Аутор Тема: Уопштено о Славенима  (Прочитано 114763 пута)

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #200 послато: Август 23, 2017, 05:39:58 поподне »
Али управо у томе је реч, Гота није било баш тако мало у Италији и Шпанији (подизали су они тамо и своје аријанске цркве, којих на Балкану нема, дакле није била настањена само краљевска породица и мали број аристократа).
Што се тиче Италије, већ сам на њеном примјеру објаснио зашто тамо њихових потомака данас нема иако су се населили у већим бројевима.
Небитно је да ли су они на Балкану боравили у великом броју у неком тренутку (мада је то упитно, јер се они археолошки лако прате, а археологија јасно показује да они никад нису били бројчано доминантни у односу на домородачко становништво, поготово када се упореде са каснијим Словенима), и Авари су у Панонији и њеном прибрежју били доминантни неко време, имали своју државу дуже од било којих Гота на овим просторима, па нису оставили скоро никакав оригиналан генетски траг (засад добар кандидат за њихов генетски траг је подграна од N1c, M2019, које има нешто врло мало по Европи, код једног Хрвата и можда код једног са мајског тестирања са КиМ).
Сумњам да се они могу лако археолошки испратити, јер је начин укопа драстично варирао међу не-аријанским и аријанским Готима. А треба имати у виду да нису сви прешли на аријанску верзију хришћанства, чак шта више, надполовичан број њих није.
То да ли је неки народ у одређеном историјском периоду боравио у неком већем броју на одређеној територији може да резултира већим процентом ХГ која може да се веже за њега у данашњој популацији, али и не мора.
У томе је разлика. За Готе који су према Прокопију на том подручју и остали након ратова за Византијом нема апсолутно никаквих извора да су колективно отишли у неком каснијем периоду.
Сем тога, због концентрације и велике разноврсности YP196 у пределу Буковине и горњег Придњестровља (Готи су пре доласка Хуна били сконцентрисани јужније, близу обале Црног Мора и на простору данашње Румуније), који представљају епицентар настанка и ширења прашко-корчаковске културе, а и ранијег везивања управо овог подручја као предела који настањују Бастарни, његово ширење посредством словенизованих Бастарна ми звучи много логичније од ширења посредством Гота.
Датум настанка прашко-корчаковске културе је прекасан за сценарио учешћа И2а-дин у словенској етногенези. А то исто подручје су обухватале и велбарска и черњаховска култура, од којих се обије везују за Готе и које су опстале по најмање вијек након што је већи дио њих напустио та подручја (што значи да су биле прилично хетерогене културе).
И као друго, што и сам рече, данашње стање на терену је ријетко када исто као оно од прије 1500 година.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8524
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #201 послато: Август 23, 2017, 06:19:28 поподне »
Што се тиче Италије, већ сам на њеном примјеру објаснио зашто тамо њихових потомака данас нема иако су се населили у већим бројевима.Сумњам да се они могу лако археолошки испратити, јер је начин укопа драстично варирао међу не-аријанским и аријанским Готима. А треба имати у виду да нису сви прешли на аријанску верзију хришћанства, чак шта више, надполовичан број њих није.У томе је разлика. За Готе који су према Прокопију на том подручју и остали након ратова за Византијом нема апсолутно никаквих извора да су колективно отишли у неком каснијем периоду.Датум настанка прашко-корчаковске културе је прекасан за сценарио учешћа И2а-дин у словенској етногенези. А то исто подручје су обухватале и велбарска и черњаховска култура, од којих се обије везују за Готе и које су опстале по најмање вијек након што је већи дио њих напустио та подручја (што значи да су биле прилично хетерогене културе).
И као друго, што и сам рече, данашње стање на терену је ријетко када исто као оно од прије 1500 година.

Као што рекох, релативно лако се прате јер имају карактеристичну материјалну културу, специфичну керамику, фибуле, копче и остале предмете као и специфичан начин ношења тих предмета, који се разликовао од римског па чак и од других германских варвара (један пример - две фибуле на сваком рамену, за разлику од Римљана са једном фибулом на једном рамену). Такође, још један начин идентификовања је присутност вештачки деформисаних лобања, што је био знак престижа донесен као обичај од стране Хуна, али је потом остао у употреби код Гота, код Гепида најдуже. Наравно, само припадници виших сталежа су имали овакве лобање, али њихово присуство додатно потврђује да је у питању готска или гепидска (који су опет врло блиски Готима) некропола. Као што сам већ био написао, овакве некрополе се у нешто већем броју јављају током 5. века у Подунављу, али већ крајем тог века и поготово у 6. веку се проређују, што значи да је то становништво негде отишло; до асимилације највероватније није дошло јер се у утврђењима у унутрашњости Балкана и у Подунављу током 6. века и даље, у малом броју, среће њихова материјална култура и начин ношења одевних предмета, што сведочи о томе да су они присутни у њима као мањина поред Ромеја.

Колико видим, тебе не би убедило ни да се преко древне ДНК из готских костију утврди да они имају 0% YP196, ти би и даље тврдио како није тестиран довољан број скелета, или би нашао неки други разлог да то оспориш, као што си радио на оној теми о древној ДНК из прве половине 1. миленијума н.е. у Пољској.  :) Што се тиче прашко-корчаковске културе, Синиша је лепо објаснио процес њене генезе и значајну улогу који је зубрецка култура ту одиграла, а њу више руских археолога повезује са Бастарнима из горњег Придњестровља.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8524
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #202 послато: Август 25, 2017, 12:15:21 пре подне »
Ови чланци ће вероватно бити занимљиви Шкрњи и још неком кога интересују археолошки налази германских племена из времена Сеобе народа на тлу Србије и Балкана:

https://www.academia.edu/1206968/%D0%90%D1%80%D1%85%D0%B5%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D1%98%D0%B0_%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D0%B5_%D0%BA%D0%B0%D0%BE_%D0%B0%D1%80%D1%85%D0%B5%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D1%98%D0%B0_%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B8%D1%82%D0%B5%D1%82%D0%B0_-_%D0%BD%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%BE_%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%BC%D0%B5%D1%80%D0%B0_Archaeology_of_Fashion_as_Archaeology_of_Identity

https://www.academia.edu/3207634/%D0%9E_%D1%82%D0%B7%D0%B2._%D0%96%D0%B5%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BC_%D0%B3%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BC_%D0%B3%D1%80%D0%BE%D0%B1%D1%83_%D0%B8%D0%B7_%D0%A3%D0%BB%D0%BF%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%BD%D0%B5_%C3%9Cber_das_sgn._Germanische_Frauengrab_aus_Ulpiana_Memorial_de_Jovan_Kova%C4%8Devi%C4%87_Belgrade_2003

https://www.academia.edu/1337410/%D0%A3%D0%BB%D0%BF%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%BD%D0%B0_%D0%BA%D0%BE%D0%B4_%D0%93%D1%80%D0%B0%D1%87%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B5_%D0%BD%D0%B0_%D0%9A%D0%BE%D1%81%D0%BE%D0%B2%D1%83_%D0%B8_%D0%93%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B0_%D0%BD%D0%B0_%D0%88%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D1%86%D0%B8_%D0%BA%D0%BE%D0%B4_%D0%A7%D0%B0%D1%87%D0%BA%D0%B0_%D1%83_%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%BB%D1%83_%D0%B0%D0%BA%D1%83%D0%BB%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%85_%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%86%D0%B5%D1%81%D0%B0_%D1%83_%D0%98%D0%BB%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%BA%D1%83_VI_%D0%B2

https://www.academia.edu/1203058/%D0%9E%D1%81%D0%B2%D1%80%D1%82_%D0%BD%D0%B0_%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D0%B7%D0%B5_%D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D0%B5%D0%BE%D0%B1%D0%B5_%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B0_%D1%81%D0%B0_%D1%98%D1%83%D0%B3%D0%B0_%D0%A1%D1%80%D0%B1%D0%B8%D1%98%D0%B5_%D0%B8_%D0%B8%D0%B7_%D1%81%D1%83%D1%81%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D1%85_%D0%BE%D0%B1%D0%BB%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B8
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #203 послато: Август 25, 2017, 01:17:18 пре подне »
Као што рекох, релативно лако се прате јер имају карактеристичну материјалну културу, специфичну керамику, фибуле, копче и остале предмете као и специфичан начин ношења тих предмета, који се разликовао од римског па чак и од других германских варвара (један пример - две фибуле на сваком рамену, за разлику од Римљана са једном фибулом на једном рамену). Такође, још један начин идентификовања је присутност вештачки деформисаних лобања, што је био знак престижа донесен као обичај од стране Хуна, али је потом остао у употреби код Гота, код Гепида најдуже. Наравно, само припадници виших сталежа су имали овакве лобање, али њихово присуство додатно потврђује да је у питању готска или гепидска (који су опет врло блиски Готима) некропола.
Можеш ли навести неки историјски извор што се тиче овога за фибуле? Не кажем да то није тачно, али ми је мало нелогично с обзиром на сам изглед плаштова тог времена (четвртасти комад платна, који се качио на десном рамену, остављајући једну руку слободном), тј. не видим сврху друге фибуле.
Што се тиче деформисања лобања, тај обичај није био присутан само код Гота, већ код свих народа који су потпали под хунски утицај, а исти убрзо нестаје након хунске пропасти.
Колико видим, тебе не би убедило ни да се преко древне ДНК из готских костију утврди да они имају 0% YP196, ти би и даље тврдио како није тестиран довољан број скелета, или би нашао неки други разлог да то оспориш, као што си радио на оној теми о древној ДНК из прве половине 1. миленијума н.е. у Пољској.  :)
Сам тврдиш да су Готи у том периоду били насељени већином на југу Украјине, а одједном узимаш налазе из западне Пољске (Ковалевко) као готске здраво за готово? Чињеница је да се то подручје Пољске никада није узимало за готску постојбину (поготово у том временском периоду), и да је Пољска у том периоду била прилично хетерогена, барем што се аутозомалне и мтДНК тиче (што сам споменуо у тој теми).
Ако су они готски, како објашњаваш недостатак Г2а у подручјима која населише?
Што се тиче прашко-корчаковске културе, Синиша је лепо објаснио процес њене генезе и значајну улогу који је зубрецка култура ту одиграла, а њу више руских археолога повезује са Бастарнима из горњег Придњестровља.
Ни уз помоћ све историјске грађе не можемо тачно одредити која се подручја везују за Бастарне, како онда уз помоћ археологије можемо прецизирати да су баш они били носиоци те и те културе?
Такође, ако су Бастарни били стварни доносиоци И2а1б "динарика", како објашњаваш то да су они највјероватније у почетку били ратничка дружина састављена од неколико различитих племена, а не хомогено племе?
Међу радовима руских археолога које је Синиша цитирао, између осталог, утицај јасторфске културе на Словене тумачио се ритуалним изгоном ратника у сушним годинама, а од истих су се касније, наводно, формирали Бастарни. Такво објашњење ми дјелује чудно у најмању руку, али занемаримо то за сад. Реци ми, која је вјероватноћа да већина тих људи, долазећих из подручја које је срце германске етногенезе, буду И2а1б "динарик"? Врло мала, рекао бих.
Немам никакве личне жеље у овоме (као што ти и многи то тумачите), нити сам изричито против бастарнске теорије, али ми неке од њених ставки једноставно нису смислене, што сам и образложио више пута, и очекујем ваљано објашњење истих. Можда ни ви ни ја нисмо у праву, и истина лежи негдје између.
За првобитне носиоце И2а-дин међу Источним Германима сам сматрао да су битна два услова: 1. да њихово поријекло указује на пристојан ниво хомогености; 2. да су се у значајнијем броју насељавали у подручјима источне Европе и Балкана која обилују том хаплогрупом. Готи, донекле, испуњавају оба.
« Последња измена: Август 25, 2017, 01:21:15 пре подне шкрњо »

симо

  • Гост
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #204 послато: Август 25, 2017, 09:24:59 пре подне »
Сјећам се да су у историји коју смо учили Словени били представљени као неки мирни земљорадници, који су полако насељавали Балкан. Међутим, историјски извори говоре супротно.

Један детаљ из визнатијских извора ми је запао за око. Наиме, 550. године у јеку готско-византијских ратова једна група Словена прелази Дунав и хара Балканом. Безуспјешно им се супроставља Азбад, гардиста Јустинијанов, међутим бива поражен и жив ухваћен. Прокопије пише:

"Словени (Σκλαβηνοί) без икакве муке разбију и њих, те многе побију док су срамно бежали, a Азбаду, пошто га заробише, привремено поштеде живот, али га доцније бацише на разбуктани огањ и спалише, одеравши претходно ремење са леђа несрећном човеку."

Ко је гледао серију Викинзи зна да је у једној епизода приказан ритуал под називом "Крвави орао". Ритуал се изводио тако што се несрећном заробљенику, најчешће краљевског рода дерала кожа са леђа, дуж кичме, а затим се кроз те отворе извлачила плућа што је у коначници личило на крила. Овај ритуал су Викинзи извлеи над краљем Елом од Нортамбрије и та сцена је приказана у серији Викинзи. Рекло би се да цијела операција није имала садистички аспект (мада је у суштини то била), већ ритуални тј. на тај начин се приносила жртва Одину.

Да ли у Прокопијевом опису смрти Азбада можемо претпоставити да су подунавски Словени знали за овај ритуал и да су га упражњавали? У сваком случају "дерање ремена са леђа" веома подсјећа на "Крвавог орла"





https://en.wikipedia.org/wiki/Blood_eagle
« Последња измена: Август 25, 2017, 09:27:12 пре подне симо »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8524
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #205 послато: Август 25, 2017, 09:26:57 пре подне »
Можеш ли навести неки историјски извор што се тиче овога за фибуле? Не кажем да то није тачно, али ми је мало нелогично с обзиром на сам изглед плаштова тог времена (четвртасти комад платна, који се качио на десном рамену, остављајући једну руку слободном), тј. не видим сврху друге фибуле.
Што се тиче деформисања лобања, тај обичај није био присутан само код Гота, већ код свих народа који су потпали под хунски утицај, а исти убрзо нестаје након хунске пропасти

Погледај чланке које сам ти послао у поруци изнад, то су радови професора Милинковића који се интензивно бавио археологијом Источних Германа на Балкану, то би требало да ти разјасни ствари око ношње; ни ја нисам сигуран зашто су баш тако носили фибуле, али је археолошким истраживањем њихових некропола недвосмислено уочено да су практиковали такав начин ношње, и то им је била нека врста идентитетске одреднице, нешто по чему су се разликовали од околног ромејског становништва, као и од других "варварских" народа. За разлику од других народа, Готи и Гепиди су задржали обичај вештачког деформисања лобање још неко време након пропасти хунске државе, мада се он све више почео да напушта; Гепиди су били најистрајнији у практиковању тог обичаја, на рановизантијском налазишту Градина на Јелици код Чачка су на једној некрополи пронађене индивидуе са таквим лобањама и источногерманским налазима, сахрањени средином или у другој половини 6. века, дакле цео век након пропасти хунске државе.

Ако су они готски, како објашњаваш недостатак Г2а у подручјима која населише?Ни уз помоћ све историјске грађе не можемо тачно одредити која се подручја везују за Бастарне, како онда уз помоћ археологије можемо прецизирати да су баш они били носиоци те и те културе?
Такође, ако су Бастарни били стварни доносиоци И2а1б "динарика", како објашњаваш то да су они највјероватније у почетку били ратничка дружина састављена од неколико различитих племена, а не хомогено племе?
Међу радовима руских археолога које је Синиша цитирао, између осталог, утицај јасторфске културе на Словене тумачио се ритуалним изгоном ратника у сушним годинама, а од истих су се касније, наводно, формирали Бастарни. Такво објашњење ми дјелује чудно у најмању руку, али занемаримо то за сад. Реци ми, која је вјероватноћа да већина тих људи, долазећих из подручја које је срце германске етногенезе, буду И2а1б "динарик"? Врло мала, рекао бих.
Немам никакве личне жеље у овоме (као што ти и многи то тумачите), нити сам изричито против бастарнске теорије, али ми неке од њених ставки једноставно нису смислене, што сам и образложио више пута, и очекујем ваљано објашњење истих. Можда ни ви ни ја нисмо у праву, и истина лежи негдје између.
За првобитне носиоце И2а-дин међу Источним Германима сам сматрао да су битна два услова: 1. да њихово поријекло указује на пристојан ниво хомогености; 2. да су се у значајнијем броју насељавали у подручјима источне Европе и Балкана која обилују том хаплогрупом. Готи, донекле, испуњавају оба.

Није ми јасно, зашто је G2a маркер готског присуства?
Малтене сва племена у том историјском периоду (гвоздено доба и Сеоба народа), па и германска, су била хетерогена по свом пореклу (састављена обично од релативно малог броја носилаца идентитета и релативно великог броја накнадно придружених или покорених припадника), то важи и за Готе. Поставићу ја теби контрапитање - која је вероватноћа да је I2a1b готског порекла?  :) И у Скандинавији, тј. подручју данашње Шведске (одакле се претпоставља да су се Готи покренули), и у северној Немачкој ти данас имаш занемарљиво мали проценат ове хаплогрупе, а на основу археогенетских налаза сада знамо да у прошлости није било тако, и да је, осим у Скандинавији, она била раширена све до Британије на западу и Балтичког мора на истоку; то оставља широк терен за матицу њихових Динарик носилаца, не знам зашто би било искључено да су поникли у северној Немачкој, на простору јасторфске културе.

Надам се да ће у скоријој будућности бити изведено тестирање древне ДНК Гота са подручја Украјине, Румуније и (можда и најзначајније) Балкана, те да најзад видимо каква је заиста била ситуација. Ако се Динарик покаже као доминантан у њиховој Y-ДНК генетици, имаш од мене пиво по твојој жељи.  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8524
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #206 послато: Август 25, 2017, 09:37:54 пре подне »
Сјећам се да су у историји коју смо учили Словени били представљени као неки мирни земљорадници, који су полако насељавали Балкан. Међутим, историјски извори говоре супротно.

Један детаљ из визнатијских извора ми је запао за око. Наиме, 550. године у јеку готско-византијских ратова једна група Словена прелази Дунав и хара Балканом. Безуспјешно им се супроставља Азбад, гардиста Јустинијанов, међутим бива поражен и жив ухваћен. Прокопије пише:

"Словени (Σκλαβηνοί) без икакве муке разбију и њих, те многе побију док су срамно бежали, a Азбаду, пошто га заробише, привремено поштеде живот, али га доцније бацише на разбуктани огањ и спалише, одеравши претходно ремење са леђа несрећном човеку."

Ко је гледао серију Викинзи зна да је у једној епизода приказан ритуал под називом "Крвави орао". Ритуал се изводио тако што се несрећном заробљенику, најчешће краљевског рода дерала кожа са леђа, дуж кичме, а затим се кроз те отворе извлачила плућа што је у коначници личило на крила. Овај ритуал су Викинзи извлеи над краљем Елом од Нортамбрије и та сцена је приказана у серији Викинзи. Рекло би се да цијела операција није имала садистички аспект (мада је у суштини то била), већ ритуални тј. на тај начин се приносила жртва Одину.

Да ли у Прокопијевом опису смрти Азбада можемо претпоставити да су подунавски Словени знали за овај ритуал и да су га упражњавали? У сваком случају "дерање ремена са леђа" веома подсјећа на "Крвавог орла"





https://en.wikipedia.org/wiki/Blood_eagle

Можда су тај обичај преузели од Источних Германа?  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #207 послато: Август 25, 2017, 12:25:47 поподне »
Није ми јасно, зашто је G2a маркер готског присуства?
Нисам ни рекао да јесте, али идући твојом логиком, био би, јер је нађен у 2 од 4 узорка из Ковалевка. Кажеш да бих порицао до те мјере да чак и кад би се тестирали Готи ("као у оној теми"), налазио бих неки изговор, а ја теби кажем да ти налази из западне Пољске (с обзиром на мјесто и вријеме) тешко да могу бити Готи.
Малтене сва племена у том историјском периоду (гвоздено доба и Сеоба народа), па и германска, су била хетерогена по свом пореклу (састављена обично од релативно малог броја носилаца идентитета и релативно великог броја накнадно придружених или покорених припадника), то важи и за Готе. Поставићу ја теби контрапитање - која је вероватноћа да је I2a1b готског порекла?  :) И у Скандинавији, тј. подручју данашње Шведске (одакле се претпоставља да су се Готи покренули), и у северној Немачкој ти данас имаш занемарљиво мали проценат ове хаплогрупе, а на основу археогенетских налаза сада знамо да у прошлости није било тако, и да је, осим у Скандинавији, она била раширена све до Британије на западу и Балтичког мора на истоку; то оставља широк терен за матицу њихових Динарик носилаца, не знам зашто би било искључено да су поникли у северној Немачкој, на простору јасторфске културе.
Не кажем да је искључено да су поникли у сјеверној Њемачкој, већ да је објашњење неких руских археолога које наведох изузетно чудно, и да је тешко да се од насумично бираних људи скупе баш И2а-дин носиоци.
Такође, понављам, не знам како су одређену културу везали за Бастарне, кад су историјски извори веома противурјечни што се тиче њихових пребивалишта.

Ко је гледао серију Викинзи зна да је у једној епизода приказан ритуал под називом "Крвави орао". Ритуал се изводио тако што се несрећном заробљенику, најчешће краљевског рода дерала кожа са леђа, дуж кичме, а затим се кроз те отворе извлачила плућа што је у коначници личило на крила. Овај ритуал су Викинзи извлеи над краљем Елом од Нортамбрије и та сцена је приказана у серији Викинзи. Рекло би се да цијела операција није имала садистички аспект (мада је у суштини то била), већ ритуални тј. на тај начин се приносила жртва Одину.

Да ли у Прокопијевом опису смрти Азбада можемо претпоставити да су подунавски Словени знали за овај ритуал и да су га упражњавали? У сваком случају "дерање ремена са леђа" веома подсјећа на "Крвавог орла"
Сумњам да је у питању Словена исти ритуал/начин мучења, јер није забиљежен изван Скандинавије, те је веома мала вјероватноћа да су га попримили у додиру са неким Германима.
А што се тиче те серије, могу само рећи да је велико смеће, међу најгорим што се тиче тачности историје, митологије, материјалне културе, итд. Добра је само као разонода за просјечног гледаоца са запада, никако за учење о том раздобљу.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #208 послато: Август 25, 2017, 12:42:15 поподне »
...
А што се тиче те серије, могу само рећи да је велико смеће, међу најгорим што се тиче тачности историје, митологије, материјалне културе, итд. Добра је само као разонода за просјечног гледаоца са запада, никако за учење о том раздобљу.

Па добро, није све за едукацију, нешто је ваљда и за забаву. Не знам што би била само за просечног гледаоца са запада а не и за нашег. Као да смо ми нешто бољи са нашим серијама и да смо навикли на неки високи уметнички стандард. Село гори а баба се чешља, Стижу долари, Породично благо - све класик до класика... :)
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #209 послато: Август 25, 2017, 01:24:24 поподне »
Па добро, није све за едукацију, нешто је ваљда и за забаву. Не знам што би била само за просечног гледаоца са запада а не и за нашег. Као да смо ми нешто бољи са нашим серијама и да смо навикли на неки високи уметнички стандард. Село гори а баба се чешља, Стижу долари, Породично благо - све класик до класика... :)

Истина.  ;D

симо

  • Гост
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #210 послато: Октобар 19, 2017, 10:00:42 поподне »
Занимљив документарац о реконструкцији древног руског језика, са освртом и на акцентуацију. У документарцу могу да се виде  не тако давно окривени записи староруског језика исписани на брезовој кори, а нађени у околини Новгорода, датирани у 11. вијек. Ови записи су важни јер представљају неслужбене, личне поруке тј. писани су на свакодневном говорном језику. На основу тих записа покушавају се реконструисати не само гласовне промјене у руском језику већ и сама акцентуација староруског.

<a href="https://www.youtube.com/v/s1CWsVwl4lU" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/s1CWsVwl4lU</a>

симо

  • Гост
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #211 послато: Октобар 19, 2017, 10:19:23 поподне »
Занимљиво да се у горњем филму спомиње и ријеч "колбаса"- кобасица која је нађена на једном од записа на брезовој кори у 12. вијеку. Оно што је интересантно јесте да се за ову ријеч обично сматра да је дошла из турских језика, али онда би то значило да је ушла у старословенски прилично рано, с обзиром да је забиљежена  у староруском,а постоји и у јужнословенским језицима. Питање је, ако је ријеч заиста турског поријекла, када је  и од ког турског народа могла ући у словенске језике.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7265
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #212 послато: Октобар 19, 2017, 10:25:14 поподне »
Занимљиво да се у горњем филму спомиње и ријеч "колбаса"- кобасица која је нађена на једном од записа на брезовој кори у 12. вијеку. Оно што је интересантно јесте да се за ову ријеч обично сматра да је дошла из турских језика, али онда би то значило да је ушла у старословенски прилично рано, с обзиром да је забиљежена  у староруском,а постоји и у јужнословенским језицима. Питање је, ако је ријеч заиста турског поријекла, када је  и од ког турског народа могла ући у словенске језике.
На словачком је "клобаса"

симо

  • Гост
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #213 послато: Октобар 19, 2017, 10:27:13 поподне »
На словачком је "клобаса"

Да, сад сам и ја видио да је ријеч општесловенска, а присутна је и у мађарском.

Ван мреже сɣнце

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • I-A1328
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #214 послато: Октобар 20, 2017, 01:31:20 пре подне »
Занимљиво да се у горњем филму спомиње и ријеч "колбаса"- кобасица која је нађена на једном од записа на брезовој кори у 12. вијеку. Оно што је интересантно јесте да се за ову ријеч обично сматра да је дошла из турских језика, али онда би то значило да је ушла у старословенски прилично рано, с обзиром да је забиљежена  у староруском,а постоји и у јужнословенским језицима. Питање је, ако је ријеч заиста турског поријекла, када је  и од ког турског народа могла ући у словенске језике.

Реч јест туркскога порекла и реч јест обћесловенска. Ушла је у словенске језике из огурскога језика или обарскога (аварскога) и булгарскога.
Што се тиче хране и бљуда, многе словенске речи потичу од Обра и Булгара, исто као касније од османских Турака - огузскога турскога. Често се иста туркска реч гомила преузимањем из обају извора.
огурска реч - клобук, огузска - калпак
огурска реч - пирог , огузска - бурек
огурска реч - очаг , огузска - оджак

Још неке огурске речи су
квар (огуз кор)
тварог (огуз торак) - млади сир
ковриг ( огуз кебрек) - врста хљеба којега ми знамо као ковртањ. ковртањ је настао из речи ковриг
балван - клада, ствол
тољага <-- тојаг ( огуз. тојак) - палица
верига ( огуз. ȫrük ) - верига, ланац
баран, бран, брав - ован
чекан ( огуз чакан) - тип мале ратне секире, од те речи је и чекић
крагуј <-- каргуј - јастрб, по тому је град Крагујевац
товар <-- тавар - иметак
шатор - то исто
шаран ( огуз сазан) - врста рибе
ковчег - то исто
тумач  <-- тулмач - преводитељ
казна <-- то исто, словенски је глоба
бојар
бан, пан
жу-пан
бисер
кртог
кумир
упир - вампир
вила - значи буквално мртвац, а по словенски је мора или дива
итд.



Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7265
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #215 послато: Октобар 20, 2017, 01:35:57 пре подне »
Реч јест туркскога порекла и реч јест обћесловенска. Ушла је у словенске језике из огурскога језика или обарскога (аварскога) и булгарскога.
Што се тиче хране и бљуда, многе словенске речи потичу од Обра и Булгара, исто као касније од османских Турака - огузскога турскога. Често се иста туркска реч гомила преузимањем из обају извора.
огурска реч - клобук, огузска - калпак
огурска реч - пирог , огузска - бурек
огурска реч - очаг , огузска - оджак

Још неке огурске речи су
квар (огуз кор)
тварог (огуз торак) - млади сир
ковриг ( огуз кебрек) - врста хљеба којега ми знамо као ковртањ. ковртањ је настао из речи ковриг
балван - клада, ствол
тољага <-- тојаг ( огуз. тојак) - палица
верига ( огуз. ȫrük ) - верига, ланац
баран, бран, брав - ован
чекан ( огуз чакан) - тип мале ратне секире, од те речи је и чекић
крагуј <-- каргуј - јастрб, по тому је град Крагујевац
товар <-- тавар - иметак
шатор - то исто
шаран ( огуз сазан) - врста рибе
ковчег - то исто
тумач  <-- тулмач - преводитељ
казна <-- то исто, словенски је глоба
бојар
бан, пан
жу-пан
бисер
кртог
кумир
упир - вампир
вила - значи буквално мртвац, а по словенски је мора или дива
итд.
И мени су пали Авари на ум што се тиче клобасе кад сте помињали турски корен, а клобук је шешир на словачком, упир је вампир, тварох је млади сир
« Последња измена: Октобар 20, 2017, 01:40:47 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8524
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #216 послато: Октобар 20, 2017, 12:10:38 поподне »
шатор - то исто

Реч шатор је дошла од Мађара, а могуће је да су је они преузели од неког народа који је говорио огурским туркијским језиком још пре доласка у Панонију. Најбољи кандидат су Хазари, јер су са њима Мађари били у блиском контакту читав један век, такође долази у обзир и део Протобугара који је остао у црноморским степама. Огуска реч за шатор је чадор, присутна и у модерном турском језику (çadır).

https://translate.google.com/#en/tr/tent
https://translate.google.com/#en/hu/tent
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #217 послато: Октобар 20, 2017, 02:11:37 поподне »
Занимљив документарац о реконструкцији древног руског језика, са освртом и на акцентуацију. У документарцу могу да се виде  не тако давно окривени записи староруског језика исписани на брезовој кори, а нађени у околини Новгорода, датирани у 11. вијек. Ови записи су важни јер представљају неслужбене, личне поруке тј. писани су на свакодневном говорном језику. На основу тих записа покушавају се реконструисати не само гласовне промјене у руском језику већ и сама акцентуација староруског.

<a href="https://www.youtube.com/v/s1CWsVwl4lU" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/s1CWsVwl4lU</a>
Одличан видео, а нарочито овај део где објашњавају да су управо из грешака при преписивању књига на црквенословенском дошли до сазнања о говору тога времена када је преписивање настало. Занимљиво је када објашњавају тзв. цакање, и да су становници Великог Новгорода за очи говорили оци. Мој неки лични утисак је да је то можда неки траг, који су словенизовани Угрофинци којих је било на том простору, оставили у руском језику.

симо

  • Гост
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #218 послато: Октобар 20, 2017, 02:21:55 поподне »
Одличан видео, а нарочито овај део где објашњавају да су управо из грешака при преписивању књига на црквенословенском дошли до сазнања о говору тога времена када је преписивање настало.

Да, и мени је тај дио био интересантан. Књиге су преписиване идентично, међутим понекад је преписивачу попуштала пажња и правио је грешке тако да је ријечи записивао онако како их је говорио,а не онако како су биле стандардизоване у црквенословенском. У суштини, проста ствар, али требало је се сјетити и из тога извући резултат.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #219 послато: Октобар 20, 2017, 02:53:54 поподне »
Одличан видео, а нарочито овај део где објашњавају да су управо из грешака при преписивању књига на црквенословенском дошли до сазнања о говору тога времена када је преписивање настало. Занимљиво је када објашњавају тзв. цакање, и да су становници Великог Новгорода за очи говорили оци. Мој неки лични утисак је да је то можда неки траг, који су словенизовани Угрофинци којих је било на том простору, оставили у руском језику.

Ја сам одгледао, али нисам све баш најбоље разумео. Руси праве одличне документарце (поготово ове новије), али греше у томе што не стављају барем енглеске титлове. Тако би цео свет могао да се упозна с њиховом историјом, културом, итд.
И даље се концентришу само на бивши СССР где сви говоре руски, и сматрају да нема потребе да се њихов утицај шири даље. То је, по мени, грешка; а поготово данас, кад је велики број Западњака заинтересован за Русе и њихову културу, јер их виде као позитивце у овој најновијој ситуацији у свету.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"