Аутор Тема: Први и Други српски устанак - пописи устаника  (Прочитано 10436 пута)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Први и Други српски устанак - пописи устаника
« Одговор #40 послато: Септембар 22, 2019, 12:31:35 пре подне »
"ВРБИЦА
Милош-Мишо Симеуновић, Стеван Војчић, Мијаило Милошевић, Милосав Ђурковић, Кузман Бошковић, Димитрије Војиновић, Јован Станичић, Јован Цветић, Раде Живковић, Гаврило Белошевац, Лазар Аничић, Симеун Аничић"


Порекло презимена, село Врбица (Аранђеловац)
Војчићи (Павловићи, Гавриловићи, Милосављевићи, Трифуновићи, Ристивојевићи, Лазаревићи) 21 к. Слава: св. Аранђел. Доселила се баба Војка од Сјенице. Њена сестра Неранџа отишла у Венчане и од ње су Неранџићи у Венчанима.
Милошевићи 3 к. Слава: св. Лука. Доселио се прадед Јован Врбица са пет синова од Сјенице. Бежали „преко“ и тамо живели 10 година.
Бошковићи 15 к. Слава: св. Аранђел. Доселио се прадед Бошко говедар од Сјенице. За време Устанка бежали у Букуљу и то се место и данас зове Бошков Збег.
Војиновићи 9 к. Слава: св. Ђорђе. Доселили се из Гараша, где имају фамилију
(Војиновићи).
Белошевци (Илићи, Миловановићи) 10 к. Слава: св. Ђорђе. Доселио се прадед за време Устанка из Белошевца (Сјеница).
https://www.poreklo.rs/2013/08/09/poreklo-prezimena-selo-vrbica-aran%C4%91elovac/
« Последња измена: Септембар 22, 2019, 12:37:49 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Антонин

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
  • J2 > J-Z1043
Одг: Први и Други српски устанак - пописи устаника
« Одговор #41 послато: Септембар 23, 2019, 01:15:17 поподне »
Цитат
Цитат
Има ли кога из ЛЕСКОВЦА код Груже?

Мада се тада Гружа звала Слепак :)

Ово су засад сви спискови до којих сам ја дошао, објављени у наведеним књигама. Ипак, треба рећи да ни они нису потпуни јер су личности често изостављане, неке намерно - због политичке оријентације, или немогућности да докажу да су ратовали, други случајно - нису ни знали да се некакви спискови праве.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Први и Други српски устанак - пописи устаника
« Одговор #42 послато: Септембар 23, 2019, 05:06:19 поподне »
Државна комисија је 1865. донела одлуку да се направи списак поводом 50-годишњице 2. српског устанка за врло кратак период (2 недеље), спискови су углавном мањкави и непотпуни, у зависности од краја до краја. У златиборском крају је пописано само 7 учесника, од којих је шесторо било још увек у животу (старци од преко 75 година) и Јован Мићић који је био преминуо. Сви који су умрли пре 1865. нису пописани, такође погинули устаници, а наводи се и да су неки политички неподобни били изостављани са спискова.

Ван мреже Антонин

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
  • J2 > J-Z1043
Одг: Први и Други српски устанак - пописи устаника
« Одговор #43 послато: Септембар 24, 2019, 11:50:54 пре подне »
Цитат
Државна комисија је 1865. донела одлуку да се направи списак поводом 50-годишњице 2. српског устанка за врло кратак период (2 недеље), спискови су углавном мањкави и непотпуни, у зависности од краја до краја. У златиборском крају је пописано само 7 учесника, од којих је шесторо било још увек у животу (старци од преко 75 година) и Јован Мићић који је био преминуо. Сви који су умрли пре 1865. нису пописани, такође погинули устаници, а наводи се и да су неки политички неподобни били изостављани са спискова.

Умрли пре 1865 јесу били пописивани на одвојеном списку. Ради лакше прегледности, ја сам у набрајању спојио спискове живих и умрлих устаника. Године  нисам нигде наводио, будући да су уписиване само за понеке устанике. Такође су уписивани и наследници устаника, али опет на неким местима је писало конкретно име и степен сродства наследника док је за друге углавном писало само "има деце", тако да ни то нисам укључио у набрајању.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Први и Други српски устанак - пописи устаника
« Одговор #44 послато: Септембар 24, 2019, 02:13:09 поподне »
Умрли пре 1865 јесу били пописивани на одвојеном списку. Ради лакше прегледности, ја сам у набрајању спојио спискове живих и умрлих устаника. Године  нисам нигде наводио, будући да су уписиване само за понеке устанике. Такође су уписивани и наследници устаника, али опет на неким местима је писало конкретно име и степен сродства наследника док је за друге углавном писало само "има деце", тако да ни то нисам укључио у набрајању.

Нисам се добро изразио, то што сам написао да се нису пописивали преминули се односило на златиборсски крај. У срезу златиборском као учесници у устанку су пописани

Марко Рогић, Биоска 96 год
Никола Богдановић, Кремна 82 год
Стеван Јевтовић, Гостиље, 80 год
Антоније Митровић, Гостиље, 80 г.
Јован Радибратовић, Рожанство, 80год
Ђоко Радибратовић, Рожанство. 83 год
Јован Мићић, Чајетина

Очигледно да у срезу златиборском нису уписивани учесници устанака преминули пре 1865. (осим сердара Јована Мићића)

Ван мреже Blazhinho

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Први и Други српски устанак - пописи устаника
« Одговор #45 послато: Септембар 27, 2019, 07:25:01 поподне »
Умрли пре 1865 јесу били пописивани на одвојеном списку. Ради лакше прегледности, ја сам у набрајању спојио спискове живих и умрлих устаника. Године  нисам нигде наводио, будући да су уписиване само за понеке устанике. Такође су уписивани и наследници устаника, али опет на неким местима је писало конкретно име и степен сродства наследника док је за друге углавном писало само "има деце", тако да ни то нисам укључио у набрајању.

Antonine, u kojoj knjizi ste nasli ovaj popis ustanika? Ako je imate i dalje, mozete li da pogledate sta sve pise za Blazu (mozda se zvao i Blazo) Gojkovica iz Medjuluzja? Verujem da mi je to direktni predak.
« Последња измена: Септембар 27, 2019, 07:27:18 поподне Blazhinho »

Ван мреже melkijades

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
Одг: Први и Други српски устанак - пописи устаника
« Одговор #46 послато: Јануар 20, 2020, 12:18:23 пре подне »
Фантастична тема.

Ја већ извесно време тражим било какав списак погинулих на Чегру, пошто према породичном предању Мален Мујић један од Ресаваца, мој предак,  страдао је уз Синђелића.
Оно што сам нашао је списак погинулих из Ћићевца. Надам се да ће некоме користити.

http://istorijskenovine.unilib.rs/view/index.html#panel:pp|issue:UB_00048_19101001|article:article103

На странама 100 и 101.


Ван мреже Антонин

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
  • J2 > J-Z1043
Одг: Први и Други српски устанак - пописи устаника
« Одговор #47 послато: Јануар 20, 2020, 12:05:38 поподне »
Колико се ја сећам, немојте ме држати за реч, Радош Љушић нам је још на факултету причао да је он састављао баш списак погинулих на Чегру, и да га је ваљда негде објавио, али ми сад ништа не долази у сећање.

Ван мреже Бојан Савић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 15
Одг: Први и Други српски устанак - пописи устаника
« Одговор #48 послато: Септембар 08, 2023, 02:13:12 поподне »
Колико се ја сећам, немојте ме држати за реч, Радош Љушић нам је још на факултету причао да је он састављао баш списак погинулих на Чегру, и да га је ваљда негде објавио, али ми сад ништа не долази у сећање.

Здраво, ако сте у међувремену нашли списак, молим поделите.

Међу Чегарским јунацима се налазе и моји преци.

Хвала унапред.