Аутор Тема: Srpsko prezime iz Dalmacije  (Прочитано 3412 пута)

Ван мреже AleksaT

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Srpsko prezime iz Dalmacije
« послато: Мај 30, 2019, 05:23:37 поподне »
Postovani,

trazim jedno staro srpsko prezime koje verujem da se zavrsava na -orepa. U pitanju je prezime jedne porodice koja se naselila u to podrucje navodno u 17 veku.

Naime, jednom prilikom sam gledam neki klip na Youtube (evo ga i link <a href="https://www.youtube.com/v/e8YlexRvEao" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/e8YlexRvEao</a> ) u kojem jedan momak prolazi kroz neko napusteno srpsko selo u Dalmaciji, i zainteresovalo me koje je to selo o kojem momak na snimku prica.

Uzeo sam malo da istrazujem po tom pitanju, jer taj momak kaze da se celo selo zove po njihovom prezimenu, i cak u jednom trenutku (na 7:24) kako prolazi pored kapije jedne od kuca u tom selu jasno se vidi na kapiji OREPA NIKOLA, s tim sto mislim da se mozda ne vidi celo prezime jer je deo kapije a mozda i prezimena prekriven nekim zbunom/biljkom (mozda je Korepa, ili Dorepa, ili Tlorepa ili tako nesto...). Isto tako momak kaze da iz sela ima put do planine iznad sela, a sa snimaka njegovih bih rekao da je ta planina Kamesnica. To me je dovelo do zakljucka da je selo mozda Korita.

U sustini trazim to selo, a ako ne mogu bas da preciziram koje je selo, voleo bih da nadjem to prezime i ljude koji su rodom iz tog sela. Kraj je stvarno predivan i greota bi bila da sve onako ostane...

Cenim svaku pomoc i informaciju :)
« Последња измена: Мај 30, 2019, 06:07:31 поподне НиколаВук »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Srpsko prezime iz Dalmacije
« Одговор #1 послато: Мај 30, 2019, 05:35:32 поподне »
Да није Вукорепа? Било је присутно код Хрвата из Дрниша. А стицајем околности видех далматинске Вукорепе и на 23andMe. Хаплогрупа J1-M267.
« Последња измена: Мај 30, 2019, 05:37:53 поподне Небојша »

Ван мреже AleksaT

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Srpsko prezime iz Dalmacije
« Одговор #2 послато: Мај 31, 2019, 11:20:38 пре подне »
Vrlo verovatno jeste Vukorepa prezime u pitanju, i vrlo je moguce da je selo u pitanju Drnis, mada nisam siguran jer Drnis mi izgleda prilicno ocuvano i kao da ljudi tamo zive. Mada, opet, on kaze na snimku da je to zaselak, tako da nije iskljuceno. U jednom od drugih snimaka pominje se Unešić koji je par kilometara nize od Drnisa.

A na par minuta severno od Drnisa ima jedan zaselak koji je skroz neoznacen i ima crkva Svetog Jovana Krstitelja u sred zaselka u crvenom krugu https://imgur.com/XDgLLJm

Mada, sad sam pogledao i ne lici mi, i cak je taj zaselak sa crkvom isto naseljen. Ako neko ima neke druge informacije, unapred sam zahvalan!

Ван мреже Гвер

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Srpsko prezime iz Dalmacije
« Одговор #3 послато: Мај 31, 2019, 11:34:21 пре подне »
Вукорепе су се презивале Вукорепић, читао о њима о презименима Дрниша, ако се добро сећам. Многа презимена су скраћена у том стилу у 19. веку.

Ван мреже Гвер

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Srpsko prezime iz Dalmacije
« Одговор #4 послато: Мај 31, 2019, 12:53:25 поподне »
Мала исправка, Vucorepich 1800. постаје Vucoreppa а презиме се јавља 1693. ма Миљевцима, где припада и Дрниш.

Ван мреже Zarko Obradovic64

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 57
Одг: Srpsko prezime iz Dalmacije
« Одговор #5 послато: Мај 31, 2019, 04:22:54 поподне »
Vukorepa, hrvatsko prezime iz okoline Drniša ali i Šibenika;
Vukorep, hrvatsko prezime na području Neuma, Dubrovnika i Metkovića.
Pozdrav

Ван мреже Гвер

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Srpsko prezime iz Dalmacije
« Одговор #6 послато: Мај 31, 2019, 04:40:43 поподне »
Цитат
Na Miljevcima su najstarija prezimena potvrđena potkraj 17. stoljeća. U
matičnim knjigama rođenih između 1692. i 1696. nalazimo 15 današnjih i četiri
izumrla prezimena... Među sačuvanim su prezimenima Bachich
1693., Deragna 1694., Selailia 1696., Iuich 1692., Lourich 1693., Manenich
1692. (Manenicich 1692., Maneniza 1800., Malenizza 1855.), Perisich
1696., Piglich 1694., Puglich 1693. (Pulich 1737.), Suglich 1696. (> Suglie1802.), Susich 1693., Visich 1696., Vlaich 1696., Vrangncouich 1696. te Vucorepich
1693. (> Vucoreppa 1800.). Neka od njih tek u 19. stoljeću dobivaju današnji
lik. Godine 1855. Manenich postaje Malenizza, Suglich se 1802. mijenja
u Suglie, Vucorepich godine 1800. postaje Vucoreppa.

Извор: Razvoj Prezimenskog Sustava na Miljevcima, Ankica Čilaš Šimpraga

А Вукорепе су конкретно из села Кључ, једно од 7 села које сачињавају Миљевце.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Srpsko prezime iz Dalmacije
« Одговор #7 послато: Мај 31, 2019, 05:49:10 поподне »
Vrlo verovatno jeste Vukorepa prezime u pitanju, i vrlo je moguce da je selo u pitanju Drnis, mada nisam siguran jer Drnis mi izgleda prilicno ocuvano i kao da ljudi tamo zive. Mada, opet, on kaze na snimku da je to zaselak, tako da nije iskljuceno. U jednom od drugih snimaka pominje se Unešić koji je par kilometara nize od Drnisa.

A na par minuta severno od Drnisa ima jedan zaselak koji je skroz neoznacen i ima crkva Svetog Jovana Krstitelja u sred zaselka u crvenom krugu https://imgur.com/XDgLLJm

Mada, sad sam pogledao i ne lici mi, i cak je taj zaselak sa crkvom isto naseljen. Ako neko ima neke druge informacije, unapred sam zahvalan!

То је римокатоличка црква Светог Ивана, а не Светог Јована. Припада селу Бадањ, али је око ње дрнишко гробље. Једна је од најстаријих цркава.

Вукорепе су католици и нема података да су некад раније били православци.

Ван мреже Банска крајина

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 103
Одг: Srpsko prezime iz Dalmacije
« Одговор #8 послато: Мај 31, 2019, 05:57:04 поподне »
Вукорепи (Вукореп) постоје и на Банији. Матица им је село Гвозданско код Двора, у коме су потврђени још у другој половини XVIII вијека. Ријеч је о католицима.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Srpsko prezime iz Dalmacije
« Одговор #9 послато: Мај 31, 2019, 06:12:42 поподне »
Нисам ни прочитао први пост на теми, а ове снимке сам већ гледао.

Момци су сасвим поуздано из неког села између Дрниша и Шибеника. Нису га никад именовали, али мислим да су Коњеврате. Ово село које снимају би требало бити Житнић, односно заселак Беадери. Вукорепа има у оближњим Плањанима и можда је неко од њих ту доселио.

Ван мреже AleksaT

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Srpsko prezime iz Dalmacije
« Одговор #10 послато: Јун 03, 2019, 02:42:56 поподне »
Нисам ни прочитао први пост на теми, а ове снимке сам већ гледао.

Момци су сасвим поуздано из неког села између Дрниша и Шибеника. Нису га никад именовали, али мислим да су Коњеврате. Ово село које снимају би требало бити Житнић, односно заселак Беадери. Вукорепа има у оближњим Плањанима и можда је неко од њих ту доселио.

Дакле сузили смо потрагу на неколико села у околини Дрниша, негде између Дрниша, Плањана и Шибеника. Села која су до сада наведена као могућа су Коњеврате, Житнић, Плањане, и Кључ. Сад само треба да се оде и погледа  ;D

Ван мреже AleksaT

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Srpsko prezime iz Dalmacije
« Одговор #11 послато: Јун 04, 2019, 11:31:29 пре подне »
Mislim da sam konacno locirao selo. Da li je neko upoznat sa zaselkom Tetlići? Naime, zaselak Vukorepe u selu Kljuc je svojevremeno preimenovan u Tetlići, negde tokom 90ih. Jedan od Vukorepa je cak pricao o tome ovde https://sibenski.slobodnadalmacija.hr/vijesti/zupanija/clanak/id/474650/ovog-ima-samo-kod-nas-samovoljom-drzavnih-sluzbenika-tetle-prebrisali-vukorepe-najstariji-zaselak-u-kljucu-foto

Hvala svima na pomoci :)

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Srpsko prezime iz Dalmacije
« Одговор #12 послато: Јун 04, 2019, 03:25:18 поподне »
У том селу није било Срба.

Ван мреже AleksaT

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Srpsko prezime iz Dalmacije
« Одговор #13 послато: Јун 05, 2019, 12:07:05 поподне »
У том селу није било Срба.

u pravu si, ali provalio sam da ovi jutjuberi dosta lazu tako da pretpostavio sam da je i to bila laz