Аутор Тема: Зна се којој хаплогрупи припада најјачи човек свих времена  (Прочитано 759 пута)

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 909
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Чак Норис је I-L801. Ето, човек који се родио пре свог оца носи хаплогрупу европских, па и балканских, ловаца-сакупљача. Иначе је I-L801 најпознатија као једна од доминантних хаплогрупа у eef Globular Amphora култури. Сматра се да су у оквиру те културе први пут јавила учесталост плавушана и да приче о вилењацима воде порекло од сусрета са њима. Широм индоевропског простора постоје приче о вилењацима, и код нас су виле познате као плавокосе. Чак је плавушан, случајност  :D не би рек'о.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Зна се којој хаплогрупи припада најјачи човек свих времена
« Одговор #1 послато: Јануар 11, 2024, 02:32:09 поподне »
ajde leba ti, ti si bar covek iz naroda napisi je li to I1 ili I2?
ne mogu kada zor elitisticki krene sa tim fazonima I pa neki brojevi, R pa neki brojevi - gde ja treba da pogadjem je li 1 ili 2, je li 1a ili 1b...
na stranu sto takva vrsta paralelne kalsifikacije za inicirane zorno svedoci o autizmu naucenjaka...
ali, poreklo kao popularan forum jeste u svojevrsnoj moralnoj duznosti da odrzava zivu vezu izmedju ultra-specijalizavnog i primenjenog.
dzaba meni svo znanje iz filozofije, ja prosto ne mogu da provalim idiotske klasifikacije iz naucenjackog mozga na onim tree-ovima.
te ljude bi posebno trebalo vaspitati, kako se razgovara sa ljudima 

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7268
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Зна се којој хаплогрупи припада најјачи човек свих времена
« Одговор #2 послато: Јануар 11, 2024, 03:32:58 поподне »
Чак Норис је I-L801. Ето, човек који се родио пре свог оца носи хаплогрупу европских, па и балканских, ловаца-сакупљача. Иначе је I-L801 најпознатија као једна од доминантних хаплогрупа у eef Globular Amphora култури. Сматра се да су у оквиру те културе први пут јавила учесталост плавушана и да приче о вилењацима воде порекло од сусрета са њима. Широм индоевропског простора постоје приче о вилењацима, и код нас су виле познате као плавокосе. Чак је плавушан, случајност  :D не би рек'о.
Хаплогрупа А је у том случају огранак ове гране  ;D
« Последња измена: Јануар 11, 2024, 03:34:31 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 965
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Зна се којој хаплогрупи припада најјачи човек свих времена
« Одговор #3 послато: Јануар 11, 2024, 03:49:09 поподне »
Не знам зашто сматрате да су SNP oзнаке "идиотске" у односу на ISO систем означавања? По мом мишљењу, управо је обрнуто, много је лакше растумачити и схватити о којој хаплогрупи се ради када се напише нпр. I-PH908 него I2a1a2b1a1a1c.

Све у свему, од некадашње ISO номенклатуре данас се (евентуално) користе прва два-три слова, по некој навици, мада за тим нема никакве суштинске потребе.

А конкретна хаплогрупа Чака Нориса, о којој Ивица пише је подграна I2:

https://www.yfull.com/tree/I-L801/


Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 965
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Зна се којој хаплогрупи припада најјачи човек свих времена
« Одговор #4 послато: Јануар 11, 2024, 03:55:50 поподне »
Хаплогрупа А је у том случају огранак ове гране  ;D

 ;D

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Зна се којој хаплогрупи припада најјачи човек свих времена
« Одговор #5 послато: Јануар 12, 2024, 08:43:16 пре подне »
Постоји још један проблем. Ако би се пронашла нова подгрупа хаплогрупе I, која се од ње одвојила пре настанка I1 и I2, онда би та нова подгрупа била названа I1, досадашња I1 би постала I2a, а досадашња I2 постала I2b. Сваки пут када се пронађе нова подгрупа у корену неке хаплогрупе, то проузрокује претумбацију назива подгрупа и забуну међу лаицима.

Прецизније, Чак Норис је https://discover.familytreedna.com/y-dna/I-FGC17814/tree . За шире масе, постоје добре шансе да потиче из Лепенског Вира.

Сад је касно, али мислим да је свакој хаплогрупи требало дати име по првој особи код које је пронађена. I-FGC17814 би се звала хаплогрупа Чака Нориса ( или већ ког Нориса су тестирали).
« Последња измена: Јануар 12, 2024, 08:49:12 пре подне CosicZ »

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Зна се којој хаплогрупи припада најјачи човек свих времена
« Одговор #6 послато: Јануар 12, 2024, 09:48:17 пре подне »
Постоји још један проблем. Ако би се пронашла нова подгрупа хаплогрупе I, која се од ње одвојила пре настанка I1 и I2, онда би та нова подгрупа била названа I1, досадашња I1 би постала I2a, а досадашња I2 постала I2b. Сваки пут када се пронађе нова подгрупа у корену неке хаплогрупе, то проузрокује претумбацију назива подгрупа и забуну међу лаицима.

Прецизније, Чак Норис је https://discover.familytreedna.com/y-dna/I-FGC17814/tree . За шире масе, постоје добре шансе да потиче из Лепенског Вира.

Сад је касно, али мислим да је свакој хаплогрупи требало дати име по првој особи код које је пронађена. I-FGC17814 би се звала хаплогрупа Чака Нориса ( или већ ког Нориса су тестирали).
Сутрашња насловна страна таблоида„Чак Норис пореклом Србин из Л.Вира"😂

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 909
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Зна се којој хаплогрупи припада најјачи човек свих времена
« Одговор #7 послато: Јануар 12, 2024, 10:44:08 пре подне »
ajde leba ti, ti si bar covek iz naroda napisi je li to I1 ili I2?
ne mogu kada zor elitisticki krene sa tim fazonima I pa neki brojevi, R pa neki brojevi - gde ja treba da pogadjem je li 1 ili 2, je li 1a ili 1b...
na stranu sto takva vrsta paralelne kalsifikacije za inicirane zorno svedoci o autizmu naucenjaka...
ali, poreklo kao popularan forum jeste u svojevrsnoj moralnoj duznosti da odrzava zivu vezu izmedju ultra-specijalizavnog i primenjenog.
dzaba meni svo znanje iz filozofije, ja prosto ne mogu da provalim idiotske klasifikacije iz naucenjackog mozga na onim tree-ovima.
te ljude bi posebno trebalo vaspitati, kako se razgovara sa ljudima

Лакше је ако су наводе подгрупе (SNP). Не само лакше већ и прецизније. Ако користимо опште термине (у овом случају I2) то би у перспективи могло да изазове баш ово што је Exiled написао, наслове типа "Чак Норис пореклом Србин из Л.Вира" јер је већина Срба управо I2. Када се наведе подгрупа (I2а2 односно I-L801) онда се много једноставније долази до закључка да је последњи заједнички предак Чак Нориса и Никшићана живео пре неких 15000 година  :D. Људи морају да усвоје, због себе, то знање о SNP. Није лако, поребно је много времена, али је једини начин. Означите то што је написано (у овом случају I-L801) и десни клик па Search Google for I-L801. Прва два или три линка су ка Yfull и ftDNA стаблима. Тамо се прилично лако на основу затеченог стања види пут неке конкретне подгране, који SNP је одређује и тако даље.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Зна се којој хаплогрупи припада најјачи човек свих времена
« Одговор #8 послато: Јануар 12, 2024, 10:45:07 пре подне »
Не знам зашто сматрате да су SNP oзнаке "идиотске" у односу на ISO систем означавања? По мом мишљењу, управо је обрнуто, много је лакше растумачити и схватити о којој хаплогрупи се ради када се напише нпр. I-PH908 него I2a1a2b1a1a1c.



https://www.yfull.com/tree/I-L801/

ne znas zasto? pogledaj forum poreklo - jel se u 99% slucajeva pominje I2 i I1 u odnosu na 'SNP sistem oznacavanja'? da. to je pocetak i kraj mog odgovora. forum pratim od 2016, da si mi juce rekao da postoje SNP i ISO oznake kao separatne - ne bih znao. skracenicu SNP sam, naravno, primetio, a i ISO, mada periferno, ali sta nam to govori? vrlo prosto - da mora da postoji fleksibilan nacin vertikalne komunikacije medju zainteresovanim ljudima. svojevrsno froneticko odstupanje od 'pravila'. medju-jezik. ili da citiram tita, necemo se drzati ustava kao pijani plota.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Зна се којој хаплогрупи припада најјачи човек свих времена
« Одговор #9 послато: Јануар 12, 2024, 10:48:18 пре подне »
Лакше је ако су наводе подгрупе (SNP). Не само лакше већ и прецизније.

Људи морају да усвоје, због себе, то знање о SNP. Није лако, поребно је много времена, али је једини начин.

ne, dok ubedljivo vecinski nacin govora o temi koristi I2 i I1 - ne da 'ne moraju' da usvoje nego nece usvojiti.
to je takozvani prvorodni greh. ne postoji 'savrseni' jezik. tako su hteli sa esperantom.
znaci, samo malo vise fleksibilinost elite prema zainteresovanima, na ovom forumu

ergo, kada ispicujete I-tra la la u zagradi dodate, za nas neinicirane, I1 ili I2

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 965
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Зна се којој хаплогрупи припада најјачи човек свих времена
« Одговор #10 послато: Јануар 12, 2024, 11:35:59 пре подне »
ne znas zasto? pogledaj forum poreklo - jel se u 99% slucajeva pominje I2 i I1 u odnosu na 'SNP sistem oznacavanja'? da. to je pocetak i kraj mog odgovora. forum pratim od 2016, da si mi juce rekao da postoje SNP i ISO oznake kao separatne - ne bih znao. skracenicu SNP sam, naravno, primetio, a i ISO, mada periferno, ali sta nam to govori? vrlo prosto - da mora da postoji fleksibilan nacin vertikalne komunikacije medju zainteresovanim ljudima. svojevrsno froneticko odstupanje od 'pravila'. medju-jezik. ili da citiram tita, necemo se drzati ustava kao pijani plota.

Aко желите да наставимо разговор, упристојите свој стил обраћања саговорнику. Мени је најмањи проблем да вас ставим на игнор листу, али ми то свакако није жеља.
 
Што се тиче коришћења ISO ознака хаплогрупа на овом форуму, оне се користе (барем од чланова редакције СДНКП и других учесника који разумеју основе генетичке генеалогије) само у смислу означавања кровног префикса хаплогрупе, иза кога по правлу увек следи ознака SNP-a.
 
Примери: E-V13, I2-PH908, I1-P109, J2-M67, R1a-M458, R1b-Z2103 итд.

Дискусија о хаплогрупама на кровном нивоу (E, I1, I2, R1a, R1b) има смисла када заиста и причате о популацијама које су могле живети у периоду када се та хаплогрупа и издвојила на филогенетском стаблу људског рода (пре 20-30 хиљада година, па и више).

Прича о генетичком пореклу млађих популација, а нарочито модерних нација и модерних људи/појединаца, на нивоу кровних хаплогрупа без навођења млађе гране, односно SNP-a, нема практично никаквог смисла. Додуше, та појава није ретка, али је својствена пре свега шарлатанима и манипулаторима на YouTube платформи.

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Зна се којој хаплогрупи припада најјачи човек свих времена
« Одговор #11 послато: Јануар 12, 2024, 12:02:42 поподне »
ajde leba ti, ti si bar covek iz naroda napisi je li to I1 ili I2?
ne mogu kada zor elitisticki krene sa tim fazonima I pa neki brojevi, R pa neki brojevi - gde ja treba da pogadjem je li 1 ili 2, je li 1a ili 1b...
na stranu sto takva vrsta paralelne kalsifikacije za inicirane zorno svedoci o autizmu naucenjaka...
ali, poreklo kao popularan forum jeste u svojevrsnoj moralnoj duznosti da odrzava zivu vezu izmedju ultra-specijalizavnog i primenjenog.
dzaba meni svo znanje iz filozofije, ja prosto ne mogu da provalim idiotske klasifikacije iz naucenjackog mozga na onim tree-ovima.
te ljude bi posebno trebalo vaspitati, kako se razgovara sa ljudima ...

...ne, dok ubedljivo vecinski nacin govora o temi koristi I2 i I1 - ne da 'ne moraju' da usvoje nego nece usvojiti.
to je takozvani prvorodni greh. ne postoji 'savrseni' jezik. tako su hteli sa esperantom.
znaci, samo malo vise fleksibilinost elite prema zainteresovanima, na ovom forumu

ergo, kada ispicujete I-tra la la u zagradi dodate, za nas neinicirane, I1 ili I2

Кад сте већ поменули филозофију, да цитирам одговор Хегела на питање једног Француза да му, укратко, објасни његову филозофију: " Не може укратко, а не може ни на француском..."...  :).
Нове ознаке по карактеристичним  СНП-овима  су много практичније и прегледније, и не захтевају  промене уназад након откривања нових грана,  а једноставном претрагом у БИНГУ или ГУГЛУ ћете увек добити информацију о месту хаплогрупе на стаблу (I1, I2, J1, J2... )

Без муке нема науке, што рече тј наслика  Франциско Гоја. :)



https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B5%D0%B7_%D0%BC%D1%83%D0%BA%D0%B8_%D0%BD%D0%B5%D1%82_%D0%B8_%D0%BD%D0%B0%D1%83%D0%BA%D0%B8#/media/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:La_letra_con_sangre_entra.jpg

Опис слике
На слици је приказана школска учионица из Гојиних времена. На левој страни слике, насупрот прозору, приказана је сцена учитеља (у турбани) који кажњава кривог ученика, док се иза његових леђа окупила група деце која с неким страхом посматрају ту ситуацију. Мало десно од центра, приказана су двојица плачуће деце већ кажњене рожгама. На десној страни слике, двоје ученика ради на домаћем задатку.... :) 

« Последња измена: Јануар 12, 2024, 12:07:13 поподне НиколаВук »

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Зна се којој хаплогрупи припада најјачи човек свих времена
« Одговор #12 послато: Јануар 12, 2024, 06:33:19 поподне »

https://antoniosdnaproject.de/i-m170-and-the-babylonian-confusion-of-y-haplogroup-names/

За прву помоћ:

Naming the Y-haplogroup, ISOGG Long Form vs.  Naming the Y-haplogroup after a SNP