Аутор Тема: Slanje uzoraka poštom - problemi i rešenja?  (Прочитано 6289 пута)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Slanje uzoraka poštom - problemi i rešenja?
« Одговор #40 послато: Новембар 27, 2022, 02:10:43 поподне »
Ситуација је заиста апсурдна. У реду је да се "олиже" лепак на коверти како би се послало писмо, али не може да се пошаље иста та пљувачка затворена у бочицу.  Сем тога, неке лабораторије попут YSeq користе суве брисеве на шеткицама, па нема чак ни течности, али ни то не може да прође.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Slanje uzoraka poštom - problemi i rešenja?
« Одговор #41 послато: Новембар 27, 2022, 02:27:20 поподне »
Поштовани,

Обраћам вам се у вези проблема који имам ја, али и стотине других грађана Републике Србије приликом достављања ДНК узорака у иностранство у немедицинске сврхе, односно за генеaлошке потребе утврђивања прапорекла и сродности са другим лицима по директној мушкој, односно женској линији.

Област генеaлошких истраживања се у протеклом периоду веома развила, тако да су у иностранству тестирани милиони у људи, а у нашој земљи више хиљада. Данас је постала ствар опште културе тестирати се и утврдити сопствено генеалошко порекло.

У нашој земљи оваквим тестирањима се баве Биолошки факултет и ДНК Центар за генетику у Београду, али у ограниченом обиму, тако да је за било какву дубљу анализу потребно достављати узорке у иностранство. Достављање узорака функционише без икаквих проблема или условљавања у свим демократским земљама у свету.

Међутим, у поштама Републике Србије одбијају да приме овакве пошиљке тврдећи да се исте не могу достављати у иностранство, позивајући се на став царине да се ради о билошком материјалу који може бити опасан и да исти могу извозити само надлежне институције.

Овде бих указао на следеће:

-   Прописи који регулишу транспорт биолошких материјала односе се на заразне материјале или на медицинске материјале а у функцији су заштите права односно здравља грађана у смислу да надлежне институције морају обезбедити неопходне услове руковања и чувања таквих материјала при транспорту, јер неки материјали имају ограничен рок трајања и морају се испоручити у одређеном року, неки се морају чувати у одређеном температурном опсегу или транспортовати замрзнути, не смеју се излагати сунчевим зрацима или се морају држати у усправном положају. Овде је сврха да се заштите пацијенти од добијања неодговарајућих резултата чиме се штити њихово здравље. У смислу генеалогије овакви захтеви за транспортовање не постоје и исти не представљају инфективни материјал.

-   Узорак за ДНК генеалошку анализу најчешће представља два милилитра пљувачке помешан са исто толико раствора соли у води, значи у алкалној средини која не дозвољава развој вируса, бактерија или гљивица (указујем да се овде ради о узорцима здравих људи), који се доставља у маленој пластичној бочици која је тешко ломљива. Ово значи да је чак искључена и опасност од ломљења стакла амбалаже на који би се неко могао евентуално посећи.

-   Вредност неотпакованог прибора износи око 10 евра, а након коришћења његова вредност постаје безначајна. Слање узорка нема комерцијалну сврху и резултат теста се користи искључиво за личне потребе. Не може се говорити ни о злоупотреби од стране лабораторија која врше анализе, у смислу стварања база генофонда, јер би им било једноставније и брже да пошаљу екипе у ресторане и кафиће где свраћају странци да узму брисеве са чаша и посуђа или у хотеле да покупе длаке и марамице пре сређивања, да на говоримо о фризерским салонима и слично. Овде имамо парадокс да не можемо да пошаљемо пљувачку у иностранство, а можемо да пређемо границу носећи у себи пљувачку, друге секрете и читаво своје тело.

-   У комуникацији са странцима, исти нам се смеју на ову ситуацију, а ово оставља веома ружну слику о нашој земљи и испада да Србијом управљају нестручни људи и пуста бирократија.

Надам се да се у овом случају само ради о неодговарајућем тумачењу прописа, те вас молим да ми хитно доставити одговор са којим бих могао код поште обезбедити несметано слање пошиљке у иностранство, као и да упутите допис Пошти Србије са правилним тумачењем прописа за овакве случајеве, како би се обуставило даље малтретирање и ускраћивање права грађанима Србије, као и причињавање материјалне штете, јер је велики број грађана већ уплатио тестирање страним лабораторијама којима сада не може да достави узорке.

Међутим, уколико и ви делите ставове службеника Поште Србије, молим да ми у што краћем року доставите конкретне одговоре по следећим питањима:

1.   Који пропис и на који начин забрањује физичком лицу слање пљувачке поштом у иностранство за вршење анализе у генеалошке сврхе?

2.   На који начин два милилитра пљувачке у алкалном раствору у малом пластичном паковању представља опасан материјал по здравље људи или околину?

3.   Која је штићена вредност, односно шта се то штити за потребе грађана, друштва и државе забраном физичким лицима да шаљу пљувачку у иностранство?

4.   На који начин грађанин може остварити своје право да достави материјал на генеалошко тестирање као и свгде у свету, без излагања непотребним и високим трошковима пута у иностранство или ангажовања институција?

Ваши одговори су ми потребни како бих схватио евентуалну неопходност таквих процедура и лакше се опростио од новца који сам већ уплатио лабораторији, или као основа за даље обраћање вишим институцијама, односно Министарству финансија и Влади Републике Србије, у циљу остваривања својих права.

С поштовањем,

Покушајте, али немојте губити време у пошти, тај допис мора да се преда на писарници Управе царина (звао телефоном, причао са шефом).

Такође, нисам сигуран да је онај флуид заправо обичан слани раствор. Мислим да је ипак у питању неки мало комплекснији хемијски раствор:

https://isohelix.com/genefix-saliva-dna-rna-collection/

Ја бих у допису/питању нагласио да тај специјални раствор служи управо да неутралише вирусе и бактерије. Чак и наведи ово што је Ојлер навео као пример - вековима људи лижу поштанске марке и коверте и нико то није третирао као "слање биолошког материјала".


Ван мреже ZO

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 161
Одг: Slanje uzoraka poštom - problemi i rešenja?
« Одговор #42 послато: Новембар 27, 2022, 03:36:24 поподне »
Покушајте, али немојте губити време у пошти, тај допис мора да се преда на писарници Управе царина (звао телефоном, причао са шефом).

Такође, нисам сигуран да је онај флуид заправо обичан слани раствор. Мислим да је ипак у питању неки мало комплекснији хемијски раствор:

https://isohelix.com/genefix-saliva-dna-rna-collection/

Ја бих у допису/питању нагласио да тај специјални раствор служи управо да неутралише вирусе и бактерије. Чак и наведи ово што је Ојлер навео као пример - вековима људи лижу поштанске марке и коверте и нико то није третирао као "слање биолошког материјала".

Како год, тумачење члана 44 Закона о поштански услугама и Закона о царини може бити  широко.

Србија, за разлику од Црне Горе која има законску регулативу из ове области (Закон о узимању и коришћењу биолошких узорака,"Службени лист Црне Горе" бр. 14 од 17. марта 2010., који у члану 3. чак забрањује трговину, посредовање и оглашавње понуде и потражње биолошких узорака у медијима или на било ком другом носиоцу огласне поруке, Закон о ДНК регистру "Службени лист Црне Горе" бр. 39/11 и Правилник о ближим условима за узимање, паковање, означавање, чување и транспорт узорака биолошког материјала и начину достављања резултата  ДНК анализе "Службени лист Црне Горе"  23. јули 2012. који је донео њихов МУП), нема још увек (како ми се чини) толико разрађену  законску регулативу.

Влада Србије је усвојила, за сада, нa основу члана 38. став 1. Закона о планском систему Републике Србије
(„Службени гласник PC", број 30/18) Стратегију за борбу против ширења оружја за масовно уништење за период од  2021. до 2025. године. Донет је и Закон о националном ДНК регистру ("Службени гласник РС", број 24 од 26. марта 2018.) који се у члану 2. бави појмовима биолошких узорака (спорних и неспорних).  Неспорни биолошки узорак је биолошки материјал узет од лица или леша коме је претходно утврђен идентитет; Али транспорт биолошких узорака у Србији - не знам да ли је регулисан.


« Последња измена: Новембар 27, 2022, 03:41:50 поподне ZO »

Ван мреже Milkkor

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 32
Одг: Slanje uzoraka poštom - problemi i rešenja?
« Одговор #43 послато: Новембар 28, 2022, 07:09:58 поподне »
Трећи дан покушаја достављања узорка у Dante Labs:

Данас у Главној пошти затекох љубазну службеницу од петка која ми је без проблема примила пошиљку уз моју писану изјаву о садржају, безбедности и вредности пошиљке и папиром од Dante Labsа. Укупни трошкови су били око 750 динара.

Знам да је рано за радовање јер треба проћи царину. На праћењу пошиљке видим да стоји да је у 10.51 примљена,  а затим у 17.23 отпремљена.

Ван мреже barmalay3

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Slanje uzoraka poštom - problemi i rešenja?
« Одговор #44 послато: Децембар 06, 2022, 05:54:22 поподне »
Трећи дан покушаја достављања узорка у Dante Labs:

Данас у Главној пошти затекох љубазну службеницу од петка која ми је без проблема примила пошиљку уз моју писану изјаву о садржају, безбедности и вредности пошиљке и папиром од Dante Labsа. Укупни трошкови су били око 750 динара.

Знам да је рано за радовање јер треба проћи царину. На праћењу пошиљке видим да стоји да је у 10.51 примљена,  а затим у 17.23 отпремљена.

Ima li nekih novosti, prodje li carinu ? Ja narucih iz MyHeritage-a DNK pribor, stigao mi juce, i tek onda videh za problem sa slanjem iz Srbije. Ima li joa neko neki savet?

Ван мреже Milkkor

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 32
Одг: Slanje uzoraka poštom - problemi i rešenja?
« Одговор #45 послато: Децембар 06, 2022, 11:15:21 поподне »
Стигло 02.12. у Милано, али Parcel Tracking показује да је од тада на њиховој царини.

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 882
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Slanje uzoraka poštom - problemi i rešenja?
« Одговор #46 послато: Децембар 06, 2022, 11:31:48 поподне »
Стигло 02.12. у Милано, али Parcel Tracking показује да је од тада на њиховој царини.

Bez brige, moj uzorak je bio 17 dana na carini. Treba vremena. Italijanska carina zna sta je u pitanju.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Slanje uzoraka poštom - problemi i rešenja?
« Одговор #47 послато: Децембар 07, 2022, 08:14:15 пре подне »
Када прође нашу царину (највећи ризик) и стигне у Италију, обично је то крај бригама, мада ево од 7 пошиљака са узорцима које сам послао у поседњих пар месеци, 4 су уручене лабораторији, једна пошиљка стоји више од месец дана у поштанском центру (царини?) у Милану, а две пошиљке су пар недељама у локалној пошти у Аквили, где је и лабораторија Dante Labs.

Дакле, и код њих пошиљке могу да заврше у "зони сумрака", али се то врло ретко дешава.

На жалост, овај период око нове године је типично време када има пуно пошиљака па су и поштански центри за разврставање претрпани и све спорије иде.

Ван мреже barmalay3

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Slanje uzoraka poštom - problemi i rešenja?
« Одговор #48 послато: Децембар 07, 2022, 06:48:03 поподне »
Стигло 02.12. у Милано, али Parcel Tracking показује да је од тада на њиховој царини.

Znači postoji mogućnost da se pošalje. Sutra cu verovatno probati onda i ja u glavnoj pošti i nadam se najboljem

Ван мреже Milkkor

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 32
Одг: Slanje uzoraka poštom - problemi i rešenja?
« Одговор #49 послато: Децембар 07, 2022, 11:50:52 поподне »
Znači postoji mogućnost da se pošalje. Sutra cu verovatno probati onda i ja u glavnoj pošti i nadam se najboljem

Треба приложити Изјаву о садржају пошиљке, која се предаје поштанском службенику. Иста је у слободној форми. Ја сам на А4 формату у горњи леви угао ставио име и презиме, адресу и датум, испод тога наслов „Изјава о садржају пошиљке“ , а затим следећи текст:

„Изјављујем да се у пошиљци налази раствор соли у води са пљувачком намењен за утврђивање порекла. Алкални раствор спречава развој вируса, бактерија или гљивица.

Садржај је сигурно упакован у пластично паковање, није заразан, нити садржи било какве опасне или живе материје. Пошиљка не захтева било какве посебне услове за транспорт.

Вредност пошиљке је безначајна јер је неотпаковани пластични прибор имао вредност  11 евра. Пошиљка нема комерцијалну намену већ искључиво служи у личне сврхе“.

И на крају иде потпис. Ако има неки документ од лабораторије може се ставити. Приложио сам папир од Dante Labsa који су они наменили за повратак пошиљке DHLом на којем стоје адресе пријема и слања, вредност прибора 11 евра и опис на енглеском „Liquid with salts, not dangerous, not infective“. Не стављати рачун за генеолошки тест јер видим да су раније хтели да царине ту вредност. Са срећом!

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Slanje uzoraka poštom - problemi i rešenja?
« Одговор #50 послато: Децембар 08, 2022, 01:49:20 поподне »
Након дуге преписке са царинском службом у DHL-у, добио сам коначно конкретан одговор зашто неће да приме унапред плаћену повратну пошиљку за Dante Labs:

Poštovani,

Vrsta robe koju želite da izvezete potpada pod carinski tarifni broj 302_9090_0080 koji podleže kontroli U37.

Prema zakonu o carinskoj tarifi zahteva Uverenje, saglasnost ili dozvolu Ministarstva zdravlja.

Osim toga trebaće Vam izjava da se u pošiljci ne nalaze uzorci životinjskog porekla zaštićenih vrsta već ljudski.

DHL ni na koji način ne odbija da izvrši uslugu ali bez određenih dozvola ne možemo izvršiti uslugu.

DHL poseduje call centar koji možete dobiti na broj 011-310-55-00 na kom se možete informisati o uslugama.

Ukoliko su Vam potrebne informacije o prikupljanju dozvola koje su Vam potrebne obratite se Ministarstvu zdravlja.

Srdačan pozdrav,
...

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Slanje uzoraka poštom - problemi i rešenja?
« Одговор #51 послато: Децембар 08, 2022, 02:05:12 поподне »

Vrsta robe koju želite da izvezete potpada pod carinski tarifni broj 302_9090_0080 koji podleže kontroli U37.


Zna li se šta se krije iza ovog tarifnog broja? Pokušao sam da nađem u šifrarniku, ali nisam uspio. Sama forma tarifnog broja je čudna.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Slanje uzoraka poštom - problemi i rešenja?
« Одговор #52 послато: Децембар 08, 2022, 02:12:48 поподне »
Zna li se šta se krije iza ovog tarifnog broja? Pokušao sam da nađem u šifrarniku, ali nisam uspio. Sama forma tarifnog broja je čudna.

Мислим да је испуштена једна нула из шифре, односно да се ради о броју 300290900080.
Категорија 3002909000xx је ова: http://www.commercium.rs/Carinska_tarifa-224/book_id=_Ostalo-21375
Задње две цивре (80) вероватно представљају неку ужу спецификацију која није описана у правилнику.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Slanje uzoraka poštom - problemi i rešenja?
« Одговор #53 послато: Децембар 08, 2022, 02:19:34 поподне »
Мислим да је испуштена једна нула из шифре, односно да се ради о броју 300290900080.
Категорија 3002909000xx је ова: http://www.commercium.rs/Carinska_tarifa-224/book_id=_Ostalo-21375
Задње две цивре (80) вероватно представљају неку ужу спецификацију која није описана у правилнику.

Да, малоприје нађох на истом том сајту.

Значи, Министарство здравља је у сваком случају адреса.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Slanje uzoraka poštom - problemi i rešenja?
« Одговор #54 послато: Децембар 08, 2022, 02:26:39 поподне »
Како год, бојим се да би то могло отворити други круг пакла, ако се у Министарству здравља позову на Закон о људским ћелијама и ткивима, јер ми се чини да такву дозволу могу добити само здравствене установе.

На крају ће ипак једино рјешење бити слање по принципу, ако прође прође.
« Последња измена: Децембар 08, 2022, 02:57:25 поподне drajver »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Slanje uzoraka poštom - problemi i rešenja?
« Одговор #55 послато: Децембар 08, 2022, 02:30:29 поподне »
Занимљиво да људска коса по истом тарифирању не подлеже тој дозволи Министарства здравља.

https://www.commercium.rs/Carinska_tarifa-224/book_id=Ljudska_kosa_sirova_oprana_ili_neoprana_-1184
« Последња измена: Децембар 08, 2022, 02:34:19 поподне drajver »

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 882
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Slanje uzoraka poštom - problemi i rešenja?
« Одговор #56 послато: Децембар 08, 2022, 03:07:18 поподне »
Osim toga trebaće Vam izjava da se u pošiljci ne nalaze uzorci životinjskog porekla zaštićenih vrsta već ljudski.

Dobro te čovek nije zaštićena vrtsta inače bi imali veliki problem 😄
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже barmalay3

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Slanje uzoraka poštom - problemi i rešenja?
« Одговор #57 послато: Децембар 09, 2022, 05:23:06 поподне »
Треба приложити Изјаву о садржају пошиљке, која се предаје поштанском службенику. Иста је у слободној форми. Ја сам на А4 формату у горњи леви угао ставио име и презиме, адресу и датум, испод тога наслов „Изјава о садржају пошиљке“ , а затим следећи текст:

„Изјављујем да се у пошиљци налази раствор соли у води са пљувачком намењен за утврђивање порекла. Алкални раствор спречава развој вируса, бактерија или гљивица.

Садржај је сигурно упакован у пластично паковање, није заразан, нити садржи било какве опасне или живе материје. Пошиљка не захтева било какве посебне услове за транспорт.

Вредност пошиљке је безначајна јер је неотпаковани пластични прибор имао вредност  11 евра. Пошиљка нема комерцијалну намену већ искључиво служи у личне сврхе“.

И на крају иде потпис. Ако има неки документ од лабораторије може се ставити. Приложио сам папир од Dante Labsa који су они наменили за повратак пошиљке DHLом на којем стоје адресе пријема и слања, вредност прибора 11 евра и опис на енглеском „Liquid with salts, not dangerous, not infective“. Не стављати рачун за генеолошки тест јер видим да су раније хтели да царине ту вредност. Са срећом!

Bio u glavnoj pošti, odbili me na šalteru. Nakon što sam rekao da imam "poznanika" koji je poslao najnormalnije skoro u njihovoj pošti napadnut sam da lažem, da to po zakonu ne može, i da nosim to direktno u Zemun u carinu pošte. Otišao u Zemun, nisu radili  zato što rade do pola 4. Tako da, prvi pokušaj prošao užasno hahahahaha

Ван мреже Paradoks

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 70
Одг: Slanje uzoraka poštom - problemi i rešenja?
« Одговор #58 послато: Децембар 09, 2022, 06:22:00 поподне »
Bio u glavnoj pošti, odbili me na šalteru. Nakon što sam rekao da imam "poznanika" koji je poslao najnormalnije skoro u njihovoj pošti napadnut sam da lažem, da to po zakonu ne može, i da nosim to direktno u Zemun u carinu pošte. Otišao u Zemun, nisu radili  zato što rade do pola 4. Tako da, prvi pokušaj prošao užasno hahahahaha

I mene su optužili da lažem kad sam rekla da sam relativno nedavno bez problema slala.

Ван мреже Milkkor

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 32
Одг: Slanje uzoraka poštom - problemi i rešenja?
« Одговор #59 послато: Децембар 09, 2022, 07:35:59 поподне »
Bio u glavnoj pošti, odbili me na šalteru. Nakon što sam rekao da imam "poznanika" koji je poslao najnormalnije skoro u njihovoj pošti napadnut sam da lažem, da to po zakonu ne može, i da nosim to direktno u Zemun u carinu pošte. Otišao u Zemun, nisu radili  zato što rade do pola 4. Tako da, prvi pokušaj prošao užasno hahahahaha

Изгледа да треба имати среће са службеником. Ја сам први дан наишао на љубазну госпођу која ме упутила да направим изјаву. Други дан сам наишао на службеника који је одбио да прими пошиљку правдајући се да треба да зове царину да провери да ли се оваква пошиљка може слати и рекао да дођем други дан с обзиром да је касно. Трећег дана опет наилазим на љубазну госпођу која без проблема прима пошиљку. Мораћу да јој купим чоколаду.