Аутор Тема: Албанци и Арбереши  (Прочитано 445349 пута)

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #880 послато: Јул 18, 2017, 09:37:47 пре подне »
Jel ima testirati Kuqi?

Зa caд нeмa...

Meни je зaнимљив Бeћиpи из Пpиштинe, фиc Taчи, кojи je динapик jуг. Пoкушao caм дa упopeдим њeгoв xaплoтип ca нeким нaшим, aли чини ми ce дa нeмa нeкиx пoтпуниx пoклaпaњa. Имa кoмбинaциje вpeднocти кoje cу блиcкe Никшићимa, aли je 449=30, кoд Никшићa 31 и CDY пoвишeн 35-36...


Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #881 послато: Јул 18, 2017, 11:36:29 пре подне »
Зa caд нeмa...

Meни je зaнимљив Бeћиpи из Пpиштинe, фиc Taчи, кojи je динapик jуг. Пoкушao caм дa упopeдим њeгoв xaплoтип ca нeким нaшим, aли чини ми ce дa нeмa нeкиx пoтпуниx пoклaпaњa. Имa кoмбинaциje вpeднocти кoje cу блиcкe Никшићимa, aли je 449=30, кoд Никшићa 31 и CDY пoвишeн 35-36...
Јел он био уписан у Albania DNA Project као Тачи?

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #882 послато: Јул 18, 2017, 11:50:39 пре подне »
Јел он био уписан у Albania DNA Project као Тачи?

Нa Albanian DNK Project-у имa jeдaн aнoнимни A1221+ из Aлбaниje. Caд знaмo дa je пpeзимe Пepoнa. Бeћиpиja уoпштe нeмa.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #883 послато: Јул 18, 2017, 12:02:05 поподне »
Нa Albanian DNK Project-у имa jeдaн aнoнимни A1221+ из Aлбaниje. Caд знaмo дa je пpeзимe Пepoнa. Бeћиpиja уoпштe нeмa.
Био је раније неки Тачи из Приштине (I-P37>M423>L621), само не могу да се сетим сад где је био објављен његов резултат. Али знам да је био уписан под тим презименом, чак је било и неких коментара у стилу да није у питању Хашим или неко његов пошто постоји она прича да су његови пореклом из Дренице од поарнаућених Срба.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #884 послато: Јул 18, 2017, 12:13:45 поподне »
Био је раније неки Тачи из Приштине (I-P37>M423>L621), само не могу да се сетим сад где је био објављен његов резултат. Али знам да је био уписан под тим презименом, чак је било и неких коментара у стилу да није у питању Хашим или неко његов пошто постоји она прича да су његови пореклом из Дренице од поарнаућених Срба.

Moгућe дa je paниje биo нa тaбeли. Caд гa нeмa, вepoвaтнo збoг caзнaњa дa je PH908. Иcчeпpкaћeмo o кoмe ce paди. У тoм кpajу имa мнoгo Apнaутaшa.

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #885 послато: Јул 18, 2017, 12:37:05 поподне »
Јел он био уписан у Albania DNA Project као Тачи?

Ja mislim da jeste pošto je i dalje tako upisan u tabeli:

I2a1-M423>L621>CTS10228
Beqiri   Thaçi   Prishtine, Kosove   

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8524
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #886 послато: Јул 18, 2017, 12:45:45 поподне »
PH4306 је изнад Y22066. Хазири улази у "крички" кластер. Треба само видети како та источна група M205 стоји у односу на Y22066.

Maло ми је нејасно јер на Yfull су CTS1969 и Y22059 паралелни, што би значило да Хазири не може да буде и једно и друго; каква је ситуација са овим сниповима, јел Y22059 испод CTS1969 или су паралелни?
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7265
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #887 послато: Јул 18, 2017, 12:52:35 поподне »
Зa caд нeмa...

Meни je зaнимљив Бeћиpи из Пpиштинe, фиc Taчи, кojи je динapик jуг. Пoкушao caм дa упopeдим њeгoв xaплoтип ca нeким нaшим, aли чини ми ce дa нeмa нeкиx пoтпуниx пoклaпaњa. Имa кoмбинaциje вpeднocти кoje cу блиcкe Никшићимa, aли je 449=30, кoд Никшићa 31 и CDY пoвишeн 35-36...
Да није неки поарбанашени Бећировић?
« Последња измена: Јул 18, 2017, 12:57:09 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #888 послато: Јул 18, 2017, 01:30:02 поподне »
Maло ми је нејасно јер на Yfull су CTS1969 и Y22059 паралелни, што би значило да Хазири не може да буде и једно и друго; каква је ситуација са овим сниповима, јел Y22059 испод CTS1969 или су паралелни?

CTS1969 je паралелан са M205, или нека давно издвојена грана. Хазири је означен као PH4306 вероватно зато што по врендостима упада у крички кластер. Није радио BIGY. Y22066 је испод PH4306. Буни то око CTS1969 (контрадикторни су подаци), али код Хазирија је јасно да је "наша" грана.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #889 послато: Јул 18, 2017, 02:12:57 поподне »
Ja mislim da jeste pošto je i dalje tako upisan u tabeli:

I2a1-M423>L621>CTS10228
Beqiri   Thaçi   Prishtine, Kosove
Раније није помињано презиме Бећири већ само Тачи. Једино ако је у међувремену убачена ова измена.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7265
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #890 послато: Јул 18, 2017, 04:55:08 поподне »
Зa caд нeмa...

Meни je зaнимљив Бeћиpи из Пpиштинe, фиc Taчи, кojи je динapик jуг. Пoкушao caм дa упopeдим њeгoв xaплoтип ca нeким нaшим, aли чини ми ce дa нeмa нeкиx пoтпуниx пoклaпaњa. Имa кoмбинaциje вpeднocти кoje cу блиcкe Никшићимa, aли je 449=30, кoд Никшићa 31 и CDY пoвишeн 35-36...
http://www.poreklo.rs/2012/03/05/poreklo-prezimena-becirovic/
?
Можда су се неки Бећировићи настанили на Косову,само нагађам,пошто је Милош прокоментарисао хаплотип...
« Последња измена: Јул 18, 2017, 04:57:42 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #891 послато: Јул 18, 2017, 07:17:22 поподне »
Звaничнo caoпштeњe aдминиcтpaциja I2a project-a:

"E18427 je napustio projekt prije 2 godine. Njegove rezultate sam kasnije viđao u Albanian DNA projektu, ali se sada ne vide. Mogu se vidjeti u projektu Balkan Genetics https://www.familytreedna.com/public/balkangenetics?iframe=yresults"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7265
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #892 послато: Јул 18, 2017, 07:36:36 поподне »
Звaничнo caoпштeњe aдминиcтpaциja I2a project-a:

"E18427 je napustio projekt prije 2 godine. Njegove rezultate sam kasnije viđao u Albanian DNA projektu, ali se sada ne vide. Mogu se vidjeti u projektu Balkan Genetics https://www.familytreedna.com/public/balkangenetics?iframe=yresults"
Богами,можда је поарбанашени Никшић,нисам поредио разлике, за друге,али чини ми се да је од мене (Вучковић)  на два или три разлике,исто и од Николе,али можда је њему ближи...Мени је сумњиво презиме Бећири,а Бећировићи су Требјешани...
« Последња измена: Јул 18, 2017, 07:40:12 поподне ДушанВучко »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8524
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #893 послато: Јул 19, 2017, 09:38:44 пре подне »
Богами,можда је поарбанашени Никшић,нисам поредио разлике, за друге,али чини ми се да је од мене (Вучковић)  на два или три разлике,исто и од Николе,али можда је њему ближи...Мени је сумњиво презиме Бећири,а Бећировићи су Требјешани...

Mислим да је та сличност резултат чињенице да је никшићки хаплотип близак PH908 модалу.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8524
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #894 послато: Јул 19, 2017, 10:20:41 поподне »
Мислим да сам можда пронашао податке о Бећиријевој (I2a PH908) фамилији у Урошевићевој књизи "Косово". Ради се о поарбанашеном роду из села Петрова (јужно од Штимља). Ево шта пише о њима:

"Поисламљени и поарбанашени Срби су: Бећовићи (17 к.) (ово је штампарска грешка, у регистру су наведени као Бећировићи, прим. Н.В.) и Исеновићи (21 к.). За прве се зна да су из Жегре у Горњој Морави, а за друге се старина наводи у Плани код Кос. Митровице. У ислам су прешли по доласку Арбанаса у њихово село. Ушли су у фис првих досељеника Арбанаса, у Тсач." (стр. 266)

Занимљивост је да је и Хазири из Жегре.  :) Тестирани Бећири је навео да припада фису Тачи, тако да постоји велика вероватноћа да су ово баш његови.

"Петрово су Арбанаси у другој половини 18. века затекли насељено Србима, од којих су се неки раселили, а неки (садашњи родови Бећировић и Исеновић) прешли на ислам." (стр. 40)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7265
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #895 послато: Јул 19, 2017, 10:34:36 поподне »
Оно сам чисто на интуицију,Бећири Бећировић,али си нашао податке,свака част :) Мислим да је могуће да је од требјешких Бећировића,бар што се тиче презимена и резултата...једино да се види одакле су дошли у оно место које си навео ,Жегра,Горња Морава

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8524
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #896 послато: Јул 20, 2017, 12:11:11 пре подне »
Оно сам чисто на интуицију,Бећири Бећировић,али си нашао податке,свака част :) Мислим да је могуће да је од требјешких Бећировића,бар што се тиче презимена и резултата...једино да се види одакле су дошли у оно место које си навео ,Жегра,Горња Морава

Жегра и остала горњоморавска села су, што се тиче српских родова (док су у некима од њих, као у Жегри нпр, још увек живели Срби), махом староседелачка, тако да не бих очекивао везу са Никшићима нити било којим другим скорашњим (од 18. века наовамо) динарским досељеницима. Претпостављам да презиме Бећири потиче од имена првог исламизованог претка те породице из села Петрова (Бећир), тако је барем случај са већином других поарбанашених родова.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #897 послато: Јул 20, 2017, 10:42:22 пре подне »
Мислим да сам можда пронашао податке о Бећиријевој (I2a PH908) фамилији у Урошевићевој књизи "Косово". Ради се о поарбанашеном роду из села Петрова (јужно од Штимља). Ево шта пише о њима:

"Поисламљени и поарбанашени Срби су: Бећовићи (17 к.) (ово је штампарска грешка, у регистру су наведени као Бећировићи, прим. Н.В.) и Исеновићи (21 к.). За прве се зна да су из Жегре у Горњој Морави, а за друге се старина наводи у Плани код Кос. Митровице. У ислам су прешли по доласку Арбанаса у њихово село. Ушли су у фис првих досељеника Арбанаса, у Тсач." (стр. 266)

Занимљивост је да је и Хазири из Жегре.  :) Тестирани Бећири је навео да припада фису Тачи, тако да постоји велика вероватноћа да су ово баш његови.

"Петрово су Арбанаси у другој половини 18. века затекли насељено Србима, од којих су се неки раселили, а неки (садашњи родови Бећировић и Исеновић) прешли на ислам." (стр. 40)

Oдличaн нaлaз! Пoceбнo зaнимљивo штo пoнoвo имaмo Жeгpу.

 Буни мe caмo jeднo; пo oвoмe иcпaдa дa cу ce Бeћиpи пoapбaнaшили тoкoм XVIII вeкa. У тaбeли FTDNA људи oбичнo нaпишу нajcтapиjeг пoзнaтoг пpeткa и гoдину њeгoвoг poђeнa. Бeћиpи je нaпиcao: Бeћиpи 1870. Aлбaнaц кojи ce интepecуje зa пopeклo, a знa caмo 3-4 кoлeнa унaзaд, нeкaкo ми нe штимa. Бap joш 3 пaca би тpeбaлo дa знa, пpe нeгo нaбaca нa нeкoг "Cтojaнa"...

Taкoђe, нe знaм кoje би тo мecтo билo Плaнa кoд Mитpoвицe...

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8524
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #898 послато: Јул 20, 2017, 12:16:12 поподне »
Oдличaн нaлaз! Пoceбнo зaнимљивo штo пoнoвo имaмo Жeгpу.

 Буни мe caмo jeднo; пo oвoмe иcпaдa дa cу ce Бeћиpи пoapбaнaшили тoкoм XVIII вeкa. У тaбeли FTDNA људи oбичнo нaпишу нajcтapиjeг пoзнaтoг пpeткa и гoдину њeгoвoг poђeнa. Бeћиpи je нaпиcao: Бeћиpи 1870. Aлбaнaц кojи ce интepecуje зa пopeклo, a знa caмo 3-4 кoлeнa унaзaд, нeкaкo ми нe штимa. Бap joш 3 пaca би тpeбaлo дa знa, пpe нeгo нaбaca нa нeкoг "Cтojaнa"...

Taкoђe, нe знaм кoje би тo мecтo билo Плaнa кoд Mитpoвицe...

Ово су једини Бећировићи који упадају у тражене критеријуме, а да се налазе у Косовској котлини. Пошто је тестирани оставио само место где сада живи (Приштину), његови преци су могли да живе и ван Косовске котлине, у Горњој Морави нпр, или у Дреници, Призренском или Пећком Подгору итд. Требало би пречешљати остале доступне етнографске књиге за простор КиМ, да се види да ли има још неких поарбанашених Бећирија који припадају фису Тачи.  :)

Могуће је да не зна за Урошевићеву књигу (или га то не занима, или је сматра за српску пропаганду), а код арнауташа иначе је раширено да не знају добро даље порекло, или га скривају, за разлику од досељених Арбанаса који су често знали да наброје све пасове од досељења у неко село из Албаније или из неке метанастазичке станице. Такође, могуће је да су његови преци примили ислам након досељења Арбанаса у село (крајем 18. века), али да су се поарбанасили тек касније, у 19. веку; такав је случај са Хазиријем нпр, о његовој породици и њиховом каснијем поарбанашивању у односу на исламизацију пише Урошевић у "Горњој Морави и Изморнику".

Плана код Митровице би требало да је ово:
http://www.fallingrain.com/world/KV/15/Plana.html
« Последња измена: Јул 20, 2017, 12:18:41 поподне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #899 послато: Јул 20, 2017, 12:49:48 поподне »

Плана код Митровице би требало да је ово:
http://www.fallingrain.com/world/KV/15/Plana.html


Дa, нaшao caм. To je дeo ceлa-мaxaлa у Вeликoм Kичићу.