Аутор Тема: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina  (Прочитано 67877 пута)

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1103
  • I2-PH908>Y56203
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #280 послато: Фебруар 10, 2022, 02:49:25 пре подне »
koje bar dve seobe viseg staleza iz srbije za muslimane centralne bosne? kog viseg staleza? kako naord moze da bude mahom od plemstva? mahom znaci vecina, jel tako?

Smederevski Muslimani ( islamizovani Srbi), kao i islamizovani Srbi Raške i zapadne Srbije su završili u srednjoj Bosni.
Ja upravo kažem da ceo narod nije od višeg staleža, već kažem da u pojedinim regijama, misleći na oblast srednje Bosne, postoji deo naroda koji vodi poreklo od krupnije vlastele, ili barem naroda koji nije bio deo vlaškog statusa.
Deo takvog stanovništva postoji i kod Srba, međutim kod nas zbog svega što sam gore naveo ne postoje te regije u kojima bi se to moglo videti na način kako je to prisutno u srednjoj Bosni kod dela stanovništva.
Zašto je to tako kod nas? Pa jednostavno veći deo naše krupnije vlastele je upravo promenom vere utopljen u današnje Hrvate i Muslimane/Bošnjake.

Pravoslavno stanovništvo je pretrpelo najviše tumbanja i konstante seobe. Regije koje nisu bili pogođene konstantnom zamenom stanovništva upravo pokazuju tendencije kakve možemo videti na prostoru Srednje Bosne, ili u srpskom slučaju Ozrena i okoline.
« Последња измена: Фебруар 10, 2022, 02:55:44 пре подне barbarylion »

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #281 послато: Фебруар 10, 2022, 02:52:35 пре подне »
Ja bih izbacio Brod, Brcko i Tesanj :) Kako bi onda izgledalo?
To ima testiranih Srba iz Tesnja?

mozda ima smisla od vlasica, imljana do trebave, vucjaka... posto je srpska teritorija u kontinuitetu i brdska...? mada znam da je bilo ono reci da je sa leve strane reke bosne starija a sa desne novija struja... mislim da je I2 povisen i ovamo dole... oni rezultati tarskih niksica?

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #282 послато: Фебруар 10, 2022, 03:08:51 пре подне »
Smederevski Muslimani ( islamizovani Srbi), kao i islamizovani Srbi Raške i zapadne Srbije su završili u srednjoj Bosni.
Ja upravo kažem da ceo narod nije od višeg staleža, već kažem da u pojedinim regijama, misleći na oblast srednje Bosne, postoji deo naroda koji vodi poreklo od krupnije vlastele, ili barem naroda koji nije bio deo vlaškog statusa.
Deo takvog stanovništva postoji i kod Srba, međutim kod nas zbog svega što sam gore naveo ne postoje te regije u kojima bi se to moglo videti na način kako je to prisutno u srednjoj Bosni kod dela stanovništva.
Zašto je to tako kod nas? Pa jednostavno veći deo naše krupnije vlastele je upravo promenom vere utopljen u današnje Hrvate i Muslimane/Bošnjake.

Pravoslavno stanovništvo je pretrpelo najviše tumbanja i konstante seobe. Regije koje nisu bili pogođene konstantnom zamenom stanovništva upravo pokazuju tendencije kakve možemo videti na prostoru Srednje Bosne, ili u srpskom slučaju Ozrena i okoline.

iscitavam poreklo evo sesta ce godina... jos ne naidjoh da neko pise da je veliki/veci?/relevantni procentualno deo muslimana centralne bosne - plemickog porekla a ni da su u nekom znacajnijemmprocentu iz srbije poreklom... do tebe, sad. iz svega dosad procitanog, namece mi se da je manji, znacajno manjideo muslimana srednje bosne plemickog porekla, a da je vecina pripadala laokalnoj, ratarskoj populaciji, srednevekovnoj? cak je sinisa nedavno hipotetisao o razlici sokci-bunjevci u hrvata bosne i slavonije imda je sokacko stanovnistvo povezao sa ratarskim, centralnobosanskim... ako sam dobro razumeo? da preciziramo jos, dosad nisam video da neko pise da je vecina muslimana centralne bosne doseljena iz srbije (bilo kog da su staleza) vec da su upravo lokalci, autohtono stanovnistvo od vremena dolaska slovena (osim muslimana tuzle gde ima doseljenih iz madjarske) koji su improsli kroz fazu bosanske crkve, kratko zatim katolicku, a da nikad nisu participirali u srpskoj drzavnosti, kultu nemanjica... kako jeste hercegovina i kraj u gornjem i srednjem toku drine

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1103
  • I2-PH908>Y56203
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #283 послато: Фебруар 10, 2022, 03:11:49 пре подне »
Na konto ovoga što govorim možemo videti i koliko odudaraju rezultati hercegovačkih muslimana i muslimana zapadne Bosne od ovih iz oblasti srednje Bosne.
Prve dve oblasti su nešto kasnije islamizovane, pogotovo Hercegovina, i obe oblasti su pretrpele veće tumbanje stanovništva.

Po mom mišljenju to je neko objašnjenje za zap. Hercegovinu i srednju Bosnu. Nemam dileme kada se radi o poreklu, meni je sasvim jasno da su oni srpskog porekla.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #284 послато: Фебруар 10, 2022, 03:21:38 пре подне »
Na konto ovoga što govorim možemo videti i koliko odudaraju rezultati hercegovačkih muslimana i muslimana zapadne Bosne od ovih iz oblasti srednje Bosne.
Prve dve oblasti su nešto kasnije islamizovane, pogotovo Hercegovina, i obe oblasti su pretrpele veće tumbanje stanovništva.

Po mom mišljenju to je neko objašnjenje za zap. Hercegovinu i srednju Bosnu. Nemam dileme kada se radi o poreklu, meni je sasvim jasno da su oni srpskog porekla.

to se zna, herc i krajina i kod musl drugacije od musl centr bosne... to je apsolvirano, zato i ne pominjem. ali upravo si nejasan - da li je centr bosna, muslimanska, odraz domicilnosti ili nekakvih seoba iz srbije, nekakvih visih staleza... da si napisao - domicilnosti, ja bih rekao, tako sam i dosad citao na poreklu. upravo kontra srpske migratorne tendencije...

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1103
  • I2-PH908>Y56203
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #285 послато: Фебруар 10, 2022, 03:26:47 пре подне »
iscitavam poreklo evo sesta ce godina... jos ne naidjoh da neko pise da je veliki/veci?/relevantni procentualno deo muslimana centralne bosne - plemickog porekla a ni da su u nekom znacajnijemmprocentu iz srbije poreklom... do tebe, sad. iz svega dosad procitanog, namece mi se da je manji, znacajno manjideo muslimana srednje bosne plemickog porekla, a da je vecina pripadala laokalnoj, ratarskoj populaciji, srednevekovnoj? cak je sinisa nedavno hipotetisao o razlici sokci-bunjevci u hrvata bosne i slavonije imda je sokacko stanovnistvo povezao sa ratarskim, centralnobosanskim... ako sam dobro razumeo? da preciziramo jos, dosad nisam video da neko pise da je vecina muslimana centralne bosne doseljena iz srbije (bilo kog da su staleza) vec da su upravo lokalci, autohtono stanovnistvo od vremena dolaska slovena (osim muslimana tuzle gde ima doseljenih iz madjarske) koji su improsli kroz fazu bosanske crkve, kratko zatim katolicku, a da nikad nisu participirali u srpskoj drzavnosti, kultu nemanjica... kako jeste hercegovina i kraj u gornjem i srednjem toku drine

Ja nisan tvrdio da se radi u većem delu o plemićkim porodicama, već sam napomenuo da postoji mogućnost da je deo krupnije vlastele koja je prešla na Islam upravo tu našao svoje utočište.
Ponajmanje sam tvrdio da su iz Srbije, već sam rekao da postoji i deo koji je verovatno iz Srbije, koliko znam dokumentovana je seoba iz smederevskog sandzaka u srednju Bosnu.
Dakle, sva je prilika da jedan, manji deo ima i potencijalno to poreklo.U osnovi najviše sam se bazirao na to da se radi o stanovništvu koje nije bilo izloženo tolikim seobama kao oni koji su bili u vlaškom statusu. Tezu o tome temeljim na Y dnk i autosomalnim rezultatima.
To je diskutabilno u čemu su participirali, može se više odnositi na određen period. O tome nisam ni pisao, već sam rekao da nemam problem shvatanja njihovog porekla.
Suma sumarum, tamo gde je bila čvršća osmanska vlast tu je bilo znatno pogodnije za muslimansko stanovništvo i bilo je manje seoba što je rezultiralo dužim kontinuitetom istog stanovništva na toj teritoriji, i zato je stanovništvo homogenije od onoga u Hercegovini, Krajinama itd.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1103
  • I2-PH908>Y56203
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #286 послато: Фебруар 10, 2022, 03:32:55 пре подне »
to se zna, herc i krajina i kod musl drugacije od musl centr bosne... to je apsolvirano, zato i ne pominjem. ali upravo si nejasan - da li je centr bosna, muslimanska, odraz domicilnosti ili nekakvih seoba iz srbije, nekakvih visih staleza... da si napisao - domicilnosti, ja bih rekao, tako sam i dosad citao na poreklu. upravo kontra srpske migratorne tendencije...

Pa prevashodno je domicilnost, ali i rane seobe koje su se dogodile u suštini nisu menjale strukturu stanovništva.
Verujem da postoji deo, manji deo, koji je od srednjevekovnog stanovništva zapadne Srbije.
Logično mi je da su oni koji su imali najviše prvi prelazili na Islam i rimokatolicizam, pa se shodno tome i deo utopio kasnije u Hrvate i današnje Bošnjake.
Ali suština je po mom mišljenju da je tokom konstantnog tumbanja stanovništva koje je bilo u vlaškom statusu najviše dolazilo do mešanja i izmena u strukturi stanovništva, oblasti koje su bolje prošle i izbegle to imaju homogeniju strukturu stanovništva.
To pripisujem tome, a ne da su drugog porekla, kako je bilo reči na temi o poreklu Hrvata.

Shodno određenim autosomalnim rezultatima smatram da takve regije postoje i kod Srba, međutim mnogo ih je teže uočiti obzirom da je naše stanovništvo bilo najviše izloženo seobama.
« Последња измена: Фебруар 10, 2022, 03:38:30 пре подне barbarylion »

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #287 послато: Фебруар 10, 2022, 03:40:48 пре подне »
ok, ovo je jasno sad, ali to nisi napisao ranije... naprotiv, implikacija je bila takva da sam se javio, iskreno, da bih cuo o kakvim se relevantnim konkretno za centr bos musl stanovnistvo seobama radi a da to nije pre razmatrano na poreklu... jer ne oze i poenta o domicilnosti kontra migracija i istovremenomprica o migracijama iz srbije... koje su, sta?... vecinske I2?... to bi bila druga fenomenologija onda... uzgred, to je moguce...jer se upravo to desilo u ovom kraju o kome filipi prica... i to, ako dobro pamtim, tako sto su 16 vekovne srp  migracije sa leve strane bosne naslonjene na kasnije, sa desne strane a obe vecinske I2, vlaskepog statusa, a ne domicilne

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1103
  • I2-PH908>Y56203
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #288 послато: Фебруар 10, 2022, 04:00:08 пре подне »
ok, ovo je jasno sad, ali to nisi napisao ranije... naprotiv, implikacija je bila takva da sam se javio, iskreno, da bih cuo o kakvim se relevantnim konkretno za centr bos musl stanovnistvo seobama radi a da to nije pre razmatrano na poreklu... jer ne oze i poenta o domicilnosti kontra migracija i istovremenomprica o migracijama iz srbije... koje su, sta?... vecinske I2?... to bi bila druga fenomenologija onda... uzgred, to je moguce...jer se upravo to desilo u ovom kraju o kome filipi prica... i to, ako dobro pamtim, tako sto su 16 vekovne srp  migracije sa leve strane bosne naslonjene na kasnije, sa desne strane a obe vecinske I2, vlaskepog statusa, a ne domicilne

Razumem.
Ono što je mene donekle navelo da porazmislim o tome da bi deo BiH muslimana mogao imati veze sa srednjevekovnim stanovništvom Srbije jesu upravo autosomalni rezultati autentičnih Srbijanaca( ljudi koji nemaju nikakve veze sa Srbima preko Drine).
Imao sam priliku da vidim dosta indentičnih srpskih rezultata onima koje imaju Muslimani u srednjoj i severoistočnoj Bosni, dakle radilo se o izrazito slovenskim ( oko 70% i malo preko toga) rezultatima koji pokazuju jasne tendencije ka istočnoj Evropi.
Očito je da je takva populacija bila zastupljena u srednjevekovnoj Srbiji, barem delimično, obzirom da se i sada može naići na takve rezultate.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #289 послато: Фебруар 10, 2022, 04:16:41 пре подне »
Razumem.
Ono što je mene donekle navelo da porazmislim o tome da bi deo BiH muslimana mogao imati veze sa srednjevekovnim stanovništvom Srbije jesu upravo autosomalni rezultati autentičnih Srbijanaca( ljudi koji nemaju nikakve veze sa Srbima preko Drine).
Imao sam priliku da vidim dosta indentičnih srpskih rezultata onima koje imaju Muslimani u srednjoj i severoistočnoj Bosni, dakle radilo se o izrazito slovenskim ( oko 70% i malo preko toga) rezultatima koji pokazuju jasne tendencije ka istočnoj Evropi.
Očito je da je takva populacija bila zastupljena u srednjevekovnoj Srbiji, barem delimično, obzirom da se i sada može naići na takve rezultate.

zanimljivo... koji krajevi u srbiji? kapiram, dve si teze istovremeno isnosio, koje mogu obe da budu tacne delimicno... ali te vise intrigira eventualni talas iz srbije za centr bos musl, koji se poklopio sa domicilnim...
« Последња измена: Фебруар 10, 2022, 04:18:29 пре подне dko »

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #290 послато: Фебруар 10, 2022, 04:32:59 пре подне »
Да ли би И2а на Озрену и северу РС поред Р1а могао бити добрим делом староседелачки или ако ништа нехерцеговачког порекла пошто је чини се талас из Херцеговине ту слабији него у другим областима?
Високи проценти неке хаплогрупе су често последица генетског дрифта, а он се јавља приликом сеоба, тако да је вероватније реч о досељеницима, а не староседеоцима. Староседеоце пре треба тражити у неким ретким и специфичним хаплогрупама.

Мислим да треба узети у обзир и да се током времена мењао однос хаплогрупа у самој Херцеговини, па су и сеобе у XVIII веку доносиле становништво другачијег састава од оних у XV или XVI веку. Такође, различите области у Херцеговини су имале различите доприносе насељавању по областима Босне, северне Далмације, западне Србије итд.

Знатан број и Бошњака и Хрвата у Босни такође потиче из Херцеговине, многи су некад имали и влашки статус, наравно у мањој мери него Срби. "Босанци" без "херцеговачких" примеса вероватно данас живе у Славонији и Мађарској.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1103
  • I2-PH908>Y56203
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #291 послато: Фебруар 10, 2022, 04:34:58 пре подне »
zanimljivo... koji krajevi u srbiji? kapiram, dve si teze istovremeno isnosio, koje mogu obe da budu tacne delimicno... ali te vise intrigira eventualni talas iz srbije za centr bos musl, koji se poklopio sa domicilnim...

Teško je odrediti, u tome i jeste problem kod nas kao što sam pisao.
Na primeru Vulićevića se radi o Kosovu i Raškoj ( Biševo), za njega bi se možda moglo reći da je Rašanin, mada možda bolji uvid u to imaju Simo ili Nebojša, ali zasigirno njegovo poreklo je vezano za Srbiju. Takođe sam video nekoliko takvih rezultata iz Mačve kod Srba, ali i na jugu Srbije. U suštini ima ih svuda, ali je teško pretpostaviti koja bi oblast mogla obilovati takvim rezultatima, sa sada mi se čini da bi takvi rezultati mogli biti tipičniji za Mačvu i npr okolinu Loznice.
Naravno ne računam Srbe preko Drine, tamo je to svakako donekle i očekivano.
Upravo to mi govori da rezultati Muslimana iz Srednje Bosne nisu nešto strano za druge oblasti ili svojstveno samo njima.
Nadam se da će mi Vulićević ponovo proslediti svoje rezultate pa da ih okačim ponovo.

Edit-selo Biševo se nalazi u okolini Rožaja, ali smatram da to ne menja puno, uklapa se u Rašku u nekom širem smislu.
Po haplogrupi se radi najverovatnije o srpskim starincima tog kraja.
A, autosomalna genetika kaže da je dominanto slovenskog porekla, upravo slična onoj koju nalazimo kod Bošnjaka u S.Bosni.
« Последња измена: Фебруар 10, 2022, 04:46:54 пре подне barbarylion »

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #292 послато: Фебруар 10, 2022, 07:09:41 пре подне »
Када су ( будући Јужни) Словени кренули на Балкан, имали су "словенску" аутосомалну генетику и вероватно није било значајнијих разлика између оних Словена који ће у будућности постати Словенци, Бугари, Срби, Бошњаци итд. Веће разлике су се јавиле услед мешања са "домороцима", претходним становницима Балкана.

Међу Србима, главни извори ове "домородачке" генетике су источни део Црне Горе и можда југоисточна Србија. Срби који живе даље од ове две области и вероватно немају много предака одатле, имају јачу "словенску" компоненту и слабију "домородачку". Бошњаци и Хрвати су се такође слабо мешали са "домороцима" и имају сличне резултате. Да би утврдили сличности и разлике између њих и Срба, потребна је нека много финија и прецизнија анализа, а мислим да су хаплогрупе у том погледу засад боље од аутосомалне генетике.

На мрежи Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 964
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #293 послато: Фебруар 10, 2022, 08:05:30 пре подне »
Ко зна каква би била популациона слика Српског народа да није било несрећног Великог рата у коме је нестало 1.250.000 становника Србије. Често се барата са проценом од 25-28% укупне популације Србије и близу 50% нестале мушке популације, али треба нагласити да се тај проценат рачуна у односу на број становника Краљевине Србије из 1914. године.

Ситуација је на жалост још црња. Обзиром да у Турској хришћани нису служили војску, са ослобођених територија након 1912. године (ово зелено доле) није ни имао ко да се мобилише за рат. Огромна већина изгинулих првопозиваца, и практично 100% изгинулих другопозиваца и трећепозиваца су једноставно морали бити са територија које је Србија имала пре 1912. године. Додатно, казнене ескпедиције и Аустроугарске и Бугарске вршиле су масовне злочине над цивилима такође у истим овим крајевима, које је Србија имала пре 1912. године.



Стога, ако се реалније сагледа ситуација са жртвама у Великом рату, огромна већина и војних и цивилних жртава је са територије коју је Србија имала до 1912. године, пре Балканских ратова. Реалан проценат изгубљене популације са ових простора заправо није 28% већ вероватно ~40-45% укупног броја становника , односно барем 60% мушке популације (Србија је до Балканских ратова имала само 2.784.000 становника).

Углавном, Први светски рат је био демографска катаклизма. Немогуће је речима описати размере те трагедије и демографске, економске и политичке последице које и данас трпимо.

ЕДИТ: Да не заборавимо и Други светски рат, и стравичан број српских жртава од чега је 75% настрадало у концентрационим логорима и по јамама.
« Последња измена: Фебруар 10, 2022, 02:08:12 поподне НиколаВук »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #294 послато: Фебруар 10, 2022, 08:21:35 пре подне »
Да ли би И2а на Озрену и северу РС поред Р1а могао бити добрим делом староседелачки или ако ништа нехерцеговачког порекла пошто је чини се талас из Херцеговине ту слабији него у другим областима?

Као и у свим другим крајевима код динарских Срба, свакако је доминантнија херцеговачка струја. Драјвер је доста писао о томе, било је ту више таласа сеоба, почев од 16. века.

Једна ствар ми је занимљива када је СИ Босна у питању, барем се такав утисак стиче, изгледа да је код Срба I2 заступљенија него код Муслимана (не тако чест случај), док је R1a заступљенија код БиХ Муслимана.

Потенцијални разлози за то:

1. Срби имају доминантнију досељеничку струју из Херцеговине.
2. Муслимани имају више уплива са простора средњебосанског поддијалекта и из Угарске.

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #295 послато: Фебруар 10, 2022, 09:09:28 пре подне »
Rezultati još jednog Ozrenca, poklapaju se sa mojim rezultatima.



Zanimljiva je i ova veza ovog Ozrenca sa Luzicom (Beeskow), ovo ne razumijem.


Distance to:
2.80834471   Bosniak_Krajina_East
3.64665600   Croat_Herzegovina
3.76881944   Croat_Dalmatia
3.96469419   Serb_Republika_Srpska
4.01150844   Bosniak
4.20959618   Croat_Slavonia
4.26012911   Croat_Bosnia
4.30481126   Croat_Lika
4.40590513   Moldovan_North
4.64200388   Bosniak_Central_Northeast
4.71795507   Croat
4.94337941   Croat_Istria
5.04317360   Romanian_North-Moldavia
5.19435270   Moldovan
5.23143384   Moldovan_Central
5.40916814   Serb_West
5.42854492   Serb_Croatia
5.54785544   Bosniak_Southeast
5.66718625   Croat_Kvarner
5.75123465   Serb
6.05610436   Bosniak_Krajina_West
6.10508804   Romanian_Maramureş
6.10614445   Csángó-Ceangău
6.11120283   Croat_Central
6.25261545   Hungarian_Alföld

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #296 послато: Фебруар 11, 2022, 04:15:05 поподне »
Nazivi Ozren u Srbiji i Republici Srpskoj te Federaciji BiH.
Ozren (zapadna Srbija) , planina u Srbiji
Ozren (istočna Srbija) , planina u Srbiji
Ozren (Bosna i Hercegovina) , planina u Bosni i Hercegovini
Manastir Ozren , manastir Srpske pravoslavne crkve u Republici Srpskoj, Bosna i Hercegovina
Ozren (Ilijaš) , naselje u opstini Ilijaš, Federacija Bosne i Hercegovine, Bosna i Hercegovina
Ozren (vrh), vrh planine Zelengore iznad Tjentišta.
Ozren, brdo kod Čitluka, zapadna Hercegovina.

Ван мреже сɣнце

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • I-A1328
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #297 послато: Фебруар 11, 2022, 04:59:46 поподне »
Nazivi Ozren u Srbiji i Republici Srpskoj te Federaciji BiH.
Ozren (zapadna Srbija) , planina u Srbiji
Ozren (istočna Srbija) , planina u Srbiji
Ozren (Bosna i Hercegovina) , planina u Bosni i Hercegovini
Manastir Ozren , manastir Srpske pravoslavne crkve u Republici Srpskoj, Bosna i Hercegovina
Ozren (Ilijaš) , naselje u opstini Ilijaš, Federacija Bosne i Hercegovine, Bosna i Hercegovina
Ozren (vrh), vrh planine Zelengore iznad Tjentišta.
Ozren, brdo kod Čitluka, zapadna Hercegovina.

https://de.pons.com/%C3%BCbersetzung/slowenisch-englisch/ozreti+se
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Bokan

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #298 послато: Март 08, 2022, 03:06:55 поподне »
Пратећи форум на тему Озрен закључујем да се прича понавља као и на другим српским областима. Срби су однекуд дошли, а било их је ту и прије сеобе у 18 или 19. вијеку. Генетичка истраживаља су неопходна, али се морају паралелно водити истраживања других извора, писаних и археолошких, а то значи и повећавати мрежу људи који учествују у истраживањима. Заинтересован сам за трагање о поријеклу мог рода  Шеварика од половине 19. вијека па у даљу прошлост. Постооји веза, према усменим предањима, са Стевановићима. Моји су дошли, такође нема тачних доказа, половином 19. вијека са простора Купреса и тад су се презивали Стевановићи. Постоји предање да су једно вријеме користили два презимена. Славе Ђурђевдан. Позивам Озренце са презименом Стевановић, посебно оне који славе Ђурђевдан, да се јаве. Према шематизму Митрополије дабробосанске 1882. године на Озрену у парохијама Бољанић и Мичијевићи постојали су Стевановићи  који су славили Ђурђевдан. По изјавама на форуму дио Озренаца је дошао и сеобама са запада из правца тромеђе Босне, Лике и Далмације.

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: OZRENCI R.Srpska-Porijeklo Stara Hercegovina
« Одговор #299 послато: Март 08, 2022, 03:37:29 поподне »
Пратећи форум на тему Озрен закључујем да се прича понавља као и на другим српским областима. Срби су однекуд дошли, а било их је ту и прије сеобе у 18 или 19. вијеку. Генетичка истраживаља су неопходна, али се морају паралелно водити истраживања других извора, писаних и археолошких, а то значи и повећавати мрежу људи који учествују у истраживањима. Заинтересован сам за трагање о поријеклу мог рода  Шеварика од половине 19. вијека па у даљу прошлост. Постооји веза, према усменим предањима, са Стевановићима. Моји су дошли, такође нема тачних доказа, половином 19. вијека са простора Купреса и тад су се презивали Стевановићи. Постоји предање да су једно вријеме користили два презимена. Славе Ђурђевдан. Позивам Озренце са презименом Стевановић, посебно оне који славе Ђурђевдан, да се јаве. Према шематизму Митрополије дабробосанске 1882. године на Озрену у парохијама Бољанић и Мичијевићи постојали су Стевановићи  који су славили Ђурђевдан. По изјавама на форуму дио Озренаца је дошао и сеобама са запада из правца тромеђе Босне, Лике и Далмације.
Imamo testirane Stevanovice iz Bocinje STEVANJDAN,I2_Y3120