Аутор Тема: Порекло неуобичајених српских презимена  (Прочитано 96225 пута)

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 210
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #180 послато: Октобар 31, 2020, 03:13:23 поподне »
Sad Sam Gleda u knjigu “prezimena u crnoj gori” i tog prezimena Nema. Ima Mender porojeklom iz njemacke.
Јасно да у Црној Гори нема овог презимена. Зато сам се и обратио за помоћ овдје
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 210
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #181 послато: Октобар 31, 2020, 03:27:26 поподне »
« Последња измена: Октобар 31, 2020, 03:37:14 поподне Starovlah »
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже CrmnicaKrnjice

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 87
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #182 послато: Октобар 31, 2020, 03:36:55 поподне »
Јасно да у Црној Гори нема овог презимена. Зато сам се и обратио за помоћ овдје
Ne samo da Nema u cg, No Nema ni na google

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #183 послато: Новембар 01, 2020, 09:41:11 пре подне »
У некадашњој нахији Тимар, између Змијања, ријеке Сане и Поткозарја до краја 19. вијека спомиње се 49 презимена која се до тада ријетко гдје могу чути и у другим крајевима, а то су: Арговац, Берендика, Божин, Боројша, Вилендер, Гончин, Гранатић, Гранула, Грачуљ, Ђервида, Зурња, Кајкут, Колајевић, Крпељ, Курнога, Кусет, Љускота, Мамуза, Мармат, Мејакић, Милеташевић, Мирошљевић, Пепиновић, Петош, Потрошић, Потур, Поточанин, Познан, Прпош, Прцаћ, Пуриша, Пушац, Растока, Сјеница, Стрика, Суртов, Тамбић, Теовановић, Трамошљика, Туцикешић, Ципер, Цуњак, Черга, Шева, Шибаревић, Шишатић, Шунић, Шутиловић.
Милорад Богдановић, Тимар и тимарски родови, 2020, 74

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #184 послато: Новембар 01, 2020, 03:06:58 поподне »
Да ли неко зна било шта о презимену Мандереснић. Ко су, одакле су, било шта.
  Не знам ништа о презимену Мандереснић. Очигледно је да се ради о житељу који је живио  на Бабину.Износим могуће претпоставке: 1. Можда се односи на неки  изумрли род са Бабина? Нпр. Маџгаљи?  2. Појединац који је прешао у православље, узео  презиме по имену или надимку, остао да живи на Бабино? Оженио се Бабињанком, и отуда  шћер... Бабињски одивић? Познато је да су на Подграђу - у подножју  средњевјековног града Би(х)ора дуго живјеле исламизиране породице, као и потомци посаде тврђаве Би(х)ор. 3. Неки припадник  одсељених родова: Саичића, Лаиновића? 4. Да ли се неки огранак, или "трбух" братстава на Бабину зове Мандересинић? Претпоставкама никад краја...  У одличној књизи о Бабину,твојег стрица Михаила и тебе, колико се сјећам нема о Мандереснићима.  Бабино је у вријеме турске власти било у  посједу беговских и агаларских породица. Поставља се питање кога су затекли досељени Васојевићи, Кучи, Братоножићи, Пипери и други на Бабину?
« Последња измена: Новембар 01, 2020, 03:08:39 поподне vidoje 013 »

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 210
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #185 послато: Новембар 01, 2020, 08:28:12 поподне »
  Не знам ништа о презимену Мандереснић. Очигледно је да се ради о житељу који је живио  на Бабину.Износим могуће претпоставке: 1. Можда се односи на неки  изумрли род са Бабина? Нпр. Маџгаљи?  2. Појединац који је прешао у православље, узео  презиме по имену или надимку, остао да живи на Бабино? Оженио се Бабињанком, и отуда  шћер... Бабињски одивић? Познато је да су на Подграђу - у подножју  средњевјековног града Би(х)ора дуго живјеле исламизиране породице, као и потомци посаде тврђаве Би(х)ор. 3. Неки припадник  одсељених родова: Саичића, Лаиновића? 4. Да ли се неки огранак, или "трбух" братстава на Бабину зове Мандересинић? Претпоставкама никад краја...  У одличној књизи о Бабину,твојег стрица Михаила и тебе, колико се сјећам нема о Мандереснићима.  Бабино је у вријеме турске власти било у  посједу беговских и агаларских породица. Поставља се питање кога су затекли досељени Васојевићи, Кучи, Братоножићи, Пипери и други на Бабину?
Све претпоставке, које си навео, биле би логичне да се не ради о крају друге деценије 20 вијека. Да је као година смрти уписана 1916 или 1917 могли би да вјерујемо да се ради о неком окупационом војнику. Забуну уноси и готово непознато презиме, као и то да данас нико од становника Бабина незна ништа о томе. Да се мало нашалим ни мој најзначајнији "извор" Вуко незна о томе ништа.
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #186 послато: Новембар 01, 2020, 09:44:17 поподне »
Све претпоставке, које си навео, биле би логичне да се не ради о крају друге деценије 20 вијека. Да је као година смрти уписана 1916 или 1917 могли би да вјерујемо да се ради о неком окупационом војнику. Забуну уноси и готово непознато презиме, као и то да данас нико од становника Бабина незна ништа о томе. Да се мало нашалим ни мој најзначајнији "извор" Вуко незна о томе ништа.
  У натпису на споменику Милоју С. Мандереснићу имамо ријечи написане екавским изговором: "овде" и "тело". На Бабину  и прије  сто година и сада у употреби је ијекавски изговор. Ријеч шћер(ка) се и сад чује.  Име Достана је домаће.
 

 
« Последња измена: Новембар 01, 2020, 09:47:53 поподне vidoje 013 »

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #187 послато: Новембар 01, 2020, 10:05:52 поподне »
https://postimg.cc/vcRBsgjn

Ranije pomenuti spomenik na grobu izvesnog Mandaresnica
Тачно је, да је  у  Перасту и Котору постојало  презиме  Мандер, односно Мандел. Вукота и Аким Миљанићи,  Презимена у Црној Гори, наводе:"Мандер, у перашка насеља дошли су из Њемачке".  На Мандер, додат наставак: еснић, па тако Мандареснић.
 Е сад питање: Откуд Мандер на  Бабино? Чудни су путеви господњи.

« Последња измена: Новембар 01, 2020, 10:09:08 поподне Милош »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #188 послато: Новембар 10, 2020, 09:51:24 пре подне »
Управо је објављен четврти наставак из серије чланака о пореклу необичних српских презимена нашег члана Небојше Бабића.

О неким необичним презименима код Срба (4. део)

Раније су објављени:

- О неким необичним презименима код Срба (3. део)
- О неким необичним презименима код Срба (2. део)
- О неким необичним презименима код Срба (1. део)

Све четири дела односе се на необична презимена из Затарја, Доњег Полимља и Старог Влаха.



Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #189 послато: Новембар 10, 2020, 09:59:00 пре подне »
Управо је објављен четврти наставак из серије чланака о пореклу необичних српских презимена нашег члана Небојше Бабића.

Захваљујем, Амико.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #190 послато: Новембар 10, 2020, 08:33:04 поподне »
Браво Небо

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #191 послато: Новембар 10, 2020, 09:07:32 поподне »
Управо је објављен четврти наставак из серије чланака о пореклу необичних српских презимена нашег члана Небојше Бабића.

О неким необичним презименима код Срба (4. део)

Раније су објављени:

- О неким необичним презименима код Срба (3. део)
- О неким необичним презименима код Срба (2. део)
- О неким необичним презименима код Срба (1. део)

Све четири дела односе се на необична презимена из Затарја, Доњег Полимља и Старог Влаха.
Свака част за ову серију текстова, Небо. Шта ти је перцепција, за огромну већину презимена сам чуо и раније, са доста поменутих сам провео и проводим цио живот, имам и рођака међу поменутим резименима. Али никад, баш никад нисам помислио да су необична или чудна, ваљда због блискости или због свакодневног помињања...А разумем да људима заједничког нам говорног подручја а географски удаљенијих буде мало чудно кад се сретну први пут са појединим презименима..И јако ми је драго да се Небо бави овим подручјем...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #192 послато: Новембар 10, 2020, 09:59:09 поподне »
Свака част за ову серију текстова, Небо. Шта ти је перцепција, за огромну већину презимена сам чуо и раније, са доста поменутих сам провео и проводим цио живот, имам и рођака међу поменутим резименима. Али никад, баш никад нисам помислио да су необична или чудна, ваљда због блискости или због свакодневног помињања...А разумем да људима заједничког нам говорног подручја а географски удаљенијих буде мало чудно кад се сретну први пут са појединим презименима..И јако ми је драго да се Небо бави овим подручјем...

Та презимена не звуче чудно док се не упустиш мало у њихову етимологију. Јер, ако се неко презива Радовић или Милојевић, ту нема никакве двојбе од чега је настало презиме. Али, ма колико ти био близак неки Гобељић, Тороман, Ирић или Џувер, некад се замислиш - шта ли то, бре, значи  :)

То подручје је мени блиско из више разлога, а можда најпречи је што мислим да у Затарју, Доњем Полимљу и Старом Влаху живе добри људи са занимљивом, у неким временима тешком, повешћу. Оно што их издваја од већег дела наших крајева је што добар део становништва тог подручја ту живи јако дуго, вероватно од средњег века, а њихова кретања и сеобе су заправо била само померање на релативно малом географском подручју. Зато је то становништво веома занимљиво и етнографски и генетички. А генетика у великој мери показује да се ради о старом словенском становништву, вероватно ту још из немањићког доба.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #193 послато: Новембар 10, 2020, 09:59:39 поподне »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Симеон Волос

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #194 послато: Јануар 26, 2021, 12:18:21 поподне »
<a href="https://youtube.com/v/rbWHBlCRzz0" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://youtube.com/v/rbWHBlCRzz0</a>

Емисија “Квадратура круга” и феномен необичних презимена у Херцеговини.
« Последња измена: Јануар 26, 2021, 12:33:53 поподне НиколаВук »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5149
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #195 послато: Мај 18, 2023, 01:47:18 поподне »
Ево неких која сам нашао: Чешибаба, Убипарип, Трчикобила, Пушибрк, Мунигуз. Баш је био маштовит тај наш стари народ.

Мислио сам да је херцеговачко презиме Дерикучка шампион ( у тијесној трци са Трчикобилом и Мунимагарцем), али данас сам у млетачком попису из 1709. године примјетио једно још боље- Музикуја. Додуше, презиме није опстало до наших дана. Штета.

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 881
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #196 послато: Мај 18, 2023, 02:10:44 поподне »
Има по Босни презимена попут Вјештица, Дракула, Злојутра, Дерикоња, Скакаваца, Гузијана,  Ђургуза и Пузигаћа.  Није фер све набеђивати на Херцеговину. ;D

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5149
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #197 послато: Мај 18, 2023, 02:20:45 поподне »
Има по Босни презимена попут Вјештица, Дракула, Злојутра, Дерикоња, Скакаваца, Гузијана,  Ђургуза и Пузигаћа.  Није фер све набеђивати на Херцеговину. ;D

Нисам ни написао да су сва из Херцеговине. Ово Музикуја је нпр. из Далмације.  :)

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 881
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #198 послато: Мај 18, 2023, 02:27:05 поподне »
Мислио сам више на устаљено мишљење у јавности да су сва смешна и чудна презимена из Херцеговине.   Рецимо мени  презиме Вртипрашки доста шаљиво звучи, војвођанско презиме да не може бити војвођанскије. Лепота српских презимена, не бих ја ту ништа мењао. :D

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5149
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #199 послато: Мај 18, 2023, 02:46:51 поподне »
Сад нађох у рјечнику објашњење за ово презиме Музикуја.

"MUZIKUJA , ƒ . čovjek pun slatkijeh riječi i lukav ( da bi umio i kuju pomusti , a da ga ne ujede ) . Govori se ( s naznačenim akc . ) u Lici . J. Bogdanović , u Srbiji . M. Ružičić ."