Аутор Тема: Црногорско Приморје - Y ДНК резултати  (Прочитано 18553 пута)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Црногорско Приморје - Y ДНК резултати
« Одговор #20 послато: Мај 11, 2018, 05:48:15 поподне »
koja je struktura plemena Paštrovića i da li je ova I2 koju pominjete Slovenskog porijekla? rasprava je velika i osporavnje njihovog srpstva kod nas u CG pa bi valjalo za njih, Grbalj i HN i Kotor dati ili uraditi detaljniju analizu

У скорије време ће бити написан текст о I2a YP196 (Y3210, Dinaric) хаплогрупи који би требао да развеје све митове и злоупотребе који се у вези са њом јављају у медијима, и са србофобне (нпр. монтенегринске) и са лажно-патриотске стране.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Црногорско Приморје - Y ДНК резултати
« Одговор #21 послато: Септембар 03, 2018, 10:11:18 поподне »
Након неколико нових резултата:

I2a PH 908: 19
I2a СТЅ 10228: 2
I2a M 223: 2
I1 Z 63: 1

R1a Z 280: 3
R1a M 458: 1
R1b U 152: 1
R1b L 23: 1

G2a: 4

L2 L 595: 1
L1b M 317: 2

Ј2а М 92: 5
J2a L 70: 1
J2b M 241: 1
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Црногорско Приморје - Y ДНК резултати
« Одговор #22 послато: Септембар 16, 2018, 08:02:44 поподне »
Након неколико нових резултата:

I2a PH 908: 19
I2a СТЅ 10228: 2
I2a M 223: 2
I1 Z 63: 1

R1a Z 280: 3
R1a M 458: 1
R1b U 152: 1
R1b L 23: 1

G2a: 4

L2 L 595: 1
L1b M 317: 2

Ј2а М 92: 5
J2a L 70: 1
J2b M 241: 1

Упада у очи одсуство E-V13. Ако се гледа читаво приморје, овде би могао ући и Катић E-V13 са 23andMe. Они су из Бијеле (Мојдеж), славе Стевањдан. Пореклом су мислим из Херцеговине, према Накићеновићу.


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Црногорско Приморје - Y ДНК резултати
« Одговор #23 послато: Септембар 16, 2018, 08:31:34 поподне »
Нисам запазио овај резултат. Биће убачен и Катић у списак.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Црногорско Приморје - Y ДНК резултати
« Одговор #24 послато: Септембар 29, 2018, 07:58:24 пре подне »
Након неколико нових резултата:

I2a PH 908: 19
I2a СТЅ 10228: 2
I2a M 223: 2
I1 Z 63: 1

R1a Z 280: 3
R1a M 458: 1
R1b U 152: 1
R1b L 23: 1

G2a: 4

L2 L 595: 1
L1b M 317: 2

Ј2а М 92: 5
J2a L 70: 1
J2b M 241: 1

Reklo bi se da dominira "srpska" genetika :)

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Црногорско Приморје - Y ДНК резултати
« Одговор #25 послато: Септембар 29, 2018, 03:43:14 поподне »
Има ли резултата за породицу Баловић и Боке Которске?
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Црногорско Приморје - Y ДНК резултати
« Одговор #26 послато: Септембар 29, 2018, 06:33:29 поподне »
Reklo bi se da dominira "srpska" genetika :)

Велики број РН908 је из северозападне Боке од досељеника из Херцеговине од краја 17. и током 18. века, па овај приказ можда не представља реалну слику, с обзиром на старије родове у Боки другачије генетике. Но, и они су данас Бокељи. А РН908 је заступљен и међу старим родовима, свакако не у оволиком броју.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Црногорско Приморје - Y ДНК резултати
« Одговор #27 послато: Септембар 29, 2018, 06:36:24 поподне »
Има ли резултата за породицу Баловић и Боке Которске?

Не да ја знам.
Можеш ли нешто прецизније на који род мислиш?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Црногорско Приморје - Y ДНК резултати
« Одговор #28 послато: Септембар 29, 2018, 06:43:35 поподне »
Када сам истраживао своје порекло наишао сам на извесне Баловиће у Боки Которској, где се моја породица везивала за њих, неко моје истраживање, које није проверено и потврђено. (Чак је вероватно да и није истинито, али рекох да прочитам мало о томе) Они су негде око 1444 године пребегли из северне Албаније у Боку. Виђенија породица било је и католика, Хртвата.

Траг - http://prntscr.com/l07icb

Са сајта - https://www.poreklo.rs/2012/03/05/balovi%C4%87/
« Последња измена: Септембар 29, 2018, 06:53:32 поподне Милош Н. »
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Црногорско Приморје - Y ДНК резултати
« Одговор #29 послато: Септембар 29, 2018, 11:39:17 поподне »
Не знам за друге Баловиће у Боки осим оне перашке, који су се одавно покатоличили.
Доста података о њима има у књизи

"Boka Kotorska, Bar i Ulcinj od kraja XV do kraja XVIII vijeka", Miloš Milošević

Ту се наводи и податак о пореклу ових Баловића из Албаније:

"Andrija Balović /1721–1784/ tvrdi za Perast u svojim Analima da su se iz Albanije doselili: Bronze, Vitnić, Balović, Lalović, Silopi, Zubaci, Smiljević i Sakolević".

То, наравно, не значи да су они аутоматски и етнички Албанци. Северна Албанија је до пред крај 14. века била под влашћу србских средњевековних држава, а затим Млетачке републике.   
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Karadag

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 50
Одг: Црногорско Приморје - Y ДНК резултати
« Одговор #30 послато: Септембар 30, 2018, 01:24:39 пре подне »
Sami korijen prezimena Balović, odnosno Balo (ili Baljo?), može biti izvedeno od staro-albanskog imena Balj. Ovo ime jeste prisutno u starije doba u sjevernoj Albaniji među katolicima, tako da postoji vjerovatnost da su Balovići baš došli u Boku iz sjeverne Albanije. Mada ovakvo prezime je dostupan isto među Bratonožićima (Balović/Balević?).

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Црногорско Приморје - Y ДНК резултати
« Одговор #31 послато: Септембар 30, 2018, 02:03:41 пре подне »
Велики број РН908 је из северозападне Боке од досељеника из Херцеговине од краја 17. и током 18. века, па овај приказ можда не представља реалну слику, с обзиром на старије родове у Боки другачије генетике. Но, и они су данас Бокељи. А РН908 је заступљен и међу старим родовима, свакако не у оволиком броју.

Naravno...Ali, ako malo dublje posmatramo stvari cela Crna Gora je praktično sastavljena od raznih migracija. Mislim da to ne menja ništa suštinski.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Црногорско Приморје - Y ДНК резултати
« Одговор #32 послато: Октобар 01, 2018, 10:04:52 пре подне »
Naravno...Ali, ako malo dublje posmatramo stvari cela Crna Gora je praktično sastavljena od raznih migracija. Mislim da to ne menja ništa suštinski.

Ако идемо у прошлост, онда је цео свет састављен од разних миграција.

Овде сам напоменуо за родове из СЗ Боке, јер је њихово досељење из релативно блиске прошлости и представља једну масовну и организовану сеобу становништва из Херцеговине у Боку.

Поређења ради, Дабчићи у Кртолима су потомци сеобе која није толико историјски давнија (почетак 16. века), али се ту ради о досељењу једног човека и његове породице. Током векова од њега се развило разгранато братство.

Са друге стране, у Боку су крајем 17. и у 18. веку у неколико таласа из Херцеговине организовано досељене стотине и стотине породица, понегде и читава братства, и насељене на запустело подручје након одласка Турака из ХН. То су те масовне сеобе које драстично мењају етничку и генетску структуру за кратко време.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Црногорско Приморје - Y ДНК резултати
« Одговор #33 послато: Октобар 01, 2018, 10:07:30 пре подне »
Sami korijen prezimena Balović, odnosno Balo (ili Baljo?), može biti izvedeno od staro-albanskog imena Balj. Ovo ime jeste prisutno u starije doba u sjevernoj Albaniji među katolicima, tako da postoji vjerovatnost da su Balovići baš došli u Boku iz sjeverne Albanije. Mada ovakvo prezime je dostupan isto među Bratonožićima (Balović/Balević?).

Презиме Баловић може бити изведено и од имена Бале, по моделу Раде - Радовић, Бале - Баловић.
Име Бале звучи значајно словенскије.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Црногорско Приморје - Y ДНК резултати
« Одговор #34 послато: Октобар 01, 2018, 10:12:46 пре подне »
od staro-albanskog imena Balj

Не знам шта значи име Баљ на албанском, али међу Србима постоји презиме Баљ, а и истоветни топоними на више места, у смислу истуреног узвишења. Ја знам за два такав брда, једно је између Андријевице и Шекулара, и једно код Босанске Костајнице.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Црногорско Приморје - Y ДНК резултати
« Одговор #35 послато: Октобар 01, 2018, 11:56:18 пре подне »
Не знам шта значи име Баљ на албанском, али међу Србима постоји презиме Баљ, а и истоветни топоними на више места, у смислу истуреног узвишења. Ја знам за два такав брда, једно је између Андријевице и Шекулара, и једно код Босанске Костајнице.

Лингвиста Вања Станишић у својој књизи "Српско-албански језички односи" наводи реч "баља" као позајмљеницу из албанског, са значењем "животиња другачије боје по глави". У албанском постоје речи balo (во с белом пегом на челу), baloshe (име таквој крави) и придев balosh,-e (баљаста животиња). Иако су неки лингвисти (Скок и Чабеј) то доводили у везу са трачким balios - "шарен", извесније је да потиче од старословенског бѣлъ (бео), уз источнојужнословенски рефлекс ѣ>ä. Дакле прво су рани Албанци ову реч позајмили из неког источнојужнословенског дијалекта, да би затим у том измењеном облику она била позајмљена из албанског у српски.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Црногорско Приморје - Y ДНК резултати
« Одговор #36 послато: Октобар 01, 2018, 02:25:09 поподне »
Лингвиста Вања Станишић у својој књизи "Српско-албански језички односи" наводи реч "баља" као позајмљеницу из албанског, са значењем "животиња другачије боје по глави". У албанском постоје речи balo (во с белом пегом на челу), baloshe (име таквој крави) и придев balosh,-e (баљаста животиња). Иако су неки лингвисти (Скок и Чабеј) то доводили у везу са трачким balios - "шарен", извесније је да потиче од старословенског бѣлъ (бео), уз источнојужнословенски рефлекс ѣ>ä. Дакле прво су рани Албанци ову реч позајмили из неког источнојужнословенског дијалекта, да би затим у том измењеном облику она била позајмљена из албанског у српски.

Ово тумачење ме још више учвршћује да бокешки Баловићи нису добили презиме од овакве речи.
Мислим, ко би још носио презиме по речи која означава "животињу другачије боје по глави", "вола са белом пегом на челу" или сл.  :D
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Црногорско Приморје - Y ДНК резултати
« Одговор #37 послато: Октобар 01, 2018, 04:11:35 поподне »
Лингвиста Вања Станишић у својој књизи "Српско-албански језички односи" наводи реч "баља" као позајмљеницу из албанског, са значењем "животиња другачије боје по глави". У албанском постоје речи balo (во с белом пегом на челу), baloshe (име таквој крави) и придев balosh,-e (баљаста животиња). Иако су неки лингвисти (Скок и Чабеј) то доводили у везу са трачким balios - "шарен", извесније је да потиче од старословенског бѣлъ (бео), уз источнојужнословенски рефлекс ѣ>ä. Дакле прво су рани Албанци ову реч позајмили из неког источнојужнословенског дијалекта, да би затим у том измењеном облику она била позајмљена из албанског у српски.
На Дурмитору светло сиве краве са тамније сивом главом зову баљуше. То су мешанци буше и тиролског говечета. Некада може да се чује и за коња да је баљаст. То је коњ коме се боја прелива из тамније у светлију, почевши од главе.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

симо

  • Гост
Одг: Црногорско Приморје - Y ДНК резултати
« Одговор #38 послато: Октобар 01, 2018, 04:33:38 поподне »
На Дурмитору светло сиве краве са тамније сивом главом зову баљуше. То су мешанци буше и тиролског говечета. Некада може да се чује и за коња да је баљаст. То је коњ коме се боја прелива из тамније у светлију, почевши од главе.

Ко је учио Природу и друштво из уџбеника СФРЈ добро се сјећа те пасмине под називом Гатачко сиво говече.



https://bs.wikipedia.org/wiki/Gata%C4%8Dko_govedo

Предлажем да се пост премјести на подфорум Говедарство.  :)

Ван мреже Karadag

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 50
Одг: Црногорско Приморје - Y ДНК резултати
« Одговор #39 послато: Октобар 01, 2018, 04:46:50 поподне »
Ово тумачење ме још више учвршћује да бокешки Баловићи нису добили презиме од овакве речи.
Мислим, ко би још носио презиме по речи која означава "животињу другачије боје по глави", "вола са белом пегом на челу" или сл.  :D

Pa Đonbalići (Gjonbalaj) i Balići (Balaj) (napomena: oboje porijeklom Klimenti, ali nijesu isti rod) u Gusinju su dobili prezime po nekom pretku zvani Balj. Tako da nije izvanredan slučaj što i Balovići u Boki imaju takvo prezime.