Аутор Тема: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности  (Прочитано 47694 пута)

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #240 послато: Децембар 12, 2022, 12:12:36 пре подне »
У покушају да замаже очи корисницима, пошто ништа нису унапредили око региона и процене етничке припадности, већ дуже време, Myheritage је лансирао нову опцију под именом AI time machine.
Поставите пар ваших фотографија и сервис креира ваше аватаре из разних историјских епоха (стара Грчка, Персија, Египат, средњи век, модерно доба). Можете видети како бисте изгледали као цар, краљ, витез или ратник. Глупкасто али забавно.

Цијели сајт им је као нека лоша нефункционална копија 23andme. Мислим да намјерно тако држе, јер циљају на европско тржиште, ту би људима били досадни резултати као нпр. 100% Нијемац, 100% Балканац, а доста људи би и добило такве резултате да доведу алгоритам у ред.

Закони наслеђивања су једноставно такви. Имам рецимо две рођене сестре за поклапања, веза је чак двострука, преко чукундеде по мушкој линији и наврдеде по баби по оцу, са једном делим 119цм са другом само 16цм. Једноставно, није наследила те гене.

Ми никад не можемо да знамо шта смо тачно наследили од тих даљих предака.

Мислим да није то. Код MyHeritage је и систем поклапања очајан. Мени су одрезали неке блиске рођаке.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 513
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #241 послато: Децембар 12, 2022, 12:15:48 пре подне »
Мислим да није то. Код MyHeritage је и систем поклапања очајан. Мени су одрезали неке блиске рођаке.

Да, њихов алгоритам је такође зрео за поправку.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #242 послато: Децембар 12, 2022, 12:18:51 пре подне »
Да, њихов алгоритам је такође зрео за поправку.
Ово ми звучи много реалније. Очигледно је да нешто багује у софтверу.

Ван мреже Blazhinho

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #243 послато: Децембар 12, 2022, 11:09:27 поподне »
Meni je najblize poklapanje na MH sa jednom zenom, sa kojom, prema njima, imam 74, 7 cM, odnosno 1,1 % zajednicke DNK. To mi deluje preterano, jer je veza najkasnije sredinom 19. veka, odnosno najkasnije tad je rodjen zajednicki predak. Kontaktirao sam je, i utvrdio kako je srodstvo, koje nije problem, ali jeste velicina zajednicke DNK. Skoro je ona svoj DNK fajl ubacila i na GEDmatch, i tamo nam je dalo da imamo 52,5 cM, sto je 0,7 % i svakako realnije.

Sto se tice broja zajednickih segmenata, takodje je ona prva, jer imamo 9 njih, a sledi 5 ljudi sa kojima imam 6 zajednickih segmenata.

Kada se gleda najduzi zajednicki segment, tu se MH stvarno poigrao :D. Na 1. mestu je neki Madjar, o kome nisam uspeo nista da saznam, a navodno imam 42,5 cM zajednicke DNK sa njim, sto je i ukupno mnogo za Madjara, a kamoli u jednom komadu, kao sto je ovde slucaj. Nemam nijednog pretka iz Vojvodine, a i jako malo poklapanja odatle, a kamoli ako je on iz Madjarske, Rumunije, ili Slovacke. Poredjenja radi, sledeci Madjar po velicini poklapanja ima 15,1 cM zajednicke DNK sa mnom. Dakle, 0,6 i 0,2 %.
Na 2. mestu je Albanka, sa kojom bi trebalo da je poklapanje preko nekih njenih predaka iz Kukesa. Imam i njenu sestru i neku tetku medju poklapanjima, sto je u redu, ali je stvarno previse da imamo najveci segment od 36,3 cM, a ukupno 45,1. Slicna situacija kao i kod Madjara, isto bih rekao da je MH preterao u velicini poklapanja.

Postoji i jedno zanimiljivo poklapanje. Radi se o Poljaku iz okoline Torunja, kojeg imam i na MH i na FTDNA i na GEDmatch-u, pa bi trebalo da je poklapanje pravo. Jedino sto ne znam kako ga tacno imam, jer bi veza preko Starih Slovena bila jako daleko. Poklapanje je svega 0,1 %, a zanimljivo je i sto on ima manje slovenske genetike od mene, svega 40 %, dok bi kod mene trebalo da je nekih 57 %.
Slican slucaj je i sa jednim Grkom iz okoline Drame, kojeg imam na sva 4 sajta gde mi se nalazi DNK fajl. LivingDNA je 4, uz pomenuta 3. Sa njim mi je MH dao 22,3 cM. To tek ne znam kako bih objasnio, jer nemam nikog iz Makedonije, ako se izuzmu Skopska CG i mozda jugozapad zbog eventualnih Cincara, mada je i to daleko.

Ван мреже dons

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 77
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #244 послато: Фебруар 01, 2023, 03:39:45 поподне »
Da li ima neko MyHeritage autozomalni na prodaju

Ван мреже barmalay3

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #245 послато: Фебруар 11, 2023, 02:50:09 пре подне »
Dobih juče rezultate na MyHeritage, radih direktno njihov test, a ujedno je to i prvi test koji sam uradio, i koji me je zainteresovao za sve ovo. O genetici ne znam ništa van onoga što radih u srednjoj školi/faksu pa me i rezultati bune, a i 90% stvari koje ljudi pišu ovde hahaha. Uglavnom, rezultati su mi : Balkan 81%, Grčka i južna Italija 19%. Nije mi jasno, odakle mi toliki procenat Grčkog DNK? Zar to ne bi trebalo da znači da mi je neko od baba/deda bio skoro 100% grk? U okviru Balkanske regije, izvojio mi je 2, Srbija Vojvodina i Hrvatska, što je tačno, jer su sa očeve strane u Sremu oko 300 godina (došli tada iz Crne Gore navodno), a sa majčina strane su iz Like/Krajine, tako da su to pogodili stoprocentno. Što se grčkog gena tiče nije mi dao ni jednu regiju, tako da me to još više buni. Ako neko može da mi pojasni rezultate, bio bih zahvalan! Takodje, vidim da ima mnogo drugih testova koje mogu da uradim sa uploadovanjem DNK podatka, tako da me interesuje ako nekome nije teškocda mi napiše šta sve mogu, i koji su programi/sajtovi najbolji za to. Hvala unapred svima!

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1103
  • I2-PH908>Y56203
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #246 послато: Фебруар 11, 2023, 03:02:24 пре подне »
prebaci podatke na gedmeč, te procene sa FTDNA i ostalih kompanija nemaju puno veze sa nekim realnim stanjem.
Može se eventualno naslutiti da imaš nešto južnijeg upliva kroz tu Grčku, mada opet kažem ne mora da znači.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 513
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #247 послато: Фебруар 11, 2023, 04:56:50 поподне »
Nije mi jasno, odakle mi toliki procenat Grčkog DNK? Zar to ne bi trebalo da znači da mi je neko od baba/deda bio skoro 100% grk?

Њихов алгоритам процене етничке припадности је попут обичног аутосомалног  калкулатора. Релевантније за порекло су групе које сте добили.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 513
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #248 послато: Фебруар 11, 2023, 05:09:11 поподне »
Да ли је неко негде имао поклапања која је могао да поткрепи реалним подацима о сродству?

Имам таква поклапања, највише на Ancestry (три, 85цм, 25цм и 22цм) плус два из села одакле су и моји а не могу да их повежем (ово су мала поклапања, од по 25цм), на 23andme имам два (119цм и 18цм (леп пример да се и међу маленим поклапањима можда крије неко не тако далек)), велико које не могу да повежем (али су људи из Црне Траве пореклом, као и добар део мајчине стране, тетка дели 97цм, ја 70цм) плус два мала поклапања из истих села, на MH моја баба има жену са којом дели 123цм, али џаба кад не одговара на поруке, а стабло нема, тетка има жену од 50цм која само зна да јој је баба из истог села као мој деда.
« Последња измена: Фебруар 11, 2023, 05:17:26 поподне НикПав »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #249 послато: Фебруар 11, 2023, 05:33:30 поподне »
Dobih juče rezultate na MyHeritage, radih direktno njihov test, a ujedno je to i prvi test koji sam uradio, i koji me je zainteresovao za sve ovo. O genetici ne znam ništa van onoga što radih u srednjoj školi/faksu pa me i rezultati bune, a i 90% stvari koje ljudi pišu ovde hahaha. Uglavnom, rezultati su mi : Balkan 81%, Grčka i južna Italija 19%. Nije mi jasno, odakle mi toliki procenat Grčkog DNK? Zar to ne bi trebalo da znači da mi je neko od baba/deda bio skoro 100% grk? U okviru Balkanske regije, izvojio mi je 2, Srbija Vojvodina i Hrvatska, što je tačno, jer su sa očeve strane u Sremu oko 300 godina (došli tada iz Crne Gore navodno), a sa majčina strane su iz Like/Krajine, tako da su to pogodili stoprocentno. Što se grčkog gena tiče nije mi dao ni jednu regiju, tako da me to još više buni. Ako neko može da mi pojasni rezultate, bio bih zahvalan! Takodje, vidim da ima mnogo drugih testova koje mogu da uradim sa uploadovanjem DNK podatka, tako da me interesuje ako nekome nije teškocda mi napiše šta sve mogu, i koji su programi/sajtovi najbolji za to. Hvala unapred svima!

To nije grčko poreklo, već nešto jača starosedelacka komponenta. Na MyHeritage su najtipicnije "Grcka/Južna Italija" populacije Grci, Albanci i Makedonci. Kod Srba se javlja kod nekih 26% testiranih.
« Последња измена: Фебруар 11, 2023, 08:41:01 поподне Небојша »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #250 послато: Фебруар 11, 2023, 05:50:47 поподне »
Имам таква поклапања, највише на Ancestry (три, 85цм, 25цм и 22цм) плус два из села одакле су и моји а не могу да их повежем (ово су мала поклапања, од по 25цм), на 23andme имам два (119цм и 18цм (леп пример да се и међу маленим поклапањима можда крије неко не тако далек)), велико које не могу да повежем (али су људи из Црне Траве пореклом, као и добар део мајчине стране, тетка дели 97цм, ја 70цм) плус два мала поклапања из истих села, на MH моја баба има жену са којом дели 123цм, али џаба кад не одговара на поруке, а стабло нема, тетка има жену од 50цм која само зна да јој је баба из истог села као мој деда.

Čini se da su "najlošija" poklapanja na FTDNA. Na 23andMe i MyHeritage imam dosta bliskih i relativno bliskih rođaka.

Interesantno da su dva najbliža oko 170cM i da sezu do pradede. U prvom slučaju (MH), moj pradeda i prababa testiranog su rođeni brat i sestra (Dukici, Lika). U drugom slučaju (23andMe) imam istog pradedu sa jednom testiranom (Kasuba, Banat).

Na sreću, ili nesreću 🙂 imam i prilično bliskih Nemaca, pošto se oni dosta testiraju preko MH/23andMe.

Ван мреже Harakiri

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 46
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #251 послато: Март 16, 2023, 01:31:07 поподне »
Ljudi, meni je carina vratila uzorak.
Napisali su "Nedozvoljen izvoz na ovaj način"
Sve sam uradio kao prosli put kad sam slao za ftdna i nije bilo ovakvih problema. Sta da radim?

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 513
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #252 послато: Март 19, 2023, 05:33:02 пре подне »
Ljudi, meni je carina vratila uzorak.
Napisali su "Nedozvoljen izvoz na ovaj način"
Sve sam uradio kao prosli put kad sam slao za ftdna i nije bilo ovakvih problema. Sta da radim?

Веза било какве врсте (од тете на шалтеру па навише). Чуо сам да су постали баш гунђави.

На мрежи ivanc79

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 200
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #253 послато: Март 19, 2023, 07:42:44 пре подне »
Веза било какве врсте (од тете на шалтеру па навише). Чуо сам да су постали баш гунђави.
Било која фирма која шаље узорке крви трудница на генетске анализе у иностранство у теорији може да пошаље и твој узорак. Таквих има бар 10так у Србији, да не их рекламирам овде. Ја сам свој узорак у ФТДНА тако послао пре пар година.

Ван мреже Harakiri

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 46
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #254 послато: Март 19, 2023, 10:42:23 пре подне »
Веза било какве врсте (од тете на шалтеру па навише). Чуо сам да су постали баш гунђави.
Nemam takve veze. Tako ti je kod nas svuda treba veza...
Ne znam da li da posaljem nasima tj Srpski dnk projekat
Da li oni rade i dalje niko nista ne prica o rezultatima ovde 

Ван мреже сɣнце

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • I-A1328
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #255 послато: Март 19, 2023, 12:14:05 поподне »
Nemam takve veze. Tako ti je kod nas svuda treba veza...
Ne znam da li da posaljem nasima tj Srpski dnk projekat
Da li oni rade i dalje niko nista ne prica o rezultatima ovde

У декларацији напиши само "ретура прибора".
Технички тако и јест.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Harakiri

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 46
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #256 послато: Март 19, 2023, 02:26:31 поподне »
У декларацији напиши само "ретура прибора".
Технички тако и јест.
Pokusacu, hvala.

Ван мреже Tracer

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #257 послато: Март 19, 2023, 03:23:37 поподне »
Nemam takve veze. Tako ti je kod nas svuda treba veza...
Ne znam da li da posaljem nasima tj Srpski dnk projekat
Da li oni rade i dalje niko nista ne prica o rezultatima ovde

Најбоље решење је да неко узорак понесе са собом преко границе у иностранство. По могућности у неку земљу Европске Уније, а одатле се може локалном поштом послати назад у лабораторију.