Аутор Тема: Гафови у нашој кинематографији  (Прочитано 12293 пута)

Ван мреже ЛукаОБ

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 227
  • G2a-L42
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #40 послато: Април 14, 2020, 10:26:08 пре подне »
Кад смо већ код филма "Бој на Косову", пристуна је грешка када се види трактор иза Милоша Обилића који јаше на коњу.  :D

<a href="https://www.youtube.com/v/mB_D6EWeDj0" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/mB_D6EWeDj0</a>
« Последња измена: Април 14, 2020, 11:02:40 пре подне НиколаВук »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #41 послато: Април 26, 2020, 11:06:21 поподне »
Нова серија "Швиндлери", морам да признам да ми се свиђа (има елементе вестерна, питак хумор, мало наиве)...једино што је сценографија која је смештена у измишљеном месту у Србији  више налик на неки медитерански град (али не замерам то, није неки гаф :)  ):


<a href="https://www.youtube.com/v/CBmBf0kaQBk" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/CBmBf0kaQBk</a>
« Последња измена: Април 26, 2020, 11:09:18 поподне ДушанВучко »

Ван мреже пек

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 82
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #42 послато: Април 27, 2020, 09:12:53 пре подне »
Телевизија "суперстар" је већ двапут давала серију "швиндлери" а сад ртс је најављује као нову серију.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #43 послато: Април 27, 2020, 09:21:01 пре подне »
Телевизија "суперстар" је већ двапут давала серију "швиндлери" а сад ртс је најављује као нову серију.

То сам и ја прво помислио кад сам видео најаве. Има скоро два месеца како се може скинути на пиратским сајтовима.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #44 послато: Мај 14, 2020, 04:31:01 поподне »
Да ли Вранићев "час историје" у последњој епизоди Мој рођак са села окарактерисати као гаф или као уметничку слободу?  :)

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #45 послато: Мај 14, 2020, 06:09:18 поподне »
Да ли Вранићев "час историје" у последњој епизоди Мој рођак са села окарактерисати као гаф или као уметничку слободу?  :)
Уф,ово ти је одлично питање.Кад неко помене серију моја прва асоцијација је управо тај "час историје".А како доќи до одговора,незнам.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #46 послато: Мај 14, 2020, 08:06:18 поподне »
Да ли Вранићев "час историје" у последњој епизоди Мој рођак са села окарактерисати као гаф или као уметничку слободу?  :)

Окарактерисати као катастрофално стање у држави. Како другачије. Склоност манипулацијама, бајкама, баладама, атухтонистичким теоријама, Деретићима и сличним стварима. У једној прилично гледаној серији, на националној телевизији, у ударном термину, они кроз један "обичан" дијалог прогуравају једну измишљену причу. Дајући јој притом посебан значај кроз Војиново епско излагање.

У преводу, он (они) сад нас уче како смо ми протраћили живот у незнању, како су нас у школи погрешно учили (да би затрли српство ваљда, шта ли?) како је ово једина и права истина.

Пада ми на памет филм "Косовски бој" из 1989. Иако је прошаран мотивима из народних песама (издаја Бранковића и сл.) опет је историјски одрађен пристојно. Што само говори да смо чак и те, 1989. године, били много озбиљнија држава.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #47 послато: Мај 14, 2020, 08:24:39 поподне »
Окарактерисати као катастрофално стање у држави. Како другачије. Склоност манипулацијама, бајкама, баладама, атухтонистичким теоријама, Деретићима и сличним стварима. У једној прилично гледаној серији, на националној телевизији, у ударном термину, они кроз један "обичан" дијалог прогуравају једну измишљену причу. Дајући јој притом посебан значај кроз Војиново епско излагање.

У преводу, он (они) сад нас уче како смо ми протраћили живот у незнању, како су нас у школи погрешно учили (да би затрли српство ваљда, шта ли?) како је ово једина и права истина.

Пада ми на памет филм "Косовски бој" из 1989. Иако је прошаран мотивима из народних песама (издаја Бранковића и сл.) опет је историјски одрађен пристојно. Што само говори да смо чак и те, 1989. године, били много озбиљнија држава.
Небо,да ли би ми предложио неку литературу која се тиче косовског боја а не припада пре,за и по косовском циклусу песама. Волио би то мало да проучим...

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #48 послато: Мај 14, 2020, 08:37:53 поподне »
Небо,да ли би ми предложио неку литературу која се тиче косовског боја а не припада пре,за и по косовском циклусу песама. Волио би то мало да проучим...

Потражи Јована Мишковића, Петра Томца, они су пришли теми са те научно-историјске стране. :)


Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #49 послато: Мај 14, 2020, 08:53:03 поподне »
Потражи Јована Мишковића, Петра Томца, они су пришли теми са те научно-историјске стране. :)


Хвала

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #50 послато: Мај 14, 2020, 08:56:40 поподне »
Нова серија "Швиндлери", морам да признам да ми се свиђа (има елементе вестерна, питак хумор, мало наиве)...једино што је сценографија која је смештена у измишљеном месту у Србији  више налик на неки медитерански град (али не замерам то, није неки гаф :)  ):

Да, мени је први закључак био да градски трг неодољиво подсећа нпр. на амбијент из филма "Малена", на југу Италије (Сицилија, ако се добро сећам?).

Не мора се схватити као гаф. Него, серија је прилично досадна, па сам одустао од гледања...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #51 послато: Мај 14, 2020, 08:59:09 поподне »
Да ли Вранићев "час историје" у последњој епизоди Мој рођак са села окарактерисати као гаф или као уметничку слободу?  :)

Мислим да није ни једно ни друго, него планирани део сценарија.
Кад се гледа целина радње у серији, овај час историје делује усиљено. Но, свакако је добар.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #52 послато: Мај 14, 2020, 09:03:03 поподне »
Хтедох рећи да раније вероватно не би било могуће да се тако нека, неисторијска "чињеница", провуче у некој серији, или филму. Вероватно би редитељ добио 20 по туру. Али данас је, у оваквој Србији, све могуће.

Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #53 послато: Мај 14, 2020, 09:11:05 поподне »
Да ли Вранићев "час историје" у последњој епизоди Мој рођак са села окарактерисати као гаф или као уметничку слободу?  :)
У сваком уџбенику историје, почев од петог разреда, стоји да је историја наука која се бави проучавањем прошлости на основу писаних извора. Било би лепо да писци серије кажу у којим историјским, писаним изворима су нашли ово што Вранић прича.

Ипак, не треба ову сцену схватити преозбиљно (бар ја тако мислим). Ово је играна серија и ова сцена је за познавање историје битна колико и сцена са Луком Скајвокером и Дартом Вејдером.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #54 послато: Мај 14, 2020, 09:18:57 поподне »
Генерално, мислим да је серија добра али има неких танких делова, међу којима је и овај.

Слажем се с Небојшом. Прича о образованости српских војсковођа у то време (чак и познавању стратегије античких војсковођа и битака) може некако и да прође, али тврдити да је Ред змаја основан у 13. а не у 15. веку "како то тврди лења и преписивачка историја" и да су сви Немањићи били чланови реда и да се на њиховом грбу може видети змај обавијен око штита, то је стварно превише.
Очигледно је аутор помешао грб Немањића са грбом Стефана Лазаревића. Случајно или не? :-\

Још на крају онако самоуверено каже: То сам учио. Читао. Нема око тога посебних нејасноћа.   ::)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #55 послато: Мај 14, 2020, 09:38:15 поподне »
Па, немојте ТВ серију тумачити као да је у питању предавање на историјском факултету. С обзиром на време кад је серија прављена и о којем времену говори, мислим да је циљ био подићи морал униженом народу. То се постиже "златним виљушкама" и "школованим војсковођама". Увек озбиљни Ћетковић је одличан глумац да исприча такве ствари обичном гледаоцу који није нарочито историјски поткован. За Ред змаја и изглед грба Немањића зна несразмерно мали број људи у односу на број гледалаца ТВ серије...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #56 послато: Мај 14, 2020, 10:04:44 поподне »
Па, немојте ТВ серију тумачити као да је у питању предавање на историјском факултету.

То може деловати неважно, али, треба имати на уму да знатно шири круг људи има приступ таквим серијама (и изјавама, у овом случају), него предавању на историјском факултету. Према томе, нису уопште бенигне такве ствари и јесу одраз недостатка критеријума када је култура данас у питању.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #57 послато: Мај 14, 2020, 10:08:00 поподне »
У сваком уџбенику историје, почев од петог разреда, стоји да је историја наука која се бави проучавањем прошлости на основу писаних извора.

Није да се не слажем с тобом, али, с обзиром да ми дете завршава основну школу поприлично сам у току, историја се не бави само проучавањем писаних извора из прошлости, већ и различите друге грађе, попут остатака неписане материјалне културе (разне врсте грађевина, артефакта и сл), па на крају укључујући и предања и друге сличне неписане изворе.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #58 послато: Мај 14, 2020, 10:13:52 поподне »
То може деловати неважно, али, треба имати на уму да знатно шири круг људи има приступ таквим серијама (и изјавама, у овом случају), него предавању на историјском факултету. Према томе, нису уопште бенигне такве ствари и јесу одраз недостатка критеријума када је култура данас у питању.

Слажем се, али ко овде пита за културу, овде је циљ свакако био више политички. Мислим да ово за широки круг гледалаца ипак није малигно, јер не може изазвати неке негативне последице у социјалном смислу. Гледалац је чуо ово Вранићево предавање, мало се осетио поносним због "школованих војсковођа" и није због тога изазвао никакав рат...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #59 послато: Мај 14, 2020, 10:18:04 поподне »
Ствар је у томе да ово посматрате као ТВ серију. Забава, ништа озбиљно. Сваки гледалац ове спорне наводе може проверити, коме је стало. Ако утврди да су нетачни, рећи ће - ма, да, лупета тај режисер... Нема никаквих лоших последица.
"Наша мука ваља за причешћа"