Аутор Тема: Poreklo porodice Kovačević  (Прочитано 8528 пута)

Ван мреже i.kovacevic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
Poreklo porodice Kovačević
« послато: Октобар 14, 2016, 06:27:54 поподне »
Pozdrav svima,

ja sam Ivan Kovačević iz Sremske Mitrovice i sa vama bih želeo podeliti svoje nedovršeno porodično stablo. Dugo se, uz oca interesujem za poreklo svoje porodice, i uz prvi rodoslov koji smo sastavili na osnovu porodičnog predanja, poreklo je "sa Tromeđe" ili "Crne Gore". Predanja, naravno nisu oduvek sasvim tačna i ne odgovaraju na sva pitanja pa smo se bacili na istraživanje.

Čukundeda Rajko je iz sela Ravnje u Mačvi prešao u Zasavicu i tada promenio slavu Nikoljdan u Svetog Đurđica, najverovatnije jer je došao na miraz. Nakon njega nam je naravno poznata linija i mi smo malo po malo, iz Zasavice preko Mačvanske Mitrovice, došli u Sremsku Mitrovicu.

Izvesno je da je on sin Tadije, Jelenka, Đoke ili Vase Kovačevića koji su se sa ocem Petrom i Majkom Stevanijom u mačvansko selo Ravnje doselili iz Gornjeg Crnjelova iz Semberije. Ono što je čudno, a što potvrđuje popis iz 1863. godine je da Petar Kovačević ima 71 godinu, Stevanija Kovačević 60, a njihova deca Tadija 25, Jelenko 21, Đoka 15 i Vasa 9. Bilo kako bilo, iz Semberije su došli između popisa 1832. i 1863. pa mi je potrebno da nađem popis iz Semberije, što ne ide nimalo lako.

Druga stvar, koja valjda muči sve koji istražuju poreklo Kovačevića je mnoštvo izvora koji vodu na sasvim drugu stranu. Po okolnim selima u Semberiji sam nailazio na isto prezime, ali na druge krsne slave, da bih skoro pronašao da postoje Kovačevići koji slave Nikoljdan poreklom iz Zapadne Bosne i Like.

Stvarno mi je potrebna pomoć, zapeo sam i ne znam kako dalje.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Poreklo porodice Kovačević
« Одговор #1 послато: Октобар 14, 2016, 07:43:10 поподне »
Да ли је Синиша Ковачевић твој рођак? И он је из Сремске Митровице, али мислим да он има везе са селом Манђелос.

Ван мреже Тромеђа

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 200
  • R1a M458 A11460
Одг: Poreklo porodice Kovačević
« Одговор #2 послато: Октобар 14, 2016, 08:11:52 поподне »
Поздрав Иване,

Што се тиче порекла српског становништва у Западној Босни (близу тромеђе) релевантна су 2 дела. То су Поуње у Босанској крајини од Милана Карановића и Унац од Петра Рађеновића. Обе књиге можеш пронаћи на сајту Порекла.

Да ли си размишљао да урадиш Y DNK тест? То би ти помогло у даљој потрази за својим пореклом. Мислим да у Српском ДНК пројекту је већ тестиран један Ковачевић који слави Никољдан. О свему овоме можеш да се информишеш на сајту порекла.

Овде има доста људи који о овоме много више знају од мене, тако да ће се и они највероватније укључити у тему.

Поздрав
"Добра земљо моја, лажу! Ко те воли данас, тај те воли, јер зна да си мати... " Милан Ракић

Ван мреже i.kovacevic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
Одг: Poreklo porodice Kovačević
« Одговор #3 послато: Октобар 15, 2016, 08:53:40 пре подне »
Mislim da nam nije isto poreklo, mi smo prvo prešli u Mačvu, a njegovi su ipak, mislim sa druge strane. Takođe, dugo sam tražio bilo kakve Kovačeviće sa Nikoljdanom, i video sam DNK test da ima nekog u Slavoniji. Tako sam i došao do spiska Žumberačkih uskoka i njihovih krsnih slava, te pronašao Nikoljdana i Kovačeviće.

Sa knjigama počinjem već sada, a DNK test ću sigurno uraditi u narednom periodu. Koliko je zanimljivo i koliko predstavlja izazov, toliko mi se ponekad čini da tražim iglu u plastu sena.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Poreklo porodice Kovačević
« Одговор #4 послато: Октобар 15, 2016, 09:46:51 пре подне »
Mislim da nam nije isto poreklo, mi smo prvo prešli u Mačvu, a njegovi su ipak, mislim sa druge strane. Takođe, dugo sam tražio bilo kakve Kovačeviće sa Nikoljdanom, i video sam DNK test da ima nekog u Slavoniji. Tako sam i došao do spiska Žumberačkih uskoka i njihovih krsnih slava, te pronašao Nikoljdana i Kovačeviće.

Sa knjigama počinjem već sada, a DNK test ću sigurno uraditi u narednom periodu. Koliko je zanimljivo i koliko predstavlja izazov, toliko mi se ponekad čini da tražim iglu u plastu sena.
Има неколико примера који би демантовали тај твој осећај, и да тражење игле у пласту сена уопште не мора да буде ''немогућа мисија'', погледај пре свих пример Селаковића. Потребно је да се наоружаш стрпљењем, и наравно да урадиш днк тест у скорије време, јер он може да ти да смернице где да трагаш.

Ван мреже i.kovacevic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
Одг: Poreklo porodice Kovačević
« Одговор #5 послато: Октобар 15, 2016, 10:00:39 пре подне »
Hvala, ja sam se odlučio da ću ovaj posao uspešno završiti, samo videćemo kada i na koji način. Uglavnom, muči me Nikoljdan kod Kovačevića jer uglavnom, kako u Zapadnoj Bosni tako i u Hercegovini nailazim na druge slave. Hvala još jednom!

Ван мреже Тромеђа

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 200
  • R1a M458 A11460
Одг: Poreklo porodice Kovačević
« Одговор #6 послато: Октобар 15, 2016, 10:33:11 пре подне »
У селу Велики Цвијетнић код Дрвара постоји породица Кнежевић која се дели на две групе Ковачевићи и Барбијери. Они славе Никољдан. Могуће да су они преузели презиме Ковачевић. Ово ти пишем зато што знам да постоје људи из Великог Цвијетнића који се презивају Ковачевић. Више о овоме прочитај на http://www.poreklo.rs/2013/09/02/poreklo-prezimena-selo-veliki-cvjetni%C4%87-drvar/

"Добра земљо моја, лажу! Ко те воли данас, тај те воли, јер зна да си мати... " Милан Ракић

Ван мреже i.kovacevic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
Одг: Poreklo porodice Kovačević
« Одговор #7 послато: Октобар 15, 2016, 10:55:30 пре подне »
Postoji i još jedna teorija o poreklu koja vodi u Dubrovnik i krsnu slavu Sveti Stefan. Iako je do sada nisam preterano razmatrao, vidim da je sve moguće jer, sasvim je izvesno da su moji Kovačevići rod ovih iz Velikog Cvijetnića, a kaže se da su došli iz ličkog Srba, a pre toga iz Otona.

Kad to uporedim sa početkom i "došli smo sa tromeđe"... S tim što niko nije pomenuo koja je to tromeđa.

Ван мреже i.kovacevic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
Одг: Poreklo porodice Kovačević
« Одговор #8 послато: Октобар 15, 2016, 04:11:41 поподне »
Ukazao mi je jedan član na grešku, pa da ispravim. Primarni su mi popisi iz Semberije, prvenstveno prva polovina XIX veka, eventualno druga polovina XVIII veka.

Sva ostala literatura koja se tiče zapadne i severozapadne Bosne je naravno dobrodošla, ali uslov za to mi je da rešim šta se i kako zbilo u Semberiji, tj da li su tamo živeli ili im je to bila prolazna stanica.

Ван мреже Ковачевић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 16
    • Ковачевићи из Коретишта
Одг: Poreklo porodice Kovačević
« Одговор #9 послато: Април 18, 2018, 10:13:16 поподне »
Pozdrav svima,

ja sam Ivan Kovačević iz Sremske Mitrovice i sa vama bih želeo podeliti svoje nedovršeno porodično stablo. Dugo se, uz oca interesujem za poreklo svoje porodice, i uz prvi rodoslov koji smo sastavili na osnovu porodičnog predanja, poreklo je "sa Tromeđe" ili "Crne Gore". Predanja, naravno nisu oduvek sasvim tačna i ne odgovaraju na sva pitanja pa smo se bacili na istraživanje.

Čukundeda Rajko je iz sela Ravnje u Mačvi prešao u Zasavicu i tada promenio slavu Nikoljdan u Svetog Đurđica, najverovatnije jer je došao na miraz. Nakon njega nam je naravno poznata linija i mi smo malo po malo, iz Zasavice preko Mačvanske Mitrovice, došli u Sremsku Mitrovicu.

Izvesno je da je on sin Tadije, Jelenka, Đoke ili Vase Kovačevića koji su se sa ocem Petrom i Majkom Stevanijom u mačvansko selo Ravnje doselili iz Gornjeg Crnjelova iz Semberije. Ono što je čudno, a što potvrđuje popis iz 1863. godine je da Petar Kovačević ima 71 godinu, Stevanija Kovačević 60, a njihova deca Tadija 25, Jelenko 21, Đoka 15 i Vasa 9. Bilo kako bilo, iz Semberije su došli između popisa 1832. i 1863. pa mi je potrebno da nađem popis iz Semberije, što ne ide nimalo lako.

Druga stvar, koja valjda muči sve koji istražuju poreklo Kovačevića je mnoštvo izvora koji vodu na sasvim drugu stranu. Po okolnim selima u Semberiji sam nailazio na isto prezime, ali na druge krsne slave, da bih skoro pronašao da postoje Kovačevići koji slave Nikoljdan poreklom iz Zapadne Bosne i Like.

Stvarno mi je potrebna pomoć, zapeo sam i ne znam kako dalje.

За моје Станислав Ц. Којић у својој књизи „Коретиште и његова традиција“ забележио је следеће: „Фамилија Ковачеви по казивању Младена Ковачевића (1942) је једна од највећих српска православна фамилија у Косовском Поморављу, која живи у Коретишту и броји око 70 домаћинства. По казивању његових најстаријих предака из ове лозе, сматра се да воде порекло са тромеђе Србије, Црне Горе и Босне и Херцеговине из села Међани у општини Пријепоље. Један од браће је остао у том селу 45 километара источно од Пријепоља. Други брат је отишао на другу локацију на падинама Думљанског брда, са леве стране Лима, где формира насеље Ковачевац, 8 километара јужно од Пријепоља, трећи је отишао у Босну и Херцеговину, а четврти у Македонију у село Селце код Прилепа у подножју Дрен планине.“ (наставак: https://sr.wikipedia.org/wiki/Ковачевићи_из_Коретишта) ... Ја потичем од овог брата који је отишао у Македонију. Моји славе Св. Николу.
« Последња измена: Април 18, 2018, 10:18:17 поподне Ковачевић »

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Poreklo porodice Kovačević
« Одговор #10 послато: Април 18, 2018, 11:23:33 поподне »
Не бих да вас обесхрабрим, али надам се да сте свесни да ваше презиме није баш ретко. Вероватно вам је познато да Ковачевића има код православаца, католика, па и муслимана. Презиме је настало на основу некад веома траженог занимања, па вам у неким ситуацијама ни иста слава није поуздан траг.

Ван мреже Ковачевић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 16
    • Ковачевићи из Коретишта
Одг: Poreklo porodice Kovačević
« Одговор #11 послато: Април 19, 2018, 06:18:05 поподне »
Не бих да вас обесхрабрим, али надам се да сте свесни да ваше презиме није баш ретко. Вероватно вам је познато да Ковачевића има код православаца, католика, па и муслимана. Презиме је настало на основу некад веома траженог занимања, па вам у неким ситуацијама ни иста слава није поуздан траг.

Да, да, и моји су некад били ковачи...ма знам то
« Последња измена: Април 19, 2018, 06:22:21 поподне Ковачевић »

Ван мреже Савић Владимир

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Poreklo porodice Kovačević
« Одговор #12 послато: Фебруар 08, 2020, 12:06:22 пре подне »
Моја прабаба је била из Ковачевића, село Божићи на Козари код Приједора. Њихова слава је исто Никољдан. Нисам се нарочито бавио истраживањем њиховог поријекла, али оно што знам из предања да су се ваљда раније презивали Колунџија, Колунџић, углавном нешто у том смислу. Познати члан породице је био Михајло Колунџија Ковачевић који је погинуо заједно са Петром Пецијом.
По предању,негдје су са подручја Грахова, углавном тај дио Високе Крајине. Можда и Гламоча, нисам сигуран више.

Ван мреже Nedjo

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Poreklo porodice Kovačević
« Одговор #13 послато: Април 20, 2020, 09:33:14 пре подне »
Veliki pozdrav učesnicima foruma. Javljam se da bi istrazio svoje korene a mozda i pomogao drugim u potrazi. Zovem se Neđo Maksimovic iz sela Piperci na rubu Semberije po dno Majevice. Prema kazivanju moga dede koji je rođen bio 1907 god. Moja familija do prve polovine 19 veka se prezivala Kovačević da bi austro ugarska u to vreme menjala prezimena i tako moj predak Marjan rođ 1836g je dobio prezime Maksimović pošto mu se otac zvao Maksim rođ. 1822god. Maksim je bio sin Petra Kovačevića koji se prema kazivanju doselio negde iz Crne Gore ili istočne Hercegovine i donosi slavu Svetog Nikolu . Petar Kovačević je posedovao u Pipercima kovačnice imao i nekakvo svratište. Dolazi je u sukob sa begom  te mu pali sena i han i sa sinom Aleksom beži negde u Mačvu a drugi sin Maksim mu ostaje u selu od koga kasnije i nastaju Maksimovići. Tako se tom kraku familije koji je otišao sa Petrom gubi svaki trag. Tako bi želeo ako neko nalazi nešto u ovoj priči što bi pomoglo u daljoj mojoj potragi da se javi..... Unapred hvala.

Ван мреже i.kovacevic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
Одг: Poreklo porodice Kovačević
« Одговор #14 послато: Мај 07, 2022, 08:14:29 поподне »
Pozdrav, jeste 2 godina kasnije, ali vidim da nam se donekle poklapaju priče.

Da li znate nešto više o Petru Kovačeviću i njegovim potomcima dok su bili u Semberiji?
« Последња измена: Мај 07, 2022, 08:23:35 поподне i.kovacevic »

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 519
Одг: Poreklo porodice Kovačević
« Одговор #15 послато: Мај 10, 2022, 12:22:21 поподне »
Не бих да вас обесхрабрим, али надам се да сте свесни да ваше презиме није баш ретко. Вероватно вам је познато да Ковачевића има код православаца, католика, па и муслимана. Презиме је настало на основу некад веома траженог занимања, па вам у неким ситуацијама ни иста слава није поуздан траг.

Једно од најраширенијих презимена на простору бивше Југославије, а има га и шире у варијантама прилагођеним мађарском (Kovacsevics) и немачком језику (Kowatschewitsch).

У мом крају (с. Чивчије, о. Прњавор) Ковачевићи славе Благовест.

Ван мреже ajevrem

  • Гост
  • *
  • Поруке: 13
Одг: Poreklo porodice Kovačević
« Одговор #16 послато: Мај 11, 2022, 01:43:03 пре подне »
Ilija, mogu da potvrdim da u Gornjem Crnjelovu u zaseoku Burum ima jedna porodica Kovacevic.  Ilija Kovacevic sin, Stanka. Nisam 100% siguran ali moguce je da slave Nikoljdan.
Posto ne zivim tamo vec neko vreme nemam njihov broj telefona ali savetujem to da potrazis informaciju kod lokalnog svestenika.
Dole je website.
Pozdrav,

http://www.crnjelovo.org/index.php?strana=gornje&sekcija=gornje

Ван мреже ajevrem

  • Гост
  • *
  • Поруке: 13
Одг: Poreklo porodice Kovačević
« Одговор #17 послато: Мај 11, 2022, 01:44:50 пре подне »
*Ivane

Ван мреже i.kovacevic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
Одг: Poreklo porodice Kovačević
« Одговор #18 послато: Мај 12, 2022, 07:25:08 пре подне »
Hvala puno, sigurno ću im se javiti.
Pozdrav