Аутор Тема: Y-днк хаплогрупа I2  (Прочитано 464885 пута)

Синиша Јерковић

  • Гост
Y-днк хаплогрупа I2
« послато: Јануар 09, 2013, 02:31:50 поподне »
Дискусија о хаплогрупи I2.

Уводни текст о хаплогрупи I  http://www.poreklo.rs/2012/12/17/y-dnk-haplogrupa-i-najčešća-kod-srba/
« Последња измена: Јануар 13, 2013, 11:19:41 пре подне Синиша Јерковић »

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1 послато: Јануар 10, 2013, 03:10:51 поподне »
Мени нѣйе ясно називље подхаплоскупина наше найчешће И2а1б.
Какав йе данас званичан назив Динарске гране, а како осталих грана, Ислес, Дислес, Вестерн итд?
Я негдѣ нађох И2а1б3а, али ми нѣйе ясно на койу се то грану односи. Мени се чини да йе то пун назив Динарске гране, али га нѣсам нашао нигдѣ другдѣ.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #2 послато: Јануар 10, 2013, 03:16:53 поподне »
Мени нѣйе ясно називље подхаплоскупина наше найчешће И2а1б.
Какав йе данас званичан назив Динарске гране, а како осталих грана, Ислес, Дислес, Вестерн итд?
Я негдѣ нађох И2а1б3а, али ми нѣйе ясно на койу се то грану односи. Мени се чини да йе то пун назив Динарске гране, али га нѣсам нашао нигдѣ другдѣ.

Много пута су мјењали ове словне и бројне ознаке тако да оне нису од неке велике користи. Оне су направљене прије свега да би се лакше знало која грана од које происходи, али у суштини стварају велику збрку, поготово што се сваке двије године промијене. Најбољи знак одређивања појединих грана је помоћу СНП мутације , рецимо М26 или М423, или уз коришћење надимака Динарик, Вестерн, Ислес, Дислес. Ово што сам ја горе у тексту постављао је за сада последње и дноси се на 2012 годину. Ослања се на званично стабло ИСОГГА (међународног удружења за генетичку генеаологију) http://www.isogg.org/tree/

Ван мреже Хаџи Михајло Божовић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 30
  • I2a
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #3 послато: Јануар 11, 2013, 01:48:01 поподне »
Поздрав И2а братији..  :D
Ја сам исто тестиран на И2а хаплогрупу!
Живи свободно, умри достойно!

Đorđo

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #4 послато: Јануар 24, 2013, 06:47:44 поподне »
Danas sam video da je Ken Nordtvedt unapredio "stablo" I haplogrupe, dodao je neke nove oznake

http://knordtvedt.home.bresnan.net/Tree%20and%20Map%20for%20Hg%20I.pdf

mladjo

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #5 послато: Јануар 24, 2013, 10:32:17 поподне »
Danas sam video da je Ken Nordtvedt unapredio "stablo" I haplogrupe, dodao je neke nove oznake

http://knordtvedt.home.bresnan.net/Tree%20and%20Map%20for%20Hg%20I.pdf




Ако се не варам, те нове ознаке су заправо резултати који пристижу од Гено 2.0 пројекта.
« Последња измена: Јануар 25, 2013, 09:00:47 пре подне млађо »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #6 послато: Јануар 26, 2013, 08:58:15 поподне »
Danas sam video da je Ken Nordtvedt unapredio "stablo" I haplogrupe, dodao je neke nove oznake

http://knordtvedt.home.bresnan.net/Tree%20and%20Map%20for%20Hg%20I.pdf

Да, доста нових СНПова, али нажалост још нема оних који диференцирају Динарик бар за почетак на Нортх и Соутх...

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #7 послато: Јануар 27, 2013, 11:17:46 пре подне »
Pisao sam juče Kenu Nordtvedtu u vezi jednog SNP o kome smo diskutovali i ranije, a to je P41.2. Taj Snp je negativan na Isles, Disles, većinu Dinarika, ali se pojavljuje kao pozitivan unutar male grupe haplotipova u Dinaric South. Postaviću ovdje prepisku između mene i Nordtvedta.

Bernie Cullen: P41.2/M359 is reported to be below M423, and some studies haves found 1% or
so of M423+ men in certain areas to belong to P41.2, they are in countries
like Bosnia, Croatia, maybe Bulgaria, Romania etc. It seems likely to me
that P41.2 is below L621, meaning P41.2+ is part of the Dinaric group.

Ken Nordtvedt : The 72 STR P41+ haplotype I have is certainly Dinaric and of the DYS448 =
19 variety.

Siniša Jerković: I am an administrator of Serbian DNK Project. I was planning to ask you earlier about P41.2 since I read some of your previous posts where you also said that P41.2+ is just one tiny segment of Dinaric branch. As far I remember you mentioned some STR values typical for P41.2+ branch. It would be really helpfull if you could send me some typical P41.2+ haplotype since I don't have any. We are trying to isolate some clusters inside Serbian I2a Dinarics. I would also appreciate if you could watch at Serbian "I" haplotypes and give some comment. Here is a link http://poreklo.rs/srpski-dnk-projekat/

Ken Nordtvedt: 13    24    16    10    14    15    11    13    13    13    11    31    17
8    10    11    11    25    15    19    29    12    14    15    15    10
11    21    21    15    12    18    18    34    35    11    10        11
8    15    15    7    12    10    8        9        22    22    16    10
12    12    12    7    10    31    21    13    15    10    13    11    11
12    9
Here is the one and only P41+ 67 marker haplotype I have.  I think I had it
measured some years ago.  There is no surname; just P41plus.  It is also in
Ysearch.

Siniša Jerković:Thank you, Ken. In Serbian DNA Project I found only two short haplotypes that match this P41.2+ in first 12 markers. Both surnames are from Croatia. However it is strange that we don't have till now SNP which divides Dinaric South and North, and there is SNP P41.2 + which define subgroup inside Dinaric South.


Kao što se vidi iz prepiske postoje dva haplotipa za koje bismo mogli pretpostaviti da su P41.2+ , a to su Jareb sa ostrva Prvića, Hrvat dakle, i Buzina iz Gornjeg Jesenja isto u Hrvatskoj. Očigledno je dakle da je ovo mutacija koja se desila na nekoj malđoj grani Dinaric South. Možda ima još haplotipova bliskih ovoj dvojici koji su takođe P41.2+.

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #8 послато: Јануар 27, 2013, 09:59:25 поподне »


I2 (L68) Represents an early expansion Europids into Paleolithic Southern Europe
I2a (L460) This lineage accounts for the majority of I2 (L68) Southern Europids
I2a1 (P37.2) Marker of Southern Europid expansion out of Alpine Europe
I2a1a (L158) Predominant lineage in Sardinia, the remains of SW European population
I2a1a1 (L160) This population emerged from the L158 population that reached the Bay of Biscay
I2a1a1a (M161) A very small minority in Puerto Rico
I2a1b (L178) This population expanded between the Atlantic & the Vistula River in the Neolithic
I2a1b1 (M359.2) Marks the Bronze age Southwards expansion down the Vistula Valley
I2a1b2 (L161.1) This lineage is the surviving minority of the Western I2a1b (L178) population
I2a1c (L233) Emerged out of I2a1 populations that moved to the North Germany
I2a2 (L35) The Southern Europids of Germany that managed to survive the Eurasid intrusion & expand with it
I2a2a (L34) Expanded out of Germany in Neolithic to the East & West
I2b (L415) The remains of a once important lineage, that was largely reduced by I2a2 (M285) & Eurasid invasions
I2c (L596) Emerged in the Rhineland, was largely reduced by I2a2 (M285) & Eurasid invasions
Икавац

mladjo

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #9 послато: Март 13, 2013, 01:46:24 поподне »
Хаплогрупа I2a1b:



____________________________________________________________________________________________________________________

Кластеризација:



I2a1b L621 L147.2 (љубичаста) тестирани за које тренутно није могуће одредити ”кластер”
I2a1b L621 L147.2 North (зелено)
I2a1b L621 L147.2 Буњевачки кластер (жуто)
I2a1b L621 L147.2 South (плавкасто) Озринићи Драгојевићи
I2a1b L621 L147.2 South (плаво)
« Последња измена: Март 13, 2013, 11:10:11 поподне млађо »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #10 послато: Март 13, 2013, 11:32:38 поподне »
На мејлинг листу хаплогрупе И стигло је интересантно саопштење администратора И2а пројекта на ФТДНА везано за хаплогрупу И2а Динарик па га преносим овдје:

"(Thanks to the I2a Project member who first noticed this result at the
 Greek DNA project.)

 One person in I-L621 L147+ "Dinaric-North" has the new result CTS8429+. His
 SNPs are listed as kit N80803 in the I2a Project, and his 37 marker results
 are listed as kit N80474, he has paternal Greek ancestry. At least four
 other Dinarics have done Geno 2.0 and all are CTS8429-.

 On all other SNPs, kit N80803 is identical to the other Dinarics:

 1) He is  F1273- (the only known F1273+ person in haplogroup I is in the
 I-L621 L147- "Disles" group)

 2) He is derived for these 7 SNPs which are likely equivalent to L621:
 CTS1027
 CTS1846
 CTS4012
 CTS7175
 CTS7213
 CTS9349
 F3145

 3) He is derived for these 5 SNPs which are likely equivalent to L147, or
 below L147. Someday we might find a Dinaric who is ancestral for one or
 more of these, in my opinion we don't have Geno 2.0 results from a very
 wide range of Dinarics so far.
 CTS10228
 CTS10936
 CTS11768
 CTS4002
 CTS5966

 I will write FTDNA and ask them to add CTS8429 to their catalog, and I will
 encourage other Dinarics to test CTS8429.

 Bernie
"

Пронађен је , дакле, први СНП који би могао да подијели И2а Динарик. У овом случају изгледа да дијели И2а Динарик Сјевер. У том случају сав Динарик Југ би требао да припада једној од двије варијанте (позитивној или негативној на CTS8429.

Видјећемо шта ће донијети будући резултати.

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #11 послато: Март 15, 2013, 12:37:46 поподне »
Ово може да буде снип само у оквиру Din-N.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #12 послато: Април 06, 2013, 11:49:46 пре подне »
У срѣду се уплетох у разговор са Вилиямом Мороуом, уредитељем ФТДНА И2а подухвата. Одговарайући на његову поруку, послах му мойе прѣзиме прѣведено на енглески, и уз пут му поставих слѣдеће питање:

Цитат
And I have question for you, I shall apreciate to know your opinion. Some people in Montenegro believe and spread their opinion that dinaric I2a1b3a is not Slavic from its founding times (2500-3000 years before now), but that it is Ilirian (eg Albanian). I think it is Slavic, that it came to Balkans with Slavic invasion, and that they were Slavs in that times, I have many reasons for it, for example its very low frequency in Italy and being not known in Britain (but roman balkanic E1b1b and J2 soldiers left descendants there!!), and others. What you can tell me, your opinion? I need argument to tell my people from expert.

Ево одговора Мороуа:

Цитат
thanks for your email. Bernie and I are far from being expert but we have worked on I2a for several years. I am 74, became administrator of I2a in 2008 and Bernie joined in 2010.  He is younger and smarter than me so maybe he can add to my remarks.  I have mentioned Dr. Ken Nordtvedt in my remarks below so
I have cc'd him. He is also a co-administrator of I2a and is our in-house expert.

You asked if Dinaric people in Montenegro were not Slavic but instead, Albanian ancestry. I'm sorry to say I do not know for sure so I will give you a long answer... (western humor)..

The subclade is called Dinaric-south.  This tag comes from Dr. Ken Nordtvedt back several years ago in his studies of our Haplogroup I2a.  The group of Haplotypes he used at that time divided into those whose ancestry was from north of the Danube River and those whose ancestry was from south of the Danube River.  Both groups traced back to the Dinaric Alps area and that's how he picked the subclade names, Dinaric South and Dinaric North.
Dr. Nordtvedt says the SNP M423 which defines Dinaric, Disles and Isles subclades is about 10,000 years old.  He says the split between Din-N and Din-S occured 3600 years ago, this was revised to 2550 later and is still being recomputed. He says the Dinaric founder probably lived in the Balkans or Danube Basin. So this might answer your question.

Today when we place a newly joined Dinaric person into a subclade, their traced ancestry may or may not fit this area of Europe.  We still use this method of classifying them (it's all we have) but we are hoping new SNPs will be discovered which will give us a better way of dividing into subclades.

И ту у разговор утрча и Кенет Нортведт. Видѣвши наше дописивање, њему послато Мороуом, он обойици нам посла слѣдеће:

Цитат
Some academic had given this haplogroup or clade the Dinaric label before me.  The Dinaric Alps area today has the highest frequency of these haplotypes.
 
I actually think the clade (with 9 at DYS565) was founded about 2500 years further north maybe as far as the Pripet marshes between Poland, Belarus, and Ukraine.  And then it spread in eastern europe in more recent times during the Slavic expansion.  It is a very young haplogroup.

Уз пут наводим шта вели М. Ћосовић о Кену Нортведу, заговарайући да И2а нема везе са Словенима.

http://new.portalanalitika.me/component/content/article/85805-neugodno-razbijanje-velikosrpskih-iluzija-.html
Цитат
Teorija da I2a nije starosjedelecka je besmislena teorija jednog fizicara koju nijedan biolog-feneticar nije prihvatio.

Po teoriji da su I2a i R1a (Po Neru i Dereticu i I1 i R1b) Sloveni proizilazi da Sloveni nemaju etnicko jezgro!

Po Dereticu i Neru ljudi koji izgledaju kao Putin, Ljermontov, Jesenjin nijesu pravi Rusi - Sloveni, njima primat ladno moze da ospori neki krivonosi, tamni, ogromni i krakati Vlah iz Hercegovine.

Npr Vlade Divac može Rusima da kaze - "ja sam pravi Sloven, a vi nijeste".

To je logika fizicara Kena, Deretica i naseg Nera Wolfa. Logika bez logike.

Fizicar Ken je nabrckao neke formule npr: 12ab-23j-fg5-I2a-I2c-564-J2a i zakljucio da nije sa Balkana (jer mu se ne svidja da je porijeklom sa Balkana)
Tako je fizicar Ken odredio porijeklo pomocu matematickih formula, bez fizicke antropolgije, bez istorijske nauke, bez etnologije, i bez genetike - jer nije geneticar!

...
I2a su Vlasi naravno, genetika i SVE DRUGE NAUKE su neumoljivae. Koga briga što fizicar Ken laprda.

...
I2a kod Poljaka, Rusa i drugih su posljedice migracija, od srednjeg vijeka naovamo. Ko je dokazao da je I2a slovenska? Fizicar Ken?

Postoji bar 1000 dokaza mimo genetike, da je I2a ovde starosjedelacka.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #13 послато: Април 06, 2013, 12:54:02 поподне »
Мороу је направио доста крупних грешака покушавајући да интерпретира Кена )))) Највећа му је она о раздвајању на северну и јужну грану пре 2500 година а у ствари је хтео да каже да је тада настала Динарик норт.  Јужна је по Кену настала из северне пре неких 1900 година.

У праву је тај Ћосовић. Шта има један мутави физичар да соли памет једном монтенегрину, поносу Црвене Хрватске и њене знаности? Ако монтенегрин каже да је нешто тако, онда је то тако. Свако супротно тумачење је реликт анахроне великосрпске политике лажи и подметачина.

Да има зрно образа тај физичар се не би занимао генетиком пошто није генетичар, већ би тај посао оставио експертима из генетике, као што је проф сци ген Ћосивић. Мислим да хрватска знаност није изнедрила већих генетичара и интелектуалаца од Приморца и Ћосовића. Сви остали могу само да се поклопе ушима и да цркају од зависти и незнања.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #14 послато: Април 06, 2013, 04:53:39 поподне »
Мороу је направио доста крупних грешака покушавајући да интерпретира Кена )))) Највећа му је она о раздвајању на северну и јужну грану пре 2500 година а у ствари је хтео да каже да је тада настала Динарик норт.  Јужна је по Кену настала из северне пре неких 1900 година.

У праву је тај Ћосовић. Шта има један мутави физичар да соли памет једном монтенегрину, поносу Црвене Хрватске и њене знаности? Ако монтенегрин каже да је нешто тако, онда је то тако. Свако супротно тумачење је реликт анахроне великосрпске политике лажи и подметачина.

Да има зрно образа тај физичар се не би занимао генетиком пошто није генетичар, већ би тај посао оставио експертима из генетике, као што је проф сци ген Ћосивић. Мислим да хрватска знаност није изнедрила већих генетичара и интелектуалаца од Приморца и Ћосовића. Сви остали могу само да се поклопе ушима и да цркају од зависти и незнања.

Йесте, и я примѣтих да се Мороу не разумѣ баш добро у Динарске огранке. Нарочито са поистовећивањем мѣста найвеће учестаности са њеним извориштем.

А шта се тиче Ћосовића, он йе врхунски домет црногорске повѣстне, генетске, и сваке друге сродне науке. Ту се савршено слажем са тобом, Коре. Благо матери родившой тако мудро чељаде.  ;D
Узгред, морам примѣтити, не схватам зашто се он толико упире доказати да И2а динарска нема везе са Словенима. Йер, одакле год она потицала, то ни на койи начин не може порећи да су Црногорцемъ од свих других народ и становништава найсличнийи Срби из Србийе! А то йе, судећи по његовом писанийи, његов главни циљ. Доказати да су Црногорци и Срби сродни колико Япанци и Банту Црнци.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #15 послато: Април 06, 2013, 08:02:49 поподне »
Прочитах шта написа овај горе монтенегрински усташа и једино што могу рећи јесте да људска глупост не познаје границе. Он мисли да је Кена дисквалификовао тиме што је рекао да је физичар који се бави генетиком, а не схвата идиот да је одређивање степена мутације, варијација, прорачуна старости и понављања мутација управо домен физичара и математичара, А Нордтведт је врхунски научник по коме је чак један ефект у физици назван Нордведтов ефекат. http://en.wikipedia.org/wiki/Nordtvedt_effect

И онда се нађе паметњаковић са Цетиња да соли памет, покушавајући да нађе оправдање за свој најпримитивнији национализам, заправо једини национализам који још на Балкану није до краја иживљен, а то је монтенегрински.

По његовој логици генетичари су ти који су компетентни да дају историјске претпоставке, да одређују ко је Словен, а ко Илир. Слажем се да за ту врсту оцјене нити су компететни  генетичари, ни физичари ни математичари ( у том смислу ни Нордтведт), ту оцјену може да да само тим састављен од стручњака из више области које ће сагледати све у комплету и археологију и антропологију и историју и лингвистику и генетику.

Али таквих мултидисциплинарних тимова има веома мало. То би морало да буде дебело финансирано и да држава стане иза тога. До тада морамо се задовољити и људима као што су Нордведт и Веренић и Кљосов, без обзира да ли гријешили или не. Они иду у овом тренутку испред званичне науке, поготово кад третирају егзактне податке. Од ове тројице наведених , бар по мом мишљењу, Нордведт је убједљиво најопрезнију у изношењу хипотеза. Колико ми је познато ни једна његова хипотеза до сада није оборена, тј. вријеме и нови резултати су показали да је углавном био у праву. Укратко, није човјек који олако поставља нове тезе.



 

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #16 послато: Април 06, 2013, 08:54:27 поподне »

Узгред, морам примѣтити, не схватам зашто се он толико упире доказати да И2а динарска нема везе са Словенима. Йер, одакле год она потицала, то ни на койи начин не може порећи да су Црногорцемъ од свих других народ и становништава найсличнийи Срби из Србийе! А то йе, судећи по његовом писанийи, његов главни циљ. Доказати да су Црногорци и Срби сродни колико Япанци и Банту Црнци.

Мислим да је та логика заправо контра ономе о чемо смо писали углавном ја и Синиша и где смо тврдили да је динарик-С српски маркер. Лакше је психолошки за конвертита да пристане да је део нечега ширег и што би требало да на том месту буде од искона и да није специфично само за Србе већ да је то нека општа балканска генетика. Дакле, логика је... "боље да смо југословенни (власи, цигани и све остало) него да смо Срби".

иначе.... мислим да би Синиша могао да закључи да се ради о краљевској коцкарници пошто тешко да постоји неки други кандидат ;) 

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #17 послато: Април 06, 2013, 09:38:14 поподне »
Заборавих ранийе написати, ако погледате страницу са писанийем Ћосовића, видѣћете на дну већи брой поговоръ само са знацима питања. То су они накнадно обрисали све што я написах, побияйући тврдње Ћосовића. Ето како трпе другачия мишљења. Срећом я све снимих, знайући с ким имам посла.

http://new.portalanalitika.me/component/content/article/85805-neugodno-razbijanje-velikosrpskih-iluzija-.html
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #18 послато: Април 06, 2013, 10:31:32 поподне »
Мислим да је та логика заправо контра ономе о чемо смо писали углавном ја и Синиша и где смо тврдили да је динарик-С српски маркер. Лакше је психолошки за конвертита да пристане да је део нечега ширег и што би требало да на том месту буде од искона и да није специфично само за Србе већ да је то нека општа балканска генетика. Дакле, логика је... "боље да смо југословенни (власи, цигани и све остало) него да смо Срби".

иначе.... мислим да би Синиша могао да закључи да се ради о краљевској коцкарници пошто тешко да постоји неки други кандидат ;)

Да, то си у праву, интересантан је то феномен код конвертита, они би да буду све само не оно из чега су конвертовали...Ако се сјећаш било је оних пар Далматинаца који су причали исту ову причу, прихватали су чак да су Власи и да нису Хрвати, али ако им поменеш Србе, онда потпуно побудале.

Само једну малу чињеницу су пренебрегли влахолози из Црне Горе, а то је да сви ти тобоже старосједилачки, сточарски, влашки народи које набрајају : Кричи, Мацуре, Матаруге , Лужани, Матагужи и др. у средњем вијеку уопште не живе по планинама већ насупрот у долинама ријека и жупама и  баве се земљорадњом, а не сточарством, имају винограде и оранице. Матаруге у долини Требишњице, Лужани у долини Зете, Мацуре у долини Мораче, Кричи у жупским долинама и површима Таре, Матагужи на ушћу Зете и Мораче, Букумири у Горској жупи и сл.

И2а Динарик Југ није једини српски маркер, али је свакако најбројнији и по свом положају и распрострањености не може одговарати нити једном другом народу на Балканау изузев Србима.

Ја могу да схватим одушевљење монтенегрина влашком прошлошћу, али ми није јасно зашто се хватају за И2а Динарик југ који узгред у Црној Гори драстично пада у односу на Херцеговину и југозападну Србију.

Можда зато што су потомци Ивана Боројевића који су дошли са Златибора , раскрчили шикару и направили Цетиње тестирани као И2а Динарик Југ...А Златибор је као што знамо у Румунији.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #19 послато: Април 07, 2013, 12:24:44 пре подне »
На форуму biodiversity била је тема да ли је И2а Динарик тракоилирског или словенског поријекла и Вадим Веренић је тамо пренио готову сву своју анализу која доказује словенско поријекло И2а Динарик. Пренио је при томе доста материјала са угашеног форума днафорумс на коме смо својевремено писали и ја и Кор и Веренић је пренио и неке наше постове. Посебно су интереснтне његове анализе разноврсности хаплотипова и мапе. У сваком случају вриједи прочитати, па ко чита енглески и кога интересује нека изволи.

Наравно да ни тај пост није могао проћи без упада са хрватске стране, појавио се наиме лик из Далмације који је оптужио Веренића за српску пропаганду. Све остало је чиста комедија...

Ово је линк http://www.forumbiodiversity.com/showthread.php/15055-Was-hg-I2a2a-Thraco-Illirian/page4