Аутор Тема: Колонизација Војводине након Другог светског рата  (Прочитано 6586 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Колонизација Војводине након Другог светског рата
« Одговор #20 послато: Јул 30, 2020, 08:39:06 поподне »
Ово са колонистима и све те њихове приче, јако је занимљива тема, па предлажем да се отвори нова тема "Колонисти" или тако некако, почев од оне Ојлерове приче.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5298
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Колонизација Војводине након Другог светског рата
« Одговор #21 послато: Јул 30, 2020, 08:46:49 поподне »
Ово са колонистима и све те њихове приче, јако је занимљива тема, па предлажем да се отвори нова тема "Колонисти" или тако некако, почев од оне Ојлерове приче.

Да се тема зове "Осма офанзива" :)
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Барјактаревић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 97
Одг: Колонизација Војводине након Другог светског рата
« Одговор #22 послато: Јул 30, 2020, 09:23:30 поподне »
И мој прађед је дошао "у колони", али не у Војводину него у Семберију . Наше насеље се и данас назива Колонисти . Али грешком уместо у насеље са Крајишницима ( Гојсовац) , дођосмо у насеље "Сарајлија- тако су називали све од Романије па до Фоче). Са нама су залутали и Ступари који славе Лазереву суботу. Што се тиче имовине узео је, откупио или шта већ човек са којим смо заједно живели у кући, и сада тамо ништа немамо)

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Колонизација Војводине након Другог светског рата
« Одговор #23 послато: Јул 30, 2020, 10:25:18 поподне »
Та некадашља села становници Б.В.С. данас називају реонима и зову их Хуберт, Шарловин и Солтур.

Управо тако, а Хуберта Крајишници понекад прекрсте у 'Уберт :D

Ово са колонистима и све те њихове приче, јако је занимљива тема, па предлажем да се отвори нова тема "Колонисти" или тако некако, почев од оне Ојлерове приче.

Слажем се. Има доста отворених питања везаних за колонизацију. Имала је РТВ серијал Колонизација Војводине, који се бавио колонизацијама после светских ратова, али нисам успео да га нађем на интернету.

Остала ми је у сећању прича о неком Херцеговцу који је писао брату да не продаје земљу у завичају рекавши: "нема ни горе, ни воде, ми смо овдје дошли у пасивне крајеве" :D

Кажу да је остало 40 000 нерешених захтева за колонизацију.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5298
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Колонизација Војводине након Другог светског рата
« Одговор #24 послато: Јул 30, 2020, 10:47:44 поподне »
...
Е то нисам знао, сад први пут чујем :)

Није у селу било Лала а са неким се морало препуцавати  ;D
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Колонизација Војводине након Другог светског рата
« Одговор #25 послато: Јул 30, 2020, 10:50:30 поподне »
Има одличан домаћи филм"Граница",мислим да јако добро осликава "несрећу"те прве генерације колониста. Иначе је мало црњи филм али реалан.

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Колонизација Војводине након Другог светског рата
« Одговор #26 послато: Јул 30, 2020, 11:45:04 поподне »
Није у селу било Лала а са неким се морало препуцавати  ;D

Као да насељавање људи из три суседне општине у три рејона једног села не пружа довољно прилика за препуцавања  ;D

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5148
Одг: Колонизација Војводине након Другог светског рата
« Одговор #27 послато: Јул 30, 2020, 11:58:26 поподне »
Посредно знам стање неких колонистичких села у Војводини. У Футогу су се насељавали Крупљани (околина Босанске Крупе) и Јајчани (највише Шипово и Мркоњић Град). Једни о другима причају као да се ради о припадницима друге националности. Тамо можете чути оне реченице: Јајчанин је, али је добар човјек... Мјештана (Бачвана) је толико мало да их чак ни не региструју.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5298
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Колонизација Војводине након Другог светског рата
« Одговор #28 послато: Јул 31, 2020, 12:27:41 пре подне »
Посредно знам стање неких колонистичких села у Војводини. У Футогу су се насељавали Крупљани (околина Босанске Крупе) и Јајчани (највише Шипово и Мркоњић Град). Једни о другима причају као да се ради о припадницима друге националности. Тамо можете чути оне реченице: Јајчанин је, али је добар човјек... Мјештана (Бачвана) је толико мало да их чак ни не региструју.

Управо то, само што је у том послератном периоду умело бити стварно ружних ствари. Некад су "они други", ваљда у тој некој унутрашњој муци, доживљавани као прави непријатељи. Тада се није знало за оно што се данас скраћено назива PTSD, а тога је морало бити у изобиљу. Бројни првоборци који су прошли четворогодишњу голготу рата, још увек наоружани, често разочарани, заглављени у банатском блату, у неком другом свету који није њихов... Било је свега, и потезања оружја и самоубистава, а многи су се одали алкохолу. У Б.В.С. је било много бораца Треће крајишке а они су себе сматрали неким надљудима, којима "источњаци" нису ни у чему дорасли. Такав су и однос према њима имали: подсмевали су се њиховој борби и ратним заслугама и уопштено су их изопштавали из свих друштвено-политичких улога.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Bulajić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
  • E-V13>Z5017>A18833 род Катуњана и Риђана
Одг: Колонизација Војводине након Другог светског рата
« Одговор #29 послато: Јул 31, 2020, 09:20:08 пре подне »
Kolonizacija je tema koja je u Vrbasu i okolini i dan-danas aktuelna.
Moji su se doselili u januaru 1946.
Inače, Nikšićki okrug je dobio prvobitno za naseljavanje Bačko Dobro Polje, a Durmitorci Vrbas.
U komisiji koja je prethodno otišla u izvidnicu su bili uglavnom ljudi iz Grahova i Banjana.
Oni su na licu mesta videli da je Vrbas grad - a Bačko Polje veliko selo, pa su izvršili rokadu krajnjeg odredišta za svoje zemljake.
U Vrbasu su doseljenici zatekli opljačkane kuće.
Dodela kuća je bila po određenim kriterijumima, od kojih je glavni bio brojnost porodice.
Podrazumevalo se da su 2 brata uvek tražila 1 kuću, jer se još uvek živelo po porodičnim zadrugama.
Bilo je hladno i nisu imali ni čime da se ugreju, pa su tih prvih par meseci iskopavali koren od kukuruza po njivama i ložili ga nakon sušenja.

Iz tog vremena potiču vicevi o loženju parketa i klavira, jer kolonisti, kao nisu znali za šta to služi.
Istina je mnogo jednostavnija i sva odgovornost za ovakve slučajeve ide isključivo na vlasti koje su doseljenike dovele u sred zime a nisu im obezbedili ogrev.

Što se tiče poređenja Banata i Bačke, stvari stoje ovako: u Banatu su nalazišta nafte i gasa i za vreme SFRJ su ova područja prosperirala.
Zemljište je mnogo bolje u Bačkoj. Geografski položaj Bačke je odličan, jer se nalazi na putnom pravcu Beograd - Budimpešta.
Voda je užasno loša u Banatu i dan - danas. U Bačkoj je voda iz arteških bunara, ali makar može da se pije - nema miris, boju i ukus kao ova iz Banata.
Ipak i ta naoko dobra voda u Bačkoj ima ozbiljan nedostatak: puna je arsena u većini naseljenih mesta.
Sve u svemu, Bačka je mnogo bolje mesto za život i to se znalo i pre 75 godina.

Inače, nepisano pravilo je bilo da se kolonisti odriču imovine u zavičaju u korist braće koja su tamo ostala.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5298
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Колонизација Војводине након Другог светског рата
« Одговор #30 послато: Јул 31, 2020, 09:55:15 пре подне »
...
Što se tiče poređenja Banata i Bačke, stvari stoje ovako: u Banatu su nalazišta nafte i gasa i za vreme SFRJ su ova područja prosperirala.
...

Није се банатски сељак хлеба најео ни од гаса ни од нафте. То су увек били државни ресурси од којих је село имало мало користи. 
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Колонизација Војводине након Другог светског рата
« Одговор #31 послато: Јул 31, 2020, 08:53:05 поподне »
Сви повезују колонизацију са пасивним, динарским крајевима Херцеговине, Лике, Далмације и Црне Горе али се заборавља да су у колонизацији учествовало и становништво из Македоније, централне Србије, Косова и Метохије. Чак је било и Словенаца.  Из Централне Србије највише је колониста било из пријепољског, новопазарског, златиборског и јабланичког среза. Али било је и насељеника из Шумадије и Поморавља.
Македонци су колонизовани у околину Панчева али и Сомбора. Такође у околину Панчева, Алибунара, Вршца и Беле Цркве је колонизовано становништво из јужне Србије и са Косова. Становништво пореклом из западне Србије је колонизовано углавном у околину Бачке Паланке.
Словенци су колонизовани у неко од села у околини Вршца али ова колонизација није успела јер се огромна већина вратила, а они који нису одселили су се у градове.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Колонизација Војводине након Другог светског рата
« Одговор #32 послато: Јул 31, 2020, 11:29:47 поподне »
Да, било их је и из централне Србије и Македоније, нпр. у Книћанину су колонисти из јужне Србије, али је неупоредиво већи број досељен из динарског појаса.

Занимљиво је да није било досељавања Муслимана, а не знам ни да су Хрвати долазили у неком већем броју.
Такође не знам да ли су Украјинци из околине Прњавора долазили организовано током колонизације или касније, самостално?

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5298
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Колонизација Војводине након Другог светског рата
« Одговор #33 послато: Јул 31, 2020, 11:37:50 поподне »
...
Такође не знам да ли су Украјинци из околине Прњавора долазили организовано током колонизације или касније, самостално?

... у Посавини познатији као Галцијани.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Колонизација Војводине након Другог светског рата
« Одговор #34 послато: Август 01, 2020, 12:07:37 пре подне »
Да, било их је и из централне Србије и Македоније, нпр. у Книћанину су колонисти из јужне Србије, али је неупоредиво већи број досељен из динарског појаса.

Занимљиво је да није било досељавања Муслимана, а не знам ни да су Хрвати долазили у неком већем броју.
Такође не знам да ли су Украјинци из околине Прњавора долазили организовано током колонизације или касније, самостално?
S obzirom da ih kod nas u Vrbasu ima dosta rekao bih da je tu bilo neke organizacije, ali ja nisam čuo o kom organizovanju je reč.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Колонизација Војводине након Другог светског рата
« Одговор #35 послато: Август 01, 2020, 08:59:40 пре подне »
Занимљиво је да није било досељавања Муслимана, а не знам ни да су Хрвати долазили у неком већем броју.
Такође не знам да ли су Украјинци из околине Прњавора долазили организовано током колонизације или касније, самостално?
Било је и Хрвата. Хрвати су пре свега колонизовани у Барању и у нека места у Славонији где је остао празан простор после одласка Шваба. У Војводини је било Хрвата колониста у Риђици и Станишићу код Сомбора. У Риђицу су колонизовани Далматинци, а у Станишић Личани. Једна део колониста су били и Хрвати. У Риђици су Хрвати били углавном из околине Макарске, Метковића, Сплита, Шибеника. Док су Срби били из Буковице, околине Книна, Равних Котара... Већина тих Хрвата је напустила ова места од 1991. мада је било и пресељења и раније махом у Суботицу. Мислим да је било Хрвата колонизованих и у Срем и то мислим у Бешку.
Муслимани су изгледа били мање заинтересовани за колонизацију од осталих. Колико знам за њих је одређено Бачко Ново Село јер су њихови представници тражили да не буду колонизовани са Србима и Хрватима. Једна број муслиманских породица је колонизован у Бачко Ново Село, мислим око 1000 душа. Поред њих су колонизовани Срби, исто из Босне. Данас у Бачком Новом Селу има око 15 % Муслимана, потомака колониста. Једна део Муслимана је отишао у току и после рата деведесетих и то, мислим, у Брчко.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

На мрежи Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Колонизација Војводине након Другог светског рата
« Одговор #36 послато: Август 01, 2020, 09:04:44 пре подне »
Било је и Хрвата. Хрвати су пре свега колонизовани у Барању и у нека места у Славонији где је остао празан простор после одласка Шваба. У Војводини је било Хрвата колониста у Риђици и Станишићу код Сомбора. У Риђицу су колонизовани Далматинци, а у Станишић Личани. Једна део колониста су били и Хрвати. У Риђици су Хрвати били углавном из околине Макарске, Метковића, Сплита, Шибеника. Док су Срби били из Буковице, околине Книна, Равних Котара... Већина тих Хрвата је напустила ова места од 1991. мада је било и пресељења и раније махом у Суботицу. Мислим да је било Хрвата колонизованих и у Срем и то мислим у Бешку.
Муслимани су изгледа били мање заинтересовани за колонизацију од осталих. Колико знам за њих је одређено Бачко Ново Село јер су њихови представници тражили да не буду колонизовани са Србима и Хрватима. Једна број муслиманских породица је колонизован у Бачко Ново Село, мислим око 1000 душа. Поред њих су колонизовани Срби, исто из Босне. Данас у Бачком Новом Селу има око 15 % Муслимана, потомака колониста. Једна део Муслимана је отишао у току и после рата деведесетих и то, мислим, у Брчко.

У Станишићу и Риђици су све редом колонизовани Далматинци, а не Личани. Већина тих Далматинаца су били Срби, али и велики број Хрвата.

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Колонизација Војводине након Другог светског рата
« Одговор #37 послато: Август 01, 2020, 09:40:31 пре подне »
СРПСКО КОЛО, бр. 7, јуни 2016, страна 22

https://ssr.org.rs/wp-content/uploads/2019/03/SRPSKO-KOLO-07.pdf

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Колонизација Војводине након Другог светског рата
« Одговор #38 послато: Август 01, 2020, 10:20:11 пре подне »
Број колониста 1945-1948

Босна и Херцеговина         83.091
Хрватска                           52.929
Србија (без Војводине)      35.593
Црна Гора                         31.011
Македонија                       9.975
Словенија                         1.592
Иностранство                       773

Подаци су из: Б. Ђурђев, "Послератно насељавање Војводине", Нови Сад 1995
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Колонизација Војводине након Другог светског рата
« Одговор #39 послато: Август 01, 2020, 10:22:43 пре подне »
Да, било их је и из централне Србије и Македоније, нпр. у Книћанину су колонисти из јужне Србије, али је неупоредиво већи број досељен из динарског појаса.

Занимљиво је да није било досељавања Муслимана, а не знам ни да су Хрвати долазили у неком већем броју.
Такође не знам да ли су Украјинци из околине Прњавора долазили организовано током колонизације или касније, самостално?
Било је и муслимана али не у значајном броју.Било их је из пријепољског краја у Банатском Брестовцу...