Аутор Тема: Серија "Вук Караџић"  (Прочитано 2803 пута)

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Серија "Вук Караџић"
« послато: Јануар 19, 2018, 03:00:50 пре подне »
<a href="https://www.youtube.com/v/od5dZxcC2ZA" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/od5dZxcC2ZA</a>

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија "Вук Караџић"
« Одговор #1 послато: Јануар 19, 2018, 03:23:38 пре подне »
<a href="https://www.youtube.com/v/70y2MBdk0qI&amp;t=6s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/70y2MBdk0qI&amp;t=6s</a>

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија "Вук Караџић"
« Одговор #2 послато: Март 17, 2018, 02:44:00 пре подне »
Хајдук Вељко (инсерти из серије Вук Караџић)
<a href="https://www.youtube.com/v/drTzs5ghMks" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/drTzs5ghMks</a>

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија "Вук Караџић"
« Одговор #3 послато: Март 17, 2018, 03:06:13 пре подне »
Бој на Свилеуви
<a href="https://www.youtube.com/v/4T8BA5t0T8A" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/4T8BA5t0T8A</a>

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија "Вук Караџић"
« Одговор #4 послато: Март 17, 2018, 08:56:41 пре подне »
"Вук Караџић" је наш највећи, најзначајнији и најуспешнији филмски пројекат базиран на историјским темама.

Витезовић и Кадијевић, плус ангажовање свега вредног што је у том тренутку глумило, и резултат није изостао.

Александар Берчек је одиграо животну улогу, ладно је серија могла и по Милошу Обреновићу да се назове. Појављивањем његовог лика, Мики Манојловић и они клинци у улози Вука, изгледали су као тотални епизодисти.

Одличне роле су имали Марко Николић, Петар Краљ и посебно Лечић у улози Вељка Петровића.

Серија, иако прекратка за период од 70 и кусур година српске историје, дала је апсолутно све. Оно што је разликује од (на пример) Немањића је одсуство нападних и напорних историјских лекција. У В.К. историја се учи кроз одлично разрађен сценарио и то у 99 процената серије. Глума је апсолутно уверљива (под тим подразумевам да на екрану препознајем ликове, јок глумце).

Којекуде, кад је кренуло снимање Немањића, надао сам се да ће бити у равни, ако не и бољи од Вука Караџића. Чиниш волико, грдно се преварих.

 >:(
« Последња измена: Март 17, 2018, 09:03:51 пре подне Ђока »

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Серија "Вук Караџић"
« Одговор #5 послато: Март 17, 2018, 11:15:18 пре подне »
Плус музика Вокија Костића и слика Паје Јовановића, 'Гуслар' на почетку шпице.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија "Вук Караџић"
« Одговор #6 послато: Март 17, 2018, 06:20:59 поподне »
"Вук Караџић" је наш највећи, најзначајнији и најуспешнији филмски пројекат базиран на историјским темама.

Витезовић и Кадијевић, плус ангажовање свега вредног што је у том тренутку глумило, и резултат није изостао.

Александар Берчек је одиграо животну улогу, ладно је серија могла и по Милошу Обреновићу да се назове. Појављивањем његовог лика, Мики Манојловић и они клинци у улози Вука, изгледали су као тотални епизодисти.

Одличне роле су имали Марко Николић, Петар Краљ и посебно Лечић у улози Вељка Петровића.

Серија, иако прекратка за период од 70 и кусур година српске историје, дала је апсолутно све. Оно што је разликује од (на пример) Немањића је одсуство нападних и напорних историјских лекција. У В.К. историја се учи кроз одлично разрађен сценарио и то у 99 процената серије. Глума је апсолутно уверљива (под тим подразумевам да на екрану препознајем ликове, јок глумце).

Којекуде, кад је кренуло снимање Немањића, надао сам се да ће бити у равни, ако не и бољи од Вука Караџића. Чиниш волико, грдно се преварих.

 >:(
Сценарио је апсолутно "жив" и нема историјских лекција, него сценарио сам прати историјске догађаје без да се они намећу гледаоцу...Сценарио сам по себи обликује и креира историјске догађаје , па се све чини као жива ствар, а у Немањићима је обрнуто, сценарио је "робује" догађајима...Ево још једне сцене са Милошевом дипломатијом и у жару битке :) (а Берчек је толико добар да ми се чини да је немогуће да је Милош био другачији, да Берчек не личи само на Милоша, него и Милош на Берчека  ;D )
<a href="https://www.youtube.com/v/EXZF8rKzWkk&amp;t=13s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/EXZF8rKzWkk&amp;t=13s</a>
« Последња измена: Март 17, 2018, 06:26:52 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија "Вук Караџић"
« Одговор #7 послато: Март 18, 2018, 12:12:28 пре подне »
За мене, Милош је најзначајнији српски владар у новијој историји. Природно интелигентан, и поред тога што је био неписмен, одлично је "прочитао" односе међу европским силама. Турке је познавао у душу, а у рукаву је имао и капитал у виду десетогодишњег крљања у Првом устанку плус 8. тачку Букурешког мира којом су Руси вршли притисак ма Порту.

Мени је најјача она сцена при крају Милошева живота. "Паметан човек никад не да три ствари: жену, пушку и власт. Ја не дам власт!"  ;D

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија "Вук Караџић"
« Одговор #8 послато: Март 18, 2018, 01:57:41 пре подне »
За мене, Милош је најзначајнији српски владар у новијој историји. Природно интелигентан, и поред тога што је био неписмен, одлично је "прочитао" односе међу европским силама. Турке је познавао у душу, а у рукаву је имао и капитал у виду десетогодишњег крљања у Првом устанку плус 8. тачку Букурешког мира којом су Руси вршли притисак ма Порту.

Мени је најјача она сцена при крају Милошева живота. "Паметан човек никад не да три ствари: жену, пушку и власт. Ја не дам власт!"  ;D
Милош је био сурови прагматичар...кад је оформио оркестар у Крагујевцу и кад је требало да се плате музичари, он је донео одлуку да се добошару да највећа плата, иако је лакше лупати један ритам, него овим осталима да "солирају"...образложење је било, зато што држи на себи највише кила  ;D
А у истом оркестру је дао мање басисти него виолинисти, зато што басиста мало мало, па не свира, а овај свира на ћемане нон стоп  ;D Тако је проценио кад је први пут слушао музичку банду, а тако и би...књажевска се мора поштивати  :D
« Последња измена: Март 18, 2018, 02:02:41 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија "Вук Караџић"
« Одговор #9 послато: Март 18, 2018, 09:04:15 пре подне »
Први пут чујем ову анегдоту. Ако није тајна, где си прочитао?

Ја сам читао Баранина, Милана Милићевића, Куниберта, Љушића, оне мемоаре Нићифора Нинковића, чини ми се и Стојанчевића... и нигде не наиђох на ту анегдоту.

Једино ако се налази у тротомној књижурини Михаила Гавриловића, њу још нисам прелистао.


Ван мреже Sirius

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 166
Одг: Серија "Вук Караџић"
« Одговор #10 послато: Март 18, 2018, 01:11:05 поподне »
Милош је одговоран што Србија није раније добила Хатишерифе због клања  Карађорђа(и слања његове главе у Цариград иако није морао) којег је на превару довукао у Србију са причом о борби против Турака.
Жестоко се иживљавао над обичним светом о криминалу да не говорим.

« Последња измена: Март 18, 2018, 01:12:44 поподне Sirius »

Ван мреже Sirius

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 166
Одг: Серија "Вук Караџић"
« Одговор #11 послато: Март 18, 2018, 01:11:59 поподне »
Vukovi zapisi otkrivaju kakav je zaista bio knez Miloš, zbog čije je SAMOVOLJE donesen Sretenjski ustav

„Kako sam opisivao slavna dela Miloša Obrenovića, potomstvo ima prava tražiti od mene opisanije i njegova moralnoga karaktera i rđavi dela...“, ovako Vuk Stefanović Karadžić počinje zapise za “Osobitu građu za srpsku istoriju našega vremena”.

Lečenje
Neki Milošev baščovan, Kosovac, krupan i zdrav čovek, kojega je on bio oženio nekom sirotom udovicom koju je od sprdnje zvao sestrom, kao i njega zetom, dođe k njemu u avliji negde predveče pijan, pa poviče:
– Ej, šura! Daj rakije.
Onda Miloš zapovedi svom podrumdžiji, te mu donese po oke najžešćega špirta (Weingeist), pa ga nateraju, te sve na jedan dušak popije; a kad se u njemu špirt zapali, Miloš zapovedi, te ga bace u vodu, kao da bi se razladio (jer kažu, da su oni u ovakim događajima i druge tako lečili), no on siroma umre.
Lek za zubobolju
Nekoga ludog Peru iz naije Požeške, koji je za to ostao nem i suludast, što je od rođenja bio gluv, i koga je Miloš za to, po osobitoj svojoj ljubavi k budalama, uza se vodio, zabole u Požarevcu (u mesecu avgustu 1829. godine) zubi; onda Miloš zapovedi, te ga opoje špirtom, pa mu njegov berberin s nekoliko momaka na silu povadi sve zube, i zato siroma onaj dan umre.
Proba
Godine 1820. dotera nekaka žena muža svoga Milošu na sud, da se raspusti s njime, što ne može bračnu dužnost da izvršuje (onda se i u ovakim, kao i u svima drugim, parnicama ispitivalo i sudilo na polju: Miloš sa sudijama stane ili sedne na divanani, a parničari dole, između momaka, po avliji). Kad se muž stane izgovarati da žena nema pravo što ga za to tuži, onda ji u po podne odvedu u jednu zgradu, i nateraju ji, pred tolikim momcima, koji su oko nji stajali, da učine probu.
Titulisanje
Miloš upravo pokazuje, da je rad, da niko nije ni nalik nanj, ili upravo, da su svi drugi ljudi osim njega ništa. On je istina 1816. g. bio zadovoljan sa imenom knez, no budući da su se svi narodni činovnici, osim pisara i buljubaša zvali knezovi, zato se on u svome pečatu i u potpisima nazove knjaz. No po vremenu čujući da je knjaz i knez jedna reč, i da Rusi svakoga Srpskog kneza zovu knjazom, on zapovedi, te se na aktama načinjenim na skupštini u početku 1827. godine niko ne potpiše knez, nego se svi knezovi nazovu ispravnicima; no po tom čujući da su ispravnici u Karavlaškoj velika gospoda, on, posle dugoga savetovanja sa svojom svitom, kako bi se činovnici nazvali da mlogo ne znače, zapovedi na skupštini u početku 1830. godine da se knežinski i sreski knezovi u napredak zovu kapetani (a knežine i srezovi kapetanije), a naijski ispravnici ili serdari.
Pera iz Selevca
Nekakav Pera iz Selevca, iz naije Smederevske, dolazio je u vreme Đakove bune u Kragujevac s ostalim kmetovima, kao deputirac, i kao rečit i slobodan čovek korio je Miloša u oči za kojekake nepravde, i najposle po svršetku bune savetovao ga da se u napredak uzme u pamet jer može biti gore nego što je bilo; za to Miloš, pošto se svima oprosti, i sa svim umiri, zapovedi nekakome Ćor-Đuri, te Peru ubije negde u šumi.
Batine za popa
Godine 1832. nekakom popu iz naije Požarevačke, kome je bilo oko 60 godina, i imao je sina u gardi oficira, udare 40 batina, što je neotice, prevaren od kmeta, venčao nekaka čoveka, kojega je prva žena živa bila.
Raseljavanje
Ne samo što Miloš činovnike tako svojevoljno izbacuje i premešta, nego isto tako svojevoljno raspolaže i imanjem sviju ljudi u Srbiji, tako, da niko ni odašta nije pravi gospodar. On svoje polze radi raseljava sela, kao n. p. što je raselio Rvatsko selo više Topčidera, da načini sebi livade.
Požurivanje
Kad kakav sveštenik u crkvi služi polako, ili služenje njegovo onako što nije povoljno Milošu, on često smešeći se rekne Amidži ili drugome kome od svoje svite:
- Idi, oca mu jebem, teraj onoga, neka svršuje.
O učenim ljudima
U pismu Milošu Vuk sa istančanim političkim osećajem daje savete nepismenom Milošu koji je zazirao od učenih i prosvećenih ljudi i sumnjičio ih za zavere protiv njega: “Da učeni ljudi bune podižu protiv praviteljstva, toga se ni malo ne treba bojati, ni za to škole prezirati i njihovu uredbu odlagati. Ja mislim da se učeni ljudi mudroj i pravednoj vlasti najradije pokoravaju, jer oni znadu da društvo ljudsko bez vlasti biti ne može..., a na nepravednu vlast ustaju i najprostiji ljudi.”
Bolje spaija, nego knez
“Ne mogu propustiti da ovde na svršetku ovoga pisma ne spomenem još jedan važni posao Vaše Svetlosti, koji Vam, po mome mnjeniju, nikakav pravi Srbin ni pametan čovek ne može odobriti, a to je, što ste kupili sela u Karavlaškoj (turski naziv za južnu Rumuniju, op. aut.). Vi ste črez to, na preveliku sramotu svoju i naroda Srpskoga, a na radost sviju neprijatelja Vaši, sami javno pokazali da je po Vašemu mnjeniju bolje i pouzdanije u Karavlaškoj biti spaija, nego u Srbiji knjaz, i da se Vi u Srbiji bavite samo od dana do dana, da biste što više novaca skupili, pa onda, kako Vam najmanje što budne nepovoljno, da bežite u Karavlašku. Teško Vama, ako ste na te misli spali, a još gore, ako to dočekate!”, piše Vuk Milošu.





Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија "Вук Караџић"
« Одговор #12 послато: Март 18, 2018, 01:47:49 поподне »
Ух, сад скренусмо са теме. Што се тиче добијања Хатишерифа, у то нисам сигуран. Турци су једноставно одлагали испуњавање осме тачке Букурешког мира и вероватно ништа не би испунили без притиска Русије.
Карађорђа је смакао у борби за власт (далеко да оправдавам кукакавички чин убиства и то на спавању, али, нисам ни за безрезервно идеализовање Карађорђа, који је оставио земљу 1813).

Смакао је гомилу виђенијих људи, али, укинуо је феудализам међу првима у Европи. Слободни сељаци као власници земље, враћање нахија изван Бг пашалука, мирно исељавање Турака из Подриња и насељавање тих простора Херцеговцима, отварање првих школа, формирање стајаће војске...

Али, што каже  Коџа Милош у серији: "Срби поразе воле".

Ове мане и грехове што си му побројао, имао би сваки други на његовом месту у том тренутку.

пс: Вук је био доказани сендвичар тог времена. Кад му је требала пензија, истог тог тиранина и нечовека је ковао у звезде.

Ван мреже Sirius

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 166
Одг: Серија "Вук Караџић"
« Одговор #13 послато: Март 18, 2018, 02:10:20 поподне »
Па о томе се ради, Русија је могла раније да притисне Порту али није јер је Ђорђе Петровић заклан на превару а Карађорђе је био под заштитом Русије. Он је након напуштања Србије постао близа грчком покрету отпора коју је подржавала Русија из Одесе.
Он да је остао у Србији био би убијен. Разлог за пуцања Првог устанака је напада Напоелона на Русију.

Није Милош укинуо феудалзам. Фуедализам су укинулу Уставобранитељи који су били у сукобу са Милошем и који су га на крају скинули и довели кнеза Александар Карађорђевића на власт, који је био први владар модерне Србије који је поштовао одлуке Скупштине, тако је и скунут са власти због утицаја западних сила након Кримског рата. Можда најбољи владар модерне Србије.
Праву стајаћу војску је формирао кнез Александар Карађорђевић, као и музеје, бибилотеке, почетак индустријализације Србије са ливницом у Крагујевцу, помоћ српским устаницима у данашњој Војводини у Револуцији 1848, тако је настала Војводина, уведен је кодекс(закон) грађанског права...То је све било за време кнеза Александра Карађорђевића 1842-1858.
Да се Милош питао још би био феудализам јер је тако стекао огромно богатство.
« Последња измена: Март 18, 2018, 02:11:51 поподне Sirius »

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Серија "Вук Караџић"
« Одговор #14 послато: Март 18, 2018, 03:05:00 поподне »
Не бих ја баш толико идеализовао ни Русе. Што се тиче Првог устанка, нешто не знам да су нам превише помогли на источном фронту. А колико смо им били битни, сведочи што су нам послали сплеткароша Родофиникина, који и није ни био Рус.

Феудализам је незванично укинут и пре Милоша, а од уставобранитеља је кренуло стварање грађанског друштва и непотребно гомилање чиновничког слоја.

Србија је могла да истрпи једног Милоша, али, толики бирократски апарат тешко.

Ако желиш да наставимо расправу о овој теми, покрени је у другом делу форума, мени је веома занимљива, али,  тренутно кршимо правила јер ово нема птевише везе се серијом "Вук Караџић."

Ван мреже Sirius

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 166
Одг: Серија "Вук Караџић"
« Одговор #15 послато: Март 18, 2018, 03:42:07 поподне »
Ако админ или мод одлуче да није исправно нека пребаце где треба.
Али нећу ја много ширити само да кажем да Русија није идеализована већ је једина хтела да помогне да се дигне устанак. Након победе Русије над Наполеонам, практично већим делом континенатлане Европе, Русија постаје водећа сила у централној Европи и на основу неких њихових интереса ми смо добили хатишерифе тј. практичну независност. Требало је то раније да се деси али клање Карађорђа је одмогло.
Тадашњи Срби су молили Аустрију, што је логично због границе, да помогну али они нису хтели а претходно су нас неколико пута продали у 17 и 18 веку када су ослобађали данашњу Шумадију, па и до Скопља су ишли, а онда се повлачили северно од Саве и Дунава. Некада су разлози били притисак на западним границама Аустрије од  стране нпр . Француске, некада је то било чиста стратешка игра и договор са Турцима.
Русија је 1804 помагала у дизању Устанка. Наравно, Русија је имала своје интересе на Балкану, пре свега око Цариграда тј. Босфора.

Ја на Уставобранитеље гледам позитивније али не мислим да су били идеални јер су ограничили самовољу једног човека и били родоначелници модернизације Србије.

Ето толико.