Аутор Тема: Српски ДНК дан 2015  (Прочитано 175542 пута)

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #140 послато: Септембар 25, 2015, 08:20:18 поподне »
ЗА НЕБО,

Небо,имаш ли адресу Радовића којега познајеш а има ову ХГ, као ја?

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #141 послато: Септембар 25, 2015, 08:28:07 поподне »
ЗА СИНИШУ,
 
Синиша, мислио сам на племенску групу, ако знамо да је Стара Црна Гора састављена из племена, те да су Бјелопавлићи, Дробњаци,али они стари Дробњаци а не усељени.
Колико сам схватио, не постоје само ХГ које одређују рецимо само Дробњак, већ Дробњачке породице могу имати различите ХГ.

Опрости, али нисам упућен у ову тематику, па те због тога ово и питам.

Хвала на одговорима и труду

Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #142 послато: Септембар 25, 2015, 08:30:02 поподне »
Милићи из Куча (Орахово) су пореклом Мрњавчићи. Потичу од гране Ђурђевића, исто као и Вујошевићи (браћа Милија и Вујош). Од Милића воде порекло Ганићи.

Ово би значило да су Милићи веома блиски Мрњавчићима, али хаплотип већ на 12 маркера показује нека одступања.

Мрњавчићи: 13 24 13 10 16-17 11 13 12 13 11 31

Милићи:       13 25 13 10 16-19 ? ? 12 13 11 30
U glavnom bi se očekivalo manji broj razlika na 12 markera ako su bliski.
Ali ipak ne mora da znači.
Uvjerio sam se jer se moj jedan blizak pogodak na 111 markera ne pojavljuje kao takav na 67 ili 37;
a na 12 je razlika u dva markera.
Језик је од меса и свашта меље.

Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #143 послато: Септембар 25, 2015, 08:32:35 поподне »
Значи сада се добија минус - ако се подржава ћирилица, невероватно!
Te minuse bi trebalo ukinuti, pogotovo ako nije vidljivo svima ko koristi tu "opciju".
Језик је од меса и свашта меље.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #144 послато: Септембар 25, 2015, 08:51:26 поподне »
ЗА СИНИШУ,
 
Синиша, мислио сам на племенску групу, ако знамо да је Стара Црна Гора састављена из племена, те да су Бјелопавлићи, Дробњаци,али они стари Дробњаци а не усељени.
Колико сам схватио, не постоје само ХГ које одређују рецимо само Дробњак, већ Дробњачке породице могу имати различите ХГ.

Опрости, али нисам упућен у ову тематику, па те због тога ово и питам.

Хвала на одговорима и труду


Вито,

не кажем да све породице у Дробњаку имају исту хаплогрупу, међутим већина досад тестираних дробњачких породица припада једној хаплогрупи. Можемо говорити о језгру неког племена и о придруженим породицама. Караџићи су рецимо придружена породица и оригинално су Васојевићи, али одавно живе у Дробњаку и сматрају се дијелом дробњачког племена.

То важи и за неке друге породице. Зато сам ја у овијек за то да се говори о братствима,а не о племенима. Братства су обично једнокрвна, а племена могу бити састављена из више разнородних група.

За Радовиће у Дробњаку сам вам већ писао да су тестирани као И1 и нису повезани са вашим Радовићима који су И2а Динарик. То само говори да праћење поријекла породица, везајући се само за презиме и славу није најбољи пут. Сем наравно ако се не ради о веома специфичном презимену или веома специфичној слави.

И моје неке текстове са почетка писања о поријеклу породица, генетика је касније оповргнула. Сад сам опрезнији у закључцима  :)


Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #145 послато: Септембар 25, 2015, 08:53:16 поподне »
Te minuse bi trebalo ukinuti, pogotovo ako nije vidljivo svima ko koristi tu "opciju".

Искрено не видим ни ја сврху те опције.

Али бих волио знати ко лупи мени два минуса. Много ме је то забољело. Та два минуса су оставила вјечиту рану на мом срцу. ;)

Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #146 послато: Септембар 25, 2015, 08:59:53 поподне »
Искрено не видим ни ја сврху те опције.

Али бих волио знати ко лупи мени два минуса. Много ме је то забољело. Та два минуса су оставила вјечиту рану на мом срцу. ;)
Е, ова ти вриједи један плус  :)
Језик је од меса и свашта меље.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #147 послато: Септембар 25, 2015, 09:05:33 поподне »
Синиша, само данас си од мене добио 5 + :)
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #148 послато: Септембар 25, 2015, 09:16:47 поподне »
Синиша, само данас си од мене добио 5 + :)

Немој толико, да ми не присједне...

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #149 послато: Септембар 25, 2015, 09:23:19 поподне »
За Синишу

Синиша, молим те подробније ми анализирај моје резултате, бићу ти веома захвалан.

Опрости и велико ти хвала на стрпљивости и марљивости.

Поздрав
Вито Радовић
из Улциња

Ван мреже Korisnik77

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 81
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #150 послато: Септембар 25, 2015, 09:23:58 поподне »
Vrlo su mi interesantni ovi što slave sv. Konstantina i JElenu. Malo sam gledao njihove rezultate, i bez obzira što su testirani na malo markera, čini mi se da se može reći da im je svima živio zajednički predak nekada prije 30ak generacija, možda i manje. Da li se zna nešto više o njima? Ko sprovodi ovo testiranje?  Ovo može biti jako interesantno.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #151 послато: Септембар 25, 2015, 09:30:50 поподне »
Ево и ја да се јавим на овој теми...Жељно ишчекујем резултате анализе, наравно, као и сви :)
Када стигну моји резултати, још само да нађемо неког од Полића из Прибоја или Подриња, па да видимо да ли смо ми из Босанске Крајине једно с њима.
Овде на теми се баш закувало, јако је занимљиво читати све ваше постове.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #152 послато: Септембар 25, 2015, 09:33:02 поподне »
Мислим да си ти Синиша, и екипа пожртвованих писача као Невски, Небојша, Админ, Кор, Кириос, Небо, Млађо, Амикус , Муњени и др., недовољно бодовани!
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #153 послато: Септембар 25, 2015, 10:24:43 поподне »
Дали се има у намери прављење истраживања као Пријепољу, Убу, Александровачкој жупи, и у ЦГ?
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #154 послато: Септембар 25, 2015, 10:37:13 поподне »
То би било феноменално!

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #155 послато: Септембар 25, 2015, 10:42:08 поподне »
То би било феноменално!

Да, само 3,4 града (Подгорица, Никшић, Цетиње, Беране)
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #156 послато: Септембар 25, 2015, 10:53:03 поподне »
Ja sam radio analizu u Beogradu, a moj rođak, znači pouzdan rođak, moj pradeda i njegov deda rođena braća, je radio preko FTDNA i zato su nam rezultati isti. On nije menjao prezime u Knez. Pokušavamo da nagovorimo i druge Arnaute iz preostale dve porodice iz Kosora da urade testiranje, da bismo utvrdili ko je kome bliži a ko dalji, jer smo mislili da svi imamo zajedničkog pretka od doseljavanja u Kosore, a to je od pre 250-300 godina... Ovaj najnoviji rezultat to demantuje ili ne?!

Овај резултат не демантује везу у задњих 250-300 година, мада бих рекао да се ипак није само један човјек доселио у Косоре, већ се можда радило о браћи или можда чак стричевићима. Досељавање у Косоре је могло да се деси између 1710. (када у млетачком попису Арнаута још нема у Косорима) и 1830. године, када су они већ разграната породица са 6-7 кућа. Занимљиво је да доста Арнаута има у Ливањском пољу и за све њих постоји предање да су поријеклом од Арнаута из Косора, иако славе различите славе Никољдан, Ђурђевдан. За једне од њих се каже да им је старије презиме Мијаљица и да су из Далмације. Мијаљице са славом Никољдан су заиста далматинска српска породица из залеђа Скрадина. По тој верзији би старије презиме Арнаута било Мијаљица, па су презиме Арнаут добили у Косорима, а одатле су неки прешли у Ливањско поље.

Ако будете даље истраживали, блио би добро тестирати ове Арнауте у ливањском пољу и Мијаљице из сјеверне Далмације.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #157 послато: Септембар 25, 2015, 11:03:52 поподне »
Дали се има у намери прављење истраживања као Пријепољу, Убу, Александровачкој жупи, и у ЦГ?

За Црну Гору не знамо, то је сад мало деликатно, поготово да то раде истраживачи из Србије. Оно што знамо јесте да ће Србија следеће године, тамо негде на пролеће, добити генетички пресек уздуж и попреко, на основу резултата преко 1100 тестираних.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #158 послато: Септембар 25, 2015, 11:10:30 поподне »
Баш штета, али и ових 1100, је фантастична цифра!
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Алекнез

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 10
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #159 послато: Септембар 25, 2015, 11:11:01 поподне »
Овај резултат не демантује везу у задњих 250-300 година, мада бих рекао да се ипак није само један човјек доселио у Косоре, већ се можда радило о браћи или можда чак стричевићима. Досељавање у Косоре је могло да се деси између 1710. (када у млетачком попису Арнаута још нема у Косорима) и 1830. године, када су они већ разграната породица са 6-7 кућа. Занимљиво је да доста Арнаута има у Ливањском пољу и за све њих постоји предање да су поријеклом од Арнаута из Косора, иако славе различите славе Никољдан, Ђурђевдан. За једне од њих се каже да им је старије презиме Мијаљица и да су из Далмације. Мијаљице са славом Никољдан су заиста далматинска српска породица из залеђа Скрадина. По тој верзији би старије презиме Арнаута било Мијаљица, па су презиме Арнаут добили у Косорима, а одатле су неки прешли у Ливањско поље.

Ако будете даље истраживали, блио би добро тестирати ове Арнауте у ливањском пољу и Мијаљице из сјеверне Далмације.

Хвала Синиша! У плану је тестирање Арнаута из Ливањског поља... Код њих владају конфузна предања, сви скоро кажу да су дошли из Косора, али неки што славе Ђурђевдан, кажу да немају везе са овима што славе Никољдан... Михаљице славе Никољдан, имају предање да су дошли из Косора, али да су старином из Лике, а да су кроз Косоре само прошли, а да су даљом старином из Црне Горе, и да су се презивали Миљанић и да доласком у Лику мењају презиме у Михаљица. Поједини Арнаути који у Ливањском пољу славе Никољдан имају предање да су дошли из Косора, а да им се неки предак призетио на женино имање и узео презиме Михаљица. Пуно је прича... Александар Бачко ми је још пре пар година указао на Михаљице као могуће раније презиме Арнаута. Када кажете Мијаљице, јер мислите на Михаљице или су Мијаљице нека друга породица или верзија презимена Михаљица?