Аутор Тема: Порекло Недељковића (Неделкуа)  (Прочитано 6992 пута)

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #60 послато: Децембар 14, 2020, 03:07:45 поподне »
Skraćivanje ovog -ić dolazi kao povratni faktor delovanja SPC, koji su im promenili prezimena (mislim na Aromune) u Therandi-Prizrenu dodavši im -ić, tako da moja prababa posta Ljakić, mislim da nikad rec srpskohrvatskog (za nas Rumune uz due respect svima koji govore centralno južnoslovenski jezik, to je srpskohrvatski i dalje) a njemu ne znam valjda dodali to -ić, a mozda promenili i celo prezime da zvuci srpsko u Nedeljković.  Takođe bitno je da su popovi SPC spalili sve naše crkvene knjige koji su bile pri hramu Înălțarea Domnulu (Sv.Spas) kao i samu crkvu zatvorili (jer je bogusluzenje bilo na grckom) tako da zahvaljuci ovog puta ne Turcima ili Albancima, ne postoje maticne knjige

Јован Цвијић у свом раду "Етнографске промене и њихови узроци: Старинци и досељеници" даје попис призренских градских породица и то посебно Срба, посебно Цинцара. Презиме Љакић је пописано као српско, а не цинцарско презиме.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #61 послато: Децембар 14, 2020, 03:08:49 поподне »
Не ради се о никаквом суседу, човек је из Србије.

Том чињеницом све ово добија још једну, врло тужну ноту...
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Maximus.Thrax

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 29
  • Pe aici nu se trece
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #62 послато: Децембар 14, 2020, 03:14:03 поподне »
Ако сам добро разумео, ти би да испратиш линију презимена твога деде, који се презивао по мајци, што ће рећи твога прадеде, али не прадеде по мушкој наследној линији, већ једног од преостала три? Бојим се да на генетичке тестове можеш да заборавиш у том случају, осим уколико не нађеш неког мушког Љакића.
У праву си и када кажеш да ти BigY ништа неће открити, пошто тебе не занима мушка наследна линија. О осталим предачким линијама BigY ти не може дати никаква сазнања.
Ne javio sam se ovo je 5 put da pisem, jer sam pronasao googlujuci broj mog testa da se pominje na ovom forumu. I da je bilo nejasnoca u tome. Ne nemogu da ispratim po zenskoj liniji nikakve muske srodnike, to znam. Tj ne mogu ni zenske po ocu. Ne pratim tj ne istrazujem, tu liniju koja je dole sa juga iz porodicnih razloga, posebno ne musku. Sad kad moze da se uradi BIGY (koji je na popustu). mislim kad sam razjasnio sta je pisalo u mejlu mogu da probam ali mi nista preterano ne znaci.

Drugo ovo je Srpski DNK projekat ili kako se zove (pod srpskim se misli na etnicko srpski ne na ljude iz Srbije, koliko sam shvatio), mislim nemam ja veze takvim projektom, ponovo ponavljam razlog zasto sam se javio. "Milanu" da razjasnim pitanje koje postavio pre nekog vremena.

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #63 послато: Децембар 14, 2020, 03:16:32 поподне »
Мене само изнова и изнова изненади количина негативне енергије наших  суседа не Срба према Србима. Па и онда када имају србско порекло или колико толико србску генетику.

Иначе, наравно да је сваком човеку ближа кошуља од капута (ако би обрнуто навукао или обукао могу га прогласити и лудим)...

Лепо речено...

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #64 послато: Децембар 14, 2020, 03:21:33 поподне »
Hvala vam na predlogu, ali mi imamo svoje rumunske izvore sa svim ovim podacima, tako da taj deo znam (bar po majici). Nije mi bas najjasnije za babu po ocu. Da sa teritorije danasnje Srbije, cak i sa teritorije Srbije pre 1833 (za one koji ne znaju tad su Srbiji pridruzeni danasnjih Borski i Zajecarski okrug).

A inace za drugi deo poruke, prvo treba da vas pitam da li ste iz istocne Srbije ili imate neku rodbinu. Ako jeste, onda sami znate odgovor.
Имате „праве" румунске изворе и не требају Вам ови „лажни" српски, то сте хтели да кажете?
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Maximus.Thrax

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 29
  • Pe aici nu se trece
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #65 послато: Децембар 14, 2020, 03:29:24 поподне »
Јован Цвијић у свом раду "Етнографске промене и њихови узроци: Старинци и досељеници" даје попис призренских градских породица и то посебно Срба, посебно Цинцара. Презиме Љакић је пописано као српско, а не цинцарско презиме.

eh Cvijic. Mora da razdvojite njegov naucni rad iy oblasti geologije i fiz geografije od rada iz oblasti humane geografije i posebno antropologije.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #66 послато: Децембар 14, 2020, 03:31:12 поподне »
Pa kao sto gore pomenuh registrovao se ovde jer sam se nasao na netu. Muska linija mi nije bitna uopste, posto je presecena, interesuje me vise zenska, ali tu ne mogu mnogo jer sam mogao sam majcin mtDNA da dobijem

Извињавам се што улазим у полемику, пошто моја професија не спада у друштвене већ природне, а написали сте да дискутијете једино са "друштвеним" професијама, али уз то имам и једно прилично природно питање - како мушка линија може да буде "пресечена", обзиром да сте ево рођени од оца и мајке, живи и здрави?

Ја сам иначе особа која свакоме признаје да буде оно што жели, односно како се осећа, и ту свака полемика престаје.

Супруга ми је полу-Влајна (мајка Влајна из Грабовице код Кладова, отац Крајишник из Новог Града) и често боравим у Кладову и околини, упознао сам целу таштину фамилију. Међу тамошњим Власима апсолутно нисам могао ни у назнакама да осетим било какав анти-српски сентимент, чак напротив. Власи су дивни и непојмљиво гостопримљиви људи, са јединственим обичајима и традицијом који су културно богатство ове наше Србије.

Међутим, чуо сам тамо да тзв. Румунска странка нуди бесплатно школовање деце Власима који се учлане у странку и прихвате да се убудуће уместо као Власи изјашњавају као Румуни, и да није мали број људи који су из прагматичних разлога рекли "што да не", ради бесплатног школовања своје деце у Крајови.

Искрено, не разумем одкуда такве тенденције из пријатељске Румуније, са којом Србија одувек баштини одличне билатералне односе и која је, ако се не варам, једина суседна држава (поред наравно братске Црне Горе) са којом Србија никада у својој историји није ратовала. Једна ствар је не спречавати некога да се озјашњава како год жели, а потпуно друга ствар је давати материјалне подстицаје некоме да промени националност.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #67 послато: Децембар 14, 2020, 03:32:39 поподне »
Ne javio sam se ovo je 5 put da pisem, jer sam pronasao googlujuci broj mog testa da se pominje na ovom forumu. I da je bilo nejasnoca u tome. Ne nemogu da ispratim po zenskoj liniji nikakve muske srodnike, to znam. Tj ne mogu ni zenske po ocu. Ne pratim tj ne istrazujem, tu liniju koja je dole sa juga iz porodicnih razloga, posebno ne musku. Sad kad moze da se uradi BIGY (koji je na popustu). mislim kad sam razjasnio sta je pisalo u mejlu mogu da probam ali mi nista preterano ne znaci.

Drugo ovo je Srpski DNK projekat ili kako se zove (pod srpskim se misli na etnicko srpski ne na ljude iz Srbije, koliko sam shvatio), mislim nemam ja veze takvim projektom, ponovo ponavljam razlog zasto sam se javio. "Milanu" da razjasnim pitanje koje postavio pre nekog vremena.

Разумем. Јавили сте се да одговорите на питање ко је тестирани чија се шифра теста помиње овде на форуму и мимо тога вас не занима ништа друго што би овде могло бити тема разговора у вези вашег порекла. Поштен одговор. Да онда други не троше енергију безвезе да као нешто помогну...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Maximus.Thrax

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 29
  • Pe aici nu se trece
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #68 послато: Децембар 14, 2020, 03:37:55 поподне »
Имате „праве" румунске изворе и не требају Вам ови „лажни" српски, то сте хтели да кажете?

ne nego su izvori deo projekta da se u poslednjem trenutku sacuvaju informacije koje su neke i nestale smrcu informatora, uz sve metodoloske principe moderne antropologije. vi se verovatno pozivate na bazu podataka koja je stvorena iz podataka Etnografskog instituta SANU, koji je poceo to jos valjda posle 1. sv rata da izdaje kao zbornik. Vecina autora nisu bili etnolozi, i postoji dosta primedbi na naucni kvalitet tih radova (to je sa pogleda 2020. u to vreme su ta istrazivanja bila napredna)

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #69 послато: Децембар 14, 2020, 03:40:16 поподне »
ne nego su izvori deo projekta da se u poslednjem trenutku sacuvaju informacije koje su neke i nestale smrcu informatora, uz sve metodoloske principe moderne antropologije. vi se verovatno pozivate na bazu podataka koja je stvorena iz podataka Etnografskog instituta SANU, koji je poceo to jos valjda posle 1. sv rata da izdaje kao zbornik. Vecina autora nisu bili etnolozi, i postoji dosta primedbi na naucni kvalitet tih radova (to je sa pogleda 2020. u to vreme su ta istrazivanja bila napredna)

А који су румунски извори који се баве источном Србијом, баш ме занима?
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Maximus.Thrax

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 29
  • Pe aici nu se trece
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #70 послато: Децембар 14, 2020, 03:46:16 поподне »
Извињавам се што улазим у полемику, пошто моја професија не спада у друштвене већ природне, а написали сте да дискутијете једино са "друштвеним" професијама, али уз то имам и једно прилично природно питање - како мушка линија може да буде "пресечена", обзиром да сте ево рођени од оца и мајке, живи и здрави?

Ја сам иначе особа која свакоме признаје да буде оно што жели, односно како се осећа, и ту свака полемика престаје.

Супруга ми је полу-Влајна (мајка Влајна из Грабовице код Кладова, отац Крајишник из Новог Града) и често боравим у Кладову и околини, упознао сам целу таштину фамилију. Међу тамошњим Власима апсолутно нисам могао ни у назнакама да осетим било какав анти-српски сентимент, чак напротив. Власи су дивни и непојмљиво гостопримљиви људи, са јединственим обичајима и традицијом који су културно богатство ове наше Србије.

Међутим, чуо сам тамо да тзв. Румунска странка нуди бесплатно школовање деце Власима који се учлане у странку и прихвате да се убудуће уместо као Власи изјашњавају као Румуни, и да није мали број људи који су из прагматичних разлога рекли "што да не", ради бесплатног школовања своје деце у Крајови.

Искрено, не разумем одкуда такве тенденције из пријатељске Румуније, са којом Србија одувек баштини одличне билатералне односе и која је, ако се не варам, једина суседна држава (поред наравно братске Црне Горе) са којом Србија никада у својој историји није ратовала. Једна ствар је не спречавати некога да се озјашњава како год жели, а потпуно друга ствар је давати материјалне подстицаје некоме да промени националност.

posto ste pitali za ovo presecena, mislim ne znace mi nista genetski podaci koji nisu praceni drugim istoriografskim podacima, pri cemu su mutacije mogle da nastanu i pre 1000 godina (ako dublje udjem u testove) od ovih 1800. Stvarno sta mi znaci predak od pre 1000 godina. Moja majka ima mutaciju (mtDNA) koja je stara 20000 godina totalno je beskorisno za bilo sta jer ne pokazuje nista.

Drugi deo je politika, a koliko mi se cini vasa zena je srpkinja, posto se to selo tradicionalno izjasnjava na svim popisima kao gotovo cisto srpsko (za one koji nisu upoznati iako teritorija opstine Kladova je naseljenja iskljucivo (sem Petrovog sela) romanofonskim stanovnistvom zajedno sa samim Kladovom, mislim da je procentat srpskog stanovnistva negde preko 95 % izjasnjenih na popisu). tj. vasa zena kao Srpkinja nikakvo pravo da govori u ime druge nacije

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #71 послато: Децембар 14, 2020, 03:46:44 поподне »
Не ради се о никаквом суседу, човек је из Србије.

Аха!
Из Србије!?  ::)




Ван мреже Maximus.Thrax

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 29
  • Pe aici nu se trece
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #72 послато: Децембар 14, 2020, 03:50:02 поподне »
А који су румунски извори који се баве источном Србијом, баш ме занима?

pa dobro niste upoznati, tekstovi su na rumunskom ili francuskom koji necete da razumete. od novih to je lingvisticki atlas istocne Srbije, plus baze podataka o govorima odredjenih sela. Ako sad treba da vam dajem spisak literature, nadjite neke od knjiga Slavoljuba Gacovica, mislim da ima tom ima 5 knjiga tu je detaljan spisak literarure.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #73 послато: Децембар 14, 2020, 04:05:49 поподне »
pa dobro niste upoznati, tekstovi su na rumunskom ili francuskom koji necete da razumete. od novih to je lingvisticki atlas istocne Srbije, plus baze podataka o govorima odredjenih sela. Ako sad treba da vam dajem spisak literature, nadjite neke od knjiga Slavoljuba Gacovica, mislim da ima tom ima 5 knjiga tu je detaljan spisak literarure.

Тај извор сам детаљно проучила (Славољуба Гацовића) !

Најпростије речено - лепо је објаснио (да и лаик може да разуме) како су широке народне масе (међу којима је било и романизованог становништва Балкана) померајући се као истоку потискивањем и словенских народних маса населиле простор данашње Румуније, па наравно и области које се граниче са данашњом Србијом.






Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #74 послато: Децембар 14, 2020, 04:08:32 поподне »
posto ste pitali za ovo presecena, mislim ne znace mi nista genetski podaci koji nisu praceni drugim istoriografskim podacima, pri cemu su mutacije mogle da nastanu i pre 1000 godina (ako dublje udjem u testove) od ovih 1800. Stvarno sta mi znaci predak od pre 1000 godina. Moja majka ima mutaciju (mtDNA) koja je stara 20000 godina totalno je beskorisno za bilo sta jer ne pokazuje nista.

Drugi deo je politika, a koliko mi se cini vasa zena je srpkinja, posto se to selo tradicionalno izjasnjava na svim popisima kao gotovo cisto srpsko (za one koji nisu upoznati iako teritorija opstine Kladova je naseljenja iskljucivo (sem Petrovog sela) romanofonskim stanovnistvom zajedno sa samim Kladovom, mislim da je procentat srpskog stanovnistva negde preko 95 % izjasnjenih na popisu). tj. vasa zena kao Srpkinja nikakvo pravo da govori u ime druge nacije

У том случају морате да урадите Big Y-700 тест, да бисте (можда, зависи да ли ћете имати среће одмах или ће се поклапање пронаћи некада у будућности, када се неко нови буде тестирао) нашли некога вам је релативно генетски близак, односно некога са ким делите заједничког претка не тако далеко у прошлости, већ рецимо до 200-300 година у прошлости.

Али не знам шта вам је онда план - да сазнате како се тај генетски "рођак" данас национално изјашњава па да донесете одлуку ко сте и шта сте? Ако је то у питању, онда ви заиста, суштински, не разумете разлику између осећаја националне припадности и генетичког порекла.

Што се тиче другог дела вашег одговора, заиста не могу да знам како се ко од супругине родбине по мајчиној страни изјашњавао на пописима становништва, али сви које сам упознао (Кладово, Грабовица, Јабуковац, Купузиште, Неготин...) се у разговору изјашњавају као Власи, говоре међу собом искључиво влашким језиком (наравно да знају и српски), воле када засвира Жива Динуловић, обележавају традицонално влашко "помане" (за стрнџање нисам питао из разумљивих разлога  ;))

Супругу никад нисам ни питао ко је и шта је, ја је зовем "Влајна" и на весељима обавезно наручујем ону од Тозовца - "Из Крајине лепа Влајна", а пошто сам Чачанин, омиљени стих ми је "кад загрли, кад пољуби, Шумадинац главу губи" ;)
« Последња измена: Децембар 14, 2020, 04:12:42 поподне Драган Обреновић »

Ван мреже Maximus.Thrax

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 29
  • Pe aici nu se trece
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #75 послато: Децембар 14, 2020, 04:11:05 поподне »
Тај извор сам детаљно проучила (Славољуба Гацовића) !

Најпростије речено - лепо је објаснио (да и лаик може да разуме) како су широке народне масе (међу којима је било и романизованог становништва Балкана) померајући се као истоку потискивањем и словенских народних маса населиле простор данашње Румуније, па наравно и области које се граниче са данашњом Србијом.

govorim o savremenom rumunskoj bibliografiji kod njega.

On je istoriograf, ne bavi se istoricar, bavi se sakupljanjem izvora a ne i krajnjim tumacenjem. Naravno da ako neko ima naucnog kredibiliteta nece da sakrije izvore jer se to ne uklapa u licno ubedjenje. Zato na taj nacin treba da citate njegove knige, na istoricarima je da izvedu zakljucke.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #76 послато: Децембар 14, 2020, 04:21:51 поподне »
eh Cvijic. Mora da razdvojite njegov naucni rad iy oblasti geologije i fiz geografije od rada iz oblasti humane geografije i posebno antropologije.

Не разумијем. Да ли сматраш да је Цвијић свјесно Љакиће навео као Србе, а знао је да су Цинцари? Зашто и са осталим Цинцарима које наводи то исто није учинио? По чему су Љакићи посебни у односу на остале Цинцаре?

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #77 послато: Децембар 14, 2020, 04:33:23 поподне »
govorim o savremenom rumunskoj bibliografiji kod njega.

On je istoriograf, ne bavi se istoricar, bavi se sakupljanjem izvora a ne i krajnjim tumacenjem. Naravno da ako neko ima naucnog kredibiliteta nece da sakrije izvore jer se to ne uklapa u licno ubedjenje. Zato na taj nacin treba da citate njegove knige, na istoricarima je da izvedu zakljucke.

Ако је нешто плаве боје и  деветоро види то као плаву боју, а само један као црвену - да ли разговор о боји тог нечег са тим једним има неког даљег смисла?

Оставимо га да буде срећан у свом виђењу света, па и плаве боје као црвене. Јер од тога нема неке штете.

Али, ако тај неко крене да убеђује ону деветорицу да је плави објекат црвен, онда већ морају да нађу начин да се "дистанцирају" (удаље) од дотичног или да њега удаље од себе.

Кад вам се предочи тврдња Гацовића који је ту био поштен - ви "врдате" около наоколо. Није шија него врат.

Па сте и србске изворе овде довели у питање (као извори САНУ када је реч о етнографској грађи нису били научници, него неки лаици), а кад вам се предочи Гацовић као главни румунски извор (на кога се ви позивате) и његова теза (тврдња) која вам не одговара онда ни Гацовић више није тако подобан извор али је и довољно подобан да на основу његовог рада свој суд дају неки историчари. Ваљда - кад исеку из Гацовићевог опуса део који им не одговара.

Поштеније би било да сте се одмах овде представили као неко ко је имао "пех" или лошу срећу да је по оцу србског порекла, а хоће да је већи Румун од Румуна, а не около наоколо, па би мало овако, а мало онако (те ова баба, те она баба) и да у ствари трагате за пореклом неке од тих својих баба по мајци (или већ које).

Све сте ви добро проучили овде.



« Последња измена: Децембар 14, 2020, 04:41:21 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #78 послато: Децембар 14, 2020, 04:42:11 поподне »
Не знам куда иде ова прича и чему служи уопште.
Nedelcu се само јавио да нам каже да је спорни резултат његов. Не треба му ништа од нас, не занима га евентуално српско или словенско порекло и неће да му "помажемо". 
А ми запенили да му објашњавамо, делимо савете и постављамо подпитања. Оканимо га се, нема потребе настављати разговор.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sneki

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 70
Одг: Порекло Недељковића (Неделкуа)
« Одговор #79 послато: Децембар 14, 2020, 04:43:02 поподне »
Искрено, не разумем одкуда такве тенденције из пријатељске Румуније, са којом Србија одувек баштини одличне билатералне односе и која је, ако се не варам, једина суседна држава (поред наравно братске Црне Горе) са којом Србија никада у својој историји није ратовала. Једна ствар је не спречавати некога да се озјашњава како год жели, а потпуно друга ствар је давати материјалне подстицаје некоме да промени националност.

Антисрпске тенденције имаш најпре из Београда.
Докле год ова такозвана држава дозвољава универзитетским професорима да остану да примају плате које финансирају српски порески обвезници након србомрзачких изјава не сме се критиковати Румунија ни за шта.