Аутор Тема: Трибањ Шибуљина  (Прочитано 2637 пута)

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5153
Трибањ Шибуљина
« послато: Јул 02, 2022, 09:40:03 поподне »
Када су почињала генетичка истраживања, прилично је актуелно било ово мало српско село под Велебитом,а на обали мора. И то највише захваљујући покојном Аци Маринковићу, који је сам био поријеклом из овог мјеста и чијим је залагањем тестиран и највећи број српских родова овог села.

Мјесто данас полако броји задње дане српског битисања у њему. Наишао сам данас на мрежи лијепу видео репортажу из Шибуљине (колико видим јуче је објављена). Занимљив је и језик којим говоре становници, то је једна од ријетких српских икавских оаза (мада се чује и покоја ијекавска ријеч), и вјероватно једини Срби који су рибарили (али су се опет држали и Велебита). У сваком случају препоручујем погледати.

<a href="https://www.youtube.com/v/0HQIFhoen5s&amp;t=1199s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/0HQIFhoen5s&amp;t=1199s</a>

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Трибањ Шибуљина
« Одговор #1 послато: Јул 02, 2022, 10:18:54 поподне »
Мјесто данас полако броји задње дане српског битисања у њему. Наишао сам данас на мрежи лијепу видео репортажу из Шибуљине (колико видим јуче је објављена). Занимљив је и језик којим говоре становници, то је једна од ријетких српских икавских оаза (мада се чује и покоја ијекавска ријеч), и вјероватно једини Срби који су рибарили (али су се опет држали и Велебита). У сваком случају препоручујем погледати.

<a href="https://www.youtube.com/v/0HQIFhoen5s&amp;t=1199s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/0HQIFhoen5s&amp;t=1199s</a>

Интересантно да се једна особина издваја код тих Примораца, па изгледа није важно да ли су Црногорци, или Далматинци, а то је лењост. :D Чика Божо каже да му је лакше да купи готово кувано јело, пошто га мрзи да пере судове после, а тета Марија каже да је мрзи да улаже у собе, како би издавала апартмане, лакше јој је да седи у хладу. :)

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Трибањ Шибуљина
« Одговор #2 послато: Јул 02, 2022, 10:26:56 поподне »
Интересантно да се једна особина издваја код тих Примораца, па изгледа није важно да ли су Црногорци, или Далматинци, а то је лењост. :D Чика Божо каже да му је лакше да купи готово кувано јело, пошто га мрзи да пере судове после, а тета Марија каже да је мрзи да улаже у собе, како би издавала апартмане, лакше јој је да седи у хладу. :)
Прекјуче прођох кроз Трибањ...

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5153
Одг: Трибањ Шибуљина
« Одговор #3 послато: Јул 02, 2022, 10:34:17 поподне »
Интересантно да се једна особина издваја код тих Примораца, па изгледа није важно да ли су Црногорци, или Далматинци, а то је лењост. :D Чика Божо каже да му је лакше да купи готово кувано јело, пошто га мрзи да пере судове после, а тета Марија каже да је мрзи да улаже у собе, како би издавала апартмане, лакше јој је да седи у хладу. :)

Не знам, мени су обоје баш симпатични.  :)

Има љепших ствари у животу од прања суђа и лармања туриста.  ;D

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Трибањ Шибуљина
« Одговор #4 послато: Јул 02, 2022, 10:36:35 поподне »
Не знам, мени су обоје баш симпатични.  :)

Има љепших ствари у животу од прања суђа и лармања туриста.  ;D

Нисам ни рекао да нису. Штавише, разумем их потпуно. И ја да сам негде поред мора, последње што би ми пало на памет је да радим.  8)

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Трибањ Шибуљина
« Одговор #5 послато: Јул 02, 2022, 11:24:19 поподне »
Интересантно да се једна особина издваја код тих Примораца, па изгледа није важно да ли су Црногорци, или Далматинци, а то је лењост. :D Чика Божо каже да му је лакше да купи готово кувано јело, пошто га мрзи да пере судове после, а тета Марија каже да је мрзи да улаже у собе, како би издавала апартмане, лакше јој је да седи у хладу. :)
Овде је чак најзанимљивије што је нормално да то каже (виши ступањ самосвести, јер неко ко је лењ, неће то рећи наглас, можда ће сматрати да је то срамота да каже, а овде је то нормално рекао, и свако ће да се сложи с тиме што је овај човек рекао, али неће свако то да каже :) ). Ја сам пре неколико година у канцеларији у школи намерно саблазнио колегиницу, када се зачудила да идем код мојих да ручам, па кад ми је рекла "зар ти није лакше да понесеш за два дана ручак и једеш код куће?", ја сам јој одговорио " па то мора да се подгрева" (она је разрогачила очи). Поента је била са њене стране, зар није лакше код куће подгрејати, него ићи 2 км код родитеља ( али мени је ближе тих 2 км, него шпорет који је 2м удаљен, као што ми је лакше да тримером покосим 10 ари плаца, него да крпом обришем прашину у соби... разни типови лењости постоје). Али да би неко оправдао своју лењост, он мора да је прихвати и да се не стиди тога , мада ови људи по мени нису лењи, и нико није лењ докле год има оно што му треба и што му је довољно :)
« Последња измена: Јул 02, 2022, 11:32:27 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 885
Одг: Трибањ Шибуљина
« Одговор #6 послато: Јул 10, 2022, 06:58:41 поподне »
Нажалост једно у низу  места посебно у данашњој Хрватској где су Срби скоро изумрли. Остаће барем траг у виду овога снимка да је некада ту било  српских трагова.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5153
Одг: Трибањ Шибуљина
« Одговор #7 послато: Јул 11, 2022, 07:59:00 пре подне »
Ево неколико навода о Трибњу Шибуљини из рада "Православље и Срби католици у Далмацији у записиам Стевана Роце" од Божидара Јововића.

"Пратећи тако српске православне богомоље од сјевера према југу, Роца се нешто више зауставио на мјесту Трибањ (у неким подацима Трибуњ) под Велебитом. У тој збирци докумената налазимо препис чланка у календару „Вардар“ из 1938. године архимандрита Данила Бурковића. Аутор је описао насеље Трибањ као веће село са засеоцима у којима живе становници православне и католичке вјере. Засеоци Шибуљина и Козјача насељени су православцима, а Крушчица, Лисарица и Трстеница – католицима. Ово насеље је примјер дјеловања католичке цркве, које ће се трагично завршити 1941. године. Наводе се српске породице: Маринковићи, Продановићи, Штрбићи, Пољаци и Бабци, укупно 60 породица са нешто преко 300 душа. На источном крају насеља овом српском дијелу припадали су Јовићи и Којићи, „али нешто пред један век преведени били у католичку веру те се данас не осећају Србима“. Ови насељеници су   потомци котарских ускока који су побјегли у Велебит и тамо се окућили."

"Уз овај докуменат, другом руком је исписан именик 94 особе православаца, убијених на почетку рата 1941. године у Трибњу, приложен, односно сачињен 11. јануара 1952. Аутор написа о селу архимандрит Бурковић, писао је како насељеници, без обзира на вјеру, живе сложно и учествују у међусобним црквеним прославама. Не знамо да ли је часни отац Бурковић доживио праву слику свога привиђења, о коме је, као божји пастир сањао. У приложеном списку са 94 уморена становника православне вјере, налазимо истом руком забиљежене податке:
"Сва ова лица побиле су усташе у току последњег рата у селу Трибњу, среза Бенковачког у Далмацији, где се је налазило око 300 српско—православне чељади. Према томе поклана је трећина лица и то већином жена, деце и стараца, што није могло да бежи у планине Велебита. Главни је покољ извршен у два маха у 1941. години. У првом су на превару одвели десетак виђенијих људи, које су убили 14 бацили у једну јаму у Велебиту, а другу групу око 80 чељади затворили су у цркву Св. Арханђела Михаила у засеоку Шибуљини, где су их око Св. Илије држали гладне 14 жедне три дана, а затим их стрпали као какву робу у једну барку и одвезли на острво Паг и тамо побили.
Teшко је наћи тако мирни, питоми и честити народ, као што су православни Трибањци где није било нигде никакве крађе, отимачине, убиства или блуда. Једина им је кривица била, што су вековима остали верни имену српском и вери православној и тако остали мала оаза у мору католичанства у које су им запала њихова браћа и по вери, 14 по крви и језику за владавине Венецијанске и Аустријске државе.
Тешко је замислити не само у историји нашег народа већ и у историји целог света, крвавијег свирепијег и зверскијег дела, ког су починиле усташе, без икаквог разлога, већ једино да изврше жеље свог верског поглавара римског Папе те Мусолинија и Хитлера.“

"На списку погубљених је: 16 Бабаца, 7 Лукића, 22 Маринковића, 42 Пољака, 5 Продана и 2 Штрба.

Колика је обмана била за Србе Краљевина Југославија, коју су многи доживљавали као заједнички кров за своје сународнике 14 ослобођење „једнокрвне браће истог племена“, види се из написа архимандрита Бурковића, писаног 1938. године, дакле три године уочи великог злочина над његовим парохијанима.

„Од ослобођења до данас никад није пала сена неслоге или раздора међу браћом двеју вера и двају племенских имена. Шта више о славама крсним и о празницима, поред ове мале цркве поведе се заједничко коло Срба и Хрвата, уз песму омладине, која одјекује Велебитом.“

Из Шибуљина су била у Првом свјетском рату три добровољца и неколико жртава аустроугарске власти, међу којима и калуђер Макарије Дубајић.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Трибањ Шибуљина
« Одговор #8 послато: Јул 11, 2022, 08:08:04 пре подне »
У Трибањ су очигледно доселили из Пољице (заселак Пољаци), одмах у залеђу Задра, само не знам када тачно. Тамо су исто презимена Пољак, Маринковић и Бабац.

https://www.poreklo.rs/2018/10/15/poreklo-prezimena-selo-poljica-zadar/

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5153
Одг: Трибањ Шибуљина
« Одговор #9 послато: Јул 11, 2022, 08:16:49 пре подне »
Што се тиче насељавања Шибуљине Србима, постоји неколико архивских података, од којих је назначајнији онај из јесени 1684. године:

"До октобра 1684. у село Трибањ, засеок Шибуљина, доселило се неколико српских породица, које су имале 131 особу. Стојан Јанковић им је предао 20 мера кукуруза и 10 мера пшенице"

Марко Јачов, Ускочки сердар Јанко Митровић и његови синови, Историјски часопис 29-30, стр. 230

Ради се о сљедећим писму:




Нешто касније, 1690. у извјештају далматинског провидура Моћенига, Шибуљина се помиње као једно од мјеста гдје су становници, након аустријског заузимања Лике, имали тежњу да се тамо врате јер су одатле и доселили. Моћениго описује своје настојање да такве тежње тог становништва спријечи.

Узимајући у обзир ове податке можемо закључити да је српско становништво Трибња Шибуљине досељено 1684. године са територије тада још турске Лике.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5153
Одг: Трибањ Шибуљина
« Одговор #10 послато: Јул 11, 2022, 08:18:39 пре подне »
У Трибањ су очигледно доселили из Пољице (заселак Пољаци), одмах у залеђу Задра, само не знам када тачно. Тамо су исто презимена Пољак, Маринковић и Бабац.

https://www.poreklo.rs/2018/10/15/poreklo-prezimena-selo-poljica-zadar/

То је тачно да веза између Пољица и Трибња постоји, међутим она је могла бити успостављена и након 1684. године када се говори о насељавању Трибња из Лике. У сваком случају постоји неколико података и предања о поријеклу ове српске оазе, која су прилично противрјечна.

Такође, отворена је и могућност да је само једна дио Трибањаца дошао 1684. године из Лике, а да је други дио старији и д аје доашо из другог правца (Котара?)

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Трибањ Шибуљина
« Одговор #11 послато: Јул 11, 2022, 08:25:10 пре подне »
Нема ми баш логике Лика, пошто је она била под Аустријом, а Трибањ је био млетачки. Млечани су селили становништво унутар своје територије, а видимо по документу да је Јанковић Стојан, котарски ускок и млетачки поданик, био у вези са људима из Трибња.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5153
Одг: Трибањ Шибуљина
« Одговор #12 послато: Јул 11, 2022, 08:27:50 пре подне »
Нема ми баш логике Лика, пошто је она била под Аустријом, а Трибањ је био млетачки. Млечани су селили становништво унутар своје територије, а видимо по документу да је Јанковић Стојан, котарски ускок и млетачки поданик, био у вези са људима из Трибња.

Лика је 1684. године била под Турцима и управо је Стојан Јанковић те године превео велик дио српског народа из Лике у млетачку Далмацију. О томе постоји архивски подаци.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5153
Одг: Трибањ Шибуљина
« Одговор #13 послато: Јул 11, 2022, 08:32:59 пре подне »
Постоји још један интересантан запис о Трибњу из горе поменутог Јововићевог рада:

"За вјерско проучавање Далмације за нас је веома важан један путописни чланак у „Даници илирској“, из ког бисмо могли да закључимо двије поставке: или су становници једног села заиста остаци некадашњих православаца из деветог вијека, или су то били касније досељени Срби на самом врху сјеверне Далмације. Упућени путописац даје доста етнографских података, које ће касније потврдити и стручни познаваоци народа.
„... изза њега (Стариграда) настаје Трибањ, гдје су људи западњег и источног вјероизповиједања заједно помијешани. Ови православни прави су останци још из оних временах, кад су сви Харвати с братом Сарбљима jegнe вјере били. Они сви говоре: Липо, дите, симе, крипост итд. Кад им западњег вјероизповиједања тко што рече, а они му одговоре: Говорите што вам драго, ми смо прави старовјерци, а ви сте били као ми, пак сте постали Латини. Нису имали своје царкве, нису имали свога попа, у срјед западне вјере уздаржали су се вјерни својој царкви. У најскорије вријеме њеколико тарговацах,... својим трошком саградило им је малу царквицу, гдје им, ако се не варам обровачки жупник долази обдаржавати свету службу сваки мјесец по једанпут...“ (из Даница илирска, бр. 50, 1845, стр. 200. Подв. Б. Ј.)"

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Трибањ Шибуљина
« Одговор #14 послато: Јул 11, 2022, 08:33:49 пре подне »
Лика је 1684. године била под Турцима и управо је Стојан Јанковић те године превео велик дио српског народа из Лике у млетачку Далмацију. О томе постоји архивски подаци.

Да, у праву си. Брзоплет сам био, а знам да је Јанковић досељавао неке породице из Лике у Далмацију (Буковицу). Па имамо тестиране Трибањце. Нисам гледао да ли постоји већа блискост са неким Личанима.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Трибањ Шибуљина
« Одговор #15 послато: Јул 11, 2022, 08:36:16 пре подне »
То је тачно да веза између Пољица и Трибња постоји, међутим она је могла бити успостављена и након 1684. године када се говори о насељавању Трибња из Лике. У сваком случају постоји неколико података и предања о поријеклу ове српске оазе, која су прилично противрјечна.

Такође, отворена је и могућност да је само једна дио Трибањаца дошао 1684. године из Лике, а да је други дио старији и д аје доашо из другог правца (Котара?)
Тиме сам се и ја водио кад сам тестиро Пољака јер их је Јанковић доводио са свих страна.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5153
Одг: Трибањ Шибуљина
« Одговор #16 послато: Јул 11, 2022, 08:37:21 пре подне »
Да, у праву си. Брзоплет сам био, а знам да је Јанковић досељавао неке породице из Лике у Далмацију (Буковицу). Па имамо тестиране Трибањце. Нисам гледао да ли постоји већа блискост са неким Личанима.

Имамо тестирано скоро све трибањске породице. Мислим да нису тестиране само Штрбе. Пољаци, Бабци и Лукићи су I2-PH908, прилично модалног хаплотипа, па се неки закључци о везама не могу поуздано извести. Маринковићи и Продани су I1-Z63, мацурски род.

Мацуре више упућују на везу са Котарима, па је питање да ли би у Трибњу могла постојати нека два слоја српског становништва.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Трибањ Шибуљина
« Одговор #17 послато: Јул 11, 2022, 08:37:56 пре подне »
Постоји још један интересантан запис о Трибњу из горе поменутог Јововићевог рада:

"За вјерско проучавање Далмације за нас је веома важан један путописни чланак у „Даници илирској“, из ког бисмо могли да закључимо двије поставке: или су становници једног села заиста остаци некадашњих православаца из деветог вијека, или су то били касније досељени Срби на самом врху сјеверне Далмације. Упућени путописац даје доста етнографских података, које ће касније потврдити и стручни познаваоци народа.
„... изза њега (Стариграда) настаје Трибањ, гдје су људи западњег и источног вјероизповиједања заједно помијешани. Ови православни прави су останци још из оних временах, кад су сви Харвати с братом Сарбљима jegнe вјере били. Они сви говоре: Липо, дите, симе, крипост итд. Кад им западњег вјероизповиједања тко што рече, а они му одговоре: Говорите што вам драго, ми смо прави старовјерци, а ви сте били као ми, пак сте постали Латини. Нису имали своје царкве, нису имали свога попа, у срјед западне вјере уздаржали су се вјерни својој царкви. У најскорије вријеме њеколико тарговацах,... својим трошком саградило им је малу царквицу, гдје им, ако се не варам обровачки жупник долази обдаржавати свету службу сваки мјесец по једанпут...“ (из Даница илирска, бр. 50, 1845, стр. 200. Подв. Б. Ј.)"

Ово са икавицом бих потпуно одбацио, јер по ко зна који пут понављам да су Срби икавци у Далмацији били искључиво у најистуренијим подручјима, односно најудаљенијим од српског језгра, окружени католицима.  Тешко да је то само случајност.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5153
Одг: Трибањ Шибуљина
« Одговор #18 послато: Јул 11, 2022, 08:41:16 пре подне »
Ево неколико података и о црквама Трибња Шибуљине:

"ТРИБАЊ–ШИБУЉИНЕ, мало мјесто у подвелебитском дијелу задарске регије. У селу се налазе двије цркве; старија посвећена Св. Тројици подигнута 1830. која сада служи као гробљанска капела, док је новија, посвећена арханђелу Михајлу подигнута 1865. године. О њеној градњи постоји очувана архивска грађа, нацрти и уговори. Иако су обје типске једнобродне грађевине, са полукружном апсидом и звоником на преслицу, новија изграђена уз саму обалу релативно скромним средствима показује више стилских ознака и финији начин обраде особито врата и прозора. Извео ју је задарски градитељ Франческо Кончина. У једној од тих цркава налазила се одлична итало–критска икона Христа Пантократора из XVI—XVII вијека."

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5153
Одг: Трибањ Шибуљина
« Одговор #19 послато: Јул 11, 2022, 08:42:49 пре подне »
Ово са икавицом бих потпуно одбацио, јер по ко зна који пут понављам да су Срби икавци у Далмацији били искључиво у најистуренијим подручјима, односно најудаљенијим од српског језгра, окружени католицима.  Тешко да је то само случајност.

Слажем се, и мени се чини да је икавица ту више стечена усљед контакта са икавцима католицима.