Аутор Тема: Шекулар  (Прочитано 184700 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шекулар
« Одговор #360 послато: Март 01, 2017, 01:01:53 поподне »
Реако бих да је становништво Шекулара у том периоду било у влашком статусу. Пописану су у оквиру санџакбеговог хаса, ту су и војнуци, такво становништво је обично било у влашком статусу. Вјероватно отуд и каснији назив Ашани.

Да, то су те чувене шекуларске повластице, филурија, потчињеност непосредно цару, итд.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шекулар
« Одговор #361 послато: Март 01, 2017, 01:20:41 поподне »
Шекулар у попису Скадарског санџака из 1485. године у издању на албанском

Мислим да су нека имена овде исправније преведена и ближа ономастици оног времена (нпр. Вој нан уместо Војкан, Ђураш уместо Ђуро, Вукосал, итд).

Ту је и Дропјак.
У арапском писму не постоји знак за глас "П", већ се користи знак за "Б". Можда ако је писано персијским писмом, у којем постоји знак за "П", уколико је употребљен баш тај знак, онда је у питању Дропјак. Иначе, логика указује да је у питању "Б" и да је име овог Шекуларца било Дробјак.
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Шекулар
« Одговор #362 послато: Март 01, 2017, 01:25:41 поподне »
Мислим да су нека имена овде исправније преведена и ближа ономастици оног времена (нпр. Вој нан уместо Војкан, Ђураш уместо Ђуро, Вукосал, итд).

Ту је и Дропјак.
У арапском писму не постоји знак за глас "П", већ се користи знак за "Б". Можда ако је писано персијским писмом, у којем постоји знак за "П", уколико је употребљен баш тај знак, онда је у питању Дропјак. Иначе, логика указује да је у питању "Б" и да је име овог Шекуларца било Дробјак.

Примјетио сам да се у овом попису, не само у Шекулару, већ и на другим мјестима код неких пописаних умјесто имена оца наводи Сиромах. Не знам како би се ово могло схватити, али није искључено да или се отац не зна или је рано умро и погинуо. Не вјерујем да има ознаку сиромаха у буквалном смислу.

У Шекулару се наводе три Сиромаха:Живко,Петар и Вукота.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Шекулар
« Одговор #363 послато: Март 01, 2017, 01:36:54 поподне »
Примјетио сам да се у овом попису, не само у Шекулару, већ и на другим мјестима код неких пописаних умјесто имена оца наводи Сиромах. Не знам како би се ово могло схватити, али није искључено да или се отац не зна или је рано умро и погинуо. Не вјерујем да има ознаку сиромаха у буквалном смислу.

У Шекулару се наводе три Сиромаха:Живко,Петар и Вукота.
Можда као сироче...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шекулар
« Одговор #364 послато: Март 01, 2017, 01:48:42 поподне »
Примјетио сам да се у овом попису, не само у Шекулару, већ и на другим мјестима код неких пописаних умјесто имена оца наводи Сиромах. Не знам како би се ово могло схватити, али није искључено да или се отац не зна или је рано умро и погинуо. Не вјерујем да има ознаку сиромаха у буквалном смислу.

У Шекулару се наводе три Сиромаха:Живко,Петар и Вукота.

Ја мислим да се, ипак, односи на људе који немају имовине од које би се могао наплатити порез. Уписивање очевог имена је за турске порезнике било од значаја управо да би могли кроз дефтере да прате наслеђивање имовине и пореских обавеза које из ње проистичу. Из тих разлога сиромасима нису ни записивали име оца, јер ови нису имали ни имовину, па је очево име био небитан детаљ.

И већина од ових пописаних отаца нису били живи у време писања дефтера, јер би онда они били главе својих кућа, а не њихови синови. Негде имамо сина поред живог оца, али је он глава одељеног домаћинства.

Претпостављам да ти сиромаси јесу имали неке куће у којима су живели, али је то вероватно било нешто најбедније, а вероватно нису имали ни стоке нити било чега другог да би се од њих могао наплатити неки порез.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Шекулар
« Одговор #365 послато: Март 01, 2017, 02:37:10 поподне »
Попис ливе Скадар 1582/83.
Нахија Будимља, село Шекулар, 51 кућа - 5100 акчи пореза:

Радич Вучур,
Радоња Радич,
Петко Стано,
Јован Стано,
Ш...  Борић,
Војко Друшко,
Милош Друшко,
Милаш Друшко,

Брај(т,н)ко Оливера,
Павко Томац,
Павел Томац,
Радохна Стојан,
Милаш Селак,
Јован Милаш,
Вуло(е) Михој,
Старен Мркша,
Марко Томац,
Марун Јован,
Живко Толашин,
Долина Радоје,
Рдуница Јелуш,
Муш(...) Јелуш,

Петр(и) Радоња,
Божина Пава,
Радосав Вуја,
Никола Дука,
Радосавче Милош,
Вуло поп,
Мумо (Момо) Михој,
Б(П. Т. Н.)ајо Михој,
Мило Младенко,
Вукша Дујо,
Јован Ђурико,
Рај(т,н)о Ника,
Станиша Павел,
Рдуница Лазар,
Радош Лазар,
Марко Петро,
Радуј Радосав,
Живко Давир(д) Драгаш (...),
Марко Сирота,
(...),
Ђурич,
Вучић Рајко,
Радосав Дав (...),
Комнен Дмитар,
Војин Томац,
Рад (...) Јован,
Цветко Дошљак.

Подебљах нека интересантна имена, ако имамо у виду Радмужа, Димитрија-Дашу, Мушу, Ћетка, Комнена - Барјактара... Не кажем да су ово ти људи, али могли би бити њихови преци, по којима добише име, што некад беше чешће него данас.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шекулар
« Одговор #366 послато: Март 01, 2017, 02:57:35 поподне »
Занимљиво је име Марун. Колико ја знам, једино братство овог презимена у Црној Гори је из Бјелопавлића, али нису од Бијелог Павла, већ досељеници са Цетиња, где су староседелачки род (у Доњем Крају). Не кажем да потичу од шекуларског Маруна, али покушавам да повежем неке ствари према веома ретком имену које се јавља на два места у ЦГ. Нешто слично вези коју је Видоје покушавао да нађе између Бракоча у Шекулару и Бракоча у Цуцама у 16. веку. Уопште није немогуће да су корени дела Шекулараца негде у Старој ЦГ.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шекулар
« Одговор #367 послато: Март 01, 2017, 03:07:26 поподне »
Ово Рдуница, свакако треба читати као Радоњица.
Има неких имена необичних за Полимље (више звуче као да се ради о Дубровнику или неком другом приморском крају): Дујо, Михој, Павел, Ђурико, Петро. Ако су, наравно, добро преведена. Име Ника (са кратким нагласком на првом слогу) је заступљено у Горњем Полимљу, има их неколико и у родослову Ћетковића.

Овај Комнен Дмитар кога си издвојио је стварно комбинација имена за размишљање. Димитрије или Дмитар је било Дашино право име, а Комнен је био племенски барјактар у исто доба (крај 17, прва половина 18. века). Можда се ради о неком Коменовом претку...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шекулар
« Одговор #368 послато: Март 01, 2017, 03:10:42 поподне »
Дујо, Михој, Павел, Ђурико, Петро

Додуше, вуку мало и на мађарски  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шекулар
« Одговор #369 послато: Март 02, 2017, 09:50:43 пре подне »
Небо, зна ли г. Владимир Кукаљ из ког су места у околини Ваљева ови Павловићи, огранак Кукаља?

Не зна које је село у питању, осим да је могуће да су то Павловићи "према Лелићу". Податак је добио од покојног Радивоја Кукаља.

Колико ја знам, од Ваљева до Лелића нема ни једно село. Има нека ту около (Стрмна Гора).

Занимљив детаљ који наводи је да је Павле Кукаљ (од којег су ти Павловићи) старији брат од поарнаућеног Кукаља код Дечана (од кога су Kukalaj). 
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Шекулар
« Одговор #370 послато: Март 02, 2017, 10:33:18 пре подне »
Не зна које је село у питању, осим да је могуће да су то Павловићи "према Лелићу". Податак је добио од покојног Радивоја Кукаља.

Колико ја знам, од Ваљева до Лелића нема ни једно село. Има нека ту около (Стрмна Гора).

Занимљив детаљ који наводи је да је Павле Кукаљ (од којег су ти Павловићи) старији брат од поарнаућеног Кукаља код Дечана (од кога су Kukalaj).

Занимљиво. Зависи куда је ко ишао од Ваљева према Лелићу и кад је настало то "према Лелићу", могло се ићи преко Седлара или преко Попара или преко Градца и Дегурића. Те сам путеве иначе прешао стотинама пута, неколико пута и пешке. Не знам ни за какве Павловиће, имају неки у Бујачићу, који је близу, они видим славе Аранђеловдан и "од Пипера" су. 

Иначе, има Павловића у мом селу, Сушици. Исто "од Биоске" као Васиљевићи, од којих је једног Гиле упознао са тестирањем, па можда добијемо резултат. Међутим, чудна је њихова веза са Васиљевићима, неки у селу кажу да су род, а други кажу да нису. Васиљевићи славе Јовањдан, а Павловићи Срђевдан. Мој прадеда је "дош'о на мираз" у Павловиће.

Изнад Павловића и Васиљевића у селу, идући ка југу и већој надморској висини, су Стојановићи, а онда на крају Селаковићи, а изнад Селаковића су узвишења Павлова Коса и Кукаљ.

Ван мреже skituljko039

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 48
Одг: Шекулар
« Одговор #371 послато: Март 02, 2017, 10:45:08 пре подне »

"Братство Кукаљ потиче из Шекулара.
Кукаљи су огранак ширег братства Радмужевићи. Некада су се презивали Андријанић по Андрији Јанином. По предању Андрија је остао млад без оца а подигла га је мајка Јана. Не памте се преци после Андрије тако да Кукаљи имају неколико огранака.
- У селу Брвеница код Рашке има засеок Андријанићи (славе Светог Јована-20 јануар). У књизи Радомира Губеринића "Сеобе са Горњег Лима, Ибра и Таре" помиње се да су досељени из Црне Горе. Да ли имају везе са Андријанићима (Кукаљима) из Шекулара не зна се док неко не би од њих одрадио ДНК тест на прапорекло. Они о свом пореклу мало знају. Тврде да су биле две сестре: Вујана и Андријана. Од једне презиме Вујанац а од друге Андријанић. Та два братства се међусобно рођакају.

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Шекулар
« Одговор #372 послато: Март 02, 2017, 10:59:25 пре подне »
Занимљиво. Зависи куда је ко ишао од Ваљева према Лелићу и кад је настало то "према Лелићу", могло се ићи преко Седлара или преко Попара или преко Градца и Дегурића. Те сам путеве иначе прешао стотинама пута, неколико пута и пешке. Не знам ни за какве Павловиће, имају неки у Бујачићу, који је близу, они видим славе Аранђеловдан и "од Пипера" су. 

Иначе, има Павловића у мом селу, Сушици. Исто "од Биоске" као Васиљевићи, од којих је једног Гиле упознао са тестирањем, па можда добијемо резултат. Међутим, чудна је њихова веза са Васиљевићима, неки у селу кажу да су род, а други кажу да нису. Васиљевићи славе Јовањдан, а Павловићи Срђевдан. Мој прадеда је "дош'о на мираз" у Павловиће.

Изнад Павловића и Васиљевића у селу, идући ка југу и већој надморској висини, су Стојановићи, а онда на крају Селаковићи, а изнад Селаковића су узвишења Павлова Коса и Кукаљ.

Гацовић је доказивао неку везу Румуна и Шопова, ево шта је записао за "Кукаљ":

Кокојина/Кокорина глава (< рум. имена Cocoi/u/ < рум. рег. cocoi „чворуга; /фиг./ уздигнуће терена“ или Cocor/u/ < рум. cocor „дивља гуска“)

Iordan, DicŃionar, 138. Упор. топ. Cocorul у Румунији. Пре ће бити да је по среди оронимски назив од рум. cocoj „(фиг.) уздигнуће терена“ који се може довести у везу с kukla „голо каменито брдо“
(Висок код Пирота), кукуљ „ћуба“, чучуљьк „ћуба“ < лат. cucullus, cuculla „главица“ = глама „чукаст осамљен врх“ (код Књажевца) < рум. гламние. Види: Петровић, О неким карпато-балканским лексичким реликтима, 419. Упор. топ. Кукуљка у области Сокобања

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шекулар
« Одговор #373 послато: Март 02, 2017, 11:15:19 пре подне »
Занимљиво. Зависи куда је ко ишао од Ваљева према Лелићу и кад је настало то "према Лелићу", могло се ићи преко Седлара или преко Попара или преко Градца и Дегурића.

Да, ја у глави имам слику данашњег друма којим се из Ваљева пење према Лелићу. У ранија времена то "према Лелићу" је могло значити разне ствари. Ако узмемо Тешњар као некадашње Ваљево, то могу бити сва места у правцу југозапада, од којих су нека данас урбани делови Ваљева.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Шекулар
« Одговор #374 послато: Март 02, 2017, 09:26:19 поподне »
 Браво! Јуче и данас до подне сам био у Црној Гори, а већ толико коментара о Шекулару и Шекуларцима. И прилог  Владимира Кукаља.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Шекулар
« Одговор #375 послато: Март 02, 2017, 09:39:04 поподне »
Надимак су му вероватно наденули Турци и други муслимани које је узнемиравао (домуз-свиња).  ;)
Домуз - на турском крмак (свиња), вепар, тврдоглав и и груб човјек.
Небо је  рекао о Павлу Домузу. Ево шта је записао Радоје Кастратовић:"Павле Кукаљ, звани Павле Домуз. Домуз су га звали зато што није признавао ни Србина ни Турчина, коме би се склонио с пута.Ишао је по причању по турским варошима, па би у каквој турској пекарници поручио себи за ручак хљеб и месо, али то није никад платио, а Турци нијесу смјели да му траже".

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шекулар
« Одговор #376 послато: Март 03, 2017, 08:58:36 пре подне »
Домуз - на турском крмак (свиња), вепар, тврдоглав и и груб човјек.

Имам ја неке даље рођаке који се презивају - Домуз. Они су из Тења у Славонији, а пореклом су негде из Босанске Крајине.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже skituljko039

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 48
Одг: Шекулар
« Одговор #377 послато: Март 03, 2017, 08:10:41 поподне »

Изнад Павловића и Васиљевића у селу, идући ка југу и већој надморској висини, су Стојановићи, а онда на крају Селаковићи, а изнад Селаковића су узвишења Павлова Коса и Кукаљ.
- Претрагом по интернету наиђох на чланак "Извори у Мравињцима" у ревији Колубара где се спомиње Кукаљски извор 1 и 2. Да ли је то у истом месту (село Сушица)?

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Шекулар
« Одговор #378 послато: Март 03, 2017, 08:22:11 поподне »
- Претрагом по интернету наиђох на чланак "Извори у Мравињцима" у ревији Колубара где се спомиње Кукаљски извор 1 и 2. Да ли је то у истом месту (село Сушица)?

Јесте, испод Кукаља налазе се ти извори. Не знам тачно да ли сам Кукаљ припада територији Лесковица или Сушице, али ту је. Сушица и околина није имала водовод, све док неуки сељак Душан Селаковић није сам одредио да постоји пад од Кукаљског извора до села, и осмислио тачно куда треба прокопати водовод, што је касније на његов предлог Водовод извео, пре више деценија. Иначе, Душан сада пуни 90 година и био је мој главни извор за израду родослова и прикупљање прича о Селаковићима и Сушици, јер већ 70-ако година све то бележи.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Шекулар
« Одговор #379 послато: Март 11, 2017, 11:10:35 поподне »
 Занимљиво:https://www.youtube. com/wath?v=VxwhOztltM