Аутор Тема: Туркијски народи  (Прочитано 845 пута)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Туркијски народи
« послато: Јул 11, 2022, 03:13:06 пре подне »
Тувинци (рус. тувинцы) су туркијски народ, који претежно живи на територији сјеверног Сибира, у Русији, односно у Републици Тува, у којој чини 82% становништва. Тувинци су већином будистичке вјероисповести, а говоре тувинским језиком, који спада у туркијску групу алтајске породице језика. Језик има мноштво позајмљеница из монголског језика, и неколико речи из руског језика.
Традиционални дом Тувинаца је Јурта, врста шатор-дома, који користе многа номадска племена. Један од најпознатијих припадника Тувинског народа је Сергеј Шојгу, руски политичар и актуелни министар одбране Руске Федерације.
https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%83%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D1%86%D0%B8

« Последња измена: Јул 11, 2022, 03:18:49 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Туркијски народи
« Одговор #1 послато: Јул 11, 2022, 08:50:42 пре подне »
 Из географије кечина, ајд нек ти Зрнце даје часове. Пишеш о сјеверу Сибира а поставиш карту са аутономном републиком на југу Сибира. Де то исправи.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Туркијски народи
« Одговор #2 послато: Јул 11, 2022, 11:04:00 пре подне »
Из географије кечина, ајд нек ти Зрнце даје часове. Пишеш о сјеверу Сибира а поставиш карту са аутономном републиком на југу Сибира. Де то исправи.
Ово је јужни Сибир, грешка код википедије. Знам географију (и мени је било чудно, па сам помислио да није реч о неким колективним пресељавањима којих је било за време Стаљина. Пошто није то у питању, википедија мора то да исправи из "северног" у "порекло Туванаца из јужног Сибира")
« Последња измена: Јул 11, 2022, 11:06:53 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже сɣнце

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • I-A1328
Одг: Туркијски народи
« Одговор #3 послато: Јул 11, 2022, 05:00:14 поподне »
Похвала за тему. За почетак једна примјетба --> ваља рећи Турак, мн. Турци, те (чији?) турачки; Примјера ради не кажемо ни србијски, него србски. То што се на русском усталило туркийский, не морамо ми пријети исто.


Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?