Аутор Тема: Y-днк хаплогрупа Е  (Прочитано 234931 пута)

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #40 послато: Јун 24, 2014, 08:00:44 поподне »
Лепо је да се види бар какав-такав напредак по питању класификације хаплогрупе Е у Европи. Иако нисам велики љубитељ Макјама, за ово му треба скинути капу :)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #41 послато: Октобар 05, 2014, 06:11:51 поподне »
Мислим да је прича око хаплогрупе Е у Европи прилично јасна. Старост европске гране хаплогрупе Е-V13 потврђена је 7000 година старим налазом у Каталонији који је припадао Култури пресоване керамике, и који је прилично близак и данашњим E-V13 хаплотиповима.

Поставља се питање ко су били ови носиоци културе Пресоване керамике и како, откуда и када су дошли у Европу. Одговоре на та питања даје нам археологија. Ти нови неолитски насељеници разликовали сус е од неолитских земљорадника који су из Анадолије преко Балкана, продрли у централну Европу (G2a хаплогрупа)

Данас се археолози слажу да је најстарије станиште Пресованих(тако ћу их звати) била сјеверна Африка. И сама технологија утискивања шара у свјежу керамику је личила на обрасце шкољки, па се претпоставља да је ово било становништво које је живјело уз обалу мора, а и правци њихове експанзије ,као и брзина ширења показује управо вичност морепловству. Прве налазе Пресоване керамике налазимо у Тунису и Египту, одакле је вејероватно један дио овог становништва морским путем прешао у Палестину и Либан.

Прва насеобина Пресованих на тлу Европе је била у Епиру и на острву Крфу, одакле се шире по западном Балкану, Динаридима, а затим прелазе и у Италију, одатле већ у року неких 100-200 година долазе до западномедитеранских острва , западних дијелова Иберије и јужне Француске.

Чини се да је један дио веома рано , опет морским путем преко Црног мора (то је период када је ниво мора порастао и био отворен босфорски мореуз) населио и сјеверно-црноморску обалу. О тој насеобини говори и рад Д.Л.Гаскевича Сјеверопонтијски импресо: поријекло неолитске керамике с чешљастим орнаментом на југу источне Европе

http://www.academia.edu/771433/%D0%A1%D0%B5%D0%B2%D0%B5%D1%80%D0%BE-%D0%BF%D0%BE%D0%BD%D1%82%D0%B8%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%B5_%D0%B8%D0%BC%D0%BF%D1%80%D0%B5%D1%81%D1%81%D0%BE_%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B8%D1%81%D1%85%D0%BE%D0%B6%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5_%D0%BD%D0%B5%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%B9_%D0%BA%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D0%BA%D0%B8_%D1%81_%D0%B3%D1%80%D0%B5%D0%B1%D0%B5%D0%BD%D1%87%D0%B0%D1%82%D1%8B%D0%BC_%D0%BE%D1%80%D0%BD%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%BE%D0%BC_%D0%BD%D0%B0_%D1%8E%D0%B3%D0%B5_%D0%92%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%87%D0%BD%D0%BE%D0%B9_%D0%95%D0%B2%D1%80%D0%BE%D0%BF%D1%8B

гдје се јасно види веза између западномедитеранских и сјеверноцрноморских археолошких налаза.

Ови налази вјероватно могу објаснити и широку заступљеност хаплогрупе Е-V13 у источном Балкану и Прицрноморју, као и на Карпатима.

Питање је и каквог су антрополошког типа били Пресовани, да ли су били негроиди, како би се могло помислити по њиховом афричком поријеклу и хаплогрупи. Сасвим могуће, али чини се да су каснијим мјешањима оформили тип који је Кун дефинисао као Атлантскомедитерански.

Потомци ове популације чине значајан дио српског народа данас (до 20%), а вјерујем да су били већински елемент у популацији Илира прије доласка Словена.

Типична керамика културе Пресованих

« Последња измена: Октобар 05, 2014, 06:56:26 поподне Синиша Јерковић »

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #42 послато: Октобар 06, 2014, 12:59:50 пре подне »
Impressokultur, ili Cardial Pottery Culture ili Impressed Ware Culture ("Cardial" naziv po školjki cardium edulis koja je najčešće korištena za "presovanje" u keramiku u svrhu ukrašavanja, : ,
 naziv Impresso po tome što su se za ukrašavanje koristile osim školjki i drugi predmeti: npr. nokti, češljevi i slično),

jos po neka slika sa Wikipedije,
Pretpostavljeni pravac kretanja:
 

Vidim da kao izvorište na crtežu sa wikipedije označen grad Biblos, koji je jako star, mada se u tekstu ne navodi da je kultura odatle počela da se širi. Da li je moguće da su stanovnici prastarog grada Biblosa širili ovu kulturu?

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #43 послато: Октобар 06, 2014, 08:27:18 пре подне »
Мислим да је прича око хаплогрупе Е у Европи прилично јасна. Старост европске гране хаплогрупе Е-V13 потврђена је 7000 година старим налазом у Каталонији који је припадао Култури пресоване керамике, и који је прилично близак и данашњим E-V13 хаплотиповима...

Али како у све то што си написао уклопити чињеницу да хаплогрупа Е од тог тренутка није пронађена ни на једном древном налазишту у Европи све до 1200 год. нове ере, када је пронађена на (претпоставља се словенском - ободритском) налазишту у Mecklenburg-у?

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #44 послато: Октобар 06, 2014, 08:41:04 пре подне »

Vidim da kao izvorište na crtežu sa wikipedije označen grad Biblos, koji je jako star, mada se u tekstu ne navodi da je kultura odatle počela da se širi. Da li je moguće da su stanovnici prastarog grada Biblosa širili ovu kulturu?

Овдје се говори о периоду неолитика. Град Библос је из каснијег периода. Претпостављам да су на карти уписали Библос јер су у том подручју нађени остаци културе пресоване керамике. Не бих ову горе карту узимао као неки извор, поготово јер се не зна гдје је била почетна тачка културе пресоване керамике. Старих налаза ове културе има и у Тунису и Египту. Ако су ишли морским путем логичније ми је да су у Епир стигли из Туиниса него из Палестине, мада ништа није искључено.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #45 послато: Октобар 06, 2014, 08:51:17 пре подне »
Али како у све то што си написао уклопити чињеницу да хаплогрупа Е од тог тренутка није пронађена ни на једном древном налазишту у Европи све до 1200 год. нове ере, када је пронађена на (претпоставља се словенском - ободритском) налазишту у Mecklenburg-у?

И немамо баш толико налаза из Европе за тај међупериод. И ти налази су углавном за културе (Бел Беакер и Кордед) које се и не повезују са Е-V13. Осим тога, не знамо пуно о распрострањености Е-V13, тј. колико се држала Медитерана, а колико је продирала у унтрашњост и можда и на запад, преко Атлантика.

Исто тако вјерујем да је сама мутација V13 настала на Балкану. И код нас има, додуше у малом проценту, припадника мутација које су претходиле V13, М78 и М35, тако да је Балкан као најстарије станиште културе Пресоване керамике на тлу Европе, логичан и за настанак V13.

Ово закључујем прије свега због чињенице да је Е-V13 грана практично непостојећа ван Европе.

Đorđo

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #46 послато: Октобар 06, 2014, 03:57:15 поподне »
Treba prvo pošteno izdeliti E V13 na ogranke i treba nam još drevne dnk, da nije nađen ovaj jedan u Kataloniji još bi se njen ulaz u Evropu stavljao u period Rimljana, Starih Egipćana ili Starih Grka. Inače, smatram za neophoodno da skrenem pažnju na nešto što se previđa u vezi E V13 as to je sadašnja poprilična prisutnost u Nemačkoj, Francuskoj i Centralnoj Evropi uopšte. To što su visoke frekvencije na Balkanu pre će biti posledica pretankog indoevropskog (R1a/R1b) "nanosa".

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #47 послато: Октобар 06, 2014, 07:35:29 поподне »
Treba prvo pošteno izdeliti E V13 na ogranke i treba nam još drevne dnk, da nije nađen ovaj jedan u Kataloniji još bi se njen ulaz u Evropu stavljao u period Rimljana, Starih Egipćana ili Starih Grka.

Хаплогрупа Е-V13 има неколико откривених подгрупа, СНП дефинисаних. Нажалост, добар дио тестираних није се још тестирaо на ове СНП-ове. Не знам шта је разлог томе, да ли слаба администрација на ФТДНА Пројекту, или нешто друго. Иако прилично стара грана (потврђено 7000 година) E-V13 је досад практично неподјељена.
Међутим не видим какве везе имају касније  гране E-V13 са овом причом овдје која говори о коријенима E-V13 у Европи и култури Пресоване керамике.
 
Inače, smatram za neophoodno da skrenem pažnju na nešto što se previđa u vezi E V13 as to je sadašnja poprilična prisutnost u Nemačkoj, Francuskoj i Centralnoj Evropi uopšte.

Не знам откуд ти податак да је хаплогрупа E-V13 нешто посебно присутна у Централној Европи. У Аустрији, Њемачкој, Мађарској, Пољској, Чешкој, Словачкој, Швајцарској не прелази 8% у свакој од тих држава. И то углавном у јужним дијеловима Централне Европе, док се на сјеверу спушта и до испод 3%. Мислим да то не можемо назвати приличним присуством. С обзиром да је на југу Европе Е-V13 присутна у континуитету 7000 година, мислим да није нимало чудно, ако је у неким дијеловима Аустрије има и 10%.

To što su visoke frekvencije na Balkanu pre će biti posledica pretankog indoevropskog (R1a/R1b) "nanosa".

Не разумијем.

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #48 послато: Октобар 07, 2014, 12:42:37 пре подне »

Не знам откуд ти податак да је хаплогрупа E-V13 нешто посебно присутна у Централној Европи. У Аустрији, Њемачкој, Мађарској, Пољској, Чешкој, Словачкој, Швајцарској не прелази 8% у свакој од тих држава. И то углавном у јужним дијеловима Централне Европе, док се на сјеверу спушта и до испод 3%. Мислим да то не можемо назвати приличним присуством. С обзиром да је на југу Европе Е-V13 присутна у континуитету 7000 година, мислим да није нимало чудно, ако је у неким дијеловима Аустрије има и 10%.

Ја сам мишљења да ти проценти и нису тако мали. У појединим подручјима досежу и до 13-14%, што никако није мало. Генерално, 5-10% је тек нешто моало мање од 11% колико је у Словенији и Хрватској. Па ни у Србији није нешто много већи, ако ћемо поштено ))) С обзиром да је хаплогрупа балканског порекла, логично је да буде што бројнија према југу.  То опет говори да је стратум Е1б доста равномеран.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #49 послато: Октобар 07, 2014, 08:08:14 пре подне »
Ја сам мишљења да ти проценти и нису тако мали. У појединим подручјима досежу и до 13-14%, што никако није мало. Генерално, 5-10% је тек нешто моало мање од 11% колико је у Словенији и Хрватској. Па ни у Србији није нешто много већи, ако ћемо поштено ))) С обзиром да је хаплогрупа балканског порекла, логично је да буде што бројнија према југу.  То опет говори да је стратум Е1б доста равномеран.

Само сам хтио да кажем да су проценти хаплогрупе Е у Централној Европи сасвим логични с обзиром на дуго присуство те хаплогрупе у Европи.

mladjo

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #50 послато: Октобар 23, 2014, 12:55:53 пре подне »
Занимљиве вриједности маркера "DYS425=0" наших тестираних хаплогрупе E1b:

« Последња измена: Октобар 23, 2014, 09:54:18 пре подне млађо »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #51 послато: Март 01, 2015, 11:17:36 пре подне »
Хаплогрупа E:


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #52 послато: Мај 15, 2015, 04:25:57 поподне »
<a href="https://www.youtube.com/v/GjoiS-71T4w" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/GjoiS-71T4w</a>

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #53 послато: Мај 20, 2015, 12:05:41 пре подне »
Haplogroup E3b1a2 as a Possible Indicator of Settlement in Roman Britain by Soldiers of Balkan Origin (Steven C. Bird)

http://volgagermanbrit.us/documents/bird.pdf

Аутор сматра да су хаплогрупу E1b1b (поред експанзије у време неолита) у В. Британију донели и римски војници пореклом са Балкана.

"E1b is found to be at its highest frequency worldwide in the geographic region corresponding closely to the ancient Roman province of Moesia Superior, a region that today encompasses Kosovo, southern Serbia, northern Macedonia and extreme northwestern Bulgaria."

Видимо да је на простору некадашње римске провинције Мезије приметан висок проценат хаплогрупе E1b. Слично је и са групом J2 (С. Бирд је практично не одваја од E1b), с тим да се она ширила више за време Рима, за разлику од неолитске E.

"Cruciani et al.’s E-V13 and J2-M12 coalescence times bear a striking similarity to carbon-14-based date calculations for certain archaeological sites in the Maritsa river valley and its tributaries, near the city of Nova Zagora, Bulgaria (Nilolova, 2002). These sites are associated directly with the proto-Thracian culture of the southern Balkans that came to dominate the region during the first millennium BCE."

У овим крајевима некада су живели Трачани.

Трачки војник




Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #54 послато: Јун 04, 2015, 11:57:51 поподне »
E1b1b




Извор:

- Српски днк пројекат
- 23andMe (Калинић, Сињ)

Аксић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #55 послато: Јун 16, 2015, 06:51:16 пре подне »
Крстић је контактирао Чеха Washecheck и он је њему дао хаплотип.

Чех     :13 24 13 10 16-19 11 12 12 13 11 30 15 9-9 11 11 26 14 19 32 14-16-16-17 9 11 19-21 17 12 18 19 30-34 11 10
 
Крстић:13 24 13 10 16-17 11 12 12 13 11 30 15 9-9 11 11 26 14 20 32 14-16-17-17 9 11 19-22 17 12 18 19 30-34 11 10

Аксић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #56 послато: Јун 16, 2015, 07:21:02 пре подне »
Крстић је контактирао и Маљевића такође Американац и он му је дао хаплотип и рекао му је да је пореклом Васојевић. Маљевић има вероватно ретак хаплотип не упада у Васојевички кластер, а изгледа да немамо сличног таквог хаплотипа на Српском ДНК пројекту. 

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #57 послато: Јун 16, 2015, 08:50:44 пре подне »
Крстић је контактирао и Маљевића такође Американац и он му је дао хаплотип и рекао му је да је пореклом Васојевић. Маљевић има вероватно ретак хаплотип не упада у Васојевички кластер, а изгледа да немамо сличног таквог хаплотипа на Српском ДНК пројекту.

У Васојевићима има Малевића (који су из гране Новаковића), док су Маљевићи братство из Братоножића, а има и једно кучко братство истог презимена. Могуће да је због меког изговора гласа "л", који је чест у Брдима, дошло до промене из Малевић у Маљевић.

Мислим да смо до сада имали тестиране само из једног огранка Васојевића - Рајевића. Ово би био први из гране Новаковића.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #58 послато: Јун 16, 2015, 09:46:06 пре подне »
Mалевића има и у Шестанима. Али ако у његовом породичном предању стоји да је пореклом из Васојевића онда би требало тако и да јесте, али може бити и да је само пореклом из области племена Васојевићи а да је порекло његове породице односно братства из неког другог племена, можда баш из Куча или неког другог. Знаш и сам да у области коју насељавају Васојевићи има доста других братстава која по крви нису Васојевићи. Моја баба је од Станковића из Грачанице код Плава, а за њих се каже, али не тако са сигурношћу, да су пореклом Братоножићи са Пелева Бријега, неко помиње чак да су пореклом из Бјелопавлића, а ове млађе данас када питаш сигорно би ти неко рекао да су из Васојевића. Тако је и тај Маљевић можда сачувао то да је из Васојевића. Не знам, само нагађам, али ако не спада у Васојевићки кластер можда би разлог могао бити тај.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #59 послато: Јун 16, 2015, 10:04:29 пре подне »
Mалевића има и у Шестанима. Али ако у његовом породичном предању стоји да је пореклом из Васојевића онда би требало тако и да јесте, али може бити и да је само пореклом из области племена Васојевићи а да је порекло његове породице односно братства из неког другог племена, можда баш из Куча или неког другог. Знаш и сам да у области коју насељавају Васојевићи има доста других братстава која по крви нису Васојевићи. Моја баба је од Станковића из Грачанице код Плава, а за њих се каже, али не тако са сигурношћу, да су пореклом Братоножићи са Пелева Бријега, неко помиње чак да су пореклом из Бјелопавлића, а ове млађе данас када питаш сигорно би ти неко рекао да су из Васојевића. Тако је и тај Маљевић можда сачувао то да је из Васојевића. Не знам, само нагађам, али ако не спада у Васојевићки кластер можда би разлог могао бити тај.

Може да буде и то.
Не знам да ли се уклапа у кучки кластер?
Ако сам добро испратио, још немамо ни тестираних Братоножића?
А, опет, немамо тестиране ни Васојевиће - Новаковиће. Иако предање говори да сви племеници Васојевића потичу од Васа Васојевића, ипак то може да буде само предање, ради кохезије у племену, које не мора да буде истинито.
Тако, могло би да испадне да Васојевићи нису међусобно толико сродни као што се мисли.
"Наша мука ваља за причешћа"