1
Српски ДНК пројекат / Одг: ДНК тестирање становништва Класнића
« Последња порука Петар М. Демић послато данас у 03:28:24 поподне »- Милакара, Доњи Класнић/Глина/Банија, крсна слава Михољдан (YSEQ) I2a-M423
Ово је баш лепа и битна вест. Хвала, Гујо
Подручје Грахова као и сјеверног дијела Ливањског поља којег настањују ( бар до посљедњих ратова) скоро искључиво Срби, пописан је 1550. године у попису Клишког санџака, и то у оквиру хаса херцеговачког санџакбега Бехрам-бега. Тај хас Бехрам-бега био је састављен из само двије нахије: Грахово (подручје данашњег Грахова) и Саромише (сјеверни дијелови Ливањског поља). Судећи по попису, Срби у влашком статусу, насељени у ове двије нахије, досељени су ту око 1530. године.
Иначе, мислим да се нигдје у Крајини као на подручју Грахова не појављује толико топонима који имају своје парњаке у источној Херцеговини: Казанци, Срђевићи, Грковци, Малешевци, Угарци, Бастаси, Корита, па чињеница да је ово подручје било хас једног херцеговачког санџакбега можда објашњава ове подударности.
Јагодић Куриџе су тестирани и припадају R1a > R-BY149000
Тестирани Н. Јагодић у упитник вероватно није навео да његов отац памти предање о њиховом пореклу из Лике.
Иначе је јако интересантно да су њима најближи Поповићу из Биовичиног села - исто као и славни Поп Куриџа Јагодић.
За више инфромација о Јагодићима посетите страницу:
https://www.prezime-jagodic.org/
Јагодић, Јовањдан, Јасенаш/Вировитица
Припада хаплогрупи I1-Z63>Y7627, сврстан је у род Б3 ове гране, гдје се углавном налазе припадници Y7627 са крајишких подручја. Хаплотип Јагодића се прилично добро уклапа у ову грану и род. Посједује карактеристичне вриједности DYS439=12, DYS389-II=29, DYS576=17. По слави и хаплотипу, Јагодићу је најближи Поповић из Биовичиног села. Од ближих хаплотипова на 3 од 23 маркера разлике издвајају се: Укропине и Муцовићи(св. Климент) из Херцеговине, Ћук из Зрмање (Никољдан) те Цвијовић и Бајић из пљеваљског краја (Стевањдан). Везу са овим породицама требало би и SNP провјерити.
Подручје Јасенаша код Вировитице Срби су населили још половином 16. вијекa, али се то подручје налазило на самој међи турско-аустријскоj. Након изгона Турака 1690. године, неке српске породице остале су у селу, али је било и досељавања из јужнијих крајева (Лике и Далмације), на шта указују и поједина презимена у Јасенашу. С обзиром да нема сачуваних пописа из ранијег периода, не може се са сигурношћу рећи откад су Јагодићи у Јасенашу. У сваком случају, били су присутни у том селу крајем 19. вијека. Генетички резултати указују на везу са Далмацијом, али је тешко рећи колико је та веза стара.