ДНК порекло > Основе генетичке генеалогије

Проблем ишчезавања изворне хаплогрупе код родова и замена неком новом

<< < (2/7) > >>

Bokez:

--- Цитат: Златан  Октобар 18, 2019, 12:11:03 поподне ---Разумем сада, ти гледаш из угла братства.

Ако гледаш уз угла неког братства као целине, наравно да у том примеру порекло неког данашњег појединаца из њега неће рефлектовати право рано средњевековно порекло тог рода, уколико се превара десила у 18. веку. Зато је увек добро, имати што више тестираних из неког рода, уколико наравно постоје.

Ако посматраш тест из угла појединца, онда се враћамо на оно што сам доле написао да је он сам добио тачан податак и да му је предање заправо оборено. Тј, предање рода би могло да остане тачно, али се то неби односило на тестираног.

У твом примеру у контексту налажења истинског порекла, само би археогенетика дала коначни одговор.

--- Крај цитата ---

Управо тако. Гледам из угла братства. Није спорно што се појединца тиче  да је 100% тачно само за њега.
Али сад имамо други проблем. Колико год ми имали тестираних братсвеника нпр. 10 опет не можемо усвајати неку претпоставку само на основу већине. Јер ако 9 од 10 имају исту хаплогрупу не значи да је то хаплогрупа тог братства јер шта ако је управо тих 9 од 10 потомци гране гдје је настала превара у 18.вијеку а овај 1 припадник оргиналне хаплогрупе братства. Бојим се да нису одређеним братствима прерано додијељене карактерситчне хаплогрупе. Питам којим се системом избјегава овај проблем.

Зрно:
Наслов није лепо постављен. Нема никаквог недостатка и фалинке код ДНК анализе. Може бити само неслагање резултата са предањем.

У прошлости је варање од стране жена било минимално, а доста је деце усвајано, што може довести до овог о чему причате. И наравно да има таквих случајева да је неко "улетео" у одређено братство и оставио много потомака, док су "они прави" постали малобројни или потпуно изумрли. Али, то треба детаљно испитивати у будућности.

Златан:
Колико ја видим на Пројекту, када неки род има више ХГ, једноставно се говори да "нису једнородни". И у колико се са великом вероватноћом не може одредити изворна, ни једна се не одбацује.

То теоријски само археогенетика може 100% да потврди - и то само ако би се испитао, довољно удаљени изворни предак. На основну информација које имамо се водимо према највероватнијем сценарију. Али свакако је занимљива проблематика, ако се гледа из угла (рецимо) средњевековног порекла рода, као целине.

Пошто се ипак тестирају појединци, у први план се ставља њихов појединачни резултат који је свакако егзактан.

Be like Bill:
O tome bi se moglo razgovarati u slučaju testiranja ostataka nekog umrog pripadnika tog roda, u slučaju da to nije haplogrupa današnjih nosilaca tog prezimena, ali kao što je Zrno rekao, moguća su i usvajanja, pridruživanja ili još neki oblici proširivanja roda.

Lepo kažem, bake nisu krive. Ne treba kroz današnji moral tumačiti prošlost. Eee što su nekad bila lepa vremena ;D

goca 11:
Pater sempre incertus. Mater sempre certa.
Otac je neizvestan.Majka je uvek sigurna.
Latinska izreka. Možda zato Jevreji računaju poreklo po majci.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију