Аутор Тема: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?  (Прочитано 154560 пута)

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #20 послато: Децембар 04, 2016, 11:07:35 поподне »

Ne može jagnje u zlatno. To bi opet bilo heraldički pogrešno. Ne može metal na metal, niti boja na boju. Metali su srebro (bela boja) i zlato (žuta boja). Heraldičke boje su: crvena, plava, zelena, crna i ljubičasta.

Наравно, имамо исту проблематику као са јерусалимским грбом. Треба узети у обзир и јагњећи ореол (златан/сребрн?)

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #21 послато: Децембар 04, 2016, 11:18:44 поподне »
Ова два доња поља су ми се мало учинила "празна", па сам због тога поновио шарже одозго. Не морају оне да се понављају, не мораш због тога да бринеш, Велиборе.  :)

Мој предлог за решење метал-на-метал проблема је да крст не мора бити бео. Искрено, бела боја између црвене и плаве ме некако подсећа на југословенство.  ;D
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #22 послато: Децембар 04, 2016, 11:19:46 поподне »
Наравно, имамо исту проблематику као са јерусалимским грбом. Треба узети у обзир и јагњећи ореол (златан/сребрн?)

Oreol je ipak mali detalj na šarži. On bi nekako prošao ali veći deo šarže ipak treba da bude urađan po pravilima tinture. Slučaj (izuzetak) jerusalimskog grba se ne može primeniti u ovom slučaju jer je u pitanju lična, a ne crkvena heraldika. Takođe, znakovi kadencije su izuzeti od pravila tinture, ali o tome ipak nije reč kod Velibora.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #23 послато: Децембар 04, 2016, 11:26:01 поподне »
Oreol je ipak mali detalj na šarži. On bi nekako prošao ali veći deo šarže ipak treba da bude urađan po pravilima tinture. Slučaj (izuzetak) jerusalimskog grba se ne može primeniti u ovom slučaju jer je u pitanju lična, a ne crkvena heraldika. Takođe, znakovi kadencije su izuzeti od pravila tinture, ali o tome ipak nije reč kod Velibora.

Или можда да јагње буде уметнуто? Као, рецимо, на овој застави Финске:

Тада можемо променити позадину јагњета, а крст да и даље остане бео.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #24 послато: Децембар 04, 2016, 11:29:37 поподне »
Или можда да јагње буде уметнуто? Као, рецимо, на овој застави Финске:

U principu, zastave ne treba uzimati kao primer. Heraldika i veksilologija jesu slične discipline ali ipak pravila nisu baš ista.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #25 послато: Децембар 04, 2016, 11:31:37 поподне »
U principu, zastave ne treba uzimati kao primer. Heraldika i veksilologija jesu slične discipline ali ipak pravila nisu baš ista.

Серђо, ово сам узео као илустрацију начина како да се испоштују правила хералдике. Уметање није забрањено.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #26 послато: Децембар 04, 2016, 11:40:14 поподне »
Može krst ostati kao metal. Jagnje se u tom slučaju može predstaviti u nekoj heraldičkoj boju (crvena, crna, plava...).
Primer:

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #27 послато: Децембар 04, 2016, 11:44:05 поподне »
Направљена нова тема. Супер, да не затрпавамо ону.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #28 послато: Децембар 04, 2016, 11:49:49 поподне »
Можда није у реду што скрећем мало са теме, али видим да овде има има доста познавалаца хералдике, па ћу искористити прилику за малу "злоупотребу". Наиме, кренуо сам са неким аматерским покушајима осмишљавања грба па бих волео да чујем мишљење људи који боље познају тематику да ли је почетна идеја у складу са хералдичким правилима. Ево неке моје идеје за основу грба:


Велиборе, зар Часни Крст и Јагње Божије нису на неки начин симболички синоними? Шта представља крст, а шта јагње у конкретном случају? По мени, ту имамо два симбола истог значења који се преплићу, можда се једноставно треба одлучити за један? На страну што и кад би остало овако, нешто мора да мења боју, Часни Крст или Јагње Божије.



Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #29 послато: Децембар 05, 2016, 12:27:52 пре подне »
Они који славе:

- Св. Николу могу као симбол у грбу узети три златне кугле (=три погаче)
- Св. Јована Богослова - орла
- Св. Марка - лава (крилатог)
- Св. Луку- вола (крилатог)
- Св. Матију- анђела
- Св. Андрију- крст (као шкотски)
итд.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5268
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #30 послато: Децембар 05, 2016, 12:28:58 пре подне »
Велиборе, зар Часни Крст и Јагње Божије нису на неки начин симболички синоними? Шта представља крст, а шта јагње у конкретном случају? По мени, ту имамо два симбола истог значења који се преплићу, можда се једноставно треба одлучити за један? На страну што и кад би остало овако, нешто мора да мења боју, Часни Крст или Јагње Божије.

Амикусе, објаснио сам неколико постова раније симболику:
  • Подела штита на четири поља је одабрана жељом да буде подељен централним белим крстом. Облик крста прати стилизовани "Косовски крст" (овде: http://www.czipm.org/vjsk.html) што би требало да укаже на даље порекло рода Мириловића са простора Косова.
  • Горње лево поље са златним коњем који се пропиње и пет полумесеца указује на припадност Михића роду Мириловића као што си претпоставио. Свестан сам да би требали бити положени (вероватно си то мислио да кажеш). Назовимо то Copy/Paste грешком, јер сам их преузео са грба Мириловића који је био накривљен, а нисам много о томе водио рачуна јер сам се фокусирао на идејни дизајн штита. Пртио сам симболику овог грба: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/97/Mirilovic_Coat_of_Arms_V1.png/200px-Mirilovic_Coat_of_Arms_V1.png
  • Идеја са симболиком горњег десног поље је вишеструка. Избор беле и црвене боје и симетричних крстова треба да укаже на Херцеговину и подсети на заставу Војводства Светог Саве. Три крста испод куле треба да укажу на предање Михића: Михићи потичу од три сина родоначелника Михе који су имали своју кулу у Горњем Храсну. Предање каже да је Михо са своја три сина живео под кулом и тај засеок се зато данас зове Поткула, а омеђине куле постоје и данас. То би било дакле значенје три крста под кулом - три Михина сина која живе под кулом. Поред тога, и симбол куле сам по себи би требао да указује на величину и друштво, што у неку руку грб и треба да представи - једно бројно братство.
  • Јагње у средини крста симболише Св. Јована Крститеља, што је крсна слава свих Мириловића па и Михића. Како сам пронашао, јагње божије је симбол који се везује за Св. Јована Крститеља (нпр. https://thatresourcesite.com/thatresourcesite/wp-content/uploads/2013/06/St-John-the-Baptist-Saintly-Symbols.jpg). У извесној мери идеја ми је била да се искористи и хералдичка симболика самог јагњета (трпљење под патњом) јер мислим да се у извесној мери може повезати са судбином бројних фамилија братства Михића.

Серђов предлог да јагње не буде бело ми се не свиђа, иако сам и сам у једном моменту на то помислио. Али свака боја за Јагње Божије осим беле ми је некако непримерена. Можда би нешто овако могло да дође у обзир:

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5268
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #31 послато: Децембар 05, 2016, 12:32:40 пре подне »
Упс... Грешком обрисах кулу... :(
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5268
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #32 послато: Децембар 05, 2016, 12:37:26 пре подне »
Упс... Грешком обрисах кулу... :(

Корекција:

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #33 послато: Децембар 05, 2016, 12:40:21 пре подне »
Супер је испало! Јеси ли пробао да 3 крста ставиш на бедем?

mladjo

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #34 послато: Децембар 05, 2016, 12:50:29 пре подне »
Амикусе, објаснио сам неколико постова раније симболику:
Серђов предлог да јагње не буде бело ми се не свиђа, иако сам и сам у једном моменту на то помислио. Али свака боја за Јагње Божије осим беле ми је некако непримерена. Можда би нешто овако могло да дође у обзир:



Алузија на крсно име може ићи нпр. на челенку...штит бих ипак додатно растеретио и да сам на твом мјесту, покушао бих да нађем шаржу која би одговарала или твом имену или презимену или нешто што је теби битно и што повлачи одређену симболику, грб је ипак твој: лични.  :)
« Последња измена: Децембар 05, 2016, 12:59:17 пре подне млађо »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5268
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #35 послато: Децембар 05, 2016, 01:16:50 пре подне »
Супер је испало! Јеси ли пробао да 3 крста ставиш на бедем?
Нисам. Баш сам желео беле симетричне крстиће на црвеној подлози, да асоцирају на прву заставу Херцеговине, ову што ми је аватар.

Алузија на крсно име може ићи нпр. на челенку...штит бих ипак додатно растеретио и да сам на твом мјесту, покушао бих да нађем шаржу која би одговарала или твом имену или презимену или нешто што је теби битно и што повлачи одређену симболику, грб је ипак твој: лични.  :)
И то ми је пало на памет, да јагње иде на челенку.
Ово не би био мој лични грб, па не бих да уносим личне елементе. Идеја ми је да буде грб нашег братства, зато сам се и фокусирао на заједничку прошлост Михића. Постоје неке идеје да се региструјемо као грађанско удружење, па би смо онда могли да региструјемо и грб. До тада је ово само вежба јер не могу ја сам да проглашавам нешто за грб братства у име свих Михића. Но свакако ћу предлог изнети на братственичку Фејсбук групу :)

Дакле, без јагњета штит би изгледао као на слици доле. Некако ми централни круг вапи за неким симболом :)

Kамене рабъ и госодинъ

mladjo

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #36 послато: Децембар 05, 2016, 01:31:48 пре подне »
Нисам. Баш сам желео беле симетричне крстиће на црвеној подлози, да асоцирају на прву заставу Херцеговине, ову што ми је аватар.
И то ми је пало на памет, да јагње иде на челенку.
Ово не би био мој лични грб, па не бих да уносим личне елементе. Идеја ми је да буде грб нашег братства, зато сам се и фокусирао на заједничку прошлост Михића. Постоје неке идеје да се региструјемо као грађанско удружење, па би смо онда могли да региструјемо и грб. До тада је ово само вежба јер не могу ја сам да проглашавам нешто за грб братства у име свих Михића. Но свакако ћу предлог изнети на братственичку Фејсбук групу :)

Дакле, без јагњета штит би изгледао као на слици доле. Некако ми централни круг вапи за неким симболом :)




Извини, ја се и по други пут зезнух...Бакс ми је на то већ неколико постова раније скренуо пажњу, да је знамење за све Михиће а не твоје лично, значи радите нешто слично што су урадили Мацуре.
« Последња измена: Децембар 05, 2016, 01:40:47 пре подне млађо »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #37 послато: Децембар 05, 2016, 01:49:30 пре подне »
Амикусе, објаснио сам неколико постова раније симболику.

Да, сад видим, упадох мало на брзину на тему, па не прочитах редом све постове.

Мислим да је грб исувише искомпликован, превише шаржи је на њему, а при том рецимо у доња два поља су празна.

Кад смо код грба Мириловића, тек да напоменем једну ствар, која је више историјска него хералдичка, а то је да грб Мириловића у Фојничком грбовнику није исти као у свим осталим (од Фојничког углавном старијим) преписима. Тамо је штит зелен, а не плав. ;)

Но добро, у начелу, шарже као шарже, могу проћи у свакој комбинацији, а да се сачува нека алузија на тај грб. Уосталом, не знам да ли знате, али тестирани Мирило је рецимо радио себи грб, и он је од Мириовића позајмио детаљ из челенке, крило.

Што се тиче косовског крста, ако то треба да симболизује порекло са Косова, можда је боље наћи неки другачији симбол (зашто не и птица кос, као у грбу Косовчића), јер косовски крст прилично већ заступљен у породичној и личној хералдици, па на неки начин сви грбови помало наликују једни на друге.

Мотив заставе Косача би могао у челенку, рецимо као споредни мотив, две заставице око главног мотива. Слах баш Sergiju такав један пример.



У сваком случају, ја бих овај грб мало претумбао, а о појединим симболима још и поразмислио. Не треба журити у сваком случају! Идеја о кули, застави Косача, вези са Мириловићима, то ми је све OK. :)



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #38 послато: Децембар 05, 2016, 01:57:14 пре подне »
Што се тиче косовског крста, ако то треба да симболизује порекло са Косова, можда је боље наћи неки другачији симбол (зашто не и птица кос, као у грбу Косовчића), јер косовски крст прилично већ заступљен у породичној и личној хералдици, па на неки начин сви грбови помало наликују једни на друге.

Или божур. То је лепа симболика (косовски божури).

Ђорђе Реџа је искористио божур, и јако лепо изгледа.
http://www.heraldikum.com/en/arms-of-djordje-redza/
Само, треба бити прави мајстор и то нацртати.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5268
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #39 послато: Децембар 05, 2016, 02:45:35 пре подне »
Хвала свима на корисним коментарима. Рецимо да симболику у вези Косова и припадност Мириловићима изместим у неке друге елементе великог грба, ван штита (пре свега челенка). Симболике куле изнад три симетрична крста на црвеном пољу се не бих одрекао јер ми је то некако једино аутентично и у директној вези са предањем Михића. У том случају би штит могао да се сведе на једно поље и значајно упрости. Шта мислите о оваквом решењу:

Kамене рабъ и госодинъ