Аутор Тема: Не могу да се улогујем у нови сајт  (Прочитано 8642 пута)

Ван мреже primikerios

  • Гост
  • *
  • Поруке: 13
  • PH3414
Не могу да се улогујем у нови сајт
« послато: Јул 11, 2018, 12:59:35 поподне »
Од кад је промењен изглед сајта https://dnk.poreklo.rs/ тражи ми за скоро сваку опцију да се улогујем, а име и лозинка са форума једноставно не функционишу. Мислио сам да сам члан пројекта како имам урађен ДНК тест.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Не могу да се улогујем у нови сајт
« Одговор #1 послато: Јул 11, 2018, 01:57:43 поподне »
Од кад је промењен изглед сајта https://dnk.poreklo.rs/ тражи ми за скоро сваку опцију да се улогујем, а име и лозинка са форума једноставно не функционишу. Мислио сам да сам члан пројекта како имам урађен ДНК тест.
Поштовани, приступ затвореном делу Српског ДНК пројекта имају само чланови Друштва српских родословаца "Порекло". Подаци за логовање су другачији у односу на регистрацију на форуму. Тако ће бити до даљег, а размотрићемо сваку примедбу и настојати да нађемо одговарајуће решење.

Ван мреже primikerios

  • Гост
  • *
  • Поруке: 13
  • PH3414
Одг: Не могу да се улогујем у нови сајт
« Одговор #2 послато: Јул 11, 2018, 06:11:47 поподне »
Али ако већ имам приступ затвореном делу форума, нисам ли члан и ДСР "Порекло"?

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Не могу да се улогујем у нови сајт
« Одговор #3 послато: Јул 11, 2018, 07:28:20 поподне »
Али ако већ имам приступ затвореном делу форума, нисам ли члан и ДСР "Порекло"?

То је због учешћа у једном од пројеката, али наравно да није исто што и чланство. Чланство је нешто посебно, и да би се постало чланом, званично, мора се послати захтев, попунити упитник, уплатити годишња чланарина, на крају, пријем мора потврдити Скупштина на свом првом следећем заседању.



Ван мреже ljubai

  • Гост
  • *
  • Поруке: 17
Одг: Не могу да се улогујем у нови сајт
« Одговор #4 послато: Јул 11, 2018, 10:18:00 поподне »
То је због учешћа у једном од пројеката, али наравно да није исто што и чланство. Чланство је нешто посебно, и да би се постало чланом, званично, мора се послати захтев, попунити упитник, уплатити годишња чланарина, на крају, пријем мора потврдити Скупштина на свом првом следећем заседању.

A, šta mislite, da upotpunimo celu priču i mističnim obredom inicijacije? Kao masoni.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Не могу да се улогујем у нови сајт
« Одговор #5 послато: Јул 11, 2018, 10:54:07 поподне »
A, šta mislite, da upotpunimo celu priču i mističnim obredom inicijacije? Kao masoni.

Јел то требала да буде некаква пошалица? Ко изволи плати чланарину и приступи друштву има право да користи све услуге које Порекло својим члановима нуди. Шта је ту тако чудно и необично?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Не могу да се улогујем у нови сајт
« Одговор #6 послато: Јул 12, 2018, 06:28:31 поподне »
A, šta mislite, da upotpunimo celu priču i mističnim obredom inicijacije? Kao masoni.
Мислим да је код масона већи износ чланарине  :)

Ван мреже ljubai

  • Гост
  • *
  • Поруке: 17
Одг: Не могу да се улогујем у нови сајт
« Одговор #7 послато: Јул 12, 2018, 11:33:35 поподне »
Јел то требала да буде некаква пошалица? Ко изволи плати чланарину и приступи друштву има право да користи све услуге које Порекло својим члановима нуди. Шта је ту тако чудно и необично?

Мало ми је засметао тон поста на који сам реаговао. Чланарина ту није најбитнија ставка. Amicus каже: да би се постало чланом, званично, мора се послати захтев, попунити упитник, уплатити годишња чланарина, на крају, пријем мора потврдити Скупштина на свом првом следећем заседању.

Веома озбиљна процедура. Дакле, неко може да упути званичан захтев, попуни упитник (шта би на то рекао повереник за заштиту података!), уплати годишњу чланарину, а Скупштина пријем не потврди! Неко дакле одлучује: овога хоћемо, примамо га у чланство, а овога, из неког разлога - нећемо. Е, то би могло да буде опасна работа са далекосежним импликацијама. Не бих имао ништа против исказа: свако ко плати годишњу чланарину имаће full приступ сајту друштва. Amicus-ова формулација међутим, отвара нека питања. Има се утисак да је идеја Друштва српских родословаца "Порекло" мало преозбиљно схваћена, и ето, томе сам се подсмехнуо.

Непријатно сам се изненадио када сам видео да табела са ДНК подацима више није доступна свима. Сматрам да табела припада свима који су допринели њеном настанку. Она треба да буде потпуно јавна баш као што то јесу табеле ФТДНА. Овако, неко је те наше заједничке податке, без питања, као своје лично власништво - склонио. Ко? Скупштина друштва?   

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Не могу да се улогујем у нови сајт
« Одговор #8 послато: Јул 12, 2018, 11:43:51 поподне »
Нико од чланова Порекла се не сећа да је видео неку другу табелу резултата "на узволте" на интернету. Немогуће нам је да будемо једини који би то учинили.
Свуда је потребно да се буде члан, шта год да то подразумева (днк тестове или нешто друго).

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Не могу да се улогујем у нови сајт
« Одговор #9 послато: Јул 12, 2018, 11:58:15 поподне »
Мало ми је засметао тон поста на који сам реаговао. Чланарина ту није најбитнија ставка. Amicus каже: да би се постало чланом, званично, мора се послати захтев, попунити упитник, уплатити годишња чланарина, на крају, пријем мора потврдити Скупштина на свом првом следећем заседању.

Веома озбиљна процедура. Дакле, неко може да упути званичан захтев, попуни упитник (шта би на то рекао повереник за заштиту података!), уплати годишњу чланарину, а Скупштина пријем не потврди! Неко дакле одлучује: овога хоћемо, примамо га у чланство, а овога, из неког разлога - нећемо. Е, то би могло да буде опасна работа са далекосежним импликацијама. Не бих имао ништа против исказа: свако ко плати годишњу чланарину имаће full приступ сајту друштва. Amicus-ова формулација међутим, отвара нека питања. Има се утисак да је идеја Друштва српских родословаца "Порекло" мало преозбиљно схваћена, и ето, томе сам се подсмехнуо.

Непријатно сам се изненадио када сам видео да табела са ДНК подацима више није доступна свима. Сматрам да табела припада свима који су допринели њеном настанку. Она треба да буде потпуно јавна баш као што то јесу табеле ФТДНА. Овако, неко је те наше заједничке податке, без питања, као своје лично власништво - склонио. Ко? Скупштина друштва?

Добро, ја сам само хтео рећи каква је званична процедура, тј. да направим дистинкцију између члана друштва и учесника у пројекту. Начелно, чланство у "Пореклу" није другачије од чланстава у другим сличним удружењима, а процедура се мора поштовати, јер је тако прописано Статутом удружења.

Што се тиче табеле, односно новог сајта Српског ДНК пројеката, он је још увек у радној фази, и свакако ће се неке ствари мењати. Сви смо позвани да будемо стрпљиви, управо како би на крају све било у складу, прво са важећим правним прописима, а онда и са очекивањима његових корисника.



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Не могу да се улогујем у нови сајт
« Одговор #10 послато: Јул 13, 2018, 12:40:22 пре подне »
Мало ми је засметао тон поста на који сам реаговао. Чланарина ту није најбитнија ставка. Amicus каже: да би се постало чланом, званично, мора се послати захтев, попунити упитник, уплатити годишња чланарина, на крају, пријем мора потврдити Скупштина на свом првом следећем заседању.

Веома озбиљна процедура. Дакле, неко може да упути званичан захтев, попуни упитник (шта би на то рекао повереник за заштиту података!), уплати годишњу чланарину, а Скупштина пријем не потврди! Неко дакле одлучује: овога хоћемо, примамо га у чланство, а овога, из неког разлога - нећемо. Е, то би могло да буде опасна работа са далекосежним импликацијама. Не бих имао ништа против исказа: свако ко плати годишњу чланарину имаће full приступ сајту друштва. Amicus-ова формулација међутим, отвара нека питања. Има се утисак да је идеја Друштва српских родословаца "Порекло" мало преозбиљно схваћена, и ето, томе сам се подсмехнуо.

Непријатно сам се изненадио када сам видео да табела са ДНК подацима више није доступна свима. Сматрам да табела припада свима који су допринели њеном настанку. Она треба да буде потпуно јавна баш као што то јесу табеле ФТДНА. Овако, неко је те наше заједничке податке, без питања, као своје лично власништво - склонио. Ко? Скупштина друштва?

Ја могу да дам коментар и виђење ситуације само као обичан члан друштва. Ово дакле није званични став руководства Порекла јер му не припадам:
1. Овде се ради о добровољном учлањењу у једно грађанско удружење које има право да уређује услове за приступ у чланство. Будући чланови су пунолетни и свесни људи који својом слободном вољом приступају Друштву и дају податке који се од њих траже. Попуњавање упитника је услов за приступ Друштву а ко на то не пристаје једноставно се не учлањује. Вема једноставно. Није Порекло основна школа која се мора уписати па да члан нема другог избора. Свако коме се не свиђа како су ствари замишљене у Друштву може слободно да организује своје слично удружење у које ће примати свакога ко то пожели, потпуно бесплатно и без да га пита и за име. Не видим дакле какве далекосежне импликације помињеш и шта би ту тачно радио повереник за заштиту података.
2. Што се тиче потврде чланства од стране скупштине, то је један прилично формалан корак. Као што скупштина изгласава престанак чланства (а тога је било) исто тако мора и да верификује пријем, макар то била само формалност. Но дозволићеш да се ипак у неким ситуацијама (каквих до сада није било колико ја знам) може десити да неко не заслужује пријем у чланство. Неко може нарушити углед Друштва или на други начин прекршити Статут и нормално је да у том случају Скупштина може одбити његов пријем.
3. У праву си, Порекло је заиста озбиљно схваћено од стране људи који га воде. Они се максимално труде да направе једну озбиљну и угледну организацију, што ми је веома драго.
4. На претходној Скупштини је прихваћен нови модел рада Српског ДНК пројекта, по коме ће хаплотипови из базе тестираних бити доступни само члановима удружења и то уз сагласност тестираних. Са јавном табелом хаплотипова каква је била претходна, с правом смо се могли запитати шта би о томе рекао повереник за заштиту података и размишљати о далекосежним импликацијама. И јесмо се запитали и размислили, те одлучили да ће од сада сви који су тестирани имати прилику да се поново изјасне да ли пристају да се под овим новим условима њихови подаци чувају у бази пројекта. За оне који то не желе лични подаци ће бити уклоњени.
У принципу, слажем се да би можда требали омогућити да неки хаплотипови буду свима доступни уколико тестирани тако жели, наравно искључиво уз његову писану сагласност. Но то је опет процена Друштва, односно о томе одлучују чланови (они са почетка приче, који плаћају чланарину).
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже ljubai

  • Гост
  • *
  • Поруке: 17
Одг: Не могу да се улогујем у нови сајт
« Одговор #11 послато: Јул 13, 2018, 02:28:26 пре подне »
Ја могу да дам коментар и виђење ситуације само као обичан члан друштва. Ово дакле није званични став руководства Порекла јер му не припадам:
1. Овде се ради о добровољном учлањењу у једно грађанско удружење које има право да уређује услове за приступ у чланство. Будући чланови су пунолетни и свесни људи који својом слободном вољом приступају Друштву и дају податке који се од њих траже. Попуњавање упитника је услов за приступ Друштву а ко на то не пристаје једноставно се не учлањује. Вема једноставно. Није Порекло основна школа која се мора уписати па да члан нема другог избора. Свако коме се не свиђа како су ствари замишљене у Друштву може слободно да организује своје слично удружење у које ће примати свакога ко то пожели, потпуно бесплатно и без да га пита и за име. Не видим дакле какве далекосежне импликације помињеш и шта би ту тачно радио повереник за заштиту података.
2. Што се тиче потврде чланства од стране скупштине, то је један прилично формалан корак. Као што скупштина изгласава престанак чланства (а тога је било) исто тако мора и да верификује пријем, макар то била само формалност. Но дозволићеш да се ипак у неким ситуацијама (каквих до сада није било колико ја знам) може десити да неко не заслужује пријем у чланство. Неко може нарушити углед Друштва или на други начин прекршити Статут и нормално је да у том случају Скупштина може одбити његов пријем.
3. У праву си, Порекло је заиста озбиљно схваћено од стране људи који га воде. Они се максимално труде да направе једну озбиљну и угледну организацију, што ми је веома драго.
4. На претходној Скупштини је прихваћен нови модел рада Српског ДНК пројекта, по коме ће хаплотипови из базе тестираних бити доступни само члановима удружења и то уз сагласност тестираних. Са јавном табелом хаплотипова каква је била претходна, с правом смо се могли запитати шта би о томе рекао повереник за заштиту података и размишљати о далекосежним импликацијама. И јесмо се запитали и размислили, те одлучили да ће од сада сви који су тестирани имати прилику да се поново изјасне да ли пристају да се под овим новим условима њихови подаци чувају у бази пројекта. За оне који то не желе лични подаци ће бити уклоњени.
У принципу, слажем се да би можда требали омогућити да неки хаплотипови буду свима доступни уколико тестирани тако жели, наравно искључиво уз његову писану сагласност. Но то је опет процена Друштва, односно о томе одлучују чланови (они са почетка приче, који плаћају чланарину).

Корисна дискусија из које много шта постаје јасније.

Када сам урадио ДНК тестирање (и платио за то, баш као и још нека тестирања у YSEQ) ја нисам желео да будем поносни власник двадесетак некаквих бројева. Интересоваало ме је шта ти бројеви значе, може ли се из њих прочитати нешто више од онога што знам из штурих прича. Ја сам тестирање урадио да бих своје име (и хаплотип, наравно) уписао у табелу, да бих могао да анализирам исту и да би моји резултати били видљиви свима. Ја сам сматрао да чиним исто што и хиљаде људи на листама ФТДНА. И ништа више од тога!

И све до недавно `Порекло` је било српска варијанта ФТДНА. Међутим, то је одједном промењено, нечијом одлуком. Одједном се испоставило да ако желим увид у табелу и своје име у њој морам да постанем ЧЛАН. Ја се са тиме не слажем! Просто, немам такву потребу и никада нисам био члан било какве дружине. Дакле, интересује ме (аматерски!) само проблематика генетске генеалогије, интерсује ме да ли ћу у табели наћи сродан хаплотип, а не интересује ме чланство у било ком (тајном!) удружењу.

На крају, стичем утисак да је мој шаљиви коментар о мистичном обреду иницијације погодио у сам центар.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Не могу да се улогујем у нови сајт
« Одговор #12 послато: Јул 13, 2018, 09:16:48 пре подне »
Корисна дискусија из које много шта постаје јасније.

Када сам урадио ДНК тестирање (и платио за то, баш као и још нека тестирања у YSEQ) ја нисам желео да будем поносни власник двадесетак некаквих бројева. Интересоваало ме је шта ти бројеви значе, може ли се из њих прочитати нешто више од онога што знам из штурих прича. Ја сам тестирање урадио да бих своје име (и хаплотип, наравно) уписао у табелу, да бих могао да анализирам исту и да би моји резултати били видљиви свима. Ја сам сматрао да чиним исто што и хиљаде људи на листама ФТДНА. И ништа више од тога!

И све до недавно `Порекло` је било српска варијанта ФТДНА. Међутим, то је одједном промењено, нечијом одлуком. Одједном се испоставило да ако желим увид у табелу и своје име у њој морам да постанем ЧЛАН. Ја се са тиме не слажем! Просто, немам такву потребу и никада нисам био члан било какве дружине. Дакле, интересује ме (аматерски!) само проблематика генетске генеалогије, интерсује ме да ли ћу у табели наћи сродан хаплотип, а не интересује ме чланство у било ком (тајном!) удружењу.

На крају, стичем утисак да је мој шаљиви коментар о мистичном обреду иницијације погодио у сам центар.
Ево, да се и ја огласим као члан руководства (јавног) удружења Друштва српских родословаца "Порекло". Име ми је Јовица Кртинић, а наведено име (Број 1) на форуму је нешто што су својевремено изгласале колеге. Дакле, нема ништа скривено, почев од те баналне ствари.
Ојлер и претходници су већ објаснили, а ево да и ја подвучем.
Друштво српских родословаца "Порекло" постоји већ скоро шест година и то као званично, регистровано удружење у Агенцији за привредне регистре, што је лако проверити на сајту агенције. Свих ових година делујемо потпуно јавно. Одржавамо редовне скупштине (до три годишње), које су јавне и на којима је већ редовна појава да присуствују и гости. На скупштинама доносимо одређене одлуке, све у складу са Статутом Друштва, који има јасну процедуру у вези пријема нових чланова, као и њихових права и обавеза.
У протеклих скоро шест година, удружење није имало и нема институционалну подршку - што значи да до данашњег дана нисмо користили или добили ни динар кроз пројектно финансирање. А сваке године редовно пријављујемо наше пројекте на конкурсе које расписују републичка министарства или локалне самоуправе. Једини стабилни начин финансирања Друштва јесу годишње чланарине захваљујући којима покривамо немале издатке за одржавање наших интернет страница. Да није тога, ништа од овог што данас користите (портал, форум, Српски ДНК пројекат...) не би било видљиво. У протеклом периоду, поједини чланови Друштва који су били у могућности помогли су рад Друштва својим прилозима што је у спасло Друштво и наше интернет подухвате од нестанка. Дакле, да би све ово постојало и било видљиво, потребно је да се благовремено измирују сви трошкови одржавања. Својевремено сам написао, али ево да поновим - месечни обавезан расход за основно функционисање Друштва, а пре свега наших интернет страница, је близу 40.000 динара (на свакој скупштини Друштва подносимо детаљан извештај и сви чланови упознати су са детаљима ових трошкова). Волео бих да то има на уму свако ко помисли да су интернет сајтови бесплатна ствар, како за кориснике, тако и за оне који их праве и одржавају.
Што се тиче Српског ДНК пројекта и новог режима рада, о свему смо детаљно расправили на наше последње две скупштине и ово што сад имамо је почетак који ће свакако трпити измене. Толико о томе да је ово `нечија` (самовољна?) одлука. Један од разлога који нас је руководио да на овај начин приступимо свакако је био и потенцијални проблем са законском регулативом у вези заштите података личности, а посебно њеним пооштравањем на глобалном нивоу уназад месец и по дана (познати случај са GDPR).
Наравно, пратимо све примедбе и у наредних месец или два настојаћемо да решимо сва спорна питања у вези приступа подацима у табели. Једно од решења свакако ће се тицати оних чији се подаци налазе у табели Српског ДНК пројекта а из овог или оног разлога не желе да буду чланови Друштва српских родословаца "Порекло". О тим решењима бићете благовремено обавештени и имаћете потпуну слободу да ли да их прихватите или не.
Као удружење којем је стало да оствари још много од својих планова, старамо се да све што радимо буде беспрекорно и сматрамо да је најбољи начин да то тако и буде, да радимо по јасно утврђеним и усаглашеним процедурама и у складу са важећим законодавством.
На крају, поменућу и оно што је требало да поменем прво. Ничег овог не би било да није огромног ентузијазма, воље, труда и рада бројних сарадника који свакодневно добровољно раде на унапређењу наших подухвата. При томе, то нису само интернет странице, већ и бројне друге активности које, на наше задовољство, све чешће радимо са научном заједницом. То је за нас потврда да ово што радимо јесте озбиљно и да ће се, пре или касније, схватити да треба да добије и подршку која тренутно изостаје. Знам да је многима невероватно да се Срби удруже и сопственим снагама нешто овако направе, као и да је већ уврежено мишљење да иза свега мора да стоје неке тајне силе, али уверавам вас да тога овде нема. Ни у примисли.
Живели!

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Не могу да се улогујем у нови сајт
« Одговор #13 послато: Јул 13, 2018, 09:27:24 пре подне »
Резиме узми или остави  ;) ;)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Не могу да се улогујем у нови сајт
« Одговор #14 послато: Јул 13, 2018, 09:30:54 пре подне »
Корисна дискусија из које много шта постаје јасније.

Када сам урадио ДНК тестирање (и платио за то, баш као и још нека тестирања у YSEQ) ја нисам желео да будем поносни власник двадесетак некаквих бројева. Интересоваало ме је шта ти бројеви значе, може ли се из њих прочитати нешто више од онога што знам из штурих прича. Ја сам тестирање урадио да бих своје име (и хаплотип, наравно) уписао у табелу, да бих могао да анализирам исту и да би моји резултати били видљиви свима. Ја сам сматрао да чиним исто што и хиљаде људи на листама ФТДНА. И ништа више од тога!

И све до недавно `Порекло` је било српска варијанта ФТДНА. Међутим, то је одједном промењено, нечијом одлуком. Одједном се испоставило да ако желим увид у табелу и своје име у њој морам да постанем ЧЛАН. Ја се са тиме не слажем! Просто, немам такву потребу и никада нисам био члан било какве дружине. Дакле, интересује ме (аматерски!) само проблематика генетске генеалогије, интерсује ме да ли ћу у табели наћи сродан хаплотип, а не интересује ме чланство у било ком (тајном!) удружењу.

На крају, стичем утисак да је мој шаљиви коментар о мистичном обреду иницијације погодио у сам центар.

Чак и на FTDNA нису сви резултати јавни и свима доступни, већ само они чији су власници одлучили да их учине видљивим свима. Постоје и опције да их учине видљивим само припадницима одређених пројеката или одређеним члановима, или да их не види нико осим самог власника. Мислим да би право решење било да сваком појединцу чији су резултати унети у табелу Српског ДНК пројекта буде мејлом упућено питање да ли жели да ти подаци ту остану (што је већ у фази спровођења) али исто тако и да ли жели да ти подаци буду јавно видљиви свим заинтересованима. Надам се да разумете да не можемо без питања и претходног пристанка људи учинимо да маркери свих тестираних буду јавно доступни свима, јер је то кршење приватности, зато и јесте, између осталог, подигнута нова верзија табеле СДП-а. Порекло није никакво тајно друштво, али осим чланарина нема никакав други извор приходовања, а одржавање свега овога што можете да видите кошта, и то нимало симболично, а свакако се и распон онога што нудимо усложњава, а са тим усложњавањем се повећавају и трошкови одржавања свега тога; ако желите да овај пројекат и даље постоји и да напредујемо, најмање што можете да урадите како би подржали наш рад је да се учланите. Тиме добијате приступ и ономе што вас занима (маркери тестираних), као и многим другим могућностима, између осталог и резултатима тестираних из још увек необјављених научних истраживања (као што је Херцеговачки подухват или ускоро Косовско-метохијски подухват).

Понављам, ја подржавам идеју да се омогући тестиранима да се изјасне око тога да ли желе да њихови маркери буду јавни и свима доступни, али ми их не можемо на силу учинити доступним ако се њихови власници са тиме не слажу. Све треба да буде на бази добровољности.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже ljubai

  • Гост
  • *
  • Поруке: 17
Одг: Не могу да се улогујем у нови сајт
« Одговор #15 послато: Јул 13, 2018, 11:55:39 пре подне »
Ево онда једног предлога у вези табеле ДНК пројекта. Било би ми веома драго ако би био размотрен на некој од следећих седница удружења.

Пре свега, моје је мишљење да већ сада постоји довољна заштита података јер у табели нису наведена имена већ само презимена. Презиме и низ бројева сами по себи не значе ништа. Али, могли би отићи и корак даље: нека у табели стоји само БРОЈ, хаплогрупа, и низ ДНК маркера. Таква табела би потпуно скривала идентитет особе откривајући само његове маркере. Но, чак и таква табела би давала довољно података онима који се проблематиком баве аматерски.

Овако, остаје мало непријатан утисак. Људи који се сада налазе у табели (а више их је од 1000!) увучени су у причу генетске генеалогије, помогли су пројекат својим учешћем (и физички и материјално, понеки и скупим анализама у YSEQ), а онда им се сервира одлука неког тела: пуј пике, не важи!, шалили смо се. Ми смо одлучили да ћемо вашим подацима располагати тако што ћемо некаквим члановим омогућити увид у њих (чак и ако нису учесници пројекта!), а некоме те податке ускратити (јер не жели да буде ЧЛАН, а учесник је пројекта!).

По мом мишљењу табела би у досадашњем облику требала да остане ЈАВНА јер смо, просто, нас више од 1000, под тим условима ушли у причу.  Тако би било поштено. Све остало што се тиче сајта: литература, затворене дискусије на форуму, и ко зна шта још - може да буде доступно само члановима. Нема примедбе! Одлука удружења да се табела сакрије је, међутим, мењање правила игре. Али, шта је - ту је! Знам где живим.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Не могу да се улогујем у нови сајт
« Одговор #16 послато: Јул 13, 2018, 02:03:59 поподне »
Ево онда једног предлога у вези табеле ДНК пројекта. Било би ми веома драго ако би био размотрен на некој од следећих седница удружења.

Пре свега, моје је мишљење да већ сада постоји довољна заштита података јер у табели нису наведена имена већ само презимена. Презиме и низ бројева сами по себи не значе ништа. Али, могли би отићи и корак даље: нека у табели стоји само БРОЈ, хаплогрупа, и низ ДНК маркера. Таква табела би потпуно скривала идентитет особе откривајући само његове маркере. Но, чак и таква табела би давала довољно података онима који се проблематиком баве аматерски.

Овако, остаје мало непријатан утисак. Људи који се сада налазе у табели (а више их је од 1000!) увучени су у причу генетске генеалогије, помогли су пројекат својим учешћем (и физички и материјално, понеки и скупим анализама у YSEQ), а онда им се сервира одлука неког тела: пуј пике, не важи!, шалили смо се. Ми смо одлучили да ћемо вашим подацима располагати тако што ћемо некаквим члановим омогућити увид у њих (чак и ако нису учесници пројекта!), а некоме те податке ускратити (јер не жели да буде ЧЛАН, а учесник је пројекта!).

По мом мишљењу табела би у досадашњем облику требала да остане ЈАВНА јер смо, просто, нас више од 1000, под тим условима ушли у причу.  Тако би било поштено. Све остало што се тиче сајта: литература, затворене дискусије на форуму, и ко зна шта још - може да буде доступно само члановима. Нема примедбе! Одлука удружења да се табела сакрије је, међутим, мењање правила игре. Али, шта је - ту је! Знам где живим.
Поштовани,
Имате право да се љутите, али најмање што очекујемо од Вас је да пажљиво прочитате шта је написано у оквиру ове теме. Пре свега, Друштво српских родословаца "Порекло" је дало смисао овим истраживањима и појединачни резултати не би ни близу били толико занимљиви да нисмо приступили организовању подухвата званог Српски ДНК пројекат на којем су резултати сабрани, упоређени, анализирани (као што то чинимо и на овом форуму).
Упорно истрајавате на ниподаштавању чињенице да постоји удружење, његови органи, статут, одлуке које доноси на редовним скупштинама, и релативизујете то са потцењивачким изразима `неки тамо` и слично.
Никога нисмо увукли ни у шта. Својим подацима располажете свакако, а то што сте досад могли слободно да приступите и свим другим подацима је управо било захваљујући чињеници постојања Српског ДНК пројекта. Уколико више не желите да Ваш резултат буде у табели, слободно се изјасните на имејл адресу [email protected] и Ваш резултат ће бити уклоњен из табеле.
То како ћемо организовати Српски ДНК пројекат препустите уредништву и људима који се овим подухватом баве већ годинама у најбољој вери да раде на послу који је од националног значаја. А пошто видим да Вам је потребно понављати раније написано, још једном подвлачим (цитирам):
Пратимо све примедбе и у наредних месец или два настојаћемо да решимо сва спорна питања у вези приступа подацима у табели. Једно од решења свакако ће се тицати оних чији се подаци налазе у табели Српског ДНК пројекта а из овог или оног разлога не желе да буду чланови Друштва српских родословаца "Порекло". О тим решењима бићете благовремено обавештени и имаћете потпуну слободу да ли да их прихватите или не.
Што се тиче тврдње о мењањима правила игре реч је управо о супротном. Уводимо правила и ред тамо где их није било у довољној мери.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Не могу да се улогујем у нови сајт
« Одговор #17 послато: Јул 13, 2018, 06:00:27 поподне »
Јел постоји могућност да се у наредном периоду табела уреди по старом узору, тамо где су родови, да остану такве поделе...И по вредностима маркера...Овде видим да је подела по регионима примарна у односу на то, па сам морао да тражим напр. једног тестираног са којим имам потпуно поклапање, из мог рода, али у новој табели смо доста раздвојени, због других региона којима припадамо...То би за оне који се мање разумеју било значајно, јер би имали неки путоказ куда да трагају потенцијално даље...А да сам сада први пут видео табелу, не бих ни знао можда са ким имам поклапање итд...Они ранији редоследи у табели су били најјаснији могући (по маркерима и по родовима)
« Последња измена: Јул 13, 2018, 06:02:43 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Не могу да се улогујем у нови сајт
« Одговор #18 послато: Јул 13, 2018, 06:02:43 поподне »
Јел постоји могућност да се у наредном периоду табела уреди по старом узору, тамо где су родови, да остану такве поделе...И по вредностима маркера...Овде видим да је подела по регионима примарна у односу на то, па сам морао да тражим напр. једног тестираног са којим имам потпуно поклапање, из мог рода, али у новој табели смо доста раздвојени, због других региона којима припадамо...То би за оне који се мање разумеју било значајно, јер би имали неки путоказ куда да трагају потенцијално даље...А да сам сада први пут видео табелу, не бих ни знао можда са ким имам поклапање итд...Они ранији редоследи у табели су били најјаснији могући (по маркерима и по родовима)

Да, нова табела ће ускоро такође имати поделу према родовима. Тренутно се ради на томе.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Не могу да се улогујем у нови сајт
« Одговор #19 послато: Јул 13, 2018, 06:04:42 поподне »
Да, нова табела ће ускоро такође имати поделу према родовима. Тренутно се ради на томе.
Хвала  :) ...Мислим да је то било најбоље и најидеалније решење, све је јасно и прегледно