Ево найновийега издања Прѣдвиђача мушких лозъ. У њем се могу уочити три новине.
Прва новина йе коначно оспособљавање Прѣдвиђача користити непотпуне врѣдности (попут 18.2 или 24.3). Оне се сада узимайу у обзир приликом прѣдвиђања. Додуше, непотпуне врѣдности су у збирках коришћених узорака за Прѣдвиђача коришћене само у трийу мушких лозах. Прва йе наравно Й1, на ознаци ДЫС 458, сви њени огранци. Свим узоркомъ ове лозе на койих йе заснован Прѣдвиђач йе врѣдност ознаке постављена на .2, те услѣд тога Прѣдвиђач више нема недоумице за наше Й1 узорке из скупине ПФ7264 йесу ли Й1 или Е1б1б-М123.
Друга мушка лоза са примѣњеном непотпуном врѣдношћу йе наравно наша Н1а, гдѣ йе у узорке убачен 24.3 на ДЫСу 19. А трећа йе И2а2б-Л38, гдѣ припадници њенога балканскога подогранка имайу особену врѣдност са .2 на ДЫСу 385, и по том су лако прѣпознатљиви. Рецимо двойица из црногорске збирке од 404, йедан из хрватске, йедан из словеначке, мислим и йедан из Грчке.
Како будем откривао друге огранке са особеном и значайном непотпуном врѣдношћу тако ћу и допуњавати збирку Прѣдвиђача. Велика отежавайућа околност йе што ФТДНА подухвати њих не обявљуйу, али се може наслутити да постойе у неких узорцих по МИН/МАКС врѣдностих када се изабере "омашћен" ("цолор") приказ.
Пошто су непотпуне врѣдности често недоступне, Прѣдвиђач има посебан начин рада гдѣ се не обазире на њих. То йе погодно када испитуйемо хапловрсту за койу не знамо има ли их или не, на примѣр за хапловрсте скинуте са ФТДНА подухватов.
Врѣдност .2 и на ДЫСу 458 нѣйе одлика само лозе Й1, два различита огранка лозе Р1б (йедан испод У106 и други источни, испод З-2103) такође имайу исти "привезак". Рецимо, у хрватской збирци од 1100 узорака се налази и слѣдећи: "12 25 14 10 11 11 12 13 15 29 16.2 15 19 12 15 12 23", койега су сачинитељи рада одмаха сврстали у Й1, видѣвши да има .2 на 458-ици, а не провѣривши га ни у йедном прѣдвиђачу, што йе крайње неозбиљно од њих. Да су то били урадили били бише увидѣли да се он уклапа у сваки од Й1 огранака као слон у стакларску радњу. Сва уклапања у мойем прѣдвиђачу у ма койи од Й1 узорака су испод 7%. Вѣроватно се ради о огранку Р1б Z2103>Z2106.
Друга новина йе додавање знатнога броя нових огранака, нарочито огранака слабо заступљених у Европи. Њих додах како бише се лакше откривали припадници рѣтких мушких лоза у Европи из збирака узорака мени доступних, попут многобройних на 17 или 23 ознаке.
Тако на примѣр додах два огранка лозе А, и йедан из Б. Сада Прѣдвиђач открива да йе први узорак из украйинске збирке на 17 ознак из лозе A1b1b2b М13, иначе већ пронађене у Европи. То се слаже са подацима из украйинскога рада, гдѣ су зайедно са ознаками рађени и ПЙР-ови, али он бѣше одречан на све испитиване. Исто тако йе у турской збирци са Кипра откривен узорак припадайући лози Б2а1 - М218, коя йе у мањой мѣри присутна међу Арапима, и на чийих узорцих йе прѣдвиђање ове лозе засновано.
Додата су између осталих и два огранка лозе Ф, оба европска, као и углавном афрички огранак лозе Р1б-В88. На то бѣях подстакнут откривањем Р1б-В88 узорка у мађарской збирци на 23 ознаке, койи се потпуно (0/23) слаже са Ашкеназийем из Мађарске. Такође йе источни Р1б (Z2103) подѣљен на три дѣла. Наши "РЕЦЛох"-овани Р1б-овци са 11-11 на 385-ици спадайу у Z2103>Z2106.
Трећа новина йе ново оруђе у Прѣдвиђачу олакшавайуће упоређивање срѣдњих врѣдностий различитих мушких лоз. Намѣњено йе напрѣдним користникомъ и истраживачемъ, желѣћим боље сликовито сагледати блискост или удаљеност пойединих огранака.
Како бих лакше пояснио о чем се ради, и како се то постиже, покушаћу направити сликовит примѣр. Рецимо да ми йе циљ упоредити срѣдње врѣдности лоз Р1а и Р1б, и то на 17-орих ознаках. Ради тога отварам Прѣдвиђача, бирам "Прѣдвиђање без подѣле лоз Е1б1б, И1, Р1а, Р1б..." и затим убацуйем ма койу хапловрсту на 17-орих ознаках. Видѣти слику 1.

Слика 1.
Затим притискам новододато поље "Срѣдње врѣдности" на дну разговора, поред слике десно. Сада на слици 2 примѣћуйемо да десно више нема "црвених цртицъ", и све врѣдности горе (од 17 задатих) су постављене на найчешће врѣдности лозе Р1а (прве у списку у горњем десном углу).

Слика 2.
Сада само йош у списку у горњем десном углу трѣбамо одабрати лозу Р1б и добиямо оно што хоћасмо на слици 3: срѣдње (найчешће) врѣдности лозе Р1а на "подлози" са расподѣлами врѣдностий на ознаках лозе Р1б! Прѣброявши црвене цртице на слици десно, увиђамо да се срѣдње врѣдности лоз Р1а и Р1б на 17-орих ознаках разликуйу на чак девет их, на неких и за по двѣ врѣдности (чак четири од девет), што йе укупно тринадесет. Ово могасмо и до сада урадити, али ручно. Овако йе много брже.

Слика 3.
И на крайу, ево на слици 4 поређења лоз A1b1b2b М13 и Ф-III, и то на 111 ознакъ. Као што видимо, разлика йе огромна. Напомињем да се поређење може чинити на било койем бройу или распореду ознакъ.

Слика 4.
https://yadi.sk/d/hh0r-uzEkpYxuКао и увѣк до сада, по прѣузимању "Невски.дат" трѣба прѣименовати у "Невски.ехе".