Аутор Тема: Соколска нахија, Азбуковица - измене и допуне  (Прочитано 9524 пута)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Соколска нахија, Азбуковица - измене и допуне
« Одговор #40 послато: Јануар 20, 2022, 10:25:09 пре подне »
Далеко од једноставног. Ја већ четири године радим на повезивању породица из мог села, почевши од тефтера из 1830-их, пописа 1863. и данашњег времена... Матичне књиге су сачуване тек од 1858, и та празнина од 20 година (1837 - 1858) ме спречава да 100 посто одрадим све родослове.
Конкретно, Горње Кошље би могле да се одраде без проблема, јер они имају сачуване матице од 1837, а вероватно је остало и доста тефтера. Што се тиче Глишића, тј. Младеновића, они би могли лагано да се идентификују. Ево, данас сам без везе листао матице рођених и пронађох истог кума што је крстио Милована...


Занимљиво је ово што си пронашао, да је исти кум Милован Васић кумовао и Топаловићима из истог села.

Ако погледамо оно што је написано за Горње Кошље:
Цитат
Стари су род Тадићи (12 к.; Св. Јован). Нешто мало испод 200 година дошао је у ово село Михаило Тадић из средње Пиве, где и данас има много његових потомака истог презимена. Михаило је дошао са три ожењена и пунолетна сина: Тадијом, Дамњаном и Паном. Пано, прозвани Пана Топал, био је без једне ноге. Они су пали у Постење и високо се у њега горе подигли, ту су застали и закућили и још за живота Михаилова изашли су на глас. Михаило је умро у Постењу, а синови се поделе. Тадија се одсели у Савковиће, Пано остане на старом месту а Дамњан се подигне у Провалије. Тадија је умро у Савковићима и оставио иза себе синове: Саву, Радована, Давида, Новака, Мирка, Јосипа и Бошка. Од Саве су Тадићи у Дони и Дрлачама, од Радована Тадићи у Ваљеву и Смедереву, од Давида Тадићи на Љубовији и Дрлачама, од Новака Тадићи у Београду и Савковићу, од Мирка су остале неке девојке, од Јосипа су Тадићи у Шапцу, Лозници, Дрлачама и Ваљеву, од Бошка нема потомства. Пано је имао три сина: Младена, Панту и Јевту, сви Топаловићи у Постењу, иначе и под презименима Младеновићи, Пантићи и Јевтићи, растурили су се по Доњим Кошљама и другим селима низ Дрину а мање су ишли у вароши. Од Јевте је отишао један син Убу и тамо се населио. Дамњан је имао два сина: Добросава и Милутина, нешто по Дамњану, а нешто по његовим синовима њихови потомци су познати у дринским селима и много их се више иселило него што их је овде остало. Старо презиме Тадићи чувају између себе, мада се ретко њиме служе. Овде их је данас у Постењу највише.

И за Доње Кошље:

Цитат
Јаковљевић је из Топаловића (1 к.; Св. Јован).

И томе додамо да се у попису пореских глава помињу управо Милутин и Јован Панић (иако кад сам прелетао списак у архиву нисам био сигуран да ли је Павић или Панић), као и Митар Топаловић у једној кући, у браћа Радоје и Ранко Топаловић у следећој, биће де је Милутин Васић кумовао - Тадићима односно барем огранку Тадића. С обзиром да исти кум кумује на крштењу Милована Глишића, повезаност рода Глишића-Младеновића са родом Тадића, коју помињемо ових дана, постаје извеснија. 

Једино што ми и даље делује проблематично јесте да се идентификују Глишићи-Младеновићи, барем овако са стране посматрајући. Оно што је сигурно:

- Људи из села Г. Кошље рекли су ми да у селу нема Глишића нити Младеновића, нити ико памти та презимена (иако доста њих зна да је Милован Глишић пореклом одатле).

- Истраживач овог краја Милан Младеновић (нема везе са "Младеновићима" из Кошља) написао ми је да у селу постоје топоними Глишино кућиште и Глишине стене, али да мештани нису сигурни који данашњи родови би могли бити у вези с њима.

- У попису пореских глава 1836. нико се не презива ни Глишић ни Младеновић нити Антонијевић/Антић (Антоније је био Глишин отац по Љ. Павловићу) на пример.

У Ваљеву су живели ваљда и пишчев стриц Лазар и брат од стрица Милош (што се мушких глава тиче). Мислим да би наш Платин могао да провери, ако је расположен, ко су били евентуално још неки кумови ове породице у књигама рођених односно венчаних.

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Соколска нахија, Азбуковица - измене и допуне
« Одговор #41 послато: Јануар 22, 2022, 05:52:22 поподне »
Овог Милутина Васића сам пронашао на два места да кумује Топаловићима. И ја сам закључио да нема посебног рода Младеновића из којих би био Милован и његов отац Глиша, већ да се само ради о Тадићима. Презиме о коме ти причаш је ПАНИЋ, по Пани Топалу.
Тек сад видим да не могу да пронађем матичне књиге за Горње Кошље после 1850, вероватно су тад (као што је остало и данас) припојени из Горњобуковичке у Горњотрешњичку парохију. Није ми познато у ком обиму су сачуване матичне књиге из Горње Трешњице, ни где се налазе. У МИА Шабац нема ништа, сумњам да су у Ужичком архиву. У случају да нађем те матице, покушаћу да ухватим континуитет кумстава до 1900-их.

Пишчев стриц Лазар Глишић је ваљда био и градоначелник Ваљева? Ако ме не варају извори, он је био трговац и умро је 17. јула 1890. у Ваљеву. Да ли би могао да прочачкаш матице из Ваљева, па да видимо да ли је оставио евентуално потомство?


Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Соколска нахија, Азбуковица - измене и допуне
« Одговор #42 послато: Јануар 26, 2022, 12:18:44 пре подне »
За овај део:
"У Ваљеву су живели ваљда и пишчев стриц Лазар и брат од стрица Милош (што се мушких глава тиче). Мислим да би наш Платин могао да провери, ако је расположен, ко су били евентуално још неки кумови ове породице у књигама рођених односно венчаних."

Ако треба нешто прецизно да се погледа, није проблем.

Сви кумови Глишића од 1837. до 1912., по азбучном реду су:
Алексић
Анастасијевић
Аћимовић
Васић
Веселиновић
Весић
Вилотијевић
Гентић
Јаковљевић
Јанковић
Јовановић
Кнежевић
Ковачевић
Марковић
Миловановић
Павловић
Поповић
Стефановић
Танасијевић


Сами Глишићи су у истом периоду (не рачунам покрштавања) кумовали:
Банићевић
Богићевић
Ђурић
Ђуровић
Јовановић
Крнић
Крњић
Куњић
Милићевић
Миловановић
Милутиновић
Муњић
Настић
Николић
Огризовић
Павловић
Петковић
Петровић
Поповић
Проловић
Ромчевић
Станисављевић
Табаковић
Тешић

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Соколска нахија, Азбуковица - измене и допуне
« Одговор #43 послато: Јануар 26, 2022, 12:28:40 пре подне »
Милош Глишић се оженио са Софијом Чучковић (од пок. Тодора), кум Милан Миловановић

венчање 22.04.1862. по црквеном, младожења из Ваљева, млада из Ужица, кум из Ваљева

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Соколска нахија, Азбуковица - измене и допуне
« Одговор #44 послато: Јануар 26, 2022, 12:48:23 пре подне »
Иако имена у записима "пливају" (Глигорије-Ђорђе-Ђока, Јевросима-Јеросима) мислим да је поуздано рећи да су им ово забележена деца. Живели су у Градцу.
Милован, Цвета, Благоје, Миливој, Станка

Цвета и Благоје нису потрајали.

Нисам нашао венчање никога од поменутих, у ваљевској парохији.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Соколска нахија, Азбуковица - измене и допуне
« Одговор #45 послато: Јануар 26, 2022, 10:11:17 пре подне »
Хвала ти много, Платине!

Иако имена у записима "пливају" (Глигорије-Ђорђе-Ђока, Јевросима-Јеросима) мислим да је поуздано рећи да су им ово забележена деца. Живели су у Градцу.
Милован, Цвета, Благоје, Миливој, Станка

Цвета и Благоје нису потрајали.

Нисам нашао венчање никога од поменутих, у ваљевској парохији.

Милован по свему судећи није имао деце, а није ни Станка, која је била, по свим сведочењима, јако добра жена, професорка и преводилац са руског.

Остаје питање да ли је Миливој(е), који је као и Милован и Станка прешао у Београд, имао неко потомство. Станкина књига "Моје успомене" објављена је 1933, могуће да ту има неких занимљивих података.


Милош Глишић се оженио са Софијом Чучковић (од пок. Тодора), кум Милан Миловановић

венчање 22.04.1862. по црквеном, младожења из Ваљева, млада из Ужица, кум из Ваљева

Да ли можеш погледати јесу ли Милош и Софија имали деце? Мислим да је и Милош такође у једном тренутку прешао у Београд, где је умро 1907.
« Последња измена: Јануар 26, 2022, 10:13:29 пре подне Селаковић »

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Соколска нахија, Азбуковица - измене и допуне
« Одговор #46 послато: Јануар 26, 2022, 12:20:23 поподне »
Хвала ти много, Платине!

Милован по свему судећи није имао деце, а није ни Станка, која је била, по свим сведочењима, јако добра жена, професорка и преводилац са руског.

Википедија зна оволико, стога сматрам да ти је претпоставка тачна:
Био је ожењен једном од пет ћерки богатог београдског трговца Николе Стефановића... Брак је разведен, после тога је живео у соби хотела „Национал“ испод Калемегдана.
https://sr.wikipedia.org/sr-ec/%D0%9C%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D0%BD_%D0%93%D0%BB%D0%B8%D1%88%D0%B8%D1%9B

Цитат
Остаје питање да ли је Миливој(е), који је као и Милован и Станка прешао у Београд, имао неко потомство. Станкина књига "Моје успомене" објављена је 1933, могуће да ту има неких занимљивих података.


Да ли можеш погледати јесу ли Милош и Софија имали деце? Мислим да је и Милош такође у једном тренутку прешао у Београд, где је умро 1907.
Милош и Софија су имали:
Никола (1863-1882, калфа сајџијски, умре неожењен, у Београду)
Милева (1865)
Иван (1867)
Ивана (1869)
Милан (1871)

Осим Николе, за остале постоји само запис рођења... Ваљда су се преселили у Београд или где већ, а свакако су могли да потрају дуже него што је опсег књига којима имамо приступ.

Ван мреже Јовановић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
Одг: Соколска нахија, Азбуковица - измене и допуне
« Одговор #47 послато: Март 26, 2022, 07:18:23 поподне »
Дали има неких података о породици Јовановић из солотуша Тачијем из шаника?

Ван мреже Nikola Z.

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Соколска нахија, Азбуковица - измене и допуне
« Одговор #48 послато: Април 30, 2022, 01:46:16 пре подне »
Видим да је отворена тема везана за мој крај. Радим порекло моје породице, па ми треба податак о пореклу породице Васиљевић из Горње Буковице. Видим да се у књизи "Соколска нахија" спомиње извесни отац Васиљ из Васојевића и његов син, отац Теодор. Занима ме да ли неко нема неки податак везан за њих из овог краја да није у поменутој књизи или неки извор где бих могао даље да тражим?  :)

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Соколска нахија, Азбуковица - измене и допуне
« Одговор #49 послато: Април 30, 2022, 05:07:51 поподне »
Видим да је отворена тема везана за мој крај. Радим порекло моје породице, па ми треба податак о пореклу породице Васиљевић из Горње Буковице. Видим да се у књизи "Соколска нахија" спомиње извесни отац Васиљ из Васојевића и његов син, отац Теодор. Занима ме да ли неко нема неки податак везан за њих из овог краја да није у поменутој књизи или неки извор где бих могао даље да тражим?  :)

Горња Буковица је била седиште парохије, тако да од 1837. на даље не би требало да буде проблема. Књиге по архивима су углавном до око 1900. године (од тада на даље се већ прилично јасно зна ко је ко).
Књиге јесу сачуване, па ако је потребна помоћ, да се проберу корисни подаци, нема проблема :)

Ван мреже Nikola Z.

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Соколска нахија, Азбуковица - измене и допуне
« Одговор #50 послато: Мај 09, 2022, 12:17:12 пре подне »
Одлично. Хвала. Послао сам мејл Архиву у мом крају па ћу полако ископати нешто тамо. Те информације би требало да попуне рупе где имам и надоместе поједине ситне грешке. Хвала свима на смерницама...  ;)

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 882
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Соколска нахија, Азбуковица - измене и допуне
« Одговор #51 послато: Август 17, 2022, 12:59:05 поподне »
Зна ли се можда ком братству припадају Суботићи, односно њихови потомци Перићи из Села Селенца код Љубовије? Перићи данас славе Ђурђевдан.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Соколска нахија, Азбуковица - измене и допуне
« Одговор #52 послато: Фебруар 13, 2023, 12:52:37 пре подне »
Хвала ти много, Платине!

Милован по свему судећи није имао деце, а није ни Станка, која је била, по свим сведочењима, јако добра жена, професорка и преводилац са руског.

Остаје питање да ли је Миливој(е), који је као и Милован и Станка прешао у Београд, имао неко потомство. Станкина књига "Моје успомене" објављена је 1933, могуће да ту има неких занимљивих података.


Да ли можеш погледати јесу ли Милош и Софија имали деце? Мислим да је и Милош такође у једном тренутку прешао у Београд, где је умро 1907.

Ево корисног детаља из једне емисије на РТС-у. Нажалост, лоша је резолуција на снимку, па није могло боље да се "скриншотује".

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Соколска нахија, Азбуковица - измене и допуне
« Одговор #53 послато: Фебруар 13, 2023, 07:50:09 поподне »
Ево корисног детаља из једне емисије на РТС-у. Нажалост, лоша је резолуција на снимку, па није могло боље да се "скриншотује".


Одличан налаз, Ђоко! Дакле, мушки потомци постоје, барем ове најмлађе генерације чини ми се да успех да нађем и на интернету захваљујући овоме. У иностранству, као што се наслућује.

Ван мреже ДушанПан

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 127
  • Панић - Сирдија, Осечина I2-PH908
Одг: Соколска нахија, Азбуковица - измене и допуне
« Одговор #54 послато: Април 25, 2023, 01:13:32 поподне »
Да ли неко зна да ли су у литератури обрађени Панићи из Горњих Кошаља? Славе Светог Трифуна. Љуба Павловић их не спомиње у својим делима.

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 882
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Соколска нахија, Азбуковица - измене и допуне
« Одговор #55 послато: Април 25, 2023, 01:34:25 поподне »
Да ли неко зна да ли су у литератури обрађени Панићи из Горњих Кошаља? Славе Светог Трифуна. Љуба Павловић их не спомиње у својим делима.

Комшо, једино што славе Св. Трифуна у том селу су Живковићи. Павловић пише да их је много мушких глава и кућа, можда су Панићи од њих.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже ДушанПан

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 127
  • Панић - Сирдија, Осечина I2-PH908
Одг: Соколска нахија, Азбуковица - измене и допуне
« Одговор #56 послато: Април 25, 2023, 01:45:02 поподне »
Комшо, једино што славе Св. Трифуна у том селу су Живковићи. Павловић пише да их је много мушких глава и кућа, можда су Панићи од њих.

Хвала, комшо. Видех те Живковиће код Љубе Павловића, може бити. У селу, одакле су моји Панићи, спомиње се старо кумство са Кошљама, па је то разлог што питам.

Ван мреже Mitrovic Slobodan

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Соколска нахија, Азбуковица - измене и допуне
« Одговор #57 послато: Децембар 22, 2023, 09:16:59 поподне »
Evo i ja da napisem nesto o Mladenovicima iz Gornjih Kosalja kao nihov potomak. Ovo sve sto cu napisati su mi pricali otac i stric a njima njihov deda Obrad Mitrovic. Mladenovici su dosli u Gornje koslje 1780 u zaseok Postenje. Antonije vec stariji covek sa dva brata i tri sina. Najstariji Glisa, Djoko i Pano. O Glisi se vec sve zna, Djoko se nije zenio, a Pano je imao pet sinova i tri cerke. Mitar, Nestor, Nikola, Radoje, Vasilj. Njihovi potomci nose prezimena po njima. Mitrovica ima i dan danas u Gornjim Kosljama kao i Radojevica i Vasiljevica. Nikolici su se raselili po celoj Srbiji, a Nestorovici se preselili u Rebelj ispod planine Medvednik. Krsna slava Sv Jovan. Inace Glisina braca Djoko i moj pra pra deda Pano su ucestvovali u bitci na Cokesini u prvom Srpskom ustanku i junacki poginuli. Pradeda je pricao ocu i stricu kad se zavrsio kosovski boj da je jedan od prezivelih Jugovica otisao u okolinu Gusinje i da su dugo tu ziveli sve dok nisu ubili nekog turcina pa su morali da se sklone kod rodjaka Tadica u Pivu, a ovi ih poslali kod svojih Tadica koji su se nesto pre doselili u Gornje Koslje.

Послато са SM-G780F помоћу Тапатока


Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Соколска нахија, Азбуковица - измене и допуне
« Одговор #58 послато: Децембар 22, 2023, 10:29:05 поподне »
Evo i ja da napisem nesto o Mladenovicima iz Gornjih Kosalja kao nihov potomak. Ovo sve sto cu napisati su mi pricali otac i stric a njima njihov deda Obrad Mitrovic. Mladenovici su dosli u Gornje koslje 1780 u zaseok Postenje. Antonije vec stariji covek sa dva brata i tri sina. Najstariji Glisa, Djoko i Pano. O Glisi se vec sve zna, Djoko se nije zenio, a Pano je imao pet sinova i tri cerke. Mitar, Nestor, Nikola, Radoje, Vasilj. Njihovi potomci nose prezimena po njima. Mitrovica ima i dan danas u Gornjim Kosljama kao i Radojevica i Vasiljevica. Nikolici su se raselili po celoj Srbiji, a Nestorovici se preselili u Rebelj ispod planine Medvednik. Krsna slava Sv Jovan. Inace Glisina braca Djoko i moj pra pra deda Pano su ucestvovali u bitci na Cokesini u prvom Srpskom ustanku i junacki poginuli. Pradeda je pricao ocu i stricu kad se zavrsio kosovski boj da je jedan od prezivelih Jugovica otisao u okolinu Gusinje i da su dugo tu ziveli sve dok nisu ubili nekog turcina pa su morali da se sklone kod rodjaka Tadica u Pivu, a ovi ih poslali kod svojih Tadica koji su se nesto pre doselili u Gornje Koslje.
Послато са SM-G780F помоћу Тапатока

Хвала што сте се јавили!

Неки делови овог предања по свој прилици не могу бити тачни. Презиме Несторовић оформљено је у Ребељу већ најкасније 1823. године (тефтер чибука), што значи да је родоначелник Нестор морао живети мало раније. Ако је према вашем предању још Несторов отац Пано погинуо у Устанку, конструкција постаје мало натегнута. Према литератури, требало би да су Несторовићима сродне и још неке породице (Љ. Павловић: Пешићи, Алексићи, Пиргићи). Сва ова презимена формирана су најкасније на почетку 19. века, судећи по дефтерима. Наравно, не мора да значи да је оно што је Павловић забележио тачно.

Било би лепо и да се тестирате, ако некада будете заинтересовани.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Соколска нахија, Азбуковица - измене и допуне
« Одговор #59 послато: Децембар 22, 2023, 10:31:10 поподне »
Pradeda je pricao ocu i stricu kad se zavrsio kosovski boj da je jedan od prezivelih Jugovica otisao u okolinu Gusinje i da su dugo tu ziveli sve dok nisu ubili nekog turcina pa su morali da se sklone kod rodjaka Tadica u Pivu, a ovi ih poslali kod svojih Tadica koji su se nesto pre doselili u Gornje Koslje.

Послато са SM-G780F помоћу Тапатока

Добро је. Таман сам помислио да је предање пропало, пошто три брата нису отишла у три различита села, али је на крају ипак све испеглано.