Аутор Тема: Историјски филмови (документарни, играни, мјузикли)  (Прочитано 26490 пута)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Историјски филмови (документарни, играни, мјузикли)
« Одговор #100 послато: Јануар 15, 2021, 01:37:08 пре подне »
Мислим да млади у Хрватској данас, или подржавају тај период, а у најбољем случају, немају никакву реакцију на тај период, тј. не тиче их се...а то је резултат недостатка суочавања са тим периодом за време СФРЈ...то је показала и једна анкета на филозофском факултету у Загребу (где већина није никакав став показивала према томе), а анкета на неком другом месту (не на факултету у главном граду), ко зна шта би показала...Резиме код њих би био, или подржавање или у најбољем случају немање става (у то улази и неко површно знање о свему томе, али код те групе је приметна можда и свесна "црна рупа" за тај период "не знам ја ништа, немој мене да питаш" итд)...али суочавање-не...(од дебелог минуса, до негативне нуле по том питању...)...е, овај филм би код њих могао да буде "позитивна нула" , у смислу да је зачепркао нешто из тог периода код њих
Дресови хрватске дипломатске екипе (амбасада Хрватске у Београду) на хуманитарном турниру "diplomats 4 children" 15.09.2018. на Ади Циганлији:

Представници амбасаде Хрватске у Србији су учествовали у хуманитарном турниру у малом фудбалу на Ади Циганлији, 15. септембра 2018. године. Том приликом су носили дресове црне боје који асоцирају на фашизам (црнокошуљаше), а на дресовима је писало Земун. У Хрватској, једна од шовинистичких антисрпских парола је и: Хрватска до Земуна, јер је Земун био у саставу Независне државе Хрватске.
https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%80%D0%B1%D0%BE%D1%84%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D1%98%D0%B0
Нова друга комбинација дресова (раније је била плава, сада је црна):

« Последња измена: Јануар 15, 2021, 01:47:22 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Историјски филмови (документарни, играни, мјузикли)
« Одговор #101 послато: Јануар 15, 2021, 02:30:15 пре подне »
Овде је јасно да се ради о боји која није присутна на националној застави...Резервни дресови се обично узимају од неке од других боја на застави, а не од неке боје која није присутна на застави (тако је свуда обичај, једино што се сећам да је одскакало је некадашњи резервни дрес СР Немачке, који је један период био зелене боје, али овде је јасно да има избора, па се поставља питање, ако баш мора нека боја која није на застави (поред црвене, беле и плаве (која се раније користила), зашто баш ова?)...Ово је чисто примедба дизајнеру дреса и претпостављам комисији која је то одобрила и можда неким вишим структурама...А можда и доказ да је граница дозвољеног и оно што се види, а не каже, и да већу тежину има противаргумент да није нешто онако како изгледа, од самог утиска. Па ако је намера дизајнера и благослов виших структура за то што би могло да асоцира на нешто, нека порука "испод жита", онда у најмањем то може да значи несуочавање са прошлошћу (да не кажем подршка). А вероватно то није била та намера, него само се поклопила незгодна околност, да управо после промоције нових дресова на СП у Русији, на прослави другог места пева Томпсон (дошао је сигурно "непозван", баш их је довео у "незгодну" ситуацију и било им је вероватно "непријатно", од врха до стотина хиљада људи на прослави).
Тако да у вези са филмом који је Атлантише поставио, то је максимално достигнуће са њихове стране по мени, на тему тог дела њихове историје (скромно, обазриво и цензурисано)
« Последња измена: Јануар 15, 2021, 02:36:52 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Историјски филмови (документарни, играни, мјузикли)
« Одговор #102 послато: Јануар 15, 2021, 10:40:39 пре подне »
Овде је јасно да се ради о боји која није присутна на националној застави...Резервни дресови се обично узимају од неке од других боја на застави, а не од неке боје која није присутна на застави (тако је свуда обичај, једино што се сећам да је одскакало је некадашњи резервни дрес СР Немачке, који је један период био зелене боје, али овде је јасно да има избора, па се поставља питање, ако баш мора нека боја која није на застави (поред црвене, беле и плаве (која се раније користила), зашто баш ова?)...Ово је чисто примедба дизајнеру дреса и претпостављам комисији која је то одобрила и можда неким вишим структурама...А можда и доказ да је граница дозвољеног и оно што се види, а не каже, и да већу тежину има противаргумент да није нешто онако како изгледа, од самог утиска. Па ако је намера дизајнера и благослов виших структура за то што би могло да асоцира на нешто, нека порука "испод жита", онда у најмањем то може да значи несуочавање са прошлошћу (да не кажем подршка). А вероватно то није била та намера, него само се поклопила незгодна околност, да управо после промоције нових дресова на СП у Русији, на прослави другог места пева Томпсон (дошао је сигурно "непозван", баш их је довео у "незгодну" ситуацију и било им је вероватно "непријатно", од врха до стотина хиљада људи на прослави).
Тако да у вези са филмом који је Атлантише поставио, то је максимално достигнуће са њихове стране по мени, на тему тог дела њихове историје (скромно, обазриво и цензурисано)

Зашто би се ми њима и ониме што раде уопште бавили? Пустимо их да раде оно у чему су дефинитивно "најбољи", а то је да се они баве нама.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Историјски филмови (документарни, играни, мјузикли)
« Одговор #103 послато: Јануар 20, 2021, 08:46:29 поподне »
Овде је јасно да се ради о боји која није присутна на националној застави...Резервни дресови се обично узимају од неке од других боја на застави, а не од неке боје која није присутна на застави (тако је свуда обичај,

Не мора да значи. И Шкоти носе црне дресове, а те боје нема на њиховој плаво-белој застави. Такође, екипе Аргентине и Уругваја имају црне гаће у свом основном дресу, а црне боје нема нигде на њиховим заставама. Не видим ништа лоше у црној боји. Додуше, код Хрвата она има прилично јасну конотацију. Шта тек рећи о дресовима италијанске репрезентације, а плаве боје ниђе на застави...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Историјски филмови (документарни, играни, мјузикли)
« Одговор #104 послато: Јануар 20, 2021, 08:52:04 поподне »
Не мора да значи. И Шкоти носе црне дресове, а те боје нема на њиховој плаво-белој застави. Такође, екипе Аргентине и Уругваја имају црне гаће у свом основном дресу, а црне боје нема нигде на њиховим заставама. Не видим ништа лоше у црној боји. Додуше, код Хрвата она има прилично јасну конотацију. Шта тек рећи о дресовима италијанске репрезентације, а плаве боје ниђе на застави...
Шкоти тамно тегет...мислим да нема црне комбинације да неко носи (мајице), до ове нове комбинације код Хрвата (где су и чарапе и гаће и мајице црни)...е за Италију нисам никад размишљао, да, плава, а нема је на застави (а подразумева ми се плава за њих "азури"...а зашто плава , не знам)
« Последња измена: Јануар 20, 2021, 08:56:10 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Историјски филмови (документарни, играни, мјузикли)
« Одговор #105 послато: Јануар 20, 2021, 08:59:05 поподне »
Шкоти тамно тегет...мислим да нема црне комбинације да неко носи (мајице), до ове нове комбинације код Хрвата (где су и чарапе и гаће и мајице црни)...е за Италију нисам никад размишљао, да, плава, а нема је на застави (а подразумева ми се плава за њих "азури"...а зашто плава , не знам)
Није баш небеско плава као код добро знаног и непритајеног Лација али на том фону свакако...

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Историјски филмови (документарни, играни, мјузикли)
« Одговор #106 послато: Јун 29, 2021, 04:05:58 пре подне »


И даље играју у црним дресовима...воле
ŠPANJOLSKA - HRVATSKA 5:3 Vatreni se oprostili od Eura, imamo za čim žaliti



« Последња измена: Јун 29, 2021, 04:12:56 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5153
Одг: Историјски филмови (документарни, играни, мјузикли)
« Одговор #107 послато: Новембар 30, 2022, 01:07:59 поподне »
Нисам сигуран колико домаћа кинематографија може да изнесе снимање оваквог једног захтевног филма, али  видећемо.

https://www.nportal.rs/vest/38280/stars/filmovi/film-boj-na-kosovu-nova-verzija-filma-boj-na-kosovu-gaga-antonijevic-ko-ce-igrati-kneza-lazara-u-boju-na-kosovu

Бојим се да ћемо потрошити све велике теме на осредњу или лошу продукцију. Антонијевић је редитељ за филмове попут "О покојнику све најлепше" али мислим да није дорастао да обрађује велике историјске теме. Заправо, бојим се да ми у овом тренутку у Србији таквог редитеља и немамо.

Али није само редитељ проблем, већ уопште продукција.

Шотрина верзија Боја на Косову мени никад није било лоша, можда и зато што је нисам доживљавао као историјски филм, већ као тв драму. У суштини то и јесте тв драма и негдје се од почетка до краја држи те форме, без претенциозности.

Досада имамо урађена два филма која тематизују период српског средњег вијека, а да су гледљива: Бановић Страхиња и Доротеј. Нису неки историјски спектакли, али су пристојно продукцијски урађени.

Заправо, морали би имати продукцијску екипу специјализовану да прави филмове из средњег вијека и да малтене ради само то. Тек тад се може доћи до неког квалитета.

Руси су у октобру ове године избацили филм Срце Парме о сукобу Руса са угарско-финским паганима на Уралу. Филм јесте нека врста комерцијале налик на Холивуд, али продукцијски то је тај ниво који ми треба да достигнемо да бисмо снимали историјске филмове.

<a href="https://www.youtube.com/v/Vjq5i-yq96U" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/Vjq5i-yq96U</a>

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 523
Одг: Историјски филмови (документарни, играни, мјузикли)
« Одговор #108 послато: Новембар 30, 2022, 03:19:03 поподне »
Дефинитивно погрешан режисер за један средњовековни филм, који притоме обрађује нашу најтежу средњовековну причу.

Очигледно Антонијевић, као човек од поверења актуелне власти, има такву слободу и финансије да снима шта му се прохте, на општу жалост свих нас.

О покојнику све најлепше му је био јако добар филм и прва сезона Убице мог оца. Остало осредње и лоше.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Историјски филмови (документарни, играни, мјузикли)
« Одговор #109 послато: Новембар 30, 2022, 04:11:06 поподне »
Руси су у октобру ове године избацили филм Срце Парме о сукобу Руса са угарско-финским паганима на Уралу. Филм јесте нека врста комерцијале налик на Холивуд, али продукцијски то је тај ниво који ми треба да достигнемо да бисмо снимали историјске филмове.

<a href="https://www.youtube.com/v/Vjq5i-yq96U" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/Vjq5i-yq96U</a>

Погледах управо, бојим седа смо ми доста далеко од овог нивоа продукције.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 710
Одг: Историјски филмови (документарни, играни, мјузикли)
« Одговор #110 послато: Новембар 30, 2022, 04:20:33 поподне »
Само да не буде као ,,Немањићи". Одлична продукција, одлични глумци, а сценарио-ћорак. Тражи Стефан првовенчани жену по шуми и кад је нађе пита је где је била, а она ће- Па пишкила сам!!!

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1103
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Историјски филмови (документарни, играни, мјузикли)
« Одговор #111 послато: Новембар 30, 2022, 05:52:22 поподне »
Бојим се да ћемо потрошити све велике теме на осредњу или лошу продукцију. Антонијевић је редитељ за филмове попут "О покојнику све најлепше" али мислим да није дорастао да обрађује велике историјске теме. Заправо, бојим се да ми у овом тренутку у Србији таквог редитеља и немамо.

Али није само редитељ проблем, већ уопште продукција.

Шотрина верзија Боја на Косову мени никад није било лоша, можда и зато што је нисам доживљавао као историјски филм, већ као тв драму. У суштини то и јесте тв драма и негдје се од почетка до краја држи те форме, без претенциозности.

Досада имамо урађена два филма која тематизују период српског средњег вијека, а да су гледљива: Бановић Страхиња и Доротеј. Нису неки историјски спектакли, али су пристојно продукцијски урађени.

Заправо, морали би имати продукцијску екипу специјализовану да прави филмове из средњег вијека и да малтене ради само то. Тек тад се може доћи до неког квалитета.

Руси су у октобру ове године избацили филм Срце Парме о сукобу Руса са угарско-финским паганима на Уралу. Филм јесте нека врста комерцијале налик на Холивуд, али продукцијски то је тај ниво који ми треба да достигнемо да бисмо снимали историјске филмове.

<a href="https://www.youtube.com/v/Vjq5i-yq96U" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/Vjq5i-yq96U</a>

Gde može da se pogleda ovaj ruski film? Na internetu ako je moguće?

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5153
Одг: Историјски филмови (документарни, играни, мјузикли)
« Одговор #112 послато: Новембар 30, 2022, 06:23:55 поподне »
Gde može da se pogleda ovaj ruski film? Na internetu ako je moguće?

Бојим се да га још нема на интернету, тренутно се приказује у биоскопима. Руси америчке филмове брзо ставе на интернет, али своје знају да заштите.  :)

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Историјски филмови (документарни, играни, мјузикли)
« Одговор #113 послато: Новембар 30, 2022, 11:40:58 поподне »




Досада имамо урађена два филма која тематизују период српског средњег вијека, а да су гледљива: Бановић Страхиња и Доротеј. Нису неки историјски спектакли, али су пристојно продукцијски урађени.

Заправо, морали би имати продукцијску екипу специјализовану да прави филмове из средњег вијека и да малтене ради само то. Тек тад се може доћи до неког квалитета.

Руси су у октобру ове године избацили филм Срце Парме о сукобу Руса са угарско-финским паганима на Уралу. Филм јесте нека врста комерцијале налик на Холивуд, али продукцијски то је тај ниво који ми треба да достигнемо да бисмо снимали историјске филмове.



1. da, produkcija - u najdubljem smislu (recimo, englezi kad rade istorijske epohe 19., 20. vek za tv... uvek ce biti superiorni u odnosu na danasnji holivud, zbog odlicnog poznavanja relevantne materijalne kulture, dostupnosti autenticnih kostima) 2. ali postoji veci problem, koji nije srpski 3. pati se od kompjuterske grafike, kolor korekcije (plus perika plus steroida plus podilazenje infantilizmu/natprirodnom i odgovarajuca estetika) 4. ovo se radi iz dva razloga - zbog ustede para i zbog hegemonisuceg prisustva takve estetike (kompjuter/igrice/price o superherojima/pop-mitologijama) koja se nudi kao neka vrsta apgrejda iako je, naravno, inferiorna u odnosu na realno, fizicko prisustvo masovki, kostima, ljudskih oblicija... ili inferiorna u odnosu na nekadasnji tehnikolor 5. svaka americka produkcija istorijskog spektakla, od 20tih do 60tih godina - superiorna je po realno ulozenim sredstvima u odnosu na svaki danasnji holivudski 'spektakl' 6. o estetiskim vrednostima - dakle, produkcijsom 'izgledu' da ne govorim 7. a tek o glumackom umecu, kad su engleski, klasicni pozorisni glumci bili rezervisani za ovakve uloge 8. kod rusa ovde,u ovom trejleru, vidim svestan pokusaj da se otrgnu grafici, da uloze u realnu materiju, ali kolor korekcija je, prosto, idiotski sine qua non nase epohe 9. otprilike kao botoks 10. perike su lose 11. ne poznajem tehnologiju dovoljno dobro ali cini mi se da u ovim akcionim/jahacim scenama sljaka i neka vrsta efketa (uz realno prisustvo ljudi) 12. ah da, HD kamera, 4K i slicni grandiozne inovacije - koje cine sliku ostrijom - ruiniraju transcendenciju filma... prosto, taj junak nije tamo negde, u velikoj prici, vec je veoma 'televizijski' blizak... itd

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Историјски филмови (документарни, играни, мјузикли)
« Одговор #114 послато: Децембар 01, 2022, 04:00:28 пре подне »
1. da, produkcija - u najdubljem smislu (recimo, englezi kad rade istorijske epohe 19., 20. vek za tv... uvek ce biti superiorni u odnosu na danasnji holivud, zbog odlicnog poznavanja relevantne materijalne kulture, dostupnosti autenticnih kostima) 2. ali postoji veci problem, koji nije srpski 3. pati se od kompjuterske grafike, kolor korekcije (plus perika plus steroida plus podilazenje infantilizmu/natprirodnom i odgovarajuca estetika) 4. ovo se radi iz dva razloga - zbog ustede para i zbog hegemonisuceg prisustva takve estetike (kompjuter/igrice/price o superherojima/pop-mitologijama) koja se nudi kao neka vrsta apgrejda iako je, naravno, inferiorna u odnosu na realno, fizicko prisustvo masovki, kostima, ljudskih oblicija... ili inferiorna u odnosu na nekadasnji tehnikolor 5. svaka americka produkcija istorijskog spektakla, od 20tih do 60tih godina - superiorna je po realno ulozenim sredstvima u odnosu na svaki danasnji holivudski 'spektakl' 6. o estetiskim vrednostima - dakle, produkcijsom 'izgledu' da ne govorim 7. a tek o glumackom umecu, kad su engleski, klasicni pozorisni glumci bili rezervisani za ovakve uloge 8. kod rusa ovde,u ovom trejleru, vidim svestan pokusaj da se otrgnu grafici, da uloze u realnu materiju, ali kolor korekcija je, prosto, idiotski sine qua non nase epohe 9. otprilike kao botoks 10. perike su lose 11. ne poznajem tehnologiju dovoljno dobro ali cini mi se da u ovim akcionim/jahacim scenama sljaka i neka vrsta efketa (uz realno prisustvo ljudi) 12. ah da, HD kamera, 4K i slicni grandiozne inovacije - koje cine sliku ostrijom - ruiniraju transcendenciju filma... prosto, taj junak nije tamo negde, u velikoj prici, vec je veoma 'televizijski' blizak... itd

bicu veoma precizan - kad kazem 'perike su lose' zelim reci svaka perika, uvek. za istorijsku epohu - mora se pustiti kosa, brada to jest, obavezati/rezervisati glumca za pustanje kose... perike/nadogradnje lako uocive i automatski izbacuju gledaoca iz stanja tzv. suspendovane neverice (deziluzionisu)

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5153
Одг: Историјски филмови (документарни, играни, мјузикли)
« Одговор #115 послато: Децембар 01, 2022, 07:20:05 пре подне »
1. da, produkcija - u najdubljem smislu (recimo, englezi kad rade istorijske epohe 19., 20. vek za tv... uvek ce biti superiorni u odnosu na danasnji holivud, zbog odlicnog poznavanja relevantne materijalne kulture, dostupnosti autenticnih kostima) 2. ali postoji veci problem, koji nije srpski 3. pati se od kompjuterske grafike, kolor korekcije (plus perika plus steroida plus podilazenje infantilizmu/natprirodnom i odgovarajuca estetika) 4. ovo se radi iz dva razloga - zbog ustede para i zbog hegemonisuceg prisustva takve estetike (kompjuter/igrice/price o superherojima/pop-mitologijama) koja se nudi kao neka vrsta apgrejda iako je, naravno, inferiorna u odnosu na realno, fizicko prisustvo masovki, kostima, ljudskih oblicija... ili inferiorna u odnosu na nekadasnji tehnikolor 5. svaka americka produkcija istorijskog spektakla, od 20tih do 60tih godina - superiorna je po realno ulozenim sredstvima u odnosu na svaki danasnji holivudski 'spektakl' 6. o estetiskim vrednostima - dakle, produkcijsom 'izgledu' da ne govorim 7. a tek o glumackom umecu, kad su engleski, klasicni pozorisni glumci bili rezervisani za ovakve uloge 8. kod rusa ovde,u ovom trejleru, vidim svestan pokusaj da se otrgnu grafici, da uloze u realnu materiju, ali kolor korekcija je, prosto, idiotski sine qua non nase epohe 9. otprilike kao botoks 10. perike su lose 11. ne poznajem tehnologiju dovoljno dobro ali cini mi se da u ovim akcionim/jahacim scenama sljaka i neka vrsta efketa (uz realno prisustvo ljudi) 12. ah da, HD kamera, 4K i slicni grandiozne inovacije - koje cine sliku ostrijom - ruiniraju transcendenciju filma... prosto, taj junak nije tamo negde, u velikoj prici, vec je veoma 'televizijski' blizak... itd

Јасно ми је о чему пишеш. Међутим, мислим да се и естетика гледаоца у међувремену промјенила. Траже се филмови због којих ће гледаоци ићи у биоскоп и добити своју "порцију" специјалних ефеката. Кључно је ово што си написао "ruiniraju transcendenciju filma". Али тражи ли данашњи просјечни гледалац "трансцеденцију филма"? Да ли би Петровићеве Сеобе напуниле данас биоскопску салу?

Ако говоримо о историјским филмовима снимљеним "класичичним" стилом, занимљива је чињеница да су балканске земље источног блока снимиле приличан број историјских филмова управо у комунистичком раздобљу. Румуни, нпр. готово да нема периода историје о коме нису снимали филмове, од Дачана и Буребисте до Мирче Старијег, Влада Цепеша, Стефана Великог. Неки од тих филмова чисто продукцијски нису лоше урађени, иако наравно некритички величају румунске националне хероје. Осим тога то су једини филмски прикази неких историјских догађаја попут римско-дачких ратова, битке код Никопоља или битке на Ровинама.

Слична је ситуација била и са Бугарима. И они су имали неколико остварења са значајном продукцијом: Калојан, Аспарух, свадба Јована Асена, Борис.

Албанцима су Совјети 1950-тих година снимили филм Скендер-бег.

Занимљиво је да су неки ликови из српске историје приказани на филму управо у овим источноблоковским кинематографијама, кнез Мутимир у бугарском филму Борис I и деспот Ђурађ Бранковић у совјетско-албанском Скендер-бегу. И један и други су приказани прилично негативно.

« Последња измена: Децембар 01, 2022, 07:23:24 пре подне drajver »

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 710
Одг: Историјски филмови (документарни, играни, мјузикли)
« Одговор #116 послато: Децембар 01, 2022, 09:22:47 пре подне »
Пре пар година гледах турски играни филм о освајању Цариграда 1453. Велике паре уложене,добри глумци,али вуче доста на ,,Bollywood". Заборавио сам како се зове, али био је занимљив. Да, на јутјубу сам гледао.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Историјски филмови (документарни, играни, мјузикли)
« Одговор #117 послато: Децембар 01, 2022, 10:39:47 пре подне »
Пре пар година гледах турски играни филм о освајању Цариграда 1453. Велике паре уложене,добри глумци,али вуче доста на ,,Bollywood". Заборавио сам како се зове, али био је занимљив. Да, на јутјубу сам гледао.

Јел овај:

<a href="https://www.youtube.com/v/j4TOUrxzd28" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/j4TOUrxzd28</a>

Последња сцена, када Мехмед Освајач уђе у Агиу Софију, узме детенце у наручје, а људима која су се склонили у цркву каже не брините за своју животе и имовину и слободни сте да исповедате своју веру. Непроцењиво... ;)
« Последња измена: Децембар 01, 2022, 11:51:09 пре подне НиколаВук »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5302
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Историјски филмови (документарни, играни, мјузикли)
« Одговор #118 послато: Децембар 01, 2022, 10:47:09 пре подне »
Јасно ми је о чему пишеш. Међутим, мислим да се и естетика гледаоца у међувремену промјенила. Траже се филмови због којих ће гледаоци ићи у биоскоп и добити своју "порцију" специјалних ефеката. Кључно је ово што си написао "ruiniraju transcendenciju filma". Али тражи ли данашњи просјечни гледалац "трансцеденцију филма"? Да ли би Петровићеве Сеобе напуниле данас биоскопску салу?

Ако говоримо о историјским филмовима снимљеним "класичичним" стилом, занимљива је чињеница да су балканске земље источног блока снимиле приличан број историјских филмова управо у комунистичком раздобљу. Румуни, нпр. готово да нема периода историје о коме нису снимали филмове, од Дачана и Буребисте до Мирче Старијег, Влада Цепеша, Стефана Великог. Неки од тих филмова чисто продукцијски нису лоше урађени, иако наравно некритички величају румунске националне хероје. Осим тога то су једини филмски прикази неких историјских догађаја попут римско-дачких ратова, битке код Никопоља или битке на Ровинама.

Слична је ситуација била и са Бугарима. И они су имали неколико остварења са значајном продукцијом: Калојан, Аспарух, свадба Јована Асена, Борис.

Албанцима су Совјети 1950-тих година снимили филм Скендер-бег.

Занимљиво је да су неки ликови из српске историје приказани на филму управо у овим источноблоковским кинематографијама, кнез Мутимир у бугарском филму Борис I и деспот Ђурађ Бранковић у совјетско-албанском Скендер-бегу. И један и други су приказани прилично негативно.

Мени лично је Андреј Рубљов боље пренео дух 15. века него иједан холивудски историјски спектакл. Барем тако ја доживљавам то време. А можда је и филм утицао да га тако доживим.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5153
Одг: Историјски филмови (документарни, играни, мјузикли)
« Одговор #119 послато: Децембар 01, 2022, 10:50:17 пре подне »
Јел овај:

https://www.youtube.com/v/j4TOUrxzd28

Последња сцена, када Мехмед Освајач уђе у Агиу Софију, узме детенце у наручје, а људима која су се склонили у цркву каже не брините за своју животе и имовину и слободни сте да исповедате своју веру. Непроцењиво... ;)

Ако говоримо о том догађају много је квалитетније урађен нетфликсов кратки серијал Rise of Empires: Ottoman

<a href="https://www.youtube.com/v/t3ISUY0l0WQ" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/t3ISUY0l0WQ</a>

Мара Бранковић или Mara Despina је један од главних ликова.

<a href="https://www.youtube.com/v/G34LTWZTdK0" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/G34LTWZTdK0</a>

<a href="https://www.youtube.com/v/ivWi1Lm2AMY" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/ivWi1Lm2AMY</a>

Као што се може видјети приказ већине српских историјских ликова средњег вијека снимили су други народи у својим кинематографијама.
« Последња измена: Децембар 01, 2022, 10:53:28 пре подне drajver »