је цијењен и признат антропо-географ од самог Јована Цвијића и других. Онда моје поријекло има неки коријен у Грбаљ за период 14-ог вијека гдје по свему судећи ми имамо неки старосједилачки статус са још неким осталим родовима који живе око Гриспула типа Микијељ, Микијељевић, Лазаревић, Парапид итд. можда и Краљевићи. Предање о Грубани није баш реално сад да се држи, јер она је родила Мрњавчевиће, не Лазаревиће колико ја знам. Али опет Лазар је био ваљда ванбрачно дијете.

Примјера ради, ја обратим пажњу на Бечиће код Будве. За њих стоји предање да потичу од Вукотића из Чева. Наводи се да бјеже од освете, али тако да они одлазе у стару жупу Чучево колико ја то повезујем. Па остаје питање, јесу ли они уопште бјежали од закона-освете из Чева у стару жупу Чучево? или су се вратили на старину из катуна..

Ту поред ових привидних веза са Грубаном Грбаљском или Озринићком, ја покушавам и Марва Орбина да схватим... Јер код Дубровчана стоји да је род Миљешковића повезан са Бота. И зато је Миљешковић прозван Бота у Дубровнику. Они и данас носе то презиме од Дубровника до Ријеке. Такође то наводе и историчар Дубровачки Фисковић и бискуп Дубровачки и Новосадски који се презивао Ђивовић. Тај Ђивовић тврди да потиче од Миљшековића или их некако другачије сматра браћом. Ђивовић је сахрањен на Петроварадину у Нови Сад, он је био утицајан доста у аустроугарској, из његове фамилије се једна удала за племиће Војновиће и подигла неке Српске политичаре у Далмацију.

Са њима би специјално волио да упоредим хаплогрупу, јер они се тамо воде као наш огранак из 16-ог вијека. Међутим тај Бота је по Марву Орбину у руском преводу, као и Паваолу Скалићу био зет Крешимира Трпимировића, краља Хрватске и Далмације. Па је тако наслиједио власт од њега као Trebelije Botta dela Scala којег је наслиједио син Стјепан, па унук Вукмир. Е сад, тај Бота је старином по Марву Орбину био неки племић из Рашке или Хума и можда влах обзиром на романску титулу. Овдје имате риједак помен те особе Бота https://inet1.ffst.hr/images/50023160/Dragic_barok.pdf.

То може бити неки начин да се организују Дубровчани сами у неком систему племићких титула којом би штитили свој поредак у доба Млетака и касније су то назвали предањима и карикатурама у народу. Иначе Миљешковић Дубровачки који је прозван Бота, по Фисковићу је први доказ у архивима да је Дубровник независан од Млетака, тако што је Бискуп издејствовао потврду да тај Стјепан Миљешковић прозван Бота, није ничим подређен Венецији правно или политички. Али Хрвати кажу да јесте то потврда независности Дубровника, јесу Миљешковићи били први запис поморских трговина Дубровника и запада јадрана, јесу имали бродове који су могли пловит у медитерану итд. Али кажу да Ђивовић није од Миљешковића, већ од Суљаковића неких са Пељешца и Миљешковићу не наводе ово Дубровачко предање старо, већ кажу да је тај капетан медитеранских бродова почео правити можда бачве јер то значи Ботта на Итлаијански. Ја сам чак помислио да је Бота неко ко долази као зет код Миљешковића из рода Суљаковића и постаје наследник јер овамо нема потомака мушких. Па је тако Ђивовић и нови Миљешковић нека својта по патралној линији и зато овај добија надимак Бота као зет.
« Последња измена: Април 29, 2022, 10:55:29 поподне Miljeskovic »

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #284 послато: Април 29, 2022, 11:05:49 поподне »
Хвала на оваквом објашњењу. По предању Сава Накићеновића као свештеника који је цијењен и признат антропо-географ од самог Јована Цвијића и других. Онда моје поријекло има неки коријен у Грбаљ за период 14-ог вијека гдје по свему судећи ми имамо неки старосједилачки статус са још неким осталим родовима који живе око Гриспула типа Микијељ, Микијељевић, Лазаревић, Парапид итд. можда и Краљевићи. Предање о Грубани није баш реално сад да се држи, јер она је родила Мрњавчевиће, не Лазаревиће колико ја знам. Али опет Лазар је био ваљда ванбрачно дијете.

Примјера ради, ја обратим пажњу на Бечиће код Будве. За њих стоји предање да потичу од Вукотића из Чева. Наводи се да бјеже од освете, али тако да они одлазе у стару жупу Чучево колико ја то повезујем. Па остаје питање, јесу ли они уопште бјежали од закона-освете из Чева у стару жупу Чучево? или су се вратили на старину из катуна..



Сматрам да се треба усмерити на горенаведене породице, ако већ имате предање о заједничком пореклу. С обзиром на врло карактеристичан ГГ профила рода "Озрининића" и  тестирање на Y 23 маркера (у организацији Порекла, у Београду) би могло брзо и релативно јефтино  да одговори на питање о сродности са наведеним породицама. Оставите Лазара, Мрњавчевиће, Трпимировиће,  за сада,  по страни  :)...само  се губи  фокус.

Ван мреже Miljeskovic

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 73
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #285 послато: Април 29, 2022, 11:52:58 поподне »
Сматрам да се треба усмерити на горенаведене породице, ако већ имате предање о заједничком пореклу. С обзиром на врло карактеристичан ГГ профила рода "Озрининића" и  тестирање на Y 23 маркера (у организацији Порекла, у Београду) би могло брзо и релативно јефтино  да одговори на питање о сродности са наведеним породицама. Оставите Лазара, Мрњавчевиће, Трпимировиће,  за сада,  по страни  :)...само  се губи  фокус.

Наравно, ти наведени родови су јако важни да се савремено стабло рода дефинише. Али такође вјерујем да сваки род, мора да екстрактује истину из карикатурисања поријекла које се чини са страна, са циљем понижавања или шале, незнања. А опет аутохтонизам је доста раширен, на начин да такви покрети не прослијеђују знање људима, већ прослијеђују метод доношења закључака без потребних података за закључак. Што значи, велика концентрација појединаца неће користит ДНК на порекло или то неће сматрат битним јер им нису потребни такви податци, неће схватит мисију и визију ових научних радова. Е ту је анализирам колико проблема имам да не само пронађем евентуалне сроднике, већ какве концепте предања они имају уопште и самим тим приступачност за озбиљни разговор на ове теме. Ја се чак плашим да је господину Драшковићу подваљен налаз ДНК о старо-балканском поријеклу. Јер то предузеће које је њему дало документ o поријеклу. Јер family tree dna, само преузима тумачења сирових података из Руског Генотека. Значи Руски Генотек у Москви, као што можеш овдје прочитат https://www.genotek.ru/genetics/interpretation/. Ту се тумачи Драшковићев ДНК и нигдје нису нашли да је он старо-балканац. То су Американци додатно урадили, иако нису компетенетни за таква тумачења.

Ван мреже Miljeskovic

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 73
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #286 послато: Април 30, 2022, 12:30:37 пре подне »
Да не будем недоречен у мом погледу на нашу хаплогрупу, овдје је Небојшин резултат на интернету који сам ја видио, https://www.srbijadanas.net/dr-nebojsa-draskovic-potvrda-dna-instituta-iz-teksasa-da-pripadam-narodima-koji-vec-23-000-godina-zive-na-balkanu-prvim-ljudima-u-evropi/

Пише да ова хаплогрупа потиче из Јужне европе. И тако се оправдава теорију о неком поријеклу са Балкана у давна доба и касније.

Међутим такве податке не даје Генотек из Москве који тумачи податке за ове фирме и овај институт у који је Небојша послао свој ДНК. Примјера ради, они су радили са једним тимом из Новосибирска на прото-ескимима и дугим родовима у Русији и нису нигде улазили у такве класификације на ниво прошлости. Зато мислим да је Небојша добио неку квази анализу као допуну резултата. Јер реално за сад је I2a хаплогрупа најбројнија у Руском и Литванском културном простору. Што опет говори о неком старом поријеклу Острогота-Скита-Словена који су као Словени дошли на балкан по предањима. Имају и данас своје културе у простору гдје живе ти И2а. Али ниђе један Трачанин-Илир-Винчанац или Римљанин се није нашао код њих у култури. Самим тим се текошко може казат да ова хаплогрупа потиче из јужне европе, већ изгледа да долази након нове ере.

Неко пра-поријекло у ДНК може да се изводи само кроз тумачење мутација изазваних животом у некој специфичној зони екватора која оставља печат на ДНК неких археогенетских остатака. Сада је рано говорити о пра-поријеклу без података такве врсте и сличних студија.

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #287 послато: Април 30, 2022, 10:15:19 пре подне »
Наравно, ти наведени родови су јако важни да се савремено стабло рода дефинише. Али такође вјерујем да сваки род, мора да екстрактује истину из карикатурисања поријекла које се чини са страна, са циљем понижавања или шале, незнања. А опет аутохтонизам је доста раширен, на начин да такви покрети не прослијеђују знање људима, већ прослијеђују метод доношења закључака без потребних података за закључак. Што значи, велика концентрација појединаца неће користит ДНК на порекло или то неће сматрат битним јер им нису потребни такви податци, неће схватит мисију и визију ових научних радова. Е ту је анализирам колико проблема имам да не само пронађем евентуалне сроднике, већ какве концепте предања они имају уопште и самим тим приступачност за озбиљни разговор на ове теме. Ја се чак плашим да је господину Драшковићу подваљен налаз ДНК о старо-балканском поријеклу. Јер то предузеће које је њему дало документ o поријеклу. Јер family tree dna, само преузима тумачења сирових података из Руског Генотека. Значи Руски Генотек у Москви, као што можеш овдје прочитат https://www.genotek.ru/genetics/interpretation/. Ту се тумачи Драшковићев ДНК и нигдје нису нашли да је он старо-балканац. То су Американци додатно урадили, иако нису компетенетни за таква тумачења.

Па ми на овом форуму већ озбиљно разговарамо на ове теме... :). Буди уверен да си на правом месту  и да никакав руски Генотек или амерички ФТДНА (уз сво поштовање за руску и америчку науку) не може да замени наше форумске експерте у погледу тумачења резултата јер Порекло располаже базом података за око 7000 особа, и то не само ГГ тестирања него и  записаних предања о пореклу, о Слави, о племенским, братственичким, рођачким односима, богатом  етно-географском  и лингивствичком литературом (електронски претраживом, уз то, што многоструко повећава употребну вредност)...  А о накупљеном знању које можете прочитати у форумским темама - да и не говорим.
 
А што се тиче тврдњи о старобалканском  односно  староевропском пореклу: треба разликовати научне  чињенице од интерпретација. То што саопштава ФТДНА свим својим клијентима након анализе изгледа овако:


 Овде је оријентационо и  схематски (не и обавезно тачно) приказан пут миграција различитих хаплогрупа. Ако ћемо буквално да тумачимо ову мапу, онда су се мутације  карактеристичне за ову групу настале  у Анадолији, а не на Балкану, пре 23000 година, па би ово пре била старо-анадолијска група него старо-европска  :). И што идемо даље у прошлост -  "шум" који прати сигнале ове врсте постаје све јачи.  Хоћу само да укажем на релативност свих тумачења ове врсте. И да се треба држати чињеница.

Генерално, јасно је из досадашњих истраживања  да су особе  са хаплогрупом I (као и њени деривати - I1 i I2, као и њихови многобројни деривати ) најстарији људи у Европи (као што то пише на неком од сертификата ФТДНА). Њихове трагове можемо наћи по Европи. Међутим, чињеница је, бар за сада, да су све особе на Балкану са дериватима ових хаплогрупа (дакле, не причамо о нивоу I2 i I1 -него о много каснијим дериватима ових група) - потомци особа које су се доселили из централне и источне Европе током 6-ог и 7-ог века нове ере (што се поклапа са сеобом Словена) на Балкан. И ту је чвор: неки  аутохтонисти прихватају ове чињенице али  сматрају да су особе са  дериватима група I1 i I2 - живели, од досељавања,  20 000 година на Балкану, па су се силом прилика били одселили (или су били протерани од стране неке стране силе) у Централну Европу и најзад се, у 7-ом веку,  вратили на своју историјску територију, коју су били заузели још по доласку у Европу (пре 23 000 година), и очекују да се ипак појави неки стари скелет у скорој будућности  који ће то доказати. Други аутохтонисти уопште не прихватају ове чињенице - они тврде да никаквих сеоба није било и да су сви досадашњи  подаци фалсифицирани или  да се тумаче у погрешном кључу бечко-берлинске-ватиканске завере. Трећи аутохтонисти, свесни садашњих резултата,   се позивају на непоузданост досадашњих истраживања и сматрају да треба сачекати још коју деценију да се скупе сви подаци и  да се "укључе" будући суперкомпјутери који ће доказати њихова аутохтонистичка веровања.     

 
 
 

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #288 послато: Април 30, 2022, 11:11:05 пре подне »
Наравно, ти наведени родови су јако важни да се савремено стабло рода дефинише. Али такође вјерујем да сваки род, мора да екстрактује истину из карикатурисања поријекла које се чини са страна, са циљем понижавања или шале, незнања. А опет аутохтонизам је доста раширен, на начин да такви покрети не прослијеђују знање људима, већ прослијеђују метод доношења закључака без потребних података за закључак. Што значи, велика концентрација појединаца неће користит ДНК на порекло или то неће сматрат битним јер им нису потребни такви податци, неће схватит мисију и визију ових научних радова. Е ту је анализирам колико проблема имам да не само пронађем евентуалне сроднике, већ какве концепте предања они имају уопште и самим тим приступачност за озбиљни разговор на ове теме...

Само још пар напомена, пошто сте нови на форуму, да мало развејем почетну маглу око вашег порекла пошто видим да је ова неочекивана веза са Озринићима уздрмала ваш светоназор :) :   резултат који сте добили о припадности ГГ роду "Озринића" не мора да значи да сте директни потомак Озра односно да припадате канонским Озринићима, што је сасвим у складу са вашим предањем. Неки од Озринића којима сам причао о овоме су имали став: ма шта ми наприча за овако кратко време.. ;)
  Ваш  резултат, за сада, док се не уради БИГ тест, значи да, као и ја, имате неку генетску сродност са канонским Озринићима који су, очигледно,  подгрупа једног ширег рода, за сада мало видљивог,  којем и ви и ја, и сви канонски Озринићи - припадамо- а који се тек пар месеци назад оцртао, са појавом резултата за Неделкуа и Вукотића (иако је и раније било познато да сам ја ближи модалу од Драшковића,  односно да су Озринићи само  дериват једног ширег  рода ).

  Узрок  оваквог стања на стаблу   је, вероватно,  постојање  феномена  "уског грла" током раног средњег века, о којем сам већ писао или нека ратна катастрофа у којој је изгинула већина мушких припадника рода, док су се преживели, након тог  догађаја, расули по околини (Херцеговина, Грбаљ, Рисан,  залеђе Боке, Чево).
Један од њих (преживелих) је могао бити и Озро, који се по предању доселио у Чево у 13-ом веку, са рањеном  ногом (био је хром, како каже предање).   Са досељавањем Озра у Кчево почиње нова епоха у еволуцији ове гране рода: ова грана   наилази на плодно тло за развој у Кчеву, брзо се размножава, почиње да доминира  и  да истискује староседеоце (међу њима и Озровог таста - Тољу  и његове потомке). Данас, Озрови потомци чине убедљиво најбројнију групу унутар овог нашег заједничког  ширег рода, што је и довело до тога да се цео ГГ род назива Озринићима. Нас двојица, би, претспоставњам требали бити  псеудо-Озринићи  :), да се разликујемо од њих.   Уосталом, постоји предање да су Мићуновићи (под вођством Вука Мићуновића) истиснули  Ераковиће и Килибарде из Велестова јер су их сматрали староседеоцима, које они нису трпели. При томе, иако  су и и једни и други живели у Велестову - није  постојала  свест о заједничком пореклу-ни код једних, ни код других.
         
« Последња измена: Април 30, 2022, 11:18:32 пре подне Небо_Сав »

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 885
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #289 послато: Април 30, 2022, 12:00:29 поподне »
Припадност славном и опеваном роду Озринића је разлог за понос и славље.

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #290 послато: Април 30, 2022, 02:28:58 поподне »

  Ваш  резултат, за сада, док се не уради БИГ тест, значи да, као и ја, имате неку генетску сродност са канонским Озринићима који су, очигледно,  подгрупа једног ширег рода, за сада мало видљивог,  којем и ви и ја, и сви канонски Озринићи - припадамо- а који се тек пар месеци назад оцртао, са појавом резултата за Неделкуа и Вукотића (иако је и раније било познато да сам ја ближи модалу од Драшковића,  односно да су Озринићи само  дериват једног ширег  рода ).

 
1. Не разумијем шта значи да си ти ближи модалу, колико схватам ова 23 маркера нису у директној вези са БИГ тестом, то јест неко може бити близак на 23 маркера, а снип-ом да се ипак покаже да је мало даљи ?
2. Разумијем како је Неделку допринио, али не разумијем како је Вукотић допринио, јер се и очекивало да је Вукотић Драгојевић, и добио се ТМРЦА Драгојевића који је очекиван, то јест ТМРЦА од 700 година ( Између Драгојевића и Ераковића) до Озрихне као родоначелника је још отворен ( Не кажем ни да јесу ни да нису ови неканонски Озринићи потомци Озрихне, али треба још људи који би се тестирали на БИГ како би се боље профилисало)

« Последња измена: Април 30, 2022, 02:33:18 поподне Bokez »

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #291 послато: Април 30, 2022, 03:12:15 поподне »
1. Не разумијем шта значи да си ти ближи модалу, колико схватам ова 23 маркера нису у директној вези са БИГ тестом, то јест неко може бити близак на 23 маркера, а снип-ом да се ипак покаже да је мало даљи ?
2. Разумијем како је Неделку допринио, али не разумијем како је Вукотић допринио, јер се и очекивало да је Вукотић Драгојевић, и добио се ТМРЦА Драгојевића који је очекиван, то јест ТМРЦА од 700 година ( Између Драгојевића и Ераковића) до Озрихне као родоначелника је још отворен ( Не кажем ни да јесу ни да нису ови неканонски Озринићи потомци Озрихне, али треба још људи који би се тестирали на БИГ како би се боље профилисало)

1. Ја сам ближи модалу, видело  се и раније да је Драшковић млађи дериват тј млађа грана јер су његови карактеристични СНПови млађе мутације.
2. Вукотић је, претпостављам (пошто сад нема његових резултата, не могу да проверим), допринео да се боље профилише род канонских Озринића, пошто су он и Драшковић имали неке заједничке накнадне мутације.   Погледаћу још и  како изгледа стабло на ФТДНА. У сваком случају, ови са Y FULLa имају бољи преглед, па верујем њиховој процени. 

Низ сада изгледа овако: СНП који сада ближе одређујe Драшковића тј. праве Озриниће је I-BY76604. Слажем се да ово само хипотеза која ће се проверити тек са добијањем других резултата а Миљешковић изгледа као идеалан кандидат због своје (привидне?!) удаљености и од мене, и Драшковића и Неделкуа.
 I-BY76604 канонских Озринића (за сада га назовима тако)  је млађи од ранијег, мени и Драшковићу заједничког-  I-BY93199 (а ја сам добио звездицу, у међувремену). Иако је и  раније овај  I-BY93199 био равноправан са неколико других, мени и Драшковићу,  заједничких СНПова  - YFULL се био определио да нам додели баш њега, као највероватнију заједничку карактеристичну вредност.   Неделку је I-FT382557.

   

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #292 послато: Април 30, 2022, 03:13:44 поподне »
Припадност славном и опеваном роду Озринића је разлог за понос и славље.
Зар ико сме да тврди супротно?!  :)

Ван мреже Miljeskovic

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 73
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #293 послато: Април 30, 2022, 05:15:27 поподне »
Па ми на овом форуму већ озбиљно разговарамо на ове теме... :). Буди уверен да си на правом месту  и да никакав руски Генотек или амерички ФТДНА (уз сво поштовање за руску и америчку науку) не може да замени наше форумске експерте у погледу тумачења резултата јер Порекло располаже базом података за око 7000 особа, и то не само ГГ тестирања него и  записаних предања о пореклу, о Слави, о племенским, братственичким, рођачким односима, богатом  етно-географском  и лингивствичком литературом (електронски претраживом, уз то, што многоструко повећава употребну вредност)...  А о накупљеном знању које можете прочитати у форумским темама - да и не говорим.
 
А што се тиче тврдњи о старобалканском  односно  староевропском пореклу: треба разликовати научне  чињенице од интерпретација. То што саопштава ФТДНА свим својим клијентима након анализе изгледа овако:


 Овде је оријентационо и  схематски (не и обавезно тачно) приказан пут миграција различитих хаплогрупа. Ако ћемо буквално да тумачимо ову мапу, онда су се мутације  карактеристичне за ову групу настале  у Анадолији, а не на Балкану, пре 23000 година, па би ово пре била старо-анадолијска група него старо-европска  :). И што идемо даље у прошлост -  "шум" који прати сигнале ове врсте постаје све јачи.  Хоћу само да укажем на релативност свих тумачења ове врсте. И да се треба држати чињеница.

... 
 

Небо ја сам као и Ви знатижељан на ове теме, интересантно је да имамо миграцију Скитача-Скита и Острогота који су кренули из Бјелорусије у Украину па дошли на Балкан прије словена. Они су први владари након Рима овдје. А Остроготи су освојили Рим, док су словени касније досељени без ратова као заштита балкана од сила Персије, Анадолије итд. Оно што могу да предвидим, јесте да екстракција истине у постојећим предањима поријекла родова у наш културни простор са додатним анализама археологије, археогенетике итд. може сјутра бити база провјереног знања које је потребно за озбиљни прогрес спознаје појединачног или колективног поријекла. Све мимо тога, или поријекла мога рода ја нисам нешто много планирао да разматрам.

Јер рецимо што се тиче ових миграција и прото-адама. Ја лично немам прото-адама као неки циљ схватања, али не схватам разлог што га стављају у африку. Већ се држим за увјерење да је феудализам био фактор стварања одрживе људске организоване заједнице. Тек појавом парламентаризма у Римском, Кинеском или Хеленском облику добијамо нови поредак који увијек наслиједи хетерогеност заједнице из феудализма. Прото-адам је већ доста далека тема и погрешно постављена са неким афро-аутохтонизмом због појаве мајмуна и неких археолошких остатака хомосапиенса тамо у Мароко или Етиопију. Ја сам склонији да закључим да африка није прапостојбина прото-адама. Јер као што вируси или животиње имају мутације у процесу своје еволуције, тако и хомосапиенс еволуира уз те болести и животиње у африци. Самим тим, ако остатак планете није у стању да преживи афричко природно окружење. Научно ни африканац не може да преживи окружење далеких зона екватора без неке савремене медицине. Антички митраизам и паганизам је имао сунце као врховно божанство, јер је сунце препознато као извор природних закона на овом свијету. Ја нисам видио доказ преегзистенције неке заједнице у европи, која из давних доба долази из друге зоне екватора и успјева да очува своје тамо стечене генетске особине. Да их очува у виду нове заједнице која је генетски аутономна и чува своју хетерогену базу днк оснивача из африке. Немамо ни понављање тога процеса миграције Адама као природне појаве, коју имамо у примјеру миграције азијских народа у европу од монгола, хуна, авара, словена итд. А немамо ни цртеже тамнопутих људи из зоне екватора у неким пећинским цртежима европе у период камено доба. Оно што имамо, јесу рјешења фармацеутске индустрије против депресије и других симптома који настају када неко напусти своју природну зону екватора из африке. Или рјешења крема и других вакцина за друге становнике планете кад иду у африку.

Неки примјер који руши прото-Адама у Африци је могућност трансмутације гена прото-хомосапиенса која је могла бити у зони природне радијације. Природна радијација из земљине коре је спонтано могла да дође у додир са људским бићем, кроз одређене хемијске елементе. Па је тако хомосапиенс настао у процесима трансмутација свог генетског материјала и преживио. Радијација изазвана у природи доказано може да изазове драматичне промјене у организму или да их неутралише-излијечи. Уз зрачење сунца у различитим зонама екватора, то јесте интерференција зрачења којима су људи изложени сваки дан на ниво свога днк и мутирају.

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #294 послато: Април 30, 2022, 08:41:15 поподне »
1. Не разумијем шта значи да си ти ближи модалу, колико схватам ова 23 маркера нису у директној вези са БИГ тестом, то јест неко може бити близак на 23 маркера, а снип-ом да се ипак покаже да је мало даљи ?

Да, управо таква је ситуација са PH-908 граном, због ефекта великог броја синова у једној или пар генерација и накнадне експанзије чиме се добија плитко и веома разгранато стабло.

Ван мреже Miljeskovic

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 73
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #295 послато: Април 30, 2022, 10:25:50 поподне »
Небојша, хвала Вам на тумачењу. Послат ћу Вам исход дубоког днк теста кад добијем резултате. До тада се повлачим у своје радне обавезе.

Међутим ако неки од Озринића има другачије предање за Грубану као супругу Озра, или памти поријекло из Грбља-Кртола. Ја знам да је доста Озринића дошло из катуна у Грбаљ-Котор током млетака.

Такође ако неко од Озринића има везе са Шаранцима уз тару, то би мени значило да схватим једно предање од неког Кривокапића из Муа у Котору? Овдје се за Миљешковиће супротно нашим предањима, наводи да су Шаранци уз тару огранак рода, ја сам то разтумачио тако што је монографија братства Бојовић у женским линијама навела родове из Грбља, који се наводе као огранци Миљешковића. Што значи, то није патрална веза. А Шаранци колико сам схватио носе хаплогрупу Васојевића. https://montenegroaustralia.wordpress.com/m/.

Примјера ради, чак и Миљешко-Бота из Дубровника овдје на сајту фирме држи назив Шаре у мали Стон и Дубровник. https://www.bota-sare.hr/. То ме асоцирало на Кривокапићева дјела, јер ја нисам никад чуо то предање док нисам прочитао овај текст црногорско-аустралијске асоцијације.


Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #296 послато: Мај 01, 2022, 02:33:41 поподне »
Стабло на ФТДНА
Оцртавају се контуре рода Озринића и на ФТДНА. Види се појава гране I-FTT62, подгранe I-BY93199.
Неделку је из Призрена. Македонац је Анастасовски, a Агрон Илири (псеудоним, очито) је Косова, рекао бих.
Ово, можда, указује на правац досељавања  Озринића?! Или ће се показати да се веза може датирати у период сеобе на Балкан?!


« Последња измена: Мај 01, 2022, 02:37:51 поподне Небо_Сав »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #297 послато: Мај 01, 2022, 02:42:14 поподне »
Стабло на ФТДНА
Оцртавају се контуре рода Озринића и на ФТДНА. Види се појава гране I-FTT62, подгранe I-BY93199.
Неделку је из Призрена. Македонац је Анастасовски, a Агрон Илири (псеудоним, очито) је Косова, рекао бих.
Ово, можда, указује на правац досељавања  Озринића?! Или ће се показати да се веза може датирати у период сеобе на Балкан?!




Што се тиче Агрона Илирија, споменули смо га овде:

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=4757.msg164952#msg164952

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #298 послато: Мај 01, 2022, 02:51:44 поподне »
Што се тиче Агрона Илирија, споменули смо га овде:

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=4757.msg164952#msg164952

 :) Брат је мио, ма које вјере био... 
Хвала, Милоше.
Значи, муџахир...

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #299 послато: Мај 01, 2022, 03:53:58 поподне »
:) Брат је мио, ма које вјере био... 
Хвала, Милоше.
Значи, муџахир...

Тако је... Једино не знам како се нашао са Озринићима у истој причи, када припада сасвим другој грани. То је грана  FTB21049, која би требало да је испод Y151633. Не знам шта се у међувремену променило, али изгледа да јесте.