Аутор Тема: Лика и Личани  (Прочитано 76160 пута)

Ван мреже Каменсрамен

  • Гост
  • *
  • Поруке: 16
Одг: Лика и Личани
« Одговор #160 послато: Мај 06, 2019, 05:15:25 поподне »
Поздрав вредни добри људи..
Интересује ме историја Манојловића са простора Лике
тачније село Омсица код Брувна општина Грачац,слава св.Никола?
Прочитао сам тему али не пише ништа конкретније ..како ли су ох писали на попису Аустроугари

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Лика и Личани
« Одговор #161 послато: Мај 06, 2019, 07:34:20 поподне »
Поздрав вредни добри људи..
Интересује ме историја Манојловића са простора Лике
тачније село Омсица код Брувна општина Грачац,слава св.Никола?
Прочитао сам тему али не пише ништа конкретније ..како ли су ох писали на попису Аустроугари

Манојловића је 1915. било у Омсици (10 кућа) и Кијанима (2 куће), крај Грачаца. Становништво тог краја досељено је из Северне Далмације (околина Книна) крајем 17. века.

Ван мреже Zarko Obradovic64

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 57
Одг: Лика и Личани
« Одговор #162 послато: Мај 08, 2019, 11:30:28 поподне »
Manojlovića nema u Bruvnu i okolini, 1712. Bar ne kod Karla Kasera u popisu Like i Krbave. Proveriću u drugim naseljima.

Ван мреже Zarko Obradovic64

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 57
Одг: Лика и Личани
« Одговор #163 послато: Мај 09, 2019, 12:34:20 поподне »
Осим у Омсици и Кијанима наводно је Манојловића у Лици било и у Мазину.Има их доста у Далмацији где славе Никољдан, Аранђеловдан, Ђурђевдан и Часне Вериге. Пре рата било их је преко 100 кућа на Кордуну. Они славе Јовањдан као и Манојловићи у Босни и Херцеговини.

Ван мреже Каменсрамен

  • Гост
  • *
  • Поруке: 16
Одг: Лика и Личани
« Одговор #164 послато: Мај 09, 2019, 01:13:07 поподне »
Хвала велико на труду и одговору, баш бих волио знати кад су дошчи у Лику те их нема у попису 1712..по слави се поклапају са својима из Далмације одакле су по предању и дошли.

Ван мреже Zarko Obradovic64

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 57
Одг: Лика и Личани
« Одговор #165 послато: Мај 10, 2019, 10:29:14 пре подне »
Према попису Карла Касера, 1712. г., лички Грачац су из правца Далмације (Равних Котара, Книна, Бенковца и др.) населили следећи родови: Михоковић, Поповић, Иванишевић, Булић, Пупавац, Кривокућа, Воларевић, Дукић, Ђукић, Жежељ, Вучковић, Совиљ, , Вучинић, Цвитковић, Адамовић, Санадер, Поплашен, Булаја, Суша, Агбабић, и др. Када су се Манојловићи из Далмације, одлучили да уђу у Лику, верујем да су знали код кога иду и да су дошли по позиву неког од горе наведених родова пореклом из Далмације. Поздрав

Ван мреже Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Одг: Лика и Личани
« Одговор #166 послато: Мај 10, 2019, 11:19:44 пре подне »
Према попису Карла Касера, 1712. г., лички Грачац су из правца Далмације (Равних Котара, Книна, Бенковца и др.) населили следећи родови: Михоковић, Поповић, Иванишевић, Булић, Пупавац, Кривокућа, Воларевић, Дукић, Ђукић, Жежељ, Вучковић, Совиљ, , Вучинић, Цвитковић, Адамовић, Санадер, Поплашен, Булаја, Суша, Агбабић, и др. Када су се Манојловићи из Далмације, одлучили да уђу у Лику, верујем да су знали код кога иду и да су дошли по позиву неког од горе наведених родова пореклом из Далмације. Поздрав

Моја прабаба је од Ђукића из села Курјак код Удбине. Ђукићи славе Марковдан.

Ван мреже Zarko Obradovic64

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 57
Одг: Лика и Личани
« Одговор #167 послато: Мај 12, 2019, 06:47:38 поподне »
Ево још нешто за земљаке Манојловића и Ђукића. Иако код Касера, у попису из 1712. г. нисам нашао Манојловиће, код Божидара Кљајевића ("Хрватска - порекло породица"), сам пронашао првог Манојловића у селу Кијанима, и то међу Болтама, Инђићима, Кокотима, Кричковићима, Колунџићима, Познићима, Петровићима, Седланима, Совиљима, Сурлама и др. Код Карла Касера, 1712. г. није било села Кијани или га ја нисам запазио.

Ђукићи се у Лици први пут јављају у Средњој Гори (или Курјаку), вероватно тек након пописа из 1712. године а пре него што је Аустрија преузела лево Поуње од Турака, дакле крајем 18. века.Поред Ђукића ту се налазе и Глушице, Басте, Кљајићи, Орловићи, Радаковићи и други родови.

Поздрав Земљацима!

Ван мреже Каменсрамен

  • Гост
  • *
  • Поруке: 16
Одг: Лика и Личани
« Одговор #168 послато: Мај 14, 2019, 03:02:35 поподне »
Отпоздрав земљак,свака част на труду да се ископа још неки податак за личке Манојловиће и Ђукиће,остаје нам нада да ће скоро бити напокон могуц увид у попис 1857 Аустро_Угарске можда се ту нађе још који занимљив податак

Ван мреже Zarko Obradovic64

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 57
Одг: Лика и Личани
« Одговор #169 послато: Јун 07, 2019, 03:07:25 поподне »
Ево неких оригиналних личких презимена:
Агбаба, Аралица, Арнаут, Ајџановић;

Бањанин, Батиница, Брека, Бурњаја, Бањеглав, Буздум, Болта, Бокан, Бракус, Бањац, Бркљач, Беслаћ, Бига, Балаћ, Баста, Бешир, Батас, Бубало, Бастаја, Брдар, Боговац, Бубуљ, Бурцар, Бараћ, Бјелобаба, Бјелобрк, Бјеливук, Брчин, Буљ, Бурсаћ, Блануша, Будимир, Бубањ, Бајат;

Валиџија, Врањеш, Вјештица, Вукша, Варат, Вурдеља, Варда, Везмар, Вуњак, Врцељ, Вранеш, Варићак, Витас, Вуковојац, Врачар, Вукобратовић, Вукодер;

Гаћеша, Гутеша, Гузовић, Глеђа, Гушавац, Гајица, Грубор, Грмуша, Гријак, Гулан, Глушица, Гагулић, Галовић, Гњатовић, Гвока;

Диклић, Дивјак, Дотлић, Дракулић, Дошен, Дуганџија, Драгаш, Драгосавац, Дозет, Допуђа, Дупор, Дрезгић, Даутовић, Дробац, Дроњак, Доганџић, Десница, Дубајић, Дрча, Дизија;

Ђапа, Ђилас;

Ешанин, Ерор, Егеља;

Жежељ, Жакула, Жегарац;

Зобеница, Зјајвук, Зорица, Зјача, Заклан, Зец;

Инђић, Ишпировић;

Јаворина, Јелача, Јањушевић, Јеловац;

Кривокућа, Кривошија, Клиска, Куруц, Козлица, Кењало, Карлеуша, Каменко, Камбер, Керкез, Калањ, Кантар, Калембер, Куга, Корда, Клашња, Кангрга, Кресовић, Колан, Кос, Којчин, Кеча, Кусуља, Крнета, Кечина, Кокот, Купрешанин, Корица, Кудуз, Кораћ, Колунџија, Колунџић, Комадина, Кричковић, Крњаја;

Лепашанин, Лаврња, Лемајић, Лужајић, Лабановић, Лубен, Ластавица, Лабус, Личина, Лека, Лисица;

Љуштина, Љиљак, Љевнаић;

Мороквашић, Муњас, Маодуш, Миљуш, Мрдаљ, Мунимагарац, Масникоса, Малбаша, Мрђа, Мирчета, Мунижаба, Мркобрада, Мамузић, Марчетић, Марчета;

Његован, Његомир;

Осорац, Осмокровић, Омчикус, Оливеровић, Оруч, Опала, Опалић, Опсеница, Оштрокапа;

Паскаш, Пригмиз, Пухар, Пуповац, Пупавац, Протулипац, Платиша, Пешут, Плећаш, ПОткоњак, Париповић, Почуча, Покрајац, Прица, Пољак, Пјевач, Прлина, Павлица, Половина, Пуача, Пећанац, Пиља, Пиплица, Пањак;
Радусин, Рашуо, Рашетра, Рајак, Рапаја, Репац, Растовац, Рабатић, Радека;

Секиз, Скенџић, Скакавац, Стокућа, Стокрп, Сурла, Санадер, Самарџија, Сикерица, Сунајко, Суша, Сердар, Секезовић, Седлан, Совиљ, Сукнаић, Саџак, Солеша, Стиковац, Стијеља, Смрзлић, Студен,Солаћ;

Торбица, Тојага, Трбулин, Тизић, Траживук, Тишма, Тркуља, Тинтор, Тртица, Тарбук, Травица, Триван, Тепавац, Тојагић, Тесла;

Ћук, Ћупурдија;

Угрица, Узелац;

Фундук, Фундурлија, Форцан;

Хинић, Хркаловић, Хрњак;

Цијук, Цвјетићанин;

Чича, Чауш, Чанак, Чакалић, Чучак, Чучковић, Чутурило, Чубрило;

Велики поздрав

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Лика и Личани
« Одговор #170 послато: Новембар 03, 2019, 08:31:26 поподне »
Срби из Лике, узорак 127

I2-Y3120 = 31.3% / PH908 15%
R1a = 18.9% / M458 11.8% / Y2613 3.9%
J2b = 13.4% / M205 12.6% / PH1602 0.8%
N-P189.2 = 10.2%
E1b = 9.4%
I1 = 5.5% / P109 3.9%
R1b = 3.1% / U152 1.6% / Z2705 0.8%
J2a = 3.1% / M92 1.6% / Y14439 1.6%
G2a-L42 = 2.4%
Ј1 = 2.4%

Урачунати су само тестирани са маркерима (због подграна). Нису убачени они који се понављају (исто презиме, иста општина).

личка ношња




:)

<a href="https://www.youtube.com/v/I13_-8wgmpM" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/I13_-8wgmpM</a>






Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Лика и Личани
« Одговор #171 послато: Мај 07, 2020, 03:50:27 поподне »
Озбиљно питање, иако можда тако не звучи. Да ли неко зна за презиме Јебибаба из Лике?

Нашао сам га у попису Лике и Крбаве из 1712. године (Симе Јебибаба), у Брушанима. Није ми сасвим јасно да ли је то неко зезање ових наших Крајишника или је то презиме стварно постојало у Лици? Познато ми је да је тај део Лике насељен Подгорцима, то јест из приморја, али ни тамо тог презимена нема. Наишао сам и на презиме Магарац, такође у Брушанима, и Сушикрушка у Смиљану.

Ван мреже argajl

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 33
Одг: Лика и Личани
« Одговор #172 послато: Мај 11, 2020, 08:24:54 поподне »
Озбиљно питање, иако можда тако не звучи. Да ли неко зна за презиме Јебибаба из Лике?

Нашао сам га у попису Лике и Крбаве из 1712. године (Симе Јебибаба), у Брушанима. Није ми сасвим јасно да ли је то неко зезање ових наших Крајишника или је то презиме стварно постојало у Лици? Познато ми је да је тај део Лике насељен Подгорцима, то јест из приморја, али ни тамо тог презимена нема. Наишао сам и на презиме Магарац, такође у Брушанима, и Сушикрушка у Смиљану.

Ето зљаинтересовало ме је па сам потражио. Јебибаба нигде нисам нашао (сем у тој књизи) а гледао сам претраживе базе и мустер листе за 1. Граничарски пук.
Презиме Магарац се спомиње на актакроатици у Крњаку, а могу се и наћи спискови исељеника/усељеника у Америку са тим презименом. Постоје и надгробни споменици на billiongraves.








Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Лика и Личани
« Одговор #173 послато: Мај 11, 2020, 11:12:30 поподне »
Хвала аргајл, изгледа да је презиме Јебибаба ипак било неко зезање. Пописивач Швабо, па није ни знао шта то значи па уписао како су му рекли.


Ван мреже Миша

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
  • N2-P189.2>Y7130>FGC28435 mtDna -H5m
Одг: Лика и Личани
« Одговор #174 послато: Мај 12, 2020, 10:38:53 пре подне »
Добар дан,
читајући попис Лике и Крбаве нашао сам и ја на страни 392 Петар Магарац,али ми је ми је занимљивије ово презиме на страни235,236  Мунимагарац.
Знам да постои презиме Убипарип а за ово нисам чуо.

Мени је нешто много занимље ту у попису Лике и Крбаве нашао сам
Popisana Zemglia po vxu od Mekinara na 13.8bra 1712 12ter 8ber 1712 nohmitag vmb
3: Uhr v. Podlopaz abgereist, vnd da gegen
5: Uhr Mechinar vnter Podlopaz gehörig [...] angelangt; alhoch anderten Tag doruf als den 13ten:
d: beschreibumg deren terrenen sowoll, als was deren zu tragung deren waffen tauget; als was alda sich an seelben in allen befinden; diе grundstukh seint alhier [...] di Petine aufgetheillt [...]
интересантан за мене Подлапац вероватно тад није постојао горњи ни доњи Лапац и ту сам нашао на једну кућу Половина
49. Maxim Polovina bey haus 27
zu Rosalie wismäder 24
zu Berdon akher 5
zwischen den weeg akher 2
zu Suhopolie akher 3
zu Bari wismäder 3
Sa 64
Maxim Polovina hot 40//1/2/3/7
Todor Sohn 20//1/
Sa 2/2/3/7
незнам да ли се ради о мом претку.Већ у попису з Дубичком рату 1791 има више глава Половинских
Spasenia  Polovina Dobroselo D.Lapac 29
Czvio  Polovina Dobroselo D.Lapac    30
Petar   Polovina Dobroselo D. Lapac 25
Jovan   Polovina Dobroselo D. Lapac 26
Todor   Polovina Dobroselo D. Lapac 20
Petar Polovina Dobroselo D. Lapac 23
Да ли неко зна шта значе ови бројеви из пописа да ли је Максим стар 40 година а син му Тодор 20? И шта значи ово Hot?
Извињавамсе ако сам омашио тему
велики поздрав
Миша


Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Лика и Личани
« Одговор #175 послато: Мај 12, 2020, 11:41:31 пре подне »
Мунимагарци су били и у Далмацији, на више локација. Последњи Мунимагарци су насељавали Плавно и променили су презиме у Опачић у 19. веку. Могуће да је од давнина било двојно презиме. А Магарац је у суштини исто што и Мунимагарац. Тако су у Плавну уписиване обе варијанте.

Ван мреже herceg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 120
Одг: Лика и Личани
« Одговор #176 послато: Мај 12, 2020, 01:20:20 поподне »
Što mu dođe ovaj prefiks Muni? Postoji i prezime Munižaba ako se ne varam.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Лика и Личани
« Одговор #177 послато: Мај 12, 2020, 01:39:02 поподне »
Što mu dođe ovaj prefiks Muni? Postoji i prezime Munižaba ako se ne varam.

Мислим да је то од глагола мунути у значењу "нагло ударити"

Али опет боље и то него Убипарип.


Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Лика и Личани
« Одговор #178 послато: Мај 12, 2020, 03:14:06 поподне »
Има и Муниврана и Муникравић. И мени је ово што Драјвер каже изгледа најлогичније иако има разних теорија. Или "ударен" тј. "луд" магарац, крава, жаба и врана. У сваком случају, везано је само за животиње - једног копитара, једног папкара, птицу и водоземца. Од тога 2 домаће, 2 дивље животиње. Надам се да сам направио исрпну анализу.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Лика и Личани
« Одговор #179 послато: Мај 12, 2020, 03:18:39 поподне »
За "мунути" има и жаргонско значење украсти, али не знам да ли се може довести у везу са овим презименима.
Kамене рабъ и госодинъ