Аутор Тема: Зеленовићи, Читлук, Цивљане  (Прочитано 635 пута)

Ван мреже Njegos88

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 39
Зеленовићи, Читлук, Цивљане
« послато: Фебруар 17, 2022, 09:25:01 поподне »
Kako je moguće da još niste našli Zelenovića?

Moji djed je Zelenović iz Čitluka, Civljane. Takođe imam nekoliko drugih porodica u svom porodičnom stablu iz Vrlike:

1. Zelenović
2. Mišina
3. Batak (Balac, Batica)
4. Marjan (Marijan)
5. Xovan (Jovanović)
6. Barišić
7. Kovačević


Nekoliko stvari koje bih želeo da primetim na osnovu sopstvenog istraživanja i onoga što je ovde rečeno:

1. Koliko sam pročitao, Kosturi su prvobitno bili porodica lokalnog muslimanskog bega. Živeli su u Čitluku.

2. Većina naselja u okolini Vrlike pre 1700. godine bila su muslimanska (posebno centralni delovi kao što su Čitluk i Kosore).

3. Mišini su Srbi koji govore ikavski. Zato se njihovo ime izgovara Mišina a ne Mješina. Tako to izgovaraju. Oni su definitivno starosjedioci Morlaci ili iz potpuno drugačijeg kraja od svih ostalih u okolini.

4. Naišao sam na prezimena koja su mnogo samo imena. Na primer, imam Marjan/Marijan u mojoj liniji, kao i 'Ksovan' (Pojavljuje se krajem 1700-ih). Trebalo mi je godina da shvatim da je 'Ksovan' bio 'Jovanović'.

5. Batak, Balać, Batica kao da su ista porodica. Imao sam problema da shvatim svoje drvo zbog toga.

Postaviću svoje stablo i nadam se da ćete mi pomoći da ga ispravim na mestima jer znam da sam pogrešno pročitao neka imena.

« Последња измена: Фебруар 17, 2022, 09:37:53 поподне Njegos88 »

Ван мреже Njegos88

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 39
« Последња измена: Фебруар 17, 2022, 11:55:54 поподне НиколаВук »

Ван мреже Njegos88

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 39
Одг: Зеленовићи, Читлук, Цивљане
« Одговор #2 послато: Фебруар 18, 2022, 03:00:34 пре подне »



На мрежи Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2339
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Зеленовићи, Читлук, Цивљане
« Одговор #3 послато: Фебруар 18, 2022, 10:50:20 пре подне »
Можда су Зеленовићи исти род са Зеленима из Рилића на Купресу, а славите исту славу Никољдан. За Зелене је утврђена хаплогрупа E-Y177539.