Аутор Тема: igenea problem  (Прочитано 1320 пута)

На мрежи Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 896
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
igenea problem
« послато: Децембар 21, 2022, 02:46:43 поподне »
Moja rodjaka je napravila kiks i testirala se preko ovih ne daj boze. Da li kod njih uopste postoji mogucnost da se skine data i uploaduje negde drugde?
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 513
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: igenea problem
« Одговор #1 послато: Децембар 22, 2022, 08:49:13 пре подне »
Држите се проверених сервиса Ивице. Ја сам имао кикс са ФТДНА да никад нису излистали рођаке теки по мајци на основу 23andme фајла.

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: igenea problem
« Одговор #2 послато: Децембар 22, 2022, 09:38:11 пре подне »
Moja rodjaka je napravila kiks i testirala se preko ovih ne daj boze. Da li kod njih uopste postoji mogucnost da se skine data i uploaduje negde drugde?

Мислим да сам видио на страним форумима да се и од њих може добити raw data. Можда их треба контактирати, па ти пошаљу на мејл.

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: igenea problem
« Одговор #3 послато: Децембар 22, 2022, 09:42:51 пре подне »
Држите се проверених сервиса Ивице. Ја сам имао кикс са ФТДНА да никад нису излистали рођаке теки по мајци на основу 23andme фајла.

Ја сам управо тако и добио поклапања на ФТДНА. пробај поново аплоудовати са другог акаунта.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 513
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: igenea problem
« Одговор #4 послато: Децембар 22, 2022, 09:44:03 пре подне »
Ја сам управо тако и добио поклапања на ФТДНА. пробај поново аплоудовати са другог акаунта.

Већ сам платио за ово и испалили су, не дам им паре одново. Дали су јој онај ethnicity estimate, али рођаке јок, са мном су завршили.
« Последња измена: Децембар 22, 2022, 09:45:39 пре подне НикПав »

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: igenea problem
« Одговор #5 послато: Децембар 22, 2022, 09:46:24 пре подне »
Држите се проверених сервиса Ивице. Ја сам имао кикс са ФТДНА да никад нису излистали рођаке теки по мајци на основу 23andme фајла.

Никола, то није "кикс" FTDNA већ једноставно последица чињенице да њихови тестови узоркују скоро потпуно различите SNP-ове. Упоредивост FTDNA и 23andMe резултата је минимална (свега 14% снипова је међусобно упоредиво).

Најбоље се поклапају FTDNA и MyHeritage, што је и логично, јер се раде у истој лабораторији (FTDNA). На слици доле је табеларно приказано колики је проценат упоредивости између различитих тестова:



Слика је иначе преузета са овог (одличног) блога на ту тему:

https://www.beholdgenealogy.com/blog/?p=2700

Све у свему, најбоља могућу ствар за поређење је да се направи аутозомални суперкит од WGS резултата и пошаље на GedMatch. То најбоље просејава "шум" од реалних поклапања.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 513
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: igenea problem
« Одговор #6 послато: Децембар 22, 2022, 09:47:51 пре подне »
Никола, то није "кикс" FTDNA већ једноставно последица чињенице да њихови тестови узоркују скоро потпуно различите SNP-ове. Упоредивост FTDNA и 23andMe резултата је минимална (свега 14% снипова је међусобно упоредиво).

Најбоље се поклапају FTDNA и MyHeritage, што је и логично, јер се раде у истој лабораторији (FTDNA). На слици доле је табеларно приказано колики је проценат упоредивости између различитих тестова:



Слика је иначе преузета са овог (одличног) блога на ту тему:

https://www.beholdgenealogy.com/blog/?p=2700

Све у свему, најбоља могућу ствар за поређење је да се направи аутозомални суперкит од WGS резултата и пошаље на GedMatch. То најбоље просејава "шум" од реалних поклапања.

Знам то Драгане, али онда не треба да нуде ту услугу, уколико поставим фајл са другог сервиса.  Ја и јесам за то да се не пореде бабе и жабе, али могу бар да нагласе да то неће радити  :D Ја већ дуго тандрљам о бесмислу постављања Ancestry и 23andme фајлова на МХ и ФТДНА, баш због велике разлике у тестираним СНПс, она импутација на МХ унакази и фајлове и поклапања.
« Последња измена: Децембар 22, 2022, 09:50:41 пре подне НикПав »

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: igenea problem
« Одговор #7 послато: Децембар 22, 2022, 09:50:35 пре подне »
Знам то Драгане, али онда не треба да нуде ту услугу, уколико поставим фајл са другог сервиса.  Ја и јесам за то да се не пореде бабе и жабе, али могу бар да нагласе да то неће радити  :D

Е то се слажем :)

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: igenea problem
« Одговор #8 послато: Децембар 22, 2022, 10:04:49 пре подне »
Никола, то није "кикс" FTDNA већ једноставно последица чињенице да њихови тестови узоркују скоро потпуно различите SNP-ове. Упоредивост FTDNA и 23andMe резултата је минимална (свега 14% снипова је међусобно упоредиво).

Најбоље се поклапају FTDNA и MyHeritage, што је и логично, јер се раде у истој лабораторији (FTDNA). На слици доле је табеларно приказано колики је проценат упоредивости између различитих тестова:



Слика је иначе преузета са овог (одличног) блога на ту тему:

https://www.beholdgenealogy.com/blog/?p=2700

Све у свему, најбоља могућу ствар за поређење је да се направи аутозомални суперкит од WGS резултата и пошаље на GedMatch. То најбоље просејава "шум" од реалних поклапања.

Резултат овога је иначе да аплоади с 23andme добивају 3 пута више лажних поклапања од оних тестираних код ФТДНА.
Било је недавно ажурирање у којем су то доста срезали, сад су ми поклапања реалнија.

Код НикПава је нешто друго, њега су изгледа заборавили провући кроз алгоритам за поклапање.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 513
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: igenea problem
« Одговор #9 послато: Децембар 22, 2022, 10:05:50 пре подне »
Резултат овога је иначе да аплоади с 23andme добивају 3 пута више лажних поклапања од оних тестираних код ФТДНА.
Било је недавно ажурирање у којем су то доста срезали, сад су ми поклапања реалнија.

Код НикПава је нешто друго, њега су изгледа заборавили провући кроз алгоритам за поклапање.

Моју јадну тетку по мајци, ја сам радио тест и код њих  ;D По мами баш имамо мало поклапања и код бабе и код деде, хтео сам да видим о чему се ту ради, али ствар је јасна, људи одонуд се не тестирају толико.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5160
Одг: igenea problem
« Одговор #10 послато: Децембар 22, 2022, 10:09:50 пре подне »
Своје прво ДНК тестирање (тест на 12 маркера) радио сам код Игенее. Међутим, убрзо сам схватио да су они само испостава FTDNA на европском тржишту. При томе далеко скупља, јер се очигледно уграђују додатно на основну цијену FTDNA. Међутим, мој узорак је тестирала лабораторија FTDNA, тамо сам добио и лабораторијску шифру и налог и то аутоматски преко Игенее. Кад сам видио да исте тестове  могу наручивати значајно јефтиније директно код FTDNA, заборавио сам да Игенеа постоји. Наравно савке године у ово вријеме ми пошаљу своју понуду за тестирање, опет далеко скупљу од FTDNA.

Једино што сам од Игенее добио штампани сертификат са позлатом (стигао поштом), на којем, а на основу 12 маркера, закључују да сам Илиро-Словен,  шта год то значило.  :)

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: igenea problem
« Одговор #11 послато: Децембар 22, 2022, 10:50:32 пре подне »
Види ово Драгане, и ја и Видовић с којим формирах нову грану старости око 400 година смо се тестирали код ФТДНА између осталог и АС и прослеђени су резултати на MyHeritage и немамо аутосомално поклапање. А с дуге стране имам Војнића у подударању и на MH i na Geni, с којима сам на 800/900 година. Тако да осим грешке у алгоритму ја не видим други разлог. Имаш ли неко идеју шта ни друго могло бити?

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: igenea problem
« Одговор #12 послато: Децембар 22, 2022, 11:10:33 пре подне »
Види ово Драгане, и ја и Видовић с којим формирах нову грану старости око 400 година смо се тестирали код ФТДНА између осталог и АС и прослеђени су резултати на MyHeritage и немамо аутосомално поклапање. А с дуге стране имам Војнића у подударању и на MH i na Geni, с којима сам на 800/900 година. Тако да осим грешке у алгоритму ја не видим други разлог. Имаш ли неко идеју шта ни друго могло бити?

херитеџ дефинитивно има најгори систем поклапања од свих компанија, ако ти нешто нема смисла код њих само игнориши то и поуздај се на ФТДНА. Мени су одрезали блиског рођака од 70 цм.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: igenea problem
« Одговор #13 послато: Децембар 22, 2022, 12:11:33 поподне »
Види ово Драгане, и ја и Видовић с којим формирах нову грану старости око 400 година смо се тестирали код ФТДНА између осталог и АС и прослеђени су резултати на MyHeritage и немамо аутосомално поклапање. А с дуге стране имам Војнића у подударању и на MH i na Geni, с којима сам на 800/900 година. Тако да осим грешке у алгоритму ја не видим други разлог. Имаш ли неко идеју шта ни друго могло бити?

Ништа необично... Генетика заједничког директног мушког претка који је живео пре 10 генерација преживела је једино у Y хромозому, а он и није предмет аутозомалног теста (он тестира аутозоме, хромозоме 1-22, зато се тако и зове).  Дакле, ако нисте имали у последњих 5-6 генерација заједничке претке било мушке или женске - онда нећете ни бити један другоме у листи поклапања.

Да илуструјем једном сликом огромну разлику између ова два теста:



Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: igenea problem
« Одговор #14 послато: Децембар 22, 2022, 01:40:28 поподне »
Ништа необично... Генетика заједничког директног мушког претка који је живео пре 10 генерација преживела је једино у Y хромозому, а он и није предмет аутозомалног теста (он тестира аутозоме, хромозоме 1-22, зато се тако и зове).  Дакле, ако нисте имали у последњих 5-6 генерација заједничке претке било мушке или женске - онда нећете ни бити један другоме у листи поклапања.

Да илуструјем једном сликом огромну разлику између ова два теста:


То бих разумео као одговор на први дио питања а како имам Војниће, то је други дио питања?

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: igenea problem
« Одговор #15 послато: Децембар 22, 2022, 01:43:05 поподне »
То бих разумео као одговор на први дио питања а како имам Војниће, то је други дио питања?

Одговор на то питање мораш да потражиш по матичним књигама  ;D

Имате неког заједничког рођака по ко зна којој линији, нема ту неке необјашњиве мистерије.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: igenea problem
« Одговор #16 послато: Децембар 22, 2022, 01:59:16 поподне »
Одговор на то питање мораш да потражиш по матичним књигама  ;D

Имате неког заједничког рођака по ко зна којој линији, нема ту неке необјашњиве мистерије.
Једина ствар која ми сад пада на памет је да наша миграција можда иде узводно уз Дрину а не низводно што је готово па немогуће. Тако да остајем при томе да незнам ништа о АС😊

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: igenea problem
« Одговор #17 послато: Децембар 23, 2022, 11:05:37 пре подне »
Једина ствар која ми сад пада на памет је да наша миграција можда иде узводно уз Дрину а не низводно што је готово па немогуће. Тако да остајем при томе да незнам ништа о АС😊

Да ли сте обојица и на FTDNA Family Finder-y, и да ли се тамо поклапате?

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: igenea problem
« Одговор #18 послато: Децембар 23, 2022, 11:09:53 пре подне »
Одговор на то питање мораш да потражиш по матичним књигама  ;D

Имате неког заједничког рођака по ко зна којој линији, нема ту неке необјашњиве мистерије.

Ово што говориш је истина, и све стоји ако говоримо о нормалним функционалним сервисима, 23andme  и донекле FTDNA (код њих је проблем мало преклапање између старог и новог чипа)

Међутим Exiled говори о MyHeritage-у, гдје јa на листи немам свог најближег рођака од 70 центиморгана, а имам Шкоте и Финце међу ближим рођацима.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: igenea problem
« Одговор #19 послато: Децембар 23, 2022, 11:17:10 пре подне »
Да ли сте обојица и на FTDNA Family Finder-y, и да ли се тамо поклапате?
Obojica smo i na Family Finderu i na My Heritage ali ništa,ćorak.