Аутор Тема: Нешовићи и Пјевчевићи, Св. Лука, Љепојевићи (општина Нова Варош)  (Прочитано 2045 пута)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Зна ли се нешто више о пореклу ове две фамилије? Они би требало да су род са Вукосављевићима из истог места. Понешто о њима као и о селу Љепојевићи је написано овде, у чланку "Школа у Љепојевићима", стр. 22:

http://www.savindan.org.rs/pdf/19%20drugi%20deo.pdf

"Љепојевићи су једно од најлепших нововарошких села. Куће фамилија Нешовића, Славковића, Пјевчевића, Вукосављевића, Иванковића, Новковића, Обућина, Ћурчића, Корићанаца и Пауновића, као ластавичија гнезда припиле се уз кршевите јаворске падине. Под њима, све до Калипоља, спуштају се њиве, ливаде, сјенокоси и бујна паша који целом крају дају бајковит изглед. По дну села, долином између Јанковог врха и кршевитог Јастријепца, који као вулканска купа израња из љепојевичко-буковичке површи, вијуга сеоски пут повезујући села Божетиће и Буковик са Љепојевићима и даље преко Јавора са Ивањицом и Сјеницом."

Љубомир Павловић у својој необјављеној књизи "Стари Влах" наводи Нешовиће са 4 куће у Љепојевићима (слава Лучиндан) и везује их са Пјевчевићима без навођења славе и броја кућа, док Вукосављевиће не спомиње иако они и дан-данас живе у Љепојевићима. Ако неко случајно поседује ову необјављену књигу, тј. има је скенирану или фотографисану, био бих му захвалан ако би ми је послао.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Нешовићи и Пјевчевићи, Св. Лука, Љепојевићи (општина Нова Варош)
« Одговор #1 послато: Децембар 01, 2017, 05:50:00 поподне »
Љубомир Павловић у својој необјављеној књизи "Стари Влах" наводи Нешовиће са 4 куће у Љепојевићима (слава Лучиндан) и везује их са Пјевчевићима без навођења славе и броја кућа, док Вукосављевиће не спомиње иако они и дан-данас живе у Љепојевићима. Ако неко случајно поседује ову необјављену књигу, тј. има је скенирану или фотографисану, био бих му захвалан ако би ми је послао.  :)
Не знам да ли би ови Пјевчевићи могли имати везе са Пијевцима и Пјевчевићима из околине Прибоја и Рудог, који славе Јовањдан, пошто колико видим није написана слава ових Пјевчевића из Љепојевића.

С' обзиром на релативну близину ових крајева, као и на миграционе правце Рудо/Прибој ка нововарошком и ужичком крају у 19 веку а и на реткост презимена Пјевчевић мислим да би нека повезаност могла постојати.

Ево шта се каже о Пијевцима/Пијевчевићима у делу ''Херцеговачка Голеша'' аутора  Милојице Спарића.

Раде Познановић налази да у самом Ужицу постоје презимена, Пиевац, Пијевац, Пиевчевић и Пијевчевић досељени из долине Пиве
(сви истог корена речи и порекла). У ужичком крају (у седам насељених места), живе Пјевчевићи, којима је презиме настало од глагола пјевати, уз опаску да би то могао бити и скраћени облик имена – за досељене из Пиве.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Нешовићи и Пјевчевићи, Св. Лука, Љепојевићи (општина Нова Варош)
« Одговор #2 послато: Децембар 02, 2017, 12:20:47 пре подне »
Не знам да ли би ови Пјевчевићи могли имати везе са Пијевцима и Пјевчевићима из околине Прибоја и Рудог, који славе Јовањдан, пошто колико видим није написана слава ових Пјевчевића из Љепојевића.

С' обзиром на релативну близину ових крајева, као и на миграционе правце Рудо/Прибој ка нововарошком и ужичком крају у 19 веку а и на реткост презимена Пјевчевић мислим да би нека повезаност могла постојати.

Ево шта се каже о Пијевцима/Пијевчевићима у делу ''Херцеговачка Голеша'' аутора  Милојице Спарића.

Раде Познановић налази да у самом Ужицу постоје презимена, Пиевац, Пијевац, Пиевчевић и Пијевчевић досељени из долине Пиве
(сви истог корена речи и порекла). У ужичком крају (у седам насељених места), живе Пјевчевићи, којима је презиме настало од глагола пјевати, уз опаску да би то могао бити и скраћени облик имена – за досељене из Пиве.


Иако се у поменутој необјављеној књизи изричито не помиње коју славу славе Пјевчевићи, имам информацију да су Вукосављевићи, Нешовићи и Пјевчевићи из Љепојевића "од исте крље", дакле вероватно и Пјевчевићи славе Лучиндан; требало би неки познавалац овог краја да то и дефинитивно потврди. Презиме дефинитивно није често, али није немогуће да нису сви Пјевчевићи један род.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Нешовићи и Пјевчевићи, Св. Лука, Љепојевићи (општина Нова Варош)
« Одговор #3 послато: Април 20, 2018, 03:18:35 поподне »
Добио сам нове податке о мојим Вукосављевићима од господина Бошка Копуновића из Ужица, истраживача подјаворског краја, иначе родом из Буковика, села суседног Љепојевићима. Преносим овде део мејла који ми је послао а који се односи на ову тематику (са мојим подвлачењима):

"...моје сазнање да су Вукосављевићи  један род са Нешовићима и Пјевчевићима којих и данас има у нововарошком селу Љепојевићи. Сви славе крсну славу Св. апостола и јеванђелисту Луку (Лучиндан) и по томе би требали да су старином од племена Никшића испод Требјесе. Најзад, све три фамилије у Љепојевићима живе једна поред друге у једном џемату (засеоку) тик уз сами Јанков врх на Јавору (1489 м).Приповеда се да су старином били сви Нешовићи, али су због турске одмазде за неко непочинство, крвни деликт, променили презимена, па само једна грана остала на старом презимену, а друге двије се прозвале Вукосављевићи (по Вукосаву ) и Пјевчевићи (по надимку трећег брата "пијевац"). За Мариновиће, којих такође и данас има у овом дијелу Старога Влаха, првенствено у селу Буковику, нисам сигуран да имају какву везу са Вукосављевићима, мада је не би требало одбацити. Јер, и Мариновићи славе Св. Луку, поријеклом су од Никшића и некада их је било и у Љепојевићима, на сјеверним падинама  брда Јастријебац које се издиже као каква вулканска купа из обравњасте љепојевичке висоравни. Испод Мариновића су били и Петковићи, старином од Никшића (како то наводи проф. Радоје Ускоковић у раду "Исељени Никшићи", али те фамилије у овоме селу одавно нема. Мислим да је последњи њен изданак преминуо још у вријеме или уочи Првог  свјетског рата и мислим да се звао Лука Петковић. Од Петковића су се исељавали у Србију, Драгачево и чачански крај, а они који су горе остали, брзо су се отањили и изумрли, јер нису имали мушких потомака. Мушка чељад им се нису "дала" или су гинула у ратовима и суковима са Турцима или умирала од болештина. Најзад, остале су само три кћери. Те Петковића одиве су се поудавале у околне фамилије, Нешовиће, Иванковиће, Новковиће и др.Као миразуше, без браће, наслеђивале су имовину и односиле у нови род те отуда данас њихову земљу звану "Петковина" зирате поменуте љепојевичке фамилије.Од Петковића куће данас се једва познају дуварине."
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Нешовићи и Пјевчевићи, Св. Лука, Љепојевићи (општина Нова Варош)
« Одговор #4 послато: Јануар 11, 2024, 10:10:30 поподне »
Иако се у поменутој необјављеној књизи изричито не помиње коју славу славе Пјевчевићи, имам информацију да су Вукосављевићи, Нешовићи и Пјевчевићи из Љепојевића "од исте крље", дакле вероватно и Пјевчевићи славе Лучиндан; требало би неки познавалац овог краја да то и дефинитивно потврди. Презиме дефинитивно није често, али није немогуће да нису сви Пјевчевићи један род.
Пјевчевићи из прибојског краја славе св. Јована.