Аутор Тема: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон  (Прочитано 54643 пута)

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #120 послато: Јануар 26, 2019, 12:14:32 пре подне »
Да ли постоји нека пошта у Београду где не праве проблем око слања узорака јер су већ навикли и схватили о чему се ради због досадашњих искустава са Пореклашима? :)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #121 послато: Јануар 26, 2019, 12:41:23 пре подне »
Да ли постоји нека пошта у Београду где не праве проблем око слања узорака јер су већ навикли и схватили о чему се ради због досадашњих искустава са Пореклашима? :)

Мени у новоотвореној пошти у насељу Паунов брег (Бањица) нису правили никакав проблем. Рекла сам најнормалније да хоћу да пошаљем препоручено у иностранство, жена је извадила царински лист и још неки мали зелени и објаснила ми како да попуним. При томе је обучавала колегиницу шта да ради у "оваквом случају". Питала ми је шта ми је то, а ја сам, наравно, рекла да су четкице за узорковање, али сам јој скренула пажњу да на листу треба навести садржај, са чиме се сложила и рекла ми је, скоро извињавајући се, да треба на енглеском, па сам уписала: 1 plastic bag, paper, 2 plastic bottles. Хвала свима на саветима :).

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #122 послато: Јануар 26, 2019, 09:01:15 пре подне »
Мени је Новом Београду (Козара) радница рекла да убацим у сандуче како би избегао царину и платио сам јој маркицу 100 и нешто динара. Али, треба налетети на праву жену  ;D

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5268
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #123 послато: Јануар 26, 2019, 10:48:34 пре подне »
Битна је разлика и у томе какав је узорак који се шаље. Када се шаљу само штапићи са брисом то заиста може да прође неприметно и у обичном писму, јер је малих димензија. Но када се шаље пљувачка у бочици са конзервансом, то већ није могуће послати у писму, па се не може проћи без царинске пријаве. Али изгледа да су се и на царини навикли на нас јер већ дуго нисам чуо да су некоме одбили пошиљку.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #124 послато: Јануар 26, 2019, 11:39:29 пре подне »
Не би требало ико да прави проблеме, јер је легално, само треба испоштовати процедуру. Ја сам последњи пут послао из локалне поште и написао да је садржај узорак бриса/ДНК и осим што нису имали оне жуте заштитне коверте све је било у реду.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #125 послато: Јануар 26, 2019, 11:54:33 пре подне »
Битна је разлика и у томе какав је узорак који се шаље. Када се шаљу само штапићи са брисом то заиста може да прође неприметно и у обичном писму, јер је малих димензија. Но када се шаље пљувачка у бочици са конзервансом, то већ није могуће послати у писму, па се не може проћи без царинске пријаве. Али изгледа да су се и на царини навикли на нас јер већ дуго нисам чуо да су некоме одбили пошиљку.

Ја сам управо бочице послао у писму. Убацио у сандуче, без царине.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #126 послато: Јануар 26, 2019, 05:34:55 поподне »
22. и 23. су јавили да су примили узорке мојих родитеља и 23. су узети на обраду. Сада... чекам  :)

Да ли постоји нека пошта у Београду где не праве проблем око слања узорака јер су већ навикли и схватили о чему се ради због досадашњих искустава са Пореклашима? :)
Одбили су ме на мојој пошти, на 50 метара од мене...

Отишао сам у пошту-царину... https://www.planplus.rs/posta-beograd-146/71134
Ја реко... шаљем днк узорак
Тексас?
Јесте :)
Нема проблема.

Излепише коверте, наплатише шта треба и то је то. У суштини, ако се каже да је днк узорак, неће да буде отваран - што је најбитније. То би требало да ради свуда.
Проблем је што запослени по поштама по граду не знају да ли ће она наведена пошта на крају Земуна да врши царињење, отварање итд. Лично сам био уверен да неће.

Мени у новоотвореној пошти у насељу Паунов брег (Бањица) нису правили никакав проблем. Рекла сам најнормалније да хоћу да пошаљем препоручено у иностранство, жена је извадила царински лист и још неки мали зелени и објаснила ми како да попуним. При томе је обучавала колегиницу шта да ради у "оваквом случају". Питала ми је шта ми је то, а ја сам, наравно, рекла да су четкице за узорковање, али сам јој скренула пажњу да на листу треба навести садржај, са чиме се сложила и рекла ми је, скоро извињавајући се, да треба на енглеском, па сам уписала: 1 plastic bag, paper, 2 plastic bottles. Хвала свима на саветима :).
Практично исту процедуру сам и ја прошао. Обележавање, лепљење једно 4 етикете на пакет плус маркица.
Платио сам 534 динара пошто сам слао 2 пакета. Значи, 267 по узорку.
На оних по 50 долара ово остало је сића (још увек хвалим "црни петак" попуст  ;D )
« Последња измена: Јануар 26, 2019, 05:43:17 поподне Platin »

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #127 послато: Јануар 27, 2019, 08:11:48 поподне »
Са малим закашњењем захваљујем се на одговору Мариголд, Зрну, Ојлеру, Сремцу и Платину ! :)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Mihajlo

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 121
  • R1b Y37280 Y84624
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #128 послато: Јануар 31, 2020, 09:47:34 пре подне »
Неки моји рођаци који живе у Шумадији су недавно наручили тест код ФДНА. Примили су узорке, али локалне поште у Тополи и у Аранђеловцу праве проблеме око слања узорка.

Препоручио сам рођацима да шаљу из Поште у Угриновачкој Улици у Београду. Један мој рођак је имао телефонски разговор са поштанским центром у Угриновачкој и они су му објаснили да теоретски постоји могућност слања али да неће моћи "док не прође ово са коронавирусом".

Да ли мислите да заиста треба сачекати да "ово прође", да функционер није добро разумео о чему се ради, и/или да треба тамо на лицу места у Угриновачкој разговарати са радницима да пристану на слање ?

Хвала најлепше на саветима.

Ван мреже Сова

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
  • I2-PH908>FT16449>Y151633> FT34788
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #129 послато: Јануар 31, 2020, 10:10:06 пре подне »
Ја сам пре неки дан послао узорак у Хјустон без икаквих проблема из поште у Новом Саду. Радница ме чак није ни питала шта је унутра тако да нисам морао ни царински лист да попуњавам.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #130 послато: Јануар 31, 2020, 10:28:00 пре подне »
Ја сам пре неки дан послао узорак у Хјустон без икаквих проблема из поште у Новом Саду. Радница ме чак није ни питала шта је унутра тако да нисам морао ни царински лист да попуњавам.

По обичају, све највише зависи од особе с друге стране шалтера и њеног расположења у том тренутку.

Ја сам пре неки дан слао за Берлин она два слим штапића и нису ме пустили без попуњавања царинске декларације (с којом цена поштарине скаче с неких 70 на 300 динара).

Можда две недеље раније, истој тој особи, предао сам узорак за Хјустон, који сам послао као обично писмо (без царинске декларације, и цену слања обичног писма, нешто око 100 динара).



Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #131 послато: Јануар 31, 2020, 10:28:50 пре подне »
Ја сам пре неки дан послао узорак у Хјустон без икаквих проблема из поште у Новом Саду. Радница ме чак није ни питала шта је унутра тако да нисам морао ни царински лист да попуњавам.
Исти случај у пошти у Петровцу на Млави. Без икаквих питања.  Од случаја до случаја варира.



Ван мреже Mihajlo

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 121
  • R1b Y37280 Y84624
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #132 послато: Јануар 31, 2020, 12:36:32 поподне »
Хвала најлепше свима.

Разумем да не постоје фиксна правила (чак у истој Пошти) и да кандидат мора да буде упоран и спреман да проба разне шалтере у различитим моментима јер "од случаја до случаја варира" и "све највише зависи од особе с друге стране шалтера и њеног расположења у том тренутку".

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #133 послато: Фебруар 26, 2020, 02:26:53 поподне »
Послао узорак, с Божјом помоћу  :D

Овај на пошти ми је тражио да попуним декларацију, рекао да на енглеском напишем шта је у пошиљци.
Ја написао buccal swab kit (ваљда се то тако каже). Поштар се направио да зна о чему се ради и прихватио.
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #134 послато: Фебруар 26, 2020, 11:22:28 поподне »
Послао узорак, с Божјом помоћу  :D

Ја написао buccal swab kit...

Ја сам био написао "DNA test", путовао је 40 дана, али је ипак стигао у Хјустон.
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #135 послато: Новембар 02, 2020, 08:49:24 пре подне »
Извињавам се унапред ако моје питање не спада у ову тему. У петак ми је стигао поштом кит за узимање узорка од FTDNA па сад размишљам каква је процедура за слање уназад.



Ако ме службеник у пошти пита шта је садржај пакета, нисам сигуран да ће прихватити пошиљку ако кажем шта је унутра (обзиром на глобалну пандемију COVID-19).

Да ли је неко у скорије време слао узорак назад у Хјустон и шта препоручујете да кажем у пошти ако питају шта је унутра?


Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #136 послато: Новембар 02, 2020, 09:23:43 пре подне »
Извињавам се унапред ако моје питање не спада у ову тему. У петак ми је стигао поштом кит за узимање узорка од FTDNA па сад размишљам каква је процедура за слање уназад.



Ако ме службеник у пошти пита шта је садржај пакета, нисам сигуран да ће прихватити пошиљку ако кажем шта је унутра (обзиром на глобалну пандемију COVID-19).

Да ли је неко у скорије време слао узорак назад у Хјустон и шта препоручујете да кажем у пошти ако питају шта је унутра?

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=588.msg130855#msg130855



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5268
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #137 послато: Новембар 02, 2020, 09:26:33 пре подне »
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=588.msg130855#msg130855

Предлажем да се овај Драганов "герилски упад" ( :) ) пребаци на ту другу тему, да се не пресеца дискусија која је у току.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #138 послато: Новембар 02, 2020, 09:42:11 пре подне »
Предлажем да се овај Драганов "герилски упад" ( :) ) пребаци на ту другу тему, да се не пресеца дискусија која је у току.

Ево да му пожелимо и добродошлицу у одред. ;D



Ван мреже ivanc79

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 199
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #139 послато: Новембар 02, 2020, 11:32:46 пре подне »
Kad sam hteo da pošaljem svoj uzorak pre par meseci, radnica u pošti mi je rekla da će pošiljka sigurno biti otvarana u našoj carini i da bi najbolje bilo da ih pozovem. Tako i uradim.  Radnik carine mi objasni da po Zakonu civilno lice ne može slati takav materijal u inostranstvo jer postoje Firme koje su licencirane za to i uputi me na Špeditera. Špedicija ponovi kako je to jako komplikovan proces i udarim u zid. Na kraju se setim Firme za matične ćelije u kojoj radi drugarica, koja ima dozvolu od Države da šalje krvne produkte i telesne tečnosti. Izašli su mi u susret i poslali moj uzorak u Hjuston. Išlo je preko DHLa, bilo je skuplje ali i brže bego inače.
Ukratko, ako ne možete drugačije, da bi sprečili da vam otvaraju i potencijalno kontaminiraju uzorak, potražite firmunkoja će poslati uzorak u vaše ime.