Аутор Тема: Горанци  (Прочитано 28760 пута)

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685

smiksi14

  • Гост
Одг: Горанци
« Одговор #1 послато: Новембар 25, 2015, 09:16:39 пре подне »
Hvala na odlicnom tekstu, uvek sam znala da Goranci nisu Albanci ali zasto i kako ne. Mozda cu pitati glupost, ali da li postoje neki zapisi da Goranaca ima katolika? Ili je to nesto drugo?

Hvala  :)

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Горанци
« Одговор #2 послато: Децембар 08, 2015, 08:24:14 пре подне »
Hvala na odlicnom tekstu, uvek sam znala da Goranci nisu Albanci ali zasto i kako ne. Mozda cu pitati glupost, ali da li postoje neki zapisi da Goranaca ima katolika? Ili je to nesto drugo?

Hvala  :)
Горанци су сви исламске вероисповести. Крајем 19. и почетком 20. века било је случајева да је у појединим горанским породицама било старих жена које су биле православне вере и имале улогу да чувају славу коју је та породица некада славила. Сви остали укућани су били исламске вероисповести. То значи да су те породице вероватно веома касно примиле ислам. Посебност Горанаца је у томе што су поред примања ислама они очигледно били под притиском албанизације, тако да је то вероватно разлог што по својим презименима на први поглед подсећају на шиптаре. Иначе су веома патријахални и колико их познајем добри и вредни људи, и увек били лојални држави Србији. Највећа увреда им је када их неко посматра или ословљава са ''шиптари'', а наш народ из простог незнања често је то чинио, нарочито у време СФРЈ када су многи били национално неосвешћени. Чак су и неки излози њихових радњи страдали у време НАТО агресије баш зато што су их сматрали за шиптаре. Материњи језик им је српски, који помало ''вуче'' на македонски или старо косовски нагласак. Старији знају понешто и шиптарски али користили су га само по потреби у комуникацији са шиптарским становништвом, исто као и наши косовци и насељени црногорци и др., али можда баш зато што су их многи поистовећивали са шиптарима често су и потенцирали на томе да не желе да га користе. Колико знам међу њима нема католика. Иначе су били најпознатији по посластичарницама, пекарама, роштиљима широм бивше СФРЈ.

smiksi14

  • Гост
Одг: Горанци
« Одговор #3 послато: Децембар 08, 2015, 08:48:28 пре подне »
Цитат
Горанци су сви исламске вероисповести. Крајем 19. и почетком 20. века било је случајева да је у појединим горанским породицама било старих жена које су биле православне вере и имале улогу да чувају славу коју је та породица некада славила. Сви остали укућани су били исламске вероисповести. То значи да су те породице вероватно веома ....

ХВАЛА vojinena
Питала сам због њихових имена и презимена пошто ме нека подсећају на католичка па сам зато мислила или су се можда мешали, у сваком случају хвала пуно. Поздрав!  :D

Ван мреже Радевић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 57
  • Васојевић
Одг: Горанци
« Одговор #4 послато: Децембар 13, 2015, 08:34:08 поподне »
Горанци су се презивали на -ић , комунисти им мењају презимена 1945.год.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Горанци
« Одговор #5 послато: Мај 08, 2017, 10:19:56 пре подне »
Прекјуче је био Ђурђевдан, као и за нас Србе, тако и за овај, нама веома близак народ веома битан празник.
Горанци вековима празнују Ђурђевдан, односно Ђурен. Ђурен траје скоро недељу дана, чија су прва два најзначајнија. Примреме почињу почетком маја. Сам празник почиње 5. маја, даном који се назива Потке, а главни дан је 6. маја и назива се Ден Ђурен (Ђурђевдан).

Тражио сам на мрежи, али не нађох нити једну студију која се бави генетиком ове етничке заједнице. Видим да се и ми на форуму нисмо много бавили Горанцима, па сматрам да би се могли мало и њима позабавити. Да ли се на основу било чега, историјских извора и антропогеографске литературе која се бави пореклом становништва тих крајева може дати било каква претпоставка каква је генетска слика Горанаца? Које би хаплогрупе могле бити доминантне, шта би се могло очекивати итд?


Заблуда је да Горанци немају јасно изграђен идентитет, како се жели представити од асимилитора ове заједнице. Ради се о компактној, специфичној заједници које је оформљена постепено, дуготрајним антропогеографско-етнолошким процесом, чију основу чини средњовековна православна српско-словенска популација (у симбиози са сродним и другим етнокултурним старобалканским слојевима), традиционална култура и исламизацијa. Осим словенских етнокултуралних елемената, видљиви су влашки и јуручки елементи и надасве изграђени сасвим посебни горански ентицитет, који је данас и те како аутентичан и препознатљив. Никада се нису национално одвајали од Србије, без обзира на посебност коју им држава Србија још од Цара Душана гарантује у средњем веку, затим краљ Петар I Ослободилац и други.

Горанци
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Горанци
« Одговор #6 послато: Мај 08, 2017, 10:29:00 пре подне »
Oдaвнo caм xтeo дa пocтaвим тeму o Гopaнцимa. Xвaлa Atlantische.
Taчнo дa ниjeднa cтудиja нe oбуxвaтa oву eтничку cкупину. Чaк миcлим дa нeмa ни jeднoг тecтиpaнoг Гopaнцa. Пoштo пoзнajeм вeлики бpoj Гopaнaцa, мoгao биx дa иx мaлo aктивиpaм. Питaњe кaкo ћe oдгoвopити. И oни cу пoдeљeни нa бpaтcтвa, пa би нeкo циљaнo тecтиpaњe дaлo дoбpe peзултaтe.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Горанци
« Одговор #7 послато: Мај 08, 2017, 10:36:10 пре подне »
Гopaнcкa нaceљa

« Последња измена: Мај 08, 2017, 12:01:04 поподне млађо »

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Горанци
« Одговор #8 послато: Мај 08, 2017, 10:42:21 пре подне »
Oдaвнo caм xтeo дa пocтaвим тeму o Гopaнцимa. Xвaлa Atlantische.
Taчнo дa ниjeднa cтудиja нe oбуxвaтa oву eтничку cкупину. Чaк миcлим дa нeмa ни jeднoг тecтиpaнoг Гopaнцa. Пoштo пoзнajeм вeлики бpoj Гopaнaцa, мoгao биx дa иx мaлo aктивиpaм. Питaњe кaкo ћe oдгoвopити. И oни cу пoдeљeни нa бpaтcтвa, пa би нeкo циљaнo тecтиpaњe дaлo дoбpe peзултaтe.
Познајем их и ја неколицину, али некако мислим да би, барем код ових које ја познајем, генетика била табу тема, јер се ту онда отварају неке нове теме, шта ако буду доминантно те или те хаплогрупе. Свакако, веома занимљива етничка заједница, код које не знамо шта можемо очекивати док не видимо резултате макар пар појединаца. Ето да ми ти ниси рекао, стварно не бих знао да су подељени у братства, баш ћу се распитати код Горанаца које познајем о томе. :)
Мислим да их ни у јавним базама (FTDNA, 23andMe) нема тестираних, или пак нису открили идентитет.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Горанци
« Одговор #9 послато: Мај 08, 2017, 10:56:13 пре подне »
Познајем их и ја неколицину, али некако мислим да би, барем код ових које ја познајем, генетика била табу тема, јер се ту онда отварају неке нове теме, шта ако буду доминантно те или те хаплогрупе. Свакако, веома занимљива етничка заједница, код које не знамо шта можемо очекивати док не видимо резултате макар пар појединаца. Ето да ми ти ниси рекао, стварно не бих знао да су подељени у братства, баш ћу се распитати код Горанаца које познајем о томе. :)
Мислим да их ни у јавним базама (FTDNA, 23andMe) нема тестираних, или пак нису открили идентитет.

Ocим штo cу пoзнaти кao влacници пocлacтичapa и буpeкџиницa, мaњe je пoзнaтo дa иx имa пpe cвeгa у мeдицини, a пoceбнo cу бpojни cтoмaтoлoзи. Taкo дa би ce o oвoм "пpoблeму"  тpeбaлo oбpaтити упpaвo њимa, кao људимa из нaукe. У плaну ми je дa paзгoвapaм ca нeкимa oд њиx.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Горанци
« Одговор #10 послато: Мај 08, 2017, 10:56:38 пре подне »
<a href="https://www.youtube.com/v/i8CeqsMTPHE" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/i8CeqsMTPHE</a>

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Горанци
« Одговор #11 послато: Мај 08, 2017, 11:01:48 пре подне »
<a href="https://www.youtube.com/v/bKm6WSWSY1M" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/bKm6WSWSY1M</a>

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Горанци
« Одговор #12 послато: Мај 08, 2017, 02:54:08 поподне »
Горанци су касно примили Ислам.
Исламизација Горанаца је почела у 18-ом веку, а завршена је у 19-ом веку.
Рођена сестра од мог деде је била удата за Горанца, али сви у породици су га сматрали Албанцем.   Срби генерално Горанце бркају са Албанцима, зато што им имена и презимена звуче албански.

Горанце својатају Албанци, Бошњаци, Македонци и Бугари, а они себе сматрају посебним народом.



« Последња измена: Мај 08, 2017, 02:57:44 поподне Свевлад »

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Горанци
« Одговор #13 послато: Мај 08, 2017, 06:30:05 поподне »
Рођена сестра од мог деде је била удата за Горанца, али сви у породици су га сматрали Албанцем.   Срби генерално Горанце бркају са Албанцима, зато што им имена и презимена звуче албански.
Нажалост, стварно је честа појава да Срби (и то углавном они полу-писмени) мешају Горанце са Албанцима. То је кулминирало у периоду након мартовског погрома на Косову и Метохији када су "навијачи" у Војводини демолирали бројне пекаре и посластичарнице у власништву Горанаца. Сећам да је један несрећни Горанац чак ставио натпис "Ја сам Горанац" не би ли спречио даље нападе на свој објекат. Жалосно је што Горанци, који су са Косова протерани исто као и Срби, морају и у остатку неокупиране Србије да трпе којекакав олош.

Код Горанаца је одзив у војску током НАТО бомбардовања био 99%. Након рата су скупо платили то што су чврсто стали уз Србе:
- Општина Гора коју су чинила искључиво горанска села је спојена са општином Опоље чиме су Горанци постали мањина у општини Драгаш.
- Албанци су масовно населили сам Драгаш који до 1999. био већински насељен Горанцима. Данас су Горанци тамо мањина.
- Албанске власти им намећу бошњачки идентитет путем школства и званичних докумената због чега се многи Горанци данас под притиском изјашњавају као Бошњаци.
Било је речи о обнављању општине Гора што би био основни предуслов за даљи опстанак Горанаца у матици, али за сада нема назнака да би та иницијатива могла да се реализује.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Горанци
« Одговор #14 послато: Мај 08, 2017, 07:06:14 поподне »
Нажалост, стварно је честа појава да Срби (и то углавном они полу-писмени) мешају Горанце са Албанцима. То је кулминирало у периоду након мартовског погрома на Косову и Метохији када су "навијачи" у Војводини демолирали бројне пекаре и посластичарнице у власништву Горанаца. Сећам да је један несрећни Горанац чак ставио натпис "Ја сам Горанац" не би ли спречио даље нападе на свој објекат. Жалосно је што Горанци, који су са Косова протерани исто као и Срби, морају и у остатку неокупиране Србије да трпе којекакав олош.

Код Горанаца је одзив у војску током НАТО бомбардовања био 99%. Након рата су скупо платили то што су чврсто стали уз Србе:
- Општина Гора коју су чинила искључиво горанска села је спојена са општином Опоље чиме су Горанци постали мањина у општини Драгаш.
- Албанци су масовно населили сам Драгаш који до 1999. био већински насељен Горанцима. Данас су Горанци тамо мањина.
- Албанске власти им намећу бошњачки идентитет путем школства и званичних докумената због чега се многи Горанци данас под притиском изјашњавају као Бошњаци.
Било је речи о обнављању општине Гора што би био основни предуслов за даљи опстанак Горанаца у матици, али за сада нема назнака да би та иницијатива могла да се реализује.
Проблем је што Срби слабо познају Горанце.
Горанци имају албанска имена и презимена и Муслимани су, па није чудно што их Срби често бркају са Албанцима.
Ја до пре неку годину нисам знао ко су Горанци.
То да су Горанци лојални држави Србији је апсолутно тачно, и Србија би требала ако икако може да им помогне, зато што нису ништа мање угрожени од Срба на Косову, а изложени су асимилацији и од стране Албанаца и од стране Бошњака.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Горанци
« Одговор #15 послато: Мај 08, 2017, 07:20:58 поподне »
Проблем је што Срби слабо познају Горанце.
Горанци имају албанска имена и презимена и Муслимани су, па није чудно што их Срби често бркају са Албанцима.
Ја до пре неку годину нисам знао ко су Горанци.
То да су Горанци лојални држави Србији је апсолутно тачно, и Србија би требала ако икако може да им помогне, зато што нису ништа мање угрожени од Срба на Косову, а изложени су асимилацији и од стране Албанаца и од стране Бошњака.

Tpeнутнo je мeђу Гopaнцимa вpлo зacтупљeнa тa "бугapcкa" cтpуja (збoг дpжaвљaнcтвa) и њиxoвo вeзивaњe зa Пoмaкe (муcлимaни и paзумљив jeзик).

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Горанци
« Одговор #16 послато: Мај 08, 2017, 07:46:34 поподне »
Tpeнутнo je мeђу Гopaнцимa вpлo зacтупљeнa тa "бугapcкa" cтpуja (збoг дpжaвљaнcтвa) и њиxoвo вeзивaњe зa Пoмaкe (муcлимaни и paзумљив jeзик).
Албанци и Бошњаци су превише агресивни у покушају асимилације Горанаца а то ствара контра ефекат, мислим да Бугари то раде мање агресивно, а плус нуде им и бугарске пасоше, а Бугарска је чланица ЕУ.
Мени је интересантно да се Албанци, Бошњаци, Бугари, Македонци, а можда и Турци отимају о Горанце и покушавају да их асимилирају, док Срби то не раде и признају етничку посебност Горанаца, слично је и са Буњевцима.

Срби су у задњих неколико векова успели да асимилирају само део Влаха у источној Србији, али то се десило због жеље Влаха да се идентификују са Србима и Србијом, а не зато што је постојала намера и план да се то уради.  Упркос томе, званична Румунија у задње време лупа пацке Србији, јер Србија наводно крши права румунске (влашке) мањине, а заправо је истина да се Власи из источне Србије не осећају као Румуни нити доживљавају Румунију као матицу (огромна већина), а Србија се ту нашла у небраном грожђу.
« Последња измена: Мај 08, 2017, 07:50:43 поподне Свевлад »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Горанци
« Одговор #17 послато: Мај 08, 2017, 08:00:40 поподне »
Албанци и Бошњаци су превише агресивни у покушају асимилације Горанаца а то ствара контра ефекат, мислим да Бугари то раде мање агресивно, а плус нуде им и бугарске пасоше, а Бугарска је чланица ЕУ.
Мени је интересантно да се Албанци, Бошњаци, Бугари, Македонци, а можда и Турци отимају о Горанце и покушавају да их асимилирају, док Срби то не раде и признају етничку посебност Горанаца, слично је и са Буњевцима.

Срби су у задњих неколико векова успели да асимилирају само део Влаха у источној Србији, али то се десило због жеље Влаха да се идентификују са Србима и Србијом, а не зато што је постојала намера и план да се то уради.  Поред тога, званична Румунија у задње време лупа пацке Србији, јер Србија наводно крши права румунске (влашке) мањине, а заправо је истина да се Власи из источне Србије не осећају као Румуни нити доживљавају Румунију као матицу (огромна већина), а Србија се ту нашла у небраном грожђу.

Бeз лaжнe cкpoмнocти, aли cpпcкo дpуштвo jecтe нajтoлepaнтниje. To пpизнajу и oни oд кoгa нajмaњe тo oчeкуjeмo...

http://metro.co.uk/2017/05/03/this-map-shows-the-most-racist-countries-in-europe-and-how-britain-ranks-6612608/


Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Горанци
« Одговор #18 послато: Мај 23, 2017, 10:22:37 пре подне »
Goranci su specifična etnička grupa koja nastala islamizacijom slovenskog živllja. Oni nisu Albanci i govore isto kao i Srbi iz okoline Prizrena. Po prezimenima i imenima ih je teško razlikovati od Albanaca. Dok sam živeo u Prištini oni su išli u nastavu na srpskom jeziku.

Oni se veoma razlikuju od Bošnjaka koji su doselili u okolinu u Peći iz Sandžaka, koji kao ni Crnogorci nisu autohtoni na Kosovu već doseljenici.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Горанци
« Одговор #19 послато: Мај 23, 2017, 10:29:22 пре подне »
Goranci su specifična etnička grupa koja nastala islamizacijom slovenskog živllja. Oni nisu Albanci i govore isto kao i Srbi iz okoline Prizrena. Po prezimenima i imenima ih je teško razlikovati od Albanaca. Dok sam živeo u Prištini oni su išli u nastavu na srpskom jeziku.

Oni se veoma razlikuju od Bošnjaka koji su doselili u okolinu u Peći iz Sandžaka, koji kao ni Crnogorci nisu autohtoni na Kosovu već doseljenici.
tačno :) u prilog tome ide i cinjenica da solidan broj muslimana goranaca sebe dozivljava kao Srbe . To nije slucaj sa muslimanima iz raske oblasti ili sandaka kako kome  volja.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Горанци
« Одговор #20 послато: Мај 23, 2017, 10:37:09 пре подне »
Nebi se složio da "Gorani" sebe smatraju za Srbe. Oni sebe smatraju nečim posebnim, ni Srbima ni Albancima. Toliko radi istine, a ne kako bi neko želeo da jeste.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Горанци
« Одговор #21 послато: Мај 23, 2017, 10:42:27 пре подне »
Горанци су једноставно, Горанци. И они који би да их посрбе и они који би да их поарбанаше им желе искључиво једну ствар, а то је зло. Рекао бих, на основу досадашњих познанстава са неколицином Горанаца да код њих постоје две струје, она која се стриктно држи јединственог горанског идентитета и која подједнако удаљено посматра све народе около њих, и она која је ближа Србима као такође словенском народу, али која себе наравно сматра Горанцима. Што се тиче генетике, постоје ли и најмање индиције о томе које би хаплогрупе биле доминантне код Горанаца, ''староседелачке'' или словенске?
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Горанци
« Одговор #22 послато: Мај 23, 2017, 11:21:14 пре подне »
Горанци су једноставно, Горанци. И они који би да их посрбе и они који би да их поарбанаше им желе искључиво једну ствар, а то је зло. Рекао бих, на основу досадашњих познанстава са неколицином Горанаца да код њих постоје две струје, она која се стриктно држи јединственог горанског идентитета и која подједнако удаљено посматра све народе около њих, и она која је ближа Србима као такође словенском народу, али која себе наравно сматра Горанцима. Што се тиче генетике, постоје ли и најмање индиције о томе које би хаплогрупе биле доминантне код Горанаца, ''староседелачке'' или словенске?
Постоји и она трећа која покушава да их сврста у Бошњаке, што је такође потпуно погрешно и никако им не иде у прилог са становишта одржања идентитета и доводи их у бесмисленост јер какве они везе имају са Босном да би имало смисла да се тако називају? Зар само зато што су муслиманске вероисповести? Али ајде ти објасни некоме.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Горанци
« Одговор #23 послато: Мај 23, 2017, 11:45:40 пре подне »
Постоји и она трећа која покушава да их сврста у Бошњаке, што је такође потпуно погрешно и никако им не иде у прилог са становишта одржања идентитета и доводи их у бесмисленост јер какве они везе имају са Босном да би имало смисла да се тако називају? Зар само зато што су муслиманске вероисповести? Али ајде ти објасни некоме.
'Пацијенте' из треће групације хвала Богу још нисам упознао.  :D
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Горанци
« Одговор #24 послато: Мај 23, 2017, 11:54:54 пре подне »
Računajul se Bošnjaci iz Prizrena u Gorance ili su oni ipak neka posebna skupina ?

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Горанци
« Одговор #25 послато: Мај 23, 2017, 12:05:46 поподне »
Računajul se Bošnjaci iz Prizrena u Gorance ili su oni ipak neka posebna skupina ?

Мислим да су ту у питању муслимани који говоре призренско-тимочким дијалектом, а пореклом су из Средске жупе, такође староседеоци у тим крајевима као и Горанци али ипак нису исто (према самоидентификацији), мада су дијалекатски врло блиски. Гора је ипак планинско-сточарски крај, док је Средска жупа земљораднички, отуд и то разилажење.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Горанци
« Одговор #26 послато: Мај 23, 2017, 12:18:19 поподне »
Računajul se Bošnjaci iz Prizrena u Gorance ili su oni ipak neka posebna skupina ?
Неко ко је муслиманске вере а словенског порекла, српски говори и из Призрена је, тешко да може бити Бошњак. Једино ако му је бабо доселио ''избосне''. Ако се само због тога што је неко муслиманске вере и што нема своју националну државу на тлу где живи и одакле су његови претци, довољан разлог да неко себе поистовети са Босном као државом у којој живи такође и муслимански живаљ, онда по тој логици и Курди могу себе да називају Бошњацима.
Суштина је у томе да свако има права да се изјашњава онако како сматра да треба или како се осећа, али дај да укључимо мало чињенице и логику и да видимо колико за тако нешто има основе.

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Горанци
« Одговор #27 послато: Мај 23, 2017, 12:33:13 поподне »
Неко ко је муслиманске вере а словенског порекла, српски говори и из Призрена је, тешко да може бити Бошњак. Једино ако му је бабо доселио ''избосне''. Ако се само због тога што је неко муслиманске вере и што нема своју националну државу на тлу где живи и одакле су његови претци, довољан разлог да неко себе поистовети са Босном као државом у којој живи такође и муслимански живаљ, онда по тој логици и Курди могу себе да називају Бошњацима.
Суштина је у томе да свако има права да се изјашњава онако како сматра да треба или како се осећа, али дај да укључимо мало чињенице и логику и да видимо колико за тако нешто има основе.

Ako se čovjek izjašnjava kao Bošnjak, uči u školu bošnjački jezik i istoriju, musliman je, govori slavenski jezik, dolazi iz SFRJ, zar je onda do mene da ja njega i njegovo lično opredeljene negiram, za mene je on onda Bošnjak.

Isto kao što je uz pravoslavlje utopljeno dosta nesrpskog naroda u srpski korpus tako se desilo i sa katolicima u hrvatski korpus i sada sa muslimanima u bošnjački korpus, i vi Srbi raznog porijekla se danas ne dijelite na ove i one, tako ce biti i sa Bošnjacima, trenutno još postoje neke podijele, regionalne, kulturne, pomalo i "jezične"ali i to će se uz trenutnu globalizaciju promijenit.

Ovo je naravno samo moje lično mišljene, možda griješim.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Горанци
« Одговор #28 послато: Мај 23, 2017, 12:50:33 поподне »
Neznam koliko ko ovde ima godina ali meni je blizu 60 pa se sećam dobro SFRJ. U to doba bio jedan visoki političar sa Kosova zvao se Ilijaz Kurteši. On se izjašnjavao da je Albanac a samo njegovo ime negira da je Albanac. Kod nas bi bio Ilaz. Bio je od tih Muslimana iz okoline Prizrena.
Ovo za ime za vas Srbe je teško prepoznatljivo ali to je tako. postoje muslmanska imena koje Bošnjaci i Albanci izgovaraju različito a jedno od njih je Ilaz/Ilijaz, Zenel/Zejnel itd
Ti iz okoline Prizrena su slični Gorancima a pišu se kako ko želi. To je pitanje ličnog izbora kao što kaže Latinica.

Inače kod nas se uvek koristilo za sve muslimane sa one strane Čakora jedino termin Bošnjak. Tek od sedamdesetih se koristi termin Musliman u administrativnom smislu. Za Gorance nikad nije korišćen termin Bošnjak.

Drugo kad je u pitanju Severna Crna Gora sami Grnogorci koriste termin Bošnjak kad označavaju muslimane iz CG. To sam sto puta čuo u Peći.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Горанци
« Одговор #29 послато: Мај 23, 2017, 01:02:47 поподне »
'Пацијенте' из треће групације хвала Богу још нисам упознао.  :D
jesi samo ih jos nisi prepoznao :D

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Горанци
« Одговор #30 послато: Мај 23, 2017, 01:09:01 поподне »
Nebi se složio da "Gorani" sebe smatraju za Srbe. Oni sebe smatraju nečim posebnim, ni Srbima ni Albancima. Toliko radi istine, a ne kako bi neko želeo da jeste.
naravno da nisam mislio na ceo narod. Pokusao sam da napravim paralelu izmedju razlicitih grupacija muslimana, Giranci su tu dakeko najvise skloni misljenju da su im Srbi naiblizi. Je bih da sada nabrajam poznate koji imaju to poreklo I indentifikuju sebe kao Srbe. Naravno da ne sporim njihovu posebnost, kao sto rekoh pravim paralelu izmedju muslimanskih grupacija. Inace neretko ces cuti da Goranci govore da su im u proslosti pretci bili Srbi , eto ja sam upoznao trojicu i potpuno istu pricu cuo, mads to kod njih nije narocito bitno generalno gaje tu posebnost svog goranskog indentiteta.

nikolic

  • Гост
Одг: Горанци
« Одговор #31 послато: Мај 23, 2017, 01:13:48 поподне »
Ako se čovjek izjašnjava kao Bošnjak, uči u školu bošnjački jezik i istoriju, musliman je, govori slavenski jezik, dolazi iz SFRJ, zar je onda do mene da ja njega i njegovo lično opredeljene negiram, za mene je on onda Bošnjak.

Isto kao što je uz pravoslavlje utopljeno dosta nesrpskog naroda u srpski korpus tako se desilo i sa katolicima u hrvatski korpus i sada sa muslimanima u bošnjački korpus, i vi Srbi raznog porijekla se danas ne dijelite na ove i one, tako ce biti i sa Bošnjacima, trenutno još postoje neke podijele, regionalne, kulturne, pomalo i "jezične"ali i to će se uz trenutnu globalizaciju promijenit.

Ovo je naravno samo moje lično mišljene, možda griješim.

Има истине у томе што пишеш, једино што су Бошњаци дебело закаснили у формирању свог националног идентитета у односу на Србе и Хрвате. Процес претапања једних у друге никад није престао, с тим да код Бошњака данашње настојање да све оне који припадају муслиманској вери на Балкану преведу под своје име делује комично, јер те циљане групације никада нису делиле заједничку судбину и осим вере ништа их не везује. Оваква врста асимилације делује поприлично неприродно, барем у поређењу са процесима који су добро познати кроз историју и базирају се на суживоту различитих групација тј. различитих народа у непосредној близини.
 

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Горанци
« Одговор #32 послато: Мај 23, 2017, 01:15:54 поподне »
Ako se čovjek izjašnjava kao Bošnjak, uči u školu bošnjački jezik i istoriju, musliman je, govori slavenski jezik, dolazi iz SFRJ, zar je onda do mene da ja njega i njegovo lično opredeljene negiram, za mene je on onda Bošnjak.

Isto kao što je uz pravoslavlje utopljeno dosta nesrpskog naroda u srpski korpus tako se desilo i sa katolicima u hrvatski korpus i sada sa muslimanima u bošnjački korpus, i vi Srbi raznog porijekla se danas ne dijelite na ove i one, tako ce biti i sa Bošnjacima, trenutno još postoje neke podijele, regionalne, kulturne, pomalo i "jezične"ali i to će se uz trenutnu globalizaciju promijenit.

Ovo je naravno samo moje lično mišljene, možda griješim.

Mиcлим дa нe гpeшиш. Вeћ cу Бoшњaци и Гopaнци пoчeли дa ce мeшajу, штo paниje ниje биo cлучaj. To je cличнa пpичa кao ca Kpaшoвaнимa у Pумуниjи, кojи ce изjaшњaвajу Xpвaтимa, caмo збoг кaтoличкe вepe, a пopeклoм cу из Tимoчкe Kpajинe...

Caдa je кoд Гopaнaцa нajaктуeлниja пpичa дa cу Пoмaци, кojи cу зaпpaвo пopeклoм из Бocнe, нaceљeни у Бугapcкoj, гдe пocтojи нeкoликo тoпoнимa Бocнa и eтo вeзe.

Cувишe иx je мaлo дa би кao тaкви oпcтaли...

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Горанци
« Одговор #33 послато: Мај 23, 2017, 03:57:09 поподне »
Па како се административне границе мијењају, тако се често мијењају и регионални идентитети, који некад и постају национални, уколико у међувремену буде формиран нови национални идентитет. Прије 20. вијека, незамисливо је било да неки Ровчанин или Васојевић каже за себе да је Црногорац, а данас, иако су и даље већином декларативно Срби, уједно се сматрају и Црногорцима, да не помињем сад оне ријетке изроде из њихових редова који се поведоше чак и за дукљанизмом.
Исто тако, како се је Босански пашалук ширио, тако се је временом ширио и регионим "Бошњак". Па у Шпанији, Алмериа је много ближа и језички и културолошки Мурсији него западној Андалузији (Севиља, Кадис, Уелва), па опет са поносом истичу андалузијски регионални идентитет.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Горанци
« Одговор #34 послато: Јул 06, 2017, 02:17:27 поподне »
Видех на једном страном форуму да се један Албанац из места Острен на истоку Албаније на граници са БРЈМ тестирао преко компаније LivingDNA и да је испао R-Z283 односно  R1a-Z283, што представља предачку грану за ''словенске'' M458 и Z280. Но, оно што ме је навело да то напишем баш на овој теми јесте што се за место одакле он долази тврди следеће:

In 1900, Vasil Kanchov traveled through the region and reported that Ostren i Madh was inhabited by 500 Slavic Muslims and 30 Slavic Christians, while Ostren i Vogël was inhabited by 400 Slavic Muslims and 78 Slavic Christians. Of the surrounding villages, Lladomëricë, Radovesh and Tërbaç were entirely Slavic Muslim, Tuçep was mainly Slavic Muslim and Pasinkë was mainly Albanian Muslim, while the other villages of the modern municipality were located too far West to be included in Kanchov's statistics.
Дакле, очигледно је ова област била доминантно насељена Словенима мухамеданске вероисповести (нешто попут Горанаца), па не знам да ли би ове хаплогрупе могло бити и међу Горанцима.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Горанци
« Одговор #35 послато: Јул 06, 2017, 05:35:56 поподне »
Па како се административне границе мијењају, тако се често мијењају и регионални идентитети, који некад и постају национални, уколико у међувремену буде формиран нови национални идентитет. Прије 20. вијека, незамисливо је било да неки Ровчанин или Васојевић каже за себе да је Црногорац, а данас, иако су и даље већином декларативно Срби, уједно се сматрају и Црногорцима, да не помињем сад оне ријетке изроде из њихових редова који се поведоше чак и за дукљанизмом.
Исто тако, како се је Босански пашалук ширио, тако се је временом ширио и регионим "Бошњак". Па у Шпанији, Алмериа је много ближа и језички и културолошки Мурсији него западној Андалузији (Севиља, Кадис, Уелва), па опет са поносом истичу андалузијски регионални идентитет.

Ово је исправна примедба. Не само Ровчани и Васојевићи, већ чак ни Бјелопавлићи и Пипери нису себе сматрали Црногорцима све до краја 19. века, већ Брђанима. Након уједињења Црне Горе са Бјелопавлићима и Пиперима назив земље је био Црна Гора и Брда, да би тек 1866. Брда била избачена из назива, што је временом довело до ширења црногорског идентитета на целу територију земље.

Међутим, Босански пашалук никада није обухватао Метохију, па самим тим ни Гору и Средску. Код муслимана на Шар-планини све до 1999. године и форсирања бошњачког образовног система у тим областима није било никаквих веза са Босном. Горанци су одувек нагињали Србима, а муслимани у Средској Албанцима. У Средској су се 1961. сви редом изјаснили као Албанци, да би тек од 1971. почели да се изјашњавају као Муслимани. Мислим да су Албанци комотно могли да асимилирају муслимане у Средској, али су вероватно под притиском NATO колонијалне управе морали да допусте наметање бошњачког идентитета у тој области.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Горанци
« Одговор #36 послато: Август 19, 2017, 07:30:37 пре подне »
http://cosbelgrade.com/sites/default/files/katic_t_vilajet_pastric_pastrik_1452-53._godine.pdf

Prije nekog vremena, Tatjana Katić s Istorijskog instituta u Beogradu je objavila jedan popis vilajeta Paštrik iz 1452. godine.  Radi se o kraju koji obuhvaća pogranične nahije na jugozapadu Kosova i sjeveroistoku Albanije.  Jedna od popisanih nahija je i Gora.  To je najstariji osmanski popis Gore, i srećom je poimeničan.  Za razliku od kasnijih deftera, donosi samo imena poreznih obveznika, ne i imena njihovih očeva.   Vilajet Paštrik je izrazito prijelazna etnička zona, i po antroponimiji je prilično lako razlikovati srpska sela od albanskih.  Međusobnih uticaja ima, a pogotovu zbog snažne dominacije srpske kulture ima i slavenskim imena među Albancima.  Kod Srba se albanski uticaj uglavnom svodi na poneko ime kao Đin i skraćene oblike kao Rad, Prib, Đurđ koji su inače tipični za slavenska imena posuđena od strane Albanaca. 

Na etnicitet tj. vjersku pripadnost sela ukazuje i svećenstvo.  U selima sa srpskom antroponimijom se pojavljuju popovi, dok ih u selima s albanskom antroponimijom nema.  Gora je vrlo specifična baš po jako snažnoj prisutnosti popova.  Na 276 kuća u nahiji Gora, 1452. je dolazilo 18 popova.  To je dosta veći postotak nego u isto vrijeme u Vilajetu Vuk(defter koji je objavljeno pod imenom Oblast Brankovića). 

Iz ovog deftera se vidi da je nahija Gora u to vrijeme bila potpuno srpska.  Danas su zapadni rubovi te nahije albanski, tako da se nahija Gora iz 1452. ne poklapa u potpunosti s današnjom Gorom u etnografskom smislu.  Zanimljivo je da se baš u tim selima kao što je Topojane, koje je danas albansko, pojavljuju oblici s albanskim uticajem kao Jov i Rad.  Sela s druge strane granice u susjednoj Ljumi su albanska i katolička u ovo vrijeme.  Valjda ne trebam ni spomenuti da u ovo vrijeme u čitavoj Gori, pa i u čitavom vilajetu Paštrik, nema muslimana. 

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Горанци
« Одговор #37 послато: Август 20, 2017, 07:29:29 поподне »
Islamizacija Gore počinje već u XVI stoljeću, no proces je sporiji nego u susjednom Opolju gdje je do 1591. ostalo samo jedno selo u katoličkoj vjeri.  U kosovskom dijelu Gore je samo jedno selo 1591. muslimansko, Mlike.  Za ovo selo i Milisav Lutovac navodi da Goranci pričaju da je prvo prešlo na islam.  U njemu je i najstarija džamija u Gori.  U albanskom dijelu Gore je islamizacija snažnija i 7 od 16 ubiciranih sela imaju većinu muslimana.  5 sela s popisa 1591. nisu ubicirana, od kojih jedno ima muslimansku većinu.  Pulaha ime sela čita kao "Biftiç" i nije moguće odrediti u kom današnjem dijelu Gore se nalazilo.  Iako su većina sela još uvijek pravoslavne vjere, da se primijetiti da u gotovo svim selima već ima ponešto muslimana.  Jedina sela bez muslimana su Zlopotok, Orćuša i Brod.  Sva tri su u kosovskom dijelu Gore.  Veliko selo Šištavec u Albaniji ima samo jednu kuću muslimana i 90 kuća pravoslavnih. 

Inače se primjećuje da je u albanskom dijelu Gore islamizacija snažnija u selima u kojim se danas govori albanski dok su sela u kojim i danas žive Goranci 1591. još uvijek uglavnom pravoslavna.  Iznimka su goranska sela Orđost i Zapod, no ova sela su svježe islamizirana jer su 1571. još uvijek pravoslavna da bi 1591. bila gotovo isključivo muslimanska.  U kosovskom dijelu Gore osim sela Mlike, muslimani čine više do četvrtine stanovništva u Rapči, Gornje Krstacu i Kukuljanama.  U sva tri sela se vidi nagla islamizacija između 1571. i 1591.  Mlike su tu opet poseban slučaj jer na oba popisa u selu žive isključivo muslimani.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Горанци
« Одговор #38 послато: Август 20, 2017, 08:19:59 поподне »
Ceлo Мликe je пoзнaтo и пo плoчи кoja пocтojи у џaмиjи, a из XIII вeкa je. Нaвoднo cу je дoнeли миcиoнapи из Cиpиje, кoje ce ту нacтaнили и чиjиx пoтoмaкa у ceлу и дaнac имa.


Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Горанци
« Одговор #39 послато: Август 20, 2017, 09:42:39 поподне »
Zanimljivo je da se selo Mlike pod tim imenom ne spominje u defteru iz 1452. a da ga defter iz 1571. nalazi kao potpuno muslimansko.  Izgleda da je stvarno mogao biti slučaj da se radi o doseljenicima i da su došli kao muslimani.




Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Горанци
« Одговор #40 послато: Август 20, 2017, 10:12:47 поподне »
Što se brojki tiče, u čitavoj nahiji Gora je 1571. bilo 1345 kuća, od kojih je 12% bilo muslimanskih.  1591. je bilo 1320 kuća, od kojih je 20% bilo muslimanskih.

Ako podjelimo Goru prema današnjem jeziku, 1591. je u selima u kojim se danas govori albanski bilo čak 48% muslimana.  U selima u kojim se govori srpski(tj. današnjim selima koja su još uvijek goranska) je 1591. bilo 17% muslimana.  U selima koja nisu ubicirana je bilo 32% muslimana.  U današnjim goranskim selima je od 1571. do 1591. postotak muslimana skočio s 10% na 17%.

Iako je Gora očito islamizirana kasnije od Opolja, opet je jasno da ne stoji zaključak iz starije srpske historiografije da je Gora islamizirana nakon Velike Seobe.  Neupitno je da je u Gori početkom XIX stoljeća još bilo pravoslavnog stanovništva, ali gledajući brojke iz ovih deftera i pogotovu tempo islamizacije između 1571. i 1591., Gora je vrlo vjerojatno do 1690. već bila većinski muslimanska. 


Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Горанци
« Одговор #41 послато: Август 20, 2017, 10:33:01 поподне »

Iako je Gora očito islamizirana kasnije od Opolja, opet je jasno da ne stoji zaključak iz starije srpske historiografije da je Gora islamizirana nakon Velike Seobe.  Neupitno je da je u Gori početkom XIX stoljeća još bilo pravoslavnog stanovništva, ali gledajući brojke iz ovih deftera i pogotovu tempo islamizacije između 1571. i 1591., Gora je vrlo vjerojatno do 1690. već bila većinski muslimanska.

Миcлим дa пocлeдњe ceлo у кoмe je билo xpишћaнa joш у XIX вeку je Вpaништe.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Горанци
« Одговор #42 послато: Август 21, 2017, 01:03:50 пре подне »
Ceлo Мликe je пoзнaтo и пo плoчи кoja пocтojи у џaмиjи, a из XIII вeкa je. Нaвoднo cу je дoнeли миcиoнapи из Cиpиje, кoje ce ту нacтaнили и чиjиx пoтoмaкa у ceлу и дaнac имa.



То су бајке за малу децу. Невероватна је жеља некога да лаже самога себе. Никакве џамије по селима на Косову нису постојале у то време.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Горанци
« Одговор #43 послато: Август 21, 2017, 01:24:48 поподне »
То су бајке за малу децу. Невероватна је жеља некога да лаже самога себе. Никакве џамије по селима на Косову нису постојале у то време.

To пишe Caдик Идpизи Aљaбaк у књизи "Гopa дaлeкa и caмa". Oн гoвopи o дoлacку муcлимaнcкиx избeглицa из Cиpиje, тaчниje Aлeпa, у Мaкeдoниjу нaкoн jeднoг oд пocлeдњиx кpcтaшкиx paтoвa. Toм poду и oн caм пpипaдa (Aљaбaкoвци). Вepoвaтнo je тo диcтaциpaњe oд cлoвeнcкoг нacлeђa и вeзивaњe зa иcлaмcки cвeт пo cвaку цeну. To je paдиo и Уcaмe нa "caнџaчкoм днк пpojeкту".

C дpугe cтpaнe имaмo муcлимaнcкo cтaнoвништвo eвидeнтиpaнo у дeфтepимa, пoceбнo у XVI вeку, пa ce дa зaкључити дa cу oни мopaли имaти бoгoмoљe, пoceбнo jep cу били пoвлaшћeнo cтaнoвништвo. XIII вeк je cвaкaкo пpeтepaнo.

Инaчe тoкoм XIV вeкa ce кao гocпoдap Гope cпoмињe ceвacтoкpaтop Пaвлe, кojи je oжeниo Jeвтимиjу, ћepку Aндpиje Mузaкиja и унуку Ђoнa Mузaкиja. Taj пpитиcaк aлбaнcкoг cтaнoвништвa из зoнe Ђaкoвицa-Бeли Дpим, je биo пpиличнo jaк, a пoceбнo нa Гopу, кaкo из пpaвцa зaпaдa, тaкo и из пpaвцa Oпoљa нa ceвepу. A и дaнac нajзaпaдниje гopaнcкo ceлo je Зaпoд, пa je фacцинaнтнo кaкo je Гopa oчувaлa тaj cлoвeнcки кapaктep. Пoнoвићу мoje мишљeњe, у питaњу je иcлaм и тo у paниjoj фaзи нeгo кoд Apбaнaca.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Горанци
« Одговор #44 послато: Август 21, 2017, 02:16:26 поподне »
A и дaнac нajзaпaдниje гopaнcкo ceлo je Зaпoд, пa je фacцинaнтнo кaкo je Гopa oчувaлa тaj cлoвeнcки кapaктep. Пoнoвићу мoje мишљeњe, у питaњу je иcлaм и тo у paниjoj фaзи нeгo кoд Apбaнaca.

Ranije možda no većina Albanaca, ali ne i njihovi najbliži susjedi.  Opolje je već 1571. gotovo potpuno u islamu.  Samo Plajnik je katolički i u njemu nema muslimana.  Očito pravoslavnu Bilušu kod Prizrena ne računam jer ona kasnije nije dio Opolja.  Čak je i broj muslimana druge generacije neočekivano velik, kao da je prelazak na islam počeo još oko 1500.  Kako nemamo objavljen defter sandžaka Dukađin iz tog vremena, ne znamo kakvo je stanje bilo u Ljumi ali meni se nekako čini da su Goranci prešli na islam nakon što su na islam prešli Albanci koji ih okružuju.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Горанци
« Одговор #45 послато: Август 21, 2017, 02:22:41 поподне »
Ranije možda no većina Albanaca, ali ne i njihovi najbliži susjedi.  Opolje je već 1571. gotovo potpuno u islamu.  Samo Plajnik je katolički i u njemu nema muslimana.  Očito pravoslavnu Bilušu kod Prizrena ne računam jer ona kasnije nije dio Opolja.  Čak je i broj muslimana druge generacije neočekivano velik, kao da je prelazak na islam počeo još oko 1500.  Kako nemamo objavljen defter sandžaka Dukađin iz tog vremena, ne znamo kakvo je stanje bilo u Ljumi ali meni se nekako čini da su Goranci prešli na islam nakon što su na islam prešli Albanci koji ih okružuju.

Moждa тo и тpeбa глeдaти кao цeлину- Oпoљe и Гopa, кoje и дaнac чинe oпштину Дpaгaш. Oднocнo у иcлaмизaциjи cу кpeнулa oбa oвa кpaja, из нeкoг paзлoгa... Cвaкaкo je тo билa бpaнa aлбaнизaциjи и oпcтaнку пoтoњиx Гopaнaцa.

Ван мреже Гмитар

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 114
  • R1a>YP343>YP371>YP971>Y57718+
Одг: Горанци
« Одговор #46 послато: Фебруар 10, 2018, 10:50:03 поподне »
На бошњачком ДНК пројекту, на фејзбуку, пре недељу дана су ово избацили. Нисам приметио да је неко коментарисао овде на форуму.

Цитат
Testiranje Bošnjaka Goranaca i Bošnjaka Torbeša
Imamo do sada 7 testiranih i rezultati su prilično šarenoliki i interesantni.
I2a1 - Leštane - Dragaš/Kosovo
I2a2 - Pousko - Prizren/Kosovo
J1 - Trebište/Makedonija
J2a - Radeša - Dragaš/Kosovo
J2b - Dragaš/Kosovo
R1a - Radeša - Dragaš/Kosovo
R1b - Labunište - Struga/Makedonija
« Последња измена: Фебруар 10, 2018, 10:51:56 поподне Гмитар »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Горанци
« Одговор #47 послато: Фебруар 11, 2018, 12:04:52 пре подне »
На бошњачком ДНК пројекту, на фејзбуку, пре недељу дана су ово избацили. Нисам приметио да је неко коментарисао овде на форуму.

Коментарисали смо њихове резултате на теми "Санџачки ДНК Пројекат", од ове објаве па надаље:

https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1783.msg79284#msg79284
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Гмитар

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 114
  • R1a>YP343>YP371>YP971>Y57718+
Одг: Горанци
« Одговор #48 послато: Фебруар 11, 2018, 06:59:59 поподне »
Коментарисали смо њихове резултате на теми "Санџачки ДНК Пројекат", од ове објаве па надаље:

https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1783.msg79284#msg79284

Извињавам се, нисам испратио ту расправу. Хвала ти што си поделио. :)

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Горанци
« Одговор #49 послато: Мај 16, 2018, 10:00:01 поподне »
Овој теми би свакако ваљало придодати следећи резултат.

Ибрахимовић, муслиман, Гора, Призрен

Припада хаплогрупи R1a-M458. По маркерима се најбоље уклапа у општи род А, мада нема претерано блиских поклапања. Од необичнијих вредности треба поменути благо повишене DYS391=11 и DYS456=18. Тестирани није оставио детаљније податке о пореклу.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Горанци
« Одговор #50 послато: Мај 16, 2018, 10:33:08 поподне »
Овој теми би свакако ваљало придодати следећи резултат.

Претпостављам да се ради о истој породици,  где се једни изјашњавају као Бошњаци и део су њиховог пројекта, а други су про-српски орјентисани Горанци и део су нашег пројекта... Према попису из 2011. у Радеши живи око 1200 становника, од чега 65% Горанаца и 35% Бошњака. Било би добро када би сазнали одакле је Ибрахимовић.


Бpaими, Paдeшa- R1a-Z282-M458-L260-Y2905

Ибраими, седам кућа. Информатор Џумрет Ибраими (1947).
Можда су Браими заправо Ибраими који су заведени у Ономастици Горе.

извор: Алија Џоговић; Ономастика Горе и Милисав Лутовац; Гора и Опоље., 1948-1953.
[/quote

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Горанци
« Одговор #51 послато: Мај 17, 2018, 01:00:34 пре подне »
Претпостављам да се ради о истој породици,  где се једни изјашњавају као Бошњаци и део су њиховог пројекта, а други су про-српски орјентисани Горанци и део су нашег пројекта... Према попису из 2011. у Радеши живи око 1200 становника, од чега 65% Горанаца и 35% Бошњака. Било би добро када би сазнали одакле је Ибрахимовић.


Тренутно не може да се уђе у табели Бошњачког ДНК пројекта, јер је на неодређено време недоступан. Имао сам прилике пре око два месеца да видим хаплотип Браимија, он заиста припада највероватније M458>L260, новотестирани Ибрахимовић има скроз другачији хаплотип и припада другој подграни М458, нема никакве везе са Браимијем. Ибрахимовић је сигурни CTS11962, и по свему судећи припада M458>L1029. 


Бpaими, Paдeшa- R1a-Z282-M458-L260-Y2905

Ибраими, седам кућа. Информатор Џумрет Ибраими (1947).
Можда су Браими заправо Ибраими који су заведени у Ономастици Горе.

извор: Алија Џоговић; Ономастика Горе и Милисав Лутовац; Гора и Опоље., 1948-1953.
[/quote

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Горанци
« Одговор #52 послато: Март 30, 2019, 10:09:33 поподне »
Емисија Љубивоја Ршумовића
Дијагонале - приче о људима и наравима
 О Горанцима
https://youtu.be/1XukK5d5e50

Ван мреже Слатинац

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 375
  • R1b>Z2705>BY199059*
Одг: Горанци
« Одговор #53 послато: Мај 17, 2019, 01:28:14 поподне »
Горански родови који нису староседелачки већином су досељени из Хаса и Подримља, из Македоније и околне Љуме, али има неколико родова који су пореклом из области Мата и централне Албаније.

Родови пореклом из Елбасана:
*Цековци, 10 кућа., пореклом су од Елбасана.
*Мемишовци, 5 кућа., дошли из Елбасана као ковачи.
*Дервишевци, 8 кућа. Дошли су из Елбасана око 1790. године као пушкари.


Родови пореклом из Мата:
*Оџинци, у махали Петерце, 8 кућа.; њихов предак је досељан као оџа из Злог Потока око 1850. године, а дошао је из Мата. Неки кажу за њих да су пореклом из Баћке у Гори.
*Козе, 18 кућа., досељени из Мата у Албанији.
*Чин, 30 кућа,  Даш, 10 кућа, дошли из Мата.
*Ћосе, 8 кућа., предак досељен из Мата.
*Кајбе, 2 кућа доселили су се из Мата.

Досељени Албанци су дошли из Елбасана као пушкари јер је овај занат био развијен по селима у Гори. Неки досељеници из суседне Љуме досељени су као "сејмени" - чувари стоке и воденица.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Горанци
« Одговор #54 послато: Мај 17, 2019, 01:33:24 поподне »
У којим селима се налазе поменути родови?
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Слатинац

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 375
  • R1b>Z2705>BY199059*
Одг: Горанци
« Одговор #55 послато: Мај 17, 2019, 01:44:09 поподне »
У којим селима се налазе поменути родови?
Родови пореклом из Елбасана:
*Цековци из Враниште
*Мемишовци из Враниште
*Дервишевци из Бачка

Родови пореклом из Мата:
*Оџинци из Радеше
*Козе из Шаиновца (Соколовац)
*Чин из Бродосавце
*Ћосе из Плајника
*Кајбе из Ренце

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Горанци
« Одговор #56 послато: Мај 17, 2019, 01:53:47 поподне »
Родови пореклом из Елбасана:
*Цековци из Враниште
*Мемишовци из Враниште
*Дервишевци из Бачка

Родови пореклом из Мата:
*Оџинци из Радеше
*Козе из Шаиновца (Соколовац)
*Чин из Бродосавце
*Ћосе из Плајника
*Кајбе из Ренце

Из неких од ових села (Враниште, Бачка, Радеша) имамо тестиране Горанце у оквиру ДНК истраживања косметских родова, њихови резултати нису још увек јавни. Може се само рећи да је Y-ДНК слика Горанаца једна од најхетерогенијих у односу на остале балканске популације, са мноштвом ретких и "егзотичних" хаплогрупа.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Слатинац

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 375
  • R1b>Z2705>BY199059*
Одг: Горанци
« Одговор #57 послато: Мај 17, 2019, 02:26:54 поподне »
Из неких од ових села (Враниште, Бачка, Радеша) имамо тестиране Горанце у оквиру ДНК истраживања косметских родова, њихови резултати нису још увек јавни. Може се само рећи да је Y-ДНК слика Горанаца једна од најхетерогенијих у односу на остале балканске популације, са мноштвом ретких и "егзотичних" хаплогрупа.
У оквиру тог истраживања има један Горанац који припада грани R1b-Z2705 којој припада велики број Албанаца из фиса Мати. А као што сам већ написао у Гори, Призрену и још неким местима има доста породица које су досељене из Мата. На Албанском ДНК Пројекту тестирани Албанци из Мата не припадају ниједном фису, а колико ми је познато данашња област Мат је некада била фис тј. племе и као фис помиње се у Елсијевој књизи о албанским племенима, фис Мат можемо видети на Елсијевој карти, па на карти албанских племена из 1918. године.

Јастребов забележио током својих истраживања фис Мати се делио на 4 барјака: Зогољ, Оломан, Чељс и Божић.

На овој карти из 1918. године фис Мати означен је као Матја.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Горанци
« Одговор #58 послато: Мај 17, 2019, 02:33:04 поподне »
Мислим да Мат, барем у скоријој прошлости, није био племенски организован, за разлику од Малесије, Дукађина и Мирдита, јер барјаци нису исто што и фисови (племена).

Осим хаплогрупа које се јављају код Албанаца, Горанци поседују и словенске као и неке ретке хаплогрупе које вероватно представљају остатак стариначког становништва Метохије (можда још из времена праисторије и антике).
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Слатинац

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 375
  • R1b>Z2705>BY199059*
Одг: Горанци
« Одговор #59 послато: Мај 17, 2019, 04:09:21 поподне »
Сад сам погледао у Елсијевој књизи. Према њему Мати, као и Дибра тј. Дебар, није племенска регија у смислу фиса, тј. заједнице која је свесна заједничких крвних веза и заједничке историје која сеже до једног мушког претка. Због тога су Албанци из Мата тако хетерогени, јер припадају пет различитих хаплогрупа.

Лутовац је током свог истраживања у Гори и Опољу забележио доста стариначких родова, па није ни чудо што се појављују те ретке хаплогрупе. Горанци, као и доста Срба из тог краја нису напустили Косово током велике сеобе Срба 1690. године, а према овом ДНК истраживању Срба са КиМ сазнали смо да и у осталим деловима Косова имамо српске родове који су очигледно стариначки, али су се временом уклопили у придошло становништво из ЦГ и тако су код стариначких родова настала предања о пореклу из ЦГ. Неки староседеоци попут Горанаца прешли су на ислам крајем 18. века, а неки су остали у православљу. Значајан број ових Срба што су остали након Велике сеобе 1690. године иселили су се са Косова током Друге сеобе Срба и крајем 18. века.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Горанци
« Одговор #60 послато: Јул 24, 2019, 01:48:53 пре подне »
Posle Rata (After The War) (2006) Dokumentarni Film
Visoko u planinama Kosova, između granica Srbije, Makedonije i Albanije živi mali islamizovani narod slovenskog porekla, bez sopstvene zemlje. Zovu se Goranci.
Kosovski rat 1999. uneo je nemir u ove idilične predele. Goranci koji su se mahom borili na srpskoj strani, sada su sami među albanskom većinom i sopstvenim sećanjima na rat. Mnogi su zauvek napustili zavičaj.
<a href="https://www.youtube.com/v/c63ZOxaTCrg" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/c63ZOxaTCrg</a>

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Горанци
« Одговор #61 послато: Децембар 21, 2019, 02:28:09 поподне »
Видим да су на Бошњачком ДНК пројекту објавили резултат за Ејупија из Радеше. Хаплогрупа је J2a-Z435. Ејупи је радио панел тест преко Yseq-а.

Ван мреже Dean1

  • Гост
  • *
  • Поруке: 17
Одг: Горанци
« Одговор #62 послато: Септембар 08, 2020, 10:12:40 поподне »

Ovo za ime za vas Srbe je teško prepoznatljivo ali to je tako. postoje muslmanska imena koje Bošnjaci i Albanci izgovaraju različito a jedno od njih je Ilaz/Ilijaz, Zenel/Zejnel itd


Meni Iliaz zvuci na Grcki Ilias (Srpski Ilija), pa mozda i na Vlaski/Cincarski. Medjutim, nabi ovo povezao za ovu osobu iz SFRJ vemena.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Горанци
« Одговор #63 послато: Јун 01, 2021, 10:51:01 поподне »
Занимљив чланак Татјане Катић о процесу исламизације Горе и Опоља током 16. и 17. века према подацима из турских дефтера:

https://www.academia.edu/49071992/Conversion_of_the_Population_of_Gora_and_Opolje_to_Islam_According_to_the_Ottoman_Cadastral_Registers_in_Serbian_
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Горанци
« Одговор #64 послато: Јун 02, 2021, 11:35:07 пре подне »
Занимљив чланак Татјане Катић о процесу исламизације Горе и Опоља током 16. и 17. века према подацима из турских дефтера:

https://www.academia.edu/49071992/Conversion_of_the_Population_of_Gora_and_Opolje_to_Islam_According_to_the_Ottoman_Cadastral_Registers_in_Serbian_

Интересантан рад, међутим не обухвата период интензивне исламизације Горанца. У суштини констатује већински хришћански карактер Горе у 15. и 16. вијеку. Гора у том смислу представља изузетак јер се исламизовала не у врхунцу исламизације Балкана у 16. вијеку, већ након тога када по писању ауторке  "исламизација је настављена само у неким периферним областима, да би у 19. веку представљала спорадичну појаву."

Занимљива су и објашњења различите динамике исламизације међу албанским и словенским становништвом, које није било узроковано етничким поријеклом већ вјерском разликом католика и православаца. Управо јака структура православне цркве у Гори је дуго успоравала исламизацију.

И рекао бих да гдје год је на Балкану био развијен црквени живот православне цркве, исламизација је слабије напредовала.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Горанци
« Одговор #65 послато: Јун 02, 2021, 02:32:52 поподне »
Опоље које добија албански карактер већ крајем 15. и почетким 16. века, улази као клин између словенског становништва Средачке жупе и Горе и већ тада их раздваја, иако су вероватно чинили целину крајем средњег века.

Мислим да Млике као село где је забележена највећа исламизација и где се налази најстарија џамија, није имало албански карактер, како се у раду тврди, већ је због близине једних и других долазило до мешања имена, што је позната пракса и у осталим мешовитим српско-албанским областима. И данас је међу Горанцима присутан албански именослов (не муслимански).

Може се рећи да је прелазак на ислам и географски положај, допринео очувању посебности Горанаца. У супротном би били брзо асимиловани или потиснути. Али као муслимани, били су заштићени, неприступачност није привлачила друге становнике, посебно не оне из Опоља и Љуме и дозволила је на неки начин несметан развој и посебност Горанаца.