Аутор Тема: Фотографије припадника различитих хаплогрупа са овог разговаралишта  (Прочитано 34727 пута)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Иста ствар. И ја сам као дете био изразито плав, коса је затим тамнила, постајала смеђе-риђа, а негде током средње школе сасвим потамнила.
Сећам се кад сам живео у иностранству (тад сам имао 14-15 година), сви су ме питали јесам ли Чех, јер сам имао светлосмеђу косу са тим црвенкастим тоном и имао светао тен.
Данас, с обзиром да сам углавном црномањаст (сад сам, додуше, више просед), морам да показујем слике из детињства да би ми поверовали какав сам био.
Видим и код мог сина исто. У предшколском узрасту имао је скоро па белу косу. Сада (12 год) то је она нека смеђе-риђа варијанта.
Ја сам до 5-6 године био плав, а сад ми је преко зиме коса тамно смеђа, а преко лета средње смеђа.

Отац ми је био као дете плав, кажу да је имао скоро белу косу, до око тридесете године је имао светло смеђу косу, а после трдесете је коса почела нагло да му тамни, тако да сад са 55 година има тамно смеђу косу.

Ујак је у основној школи био изразито плав, у средњој светло смеђ, а после средње школе коса је почела нагло да му тамни тако да сад скоро црн.

Стриц је исто као и отац као дете имао скоро белу косу, а сад са 50 година има светло смеђу косу која на сунцу има златни одсјај, он је најсветлији у поридици и преко лета не добије нормалму боју него му кожа поцрвени.

Мајка ми има црну косу и рођена је са црном косом, али има врло светлу кожу и зелено-плаве очи.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Приметио сам у мом завичају (Горње Полимље) две мало необичне фенотипске комбинације:
Има људи светле косе (у детињству изразито плаве, касније смеђе, која на сунцу има црвенкасте тонове) али са браон очима и теном који лако добије боју на сунцу.
Друга група има изразито тамну (тамносмеђу или црну од детињства) косу, али зато светле очи (плаве или зелене) и светао тен који слабо тамни.
Као да су се неке особине изукрштале или размениле...
"Наша мука ваља за причешћа"

симо

  • Гост
Пошто је заиста доста таквих примјера код нас, питам се да ли то може бити нека антрополошка ( да не кажем расна) одлика људи са ових простора, да су свијетли у дјетињству,а да тамне са годинама.

У природи има таквих примјера. Липицанери су црни док су млади, касније побијеле.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Пошто је заиста доста таквих примјера код нас, питам се да ли то може бити нека антрополошка ( да не кажем расна) одлика људи са ових простора, да су свијетли у дјетињству,а да тамне са годинама.

И ја мислим да то јесте нека антрополошка особина западног Балкана, која је, вероватно, последица расног мешања староседелаца и дошљака.

Наша деца су, мање-више, сва плава у раном детињству, а касније већина потамни.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Приметио сам у мом завичају (Горње Полимље) две мало необичне фенотипске комбинације:
Има људи светле косе (у детињству изразито плаве, касније смеђе, која на сунцу има црвенкасте тонове) али са браон очима и теном који лако добије боју на сунцу.
Друга група има изразито тамну (тамносмеђу или црну од детињства) косу, али зато светле очи (плаве или зелене) и светао тен који слабо тамни.
Као да су се неке особине изукрштале или размениле...
Да ли си приметио да код Срба често например рођени брат и сестра имају скроз различиту боју косе, често брат има тамну косу црну или тамно-смеђу, а његова рођена сестра има светло смеђу или плаву косу, ја таквих случајева знам доста.
Чешћа је то комбинација него да  брат има светлу косу а сестра тамну.

Још сам приметио да жене код нас имају у просеку светлију косу од мушкараца, као и да често од родитеља који имају тамну косу женско дете може да има светлу косу и то не само у детињству него и касније.

« Последња измена: Мај 12, 2017, 08:33:59 поподне Свевлад »

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104


Наша деца су, мање-више, сва плава у раном детињству, а касније већина потамни.

И код мене и моје дјеце је исти случај.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Рођен сам са сасвим плавом, готово бијелом косом. Коса је постепено тамнила и већ до поласка у школу била је тамна. Данас сам изразито таман и мислим да нико никад не би претпоставио да сам икад могао бити плав.

Ево и ја да потврдим сличну причу, додуше не на личном примеру (рођен сам црнокос и такав остао). Брат и сестра су рођени са изразито светлом косом. До пубертета им је коса постепено постала црна.
« Последња измена: Мај 12, 2017, 08:39:02 поподне Sergio »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Да ли си приметио да код Срба често например рођени брат и сестра имају скроз различиту боју косе, често брат има тамну косу црну или тамно-смеђу, а његова рођена сестра има светло смеђу или плаву косу, ја таквих случајева знам доста.
Чешћа је то комбинација него да  брат има светлу косу а сестра тамну.

Још сам приметио да жене код нас имају у просеку светлију косу од мушкараца, као и да често од родитеља који имају тамну косу женско дете може да има светлу косу и то не само у детињству него и касније.

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Да ли си приметио да код Срба често например рођени брат и сестра имају скроз различиту боју косе, често брат има тамну косу црну или тамно-смеђу, а његова рођена сестра има светло смеђу или плаву косу, ја таквих случајева знам доста.
Чешћа је то комбинација него да  брат има светлу косу а сестра тамну.

Још сам приметио да жене код нас имају у просеку светлију косу од мушкараца, као и да често од родитеља који имају тамну косу женско дете може да има светлу косу и то не само у детињству него и касније.

Наше жене у просеку јесу светлије комплексије од мушкараца и углавном су у неком словенском просеку. Већина се не разликује много од нпр. Чехиња, Словакиња, Украјински, Пољакиња.
Мушкарци имају шири фенотипски распон, не само у оквиру целог народа, него и у мањим заједницама.
Рецимо, у мом братству има нас, што се фенотипа и комплексије тиче, од неких који су прави Нордијци, па до класичних Балканаца брахикефалних са повијеним носевима и тамном косом и очима.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Моја сестра је као дете увек имала тамнију косу од мене и лакше је добијала тен на сунцу, међутим, кад смо одрасли, она је некако остала таква каква је била, а ја сам више потамнио. И ко нас сада погледа, увек ће рећи да је она светлопутија од мене.

Мислим да сам код Куна читао да се меланин активира у пубертету и да тада почну избијати те "црномањасте" особине.
"Наша мука ваља за причешћа"

симо

  • Гост
Сад сам схватио да сам на погрешну тему поставио слике. Мислио сам да их поставим тамо гдје су и остали чланови форума постављали своје слике, а поставих их међу познате. Није била намјера  :)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Сад сам схватио да сам на погрешну тему поставио слике. Мислио сам да их поставим тамо гдје су и остали чланови форума постављали своје слике, а поставих их међу познате. Није била намјера  :)

Може цела ова преписка да се пребаци тамо, пре јој је место на тој теми.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Што се Србије тиче из личног искуства бих рекао да највише људи светле пигментације има у западној Србији (Ужице и околина, Златибор, Бајина Башта, околина Ваљева, Подриње...).

Слика из једне школе у Ужицу

симо

  • Гост
Може цела ова преписка да се пребаци тамо, пре јој је место на тој теми.

Молим администраторе да пребаце.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Што се Србије тиче из личног искуства бих рекао да највише људи светле пигментације има у западној Србији (Ужице и околина, Златибор, Бајина Башта, околина Ваљева, Подриње...).

Слика из једне школе у Ужицу


Мислим да су у том узрасту наша деца свуда таква.

Основци из Пирота:

"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
И у мојој породици, што за мене не важи јер сам ја изгледа покупио гене по мајчиној страни нарочито од њене ујчевине (Станковићи из Грачанице код Плава), важи то правило да су већина мојих стричева и тетака у детињству били плави, готово бели (као Швабе), а касније како су одрастали постајали све тамнији тако да данас нико неби ни помислио да је ико од њих некада имао ту светлу пигментацију. Занимљиво да је моја старија ћерка повукла сличну пигментацију и да је касније са 10-ак година почела благо да јој тамни коса.
Ја сам кажем повукао гене на ујчевину моје мајке, врло рано сам поседео, почео да добијам прве седе са неких 16-17, до 26 већ био просед , а са 35 готово скроз сед. Апсолутно исто као и један мој ујак а брат од ујака моје мајке. Генетика је чудо.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Основци из Кикинде:

"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Јел' имаш неку из Врање, Трговиште, Сурдулицу? :)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Клинци из Требиња:

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!

Мислим да су у том узрасту наша деца свуда таква.

Основци из Пирота:


Mогуће да јесу, осим у Тимочкој Крајини и у Санџаку.

Ја сам пропутовао скоро целу Србију и сретао људе и свих крајева Србије, једино Топлицу не познајем баш добро и могу да кажем да сам највише светлокосих људи (не само деце) видео у Подрињу, Ужицу, на Златибору, у Бајиној Башти, селима у околини Ваљева, Пожеги итд.
То ми је чудно из разлога што су људи из места које сам набројао пореклом углавном из Херцеговине и западне Црне Горе (Стара Херцеговина), а у просеку су светлије пигментације од Херцеговаца и Црногораца.
У Ужицу и околини има доста Норик типа (свелтли Динарац).
 
« Последња измена: Мај 12, 2017, 09:10:51 поподне Свевлад »