Аутор Тема: Slanje uzoraka poštom - problemi i rešenja?  (Прочитано 6718 пута)

Ван мреже Paradoks

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 70
Slanje uzoraka poštom - problemi i rešenja?
« послато: Новембар 09, 2022, 07:38:25 поподне »
S obzirom na to da se i uzorci za Srpski DNK projekat mogu slati poštom, kao što se uzorci za My Heritage i ostale inostrane kompanije koje se bave analizom moraju slati poštom, pomislila sam da ovde ima ljudi sa iskustvima problema sa kojima se susrećem svaki put kad pokušam nešto da pošaljem. Prošli put su "progledali kroz prste" ali danas su u pošti odbili da prime DNK testove za koje je poštarina preko My Heritage već plaćena. Navodno, DNK uzorke može slati samo institucija uz "propratnu dokumentaciju", šta god to značilo - nikako pojedinci.

Kako vi rešavate ovo? Da li ste uopšte imali susret sa tim problemom? Hvala unapred. Osetila sam se kao nekakav bioterorista danas u pošti, čak su i vikali na mene  :o

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Slanje uzoraka poštom - problemi i rešenja?
« Одговор #1 послато: Новембар 09, 2022, 07:47:01 поподне »
S obzirom na to da se i uzorci za Srpski DNK projekat mogu slati poštom, kao što se uzorci za My Heritage i ostale inostrane kompanije koje se bave analizom moraju slati poštom, pomislila sam da ovde ima ljudi sa iskustvima problema sa kojima se susrećem svaki put kad pokušam nešto da pošaljem. Prošli put su "progledali kroz prste" ali danas su u pošti odbili da prime DNK testove za koje je poštarina preko My Heritage već plaćena. Navodno, DNK uzorke može slati samo institucija uz "propratnu dokumentaciju", šta god to značilo - nikako pojedinci.

Kako vi rešavate ovo? Da li ste uopšte imali susret sa tim problemom? Hvala unapred. Osetila sam se kao nekakav bioterorista danas u pošti, čak su i vikali na mene  :o

Ситуација се јако погоршала у последње време. Треба стварно имати среће па да се ДНК узорак пошаље из Србије. Најбоље је дати неком да пошаље из Хрватске ако је могуће.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 985
Одг: Slanje uzoraka poštom - problemi i rešenja?
« Одговор #2 послато: Новембар 09, 2022, 08:06:42 поподне »
Раније је добро решење било послати узорке преко поште на крају Земуна - то је пошта/царина па није било проблема. Разумели су шта шаљем и није било никаквих проблема. Какво је стање сада, не бих знао.

У тој пошти сам сазнао да неке (изгледа многе) поште нису баш обавештене о процедури слања днк ствари. На царини су писмени и неће отварати пакет - што остали никако не успевају да сазнају. И у том незнању они се свом снагом батргају и одбијају сарадњу.
Не баш разумно, али пракса нам је таква.

Свакако је проблем што нисмо сви у Београду, а и до те поште се најближе стиже аутобусом 81... ако сте чули за њега.
Не сећам се да ли је паркинг испред поште дозвољен за општу публику, мислим да није.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Slanje uzoraka poštom - problemi i rešenja?
« Одговор #3 послато: Новембар 09, 2022, 08:27:17 поподне »
Раније је добро решење било послати узорке преко поште на крају Земуна - то је пошта/царина па није било проблема. Разумели су шта шаљем и није било никаквих проблема. Какво је стање сада, не бих знао.

У тој пошти сам сазнао да неке (изгледа многе) поште нису баш обавештене о процедури слања днк ствари. На царини су писмени и неће отварати пакет - што остали никако не успевају да сазнају. И у том незнању они се свом снагом батргају и одбијају сарадњу.
Не баш разумно, али пракса нам је таква.

Свакако је проблем што нисмо сви у Београду, а и до те поште се најближе стиже аутобусом 81... ако сте чули за њега.
Не сећам се да ли је паркинг испред поште дозвољен за општу публику, мислим да није.

Мислим да ни та опција више не ради.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Slanje uzoraka poštom - problemi i rešenja?
« Одговор #4 послато: Новембар 09, 2022, 09:14:15 поподне »
Ситуација се јако погоршала у последње време. Треба стварно имати среће па да се ДНК узорак пошаље из Србије. Најбоље је дати неком да пошаље из Хрватске ако је могуће.
Јесу ли ЦГ и БиХ и даље опција за слање, што баш Хрватска?

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Slanje uzoraka poštom - problemi i rešenja?
« Одговор #5 послато: Новембар 09, 2022, 09:39:42 поподне »
Јесу ли ЦГ и БиХ и даље опција за слање, што баш Хрватска?

Па рачунам пошто је у ЕУ да је најједноставније слање оданде у другу ЕУ земљу или САД. Можда може и из БиХ и ЦГ, не знам.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Slanje uzoraka poštom - problemi i rešenja?
« Одговор #6 послато: Новембар 09, 2022, 09:54:19 поподне »
Па рачунам пошто је у ЕУ да је најједноставније слање оданде у другу ЕУ земљу или САД. Можда може и из БиХ и ЦГ, не знам.
Ишло је из ЦГ и БиХ регуларно и без тешкоћа и на време па помислих да се није и тамо шта променило. Мислим да ЕУ не игра никакву улогу у овоме.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 985
Одг: Slanje uzoraka poštom - problemi i rešenja?
« Одговор #7 послато: Новембар 10, 2022, 09:23:20 поподне »
Мислим да ни та опција више не ради.
Мало сам се распитао и потврђујем - више не може.

Све се десило због неког прописа да днк материјал не могу да шаљу приватна лица.
То може да има смисла за археолошке узорке, а не за комерцијалну делатност лабораторија по свету. Не зна се ни који је то тачно пропис. Док се то не промени, биће врло тешко.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 965
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Slanje uzoraka poštom - problemi i rešenja?
« Одговор #8 послато: Новембар 10, 2022, 10:17:27 поподне »
Мало сам се распитао и потврђујем - више не може.

Све се десило због неког прописа да днк материјал не могу да шаљу приватна лица.
То може да има смисла за археолошке узорке, а не за комерцијалну делатност лабораторија по свету. Не зна се ни који је то тачно пропис. Док се то не промени, биће врло тешко.

Па да ли је проблем само у пукој форми лица - физичко наспрам правно, или и то правно лице које шаље мора да буде регистровано за одређену делатност у АПР-у, и да има неке сертификате и дозволе који се прилажу као доказ уз пошиљку? Јел стварно обичан радник на шалтеру поште квалификован да изврши такву проверу приликом пријема пошиљке, или то ради цариник?

Друштво "Порекло" је реално правно лице (удружење грађана), ја такође имам своју фирму... Ако је само поента да се на коверти напише да је пошиљалац фирма а не ја лично, онда је проблем решен, али сумњам.

Најгоре су ти прописи "где се зна" како нешто не може, а нико не уме да наведе који конкретан законски или подзаконски акт, односно члан у њему, нешто тако брани.

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Slanje uzoraka poštom - problemi i rešenja?
« Одговор #9 послато: Новембар 11, 2022, 12:43:20 пре подне »
Poštovani,
Najavljeno je prispeće pošiljke pod brojem 3087139985 koja podleže carinjenju i sa Vaše strane je potrebno da izmirite sve troškove koji nastaju u carinskom postupku, ukoliko se opredelite za carinjenje iste.
Carinjenjem nastaju sledeći troškovi:
1. Carinske dažbine koje se obračunavaju po stopi od 10 % na ukupnu realnu vrednost robe sa dodatom vrednošću transporta
2. PDV koji se obračunava po stopi od 20% na ukupnu realnu vrednost pošiljke i dodatim iznosom pomenutih carinskih dažbina
3. DHL usluga posredovanja u carinskom postupku iznosi 3240.00 RSD
Ukoliko ste saglasni da kompanija DHL vrši carinjenje i obavezujete se da platite sve troškove koji nastaju u postupku carinjenja Vaše pošiljke, molim Vas da dostavite neophodnu dokumentaciju:

Ха, царинили су ми пакет из Dantea али из Италије ка мени. Да ли се још некоме то десило и шта да радим даље? Тамо пише да је вредност пошиљке 11 еура па ме занима јел је ово био случајан узорак или се царини све?

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 965
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Slanje uzoraka poštom - problemi i rešenja?
« Одговор #10 послато: Новембар 11, 2022, 12:56:53 поподне »
Poštovani,
Najavljeno je prispeće pošiljke pod brojem 3087139985 koja podleže carinjenju i sa Vaše strane je potrebno da izmirite sve troškove koji nastaju u carinskom postupku, ukoliko se opredelite za carinjenje iste.
Carinjenjem nastaju sledeći troškovi:
1. Carinske dažbine koje se obračunavaju po stopi od 10 % na ukupnu realnu vrednost robe sa dodatom vrednošću transporta
2. PDV koji se obračunava po stopi od 20% na ukupnu realnu vrednost pošiljke i dodatim iznosom pomenutih carinskih dažbina
3. DHL usluga posredovanja u carinskom postupku iznosi 3240.00 RSD
Ukoliko ste saglasni da kompanija DHL vrši carinjenje i obavezujete se da platite sve troškove koji nastaju u postupku carinjenja Vaše pošiljke, molim Vas da dostavite neophodnu dokumentaciju:

Ха, царинили су ми пакет из Dantea али из Италије ка мени. Да ли се још некоме то десило и шта да радим даље? Тамо пише да је вредност пошиљке 11 еура па ме занима јел је ово био случајан узорак или се царини све?

Не брини, нису још царинили, већ тражили сагласност да те заступају у царинском поступку јер је неки цариник проценио да је то за царињење. На жалост, физичко лице не може само себе да заступа на царини, већ то мора преко лиценцираног заступника/шпедитера па DHL за ту услугу тражи 3240 RSD.  Многима се ова ситуација десила са приборима од Dante Labs, мени два пута. Оба пута сам уз мало преписке и малтретирања са DHL-ом био ослобођен било каквих додатних трошкова.

Одговори љубазно службенику DHL на мејл, и објасни да се ради о услузи која се врши у иностранству, у иностраној лабораторији и која се не може "увести у Србију" нити царинити, а да је садржај пошиљке обичан пластичан прибор вредан неколико евра, који служу да се узорак ДНК пошаље лабораторији да би плаћена услуга могла бити извршена.

Замоли да ти пошаљу формуларе за захтев за ослобађање од царињења. Укратко, послаће ти тражене формуларе и тражити да им пошаљеш назад потписане и скениране следеће документе:

1) Изјаву о садржају пошиљке (наведи да се бавиш истраживањем родослова и да си у иностранству поручио услугу секвенцирања ДНК, а да је садржај пошиљке која је пристигла у Србију једна обична пластична бочица за узимање узорка ДНК ради слања назад у лабораторију).
2) Описну изјаву - где ћеш такође укратко навести шта је садржај пошиљке и да се неће користити за комерцијалне сврхе већ само за личне потребе
3) Очитана лична карта
4) Одштампани имејл од Dante Labs где се види потврда поруджбине
5) Извод из банке (ако је плаћено картицом) или одштампани имејл од PayPala где се види да је исти тај износ плаћен.

Процедура ослобађања траје пар дана и 99% ће бити позитивно решена, јер заиста ту нема шта да се царини. Пошиљка ће бити ослобођена царињења и стићи ће ти по куриру на кућну адресу. Е сад, како ћеш је послати назад, то је већ други пар рукавица... :)


Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 985
Одг: Slanje uzoraka poštom - problemi i rešenja?
« Одговор #11 послато: Новембар 11, 2022, 10:09:09 поподне »
Па да ли је проблем само у пукој форми лица - физичко наспрам правно, или и то правно лице које шаље мора да буде регистровано за одређену делатност у АПР-у, и да има неке сертификате и дозволе који се прилажу као доказ уз пошиљку? Јел стварно обичан радник на шалтеру поште квалификован да изврши такву проверу приликом пријема пошиљке, или то ради цариник?

Друштво "Порекло" је реално правно лице (удружење грађана), ја такође имам своју фирму... Ако је само поента да се на коверти напише да је пошиљалац фирма а не ја лично, онда је проблем решен, али сумњам.

Најгоре су ти прописи "где се зна" како нешто не може, а нико не уме да наведе који конкретан законски или подзаконски акт, односно члан у њему, нешто тако брани.

Прилично ћу да претпоставим, али пошто ми то једино звучи као логична ствар - донешен је пропис против изношења/крађе археолошког материјала, што се може назвати ДНК узорцима. И ми, ово што се бавимо са комерцијалним лабораторијама, је исто ДНК узорак. Али, то уопште нема везе једно са другим.
Ако успемо да их наговоримо да размисле... да направе разлику између узорака преминулих и узорака нас садашњих, које најчешће на пошту и носи власник узоркованог материјала... Ваљда је то решење?

Само да нађемо некога у министарству здравља ко је надлежан за прописе.
« Последња измена: Новембар 11, 2022, 10:10:48 поподне Platin »

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Slanje uzoraka poštom - problemi i rešenja?
« Одговор #12 послато: Новембар 11, 2022, 11:05:47 поподне »
Прилично ћу да претпоставим, али пошто ми то једино звучи као логична ствар - донешен је пропис против изношења/крађе археолошког материјала, што се може назвати ДНК узорцима. И ми, ово што се бавимо са комерцијалним лабораторијама, је исто ДНК узорак. Али, то уопште нема везе једно са другим.
Ако успемо да их наговоримо да размисле... да направе разлику између узорака преминулих и узорака нас садашњих, које најчешће на пошту и носи власник узоркованог материјала... Ваљда је то решење?

Само да нађемо некога у министарству здравља ко је надлежан за прописе.
Исто сам ја ово написао само у мало другачијој форми бирвактиле и џаба нам сва бусања,пардон хтедох рећи успеси, ако као друштво неможемо да превазиђемо једну безазлену ствар. Суштина пре форме, то је постулат остало су нијансе.

Ван мреже Кореташи

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 34
Одг: Slanje uzoraka poštom - problemi i rešenja?
« Одговор #13 послато: Новембар 12, 2022, 12:10:43 пре подне »
Имао сам исте проблеме. Први пут сам то некако решио тако што сам рекао да враћам купљену робу трговцу јер не одговара. И прошло је.
Други пут сам слао четири узорка и било ми је једноставније да пошто ми је ту био познаник који живи у Аустрију то дам њему и он је без проблема послао.
Врло је компликовано сада.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 985
Одг: Slanje uzoraka poštom - problemi i rešenja?
« Одговор #14 послато: Новембар 12, 2022, 11:39:54 пре подне »
Исто сам ја ово написао само у мало другачијој форми бирвактиле и џаба нам сва бусања,пардон хтедох рећи успеси, ако као друштво неможемо да превазиђемо једну безазлену ствар. Суштина пре форме, то је постулат остало су нијансе.

Морамо да се потрудимо, да нађемо везу у министарству здравља... Да би они направили тумачење које нама одговара.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 965
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Slanje uzoraka poštom - problemi i rešenja?
« Одговор #15 послато: Новембар 16, 2022, 11:20:10 пре подне »
Након више од 20 послатих узорака из моје поште, први пут ми се десило да ми царина одбила пошиљку и вратила је назад:



Решио сам да истерам ствар на чистац, прво ћу позвати телефоном царину са молбом да ми наведу закон/уредбу/правилник, шта год је у питању, на који се њихови цариници позивају када враћају пошиљке са букалним брисом.

Ако не буду хтели, обратићу се званично, путем писарнице управи царина и тражити у писаном облику ову информацију, да бих могао да покренем управни спор против Царине у случају потребе.

Можда је пре тога само још пожељно да се као Удружење грађана "Порекло" обратимо Министарству финансија, у чијој је надлежности Управа царина, и да тражимо званично тумачење законске одредбе или правилника, на коју се цариници позивају, јер верујем да поједини цариници једноставно погрешно тумаче закон, видећемо. Мишљење Министарства финансија није баш у формалном смислу обавезујуће за царину, али ће свакако имати велику тежину (наравно под условом да буде позитивно за "нашу ствар").

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Slanje uzoraka poštom - problemi i rešenja?
« Одговор #16 послато: Новембар 16, 2022, 11:28:11 пре подне »
Након више од 20 послатих узорака из моје поште, први пут ми се десило да ми царина одбила пошиљку и вратила је назад:



Решио сам да истерам ствар на чистац, прво ћу позвати телефоном царину са молбом да ми наведу закон/уредбу/правилник, шта год је у питању, на који се њихови цариници позивају када враћају пошиљке са букалним брисом.

Ако не буду хтели, обратићу се званично, путем писарнице управи царина и тражити у писаном облику ову информацију, да бих могао да покренем управни спор против Царине у случају потребе.

Можда је пре тога само још пожељно да се као Удружење грађана "Порекло" обратимо Министарству финансија, у чијој је надлежности Управа царина, и да тражимо званично тумачење законске одредбе или правилника, на коју се цариници позивају, јер верујем да поједини цариници једноставно погрешно тумаче закон, видећемо. Мишљење Министарства финансија није баш у формалном смислу обавезујуће за царину, али ће свакако имати велику тежину (наравно под условом да буде позитивно за "нашу ствар").

Свака част Драгане! Ако успеш ово да изгураш учинићеш велику ствар за Порекло.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Slanje uzoraka poštom - problemi i rešenja?
« Одговор #17 послато: Новембар 16, 2022, 12:03:39 поподне »
Након више од 20 послатих узорака из моје поште, први пут ми се десило да ми царина одбила пошиљку и вратила је назад:



Решио сам да истерам ствар на чистац, прво ћу позвати телефоном царину са молбом да ми наведу закон/уредбу/правилник, шта год је у питању, на који се њихови цариници позивају када враћају пошиљке са букалним брисом.

Ако не буду хтели, обратићу се званично, путем писарнице управи царина и тражити у писаном облику ову информацију, да бих могао да покренем управни спор против Царине у случају потребе.

Можда је пре тога само још пожељно да се као Удружење грађана "Порекло" обратимо Министарству финансија, у чијој је надлежности Управа царина, и да тражимо званично тумачење законске одредбе или правилника, на коју се цариници позивају, јер верујем да поједини цариници једноставно погрешно тумаче закон, видећемо. Мишљење Министарства финансија није баш у формалном смислу обавезујуће за царину, али ће свакако имати велику тежину (наравно под условом да буде позитивно за "нашу ствар").
Срећно😊

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 985
Одг: Slanje uzoraka poštom - problemi i rešenja?
« Одговор #18 послато: Новембар 16, 2022, 12:50:06 поподне »
Сматрам да треба јасно и гласно нагласити да се ми бавимо са комерцијалним лабораторијама у иностранству и да шаљемо узорке нас савременика, живих људи.

Пропис, који год да је, сазнаћемо једног дана, се очигледно односи на неконтролисани извоз (крађу, шверц, черупање...) археолошких узорака. У таквом случају је потпуно јасно да приватна лица не могу да "извозе" узорке средњовековних династија и слично.

ДНК се зове једно, ДНК се зове и друго - али ту се свака сличност завршава.

Онај који је писао пропис уопште није свестан разлике, да постоје и стари и савремени узорци.

Треба да исправимо тај део - да се на то "нешто" дода реченица да се пропис не односи на савремене узорке.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8524
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Slanje uzoraka poštom - problemi i rešenja?
« Одговор #19 послато: Новембар 16, 2022, 01:01:17 поподне »
Сматрам да треба јасно и гласно нагласити да се ми бавимо са комерцијалним лабораторијама у иностранству и да шаљемо узорке нас савременика, живих људи.

Пропис, који год да је, сазнаћемо једног дана, се очигледно односи на неконтролисани извоз (крађу, шверц, черупање...) археолошких узорака. У таквом случају је потпуно јасно да приватна лица не могу да "извозе" узорке средњовековних династија и слично.

ДНК се зове једно, ДНК се зове и друго - али ту се свака сличност завршава.

Онај који је писао пропис уопште није свестан разлике, да постоје и стари и савремени узорци.

Треба да исправимо тај део - да се на то "нешто" дода реченица да се пропис не односи на савремене узорке.

Мислим да није до тога да ли је археолошки или узорак живог човека, једноставно забрана важи уопштено за физичка лица и слање биолошког материјала у иностранство, укључујући и комерцијалне ДНК лабораторије. Драган ми је јавио да је "ушао у процедуру" са царином у вези са тим фамозним прописом и његовим могућим лошим тумачењем од стране царинске службе, па се надам да ће то у наредном периоду бити решено.
Чињеницама против самоувереног незнања.