Аутор Тема: Новинарски текстови о генетици  (Прочитано 356444 пута)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #680 послато: Октобар 02, 2017, 11:55:21 пре подне »
Није баш текст о генетици али јесте о генеалогији:

http://www.blic.rs/vesti/drustvo/surdepac-pardjpac-ozmikur-ovo-su-srpske-reci-a-da-li-znate-sta-znace/dz1gf8s

Искрено, увек сам сумњао да ови називи потичу из народне традиције, овај чланак те сумње потврђује. Да ми је само знати ко је био тај маштовити појединац који је ове називе смислио и потом успео да их рашири, па су постали део опште културе?  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5301
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #681 послато: Октобар 02, 2017, 12:42:35 поподне »
Искрено, увек сам сумњао да ови називи потичу из народне традиције, овај чланак те сумње потврђује. Да ми је само знати ко је био тај маштовити појединац који је ове називе смислио и потом успео да их рашири, па су постали део опште културе?  :)

Ја сам се са њима први пут сусрео још крајем осамдесетих година у делу Милорада Павића "Предео слика чајем", које се помиње и у чланку. Колико се сећам, тамо је било само десет генерација за женске претке и нису сви били поређани баш овим редоследом а неки од ових нису ни наведени. Бели Орао је био десети предак а видим да је у међувремену "аванзовао" до шеснаестог. Такође, Бела пчела је био десети потомак, а сад испаде шеснаести женски предак.
Појам курајбер ја знам из неког сасвим другог контекста...
Kамене рабъ и госодинъ

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7257
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #682 послато: Октобар 02, 2017, 12:48:59 поподне »
Ја сам се са њима први пут сусрео још крајем осамдесетих година у делу Милорада Павића "Предео слика чајем", које се помиње и у чланку. Колико се сећам, тамо је било само десет генерација за женске претке и нису сви били поређани баш овим редоследом а неки од ових нису ни наведени. Бели Орао је био десети предак а видим да је у међувремену "аванзовао" до шеснаестог. Такође, Бела пчела је био десети потомак, а сад испаде шеснаести женски предак.
Појам курајбер ја знам из неког сасвим другог контекста...
Ja сам знао за те појмове кад сам био мали, али не свих 16...до наврдеде и од осталих сам знао за аскурђел, суркурђел (ваљда је тако), куребало и курајбер...мислио сам да је тај редослед , али није
« Последња измена: Октобар 02, 2017, 12:51:32 поподне ДушанВучко »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #683 послато: Октобар 02, 2017, 04:47:06 поподне »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #684 послато: Октобар 02, 2017, 05:19:14 поподне »
Још један поучан текст са Блица:

http://www.blic.rs/vesti/drustvo/godine-muskarca-kljucne-za-zdravu-bebu-genetske-poremecaje-i-retke-bolesti-deca/ycmkckc

Значи треба правити децу што је раније могуће. :)

Док сам читао овај текст сетио сам се приче у вези запослених на радиологији. Наиме, свим запосленим техничарима и особљу на рендгенском одељењу препоручују да добију потомство што је раније могуће. Они сваки дан примају мале дозе зрачења без обзира на све мере заштите, а дугорочно то оставља последице на ДНК. 

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5301
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #685 послато: Октобар 02, 2017, 05:34:16 поподне »
Још један поучан текст са Блица:

http://www.blic.rs/vesti/drustvo/godine-muskarca-kljucne-za-zdravu-bebu-genetske-poremecaje-i-retke-bolesti-deca/ycmkckc

Недавно смо на теми о брзини мутације маркера управо о овоме разговарали. Поставићу тамо овај Николин пост.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #686 послато: Октобар 02, 2017, 06:09:58 поподне »
Није баш текст о генетици али јесте о генеалогији:

http://www.blic.rs/vesti/drustvo/surdepac-pardjpac-ozmikur-ovo-su-srpske-reci-a-da-li-znate-sta-znace/dz1gf8s

Ово питање ме је баш интересовало. Али ни ови у Блицу нису 100% сигурни да је било тако. Истина је вероватно негде на средини. ;)



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #688 послато: Октобар 03, 2017, 08:15:19 поподне »
Kad nas sad sve kloniraju. ;)

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #689 послато: Октобар 03, 2017, 08:22:42 поподне »
Kad nas sad sve kloniraju. ;)

Покупиш српски ДНК материјал и исклонираш довољно људи за најбољи кошаркашки тим у историји.   :D
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 984
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #690 послато: Октобар 04, 2017, 06:59:45 поподне »
Покупиш српски ДНК материјал и исклонираш довољно људи за најбољи кошаркашки тим у историји.   :D
Четири Ђоковића молим  ;D

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5301
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #691 послато: Октобар 04, 2017, 07:21:37 поподне »
Kad nas sad sve kloniraju. ;)

Ја мислим да они то већ и раде. Видите да су нам политичари сви као клонирани...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #692 послато: Октобар 05, 2017, 06:32:46 поподне »
Вјероватно и даље има људи који желе да добију сина по сваку цијену...

"Imao sam pacijentkinju iz Beograda, popadiju, koja je tri puta radila genetsko testiranje, isključivo da bi utvrdila pol deteta. Tek kada je dobila rezultate trećeg testa bila je zadovoljna rezultatom. Nosila je dečaka", ovako je za "Blic" ispričao jedan poznati beogradski ginekolog koji već godinama radi u državnom porodilištu.

Линк:
http://www.blic.rs/vesti/drustvo/popadija-je-dva-puta-abortirala-i-srpkinje-kada-saznaju-da-ce-roditi-devojcicu/gnx8kgr

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #693 послато: Октобар 22, 2017, 10:25:42 поподне »
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/drustvo/aktuelno.290.html:691828-Do-nestalih-beba-vode-nasi-geni-u-Skotima


Posebno interesantno pismo stiglo je iz Škotske. Kako objašnjava naša sagovornica, u svetu je trenutno pomodno određivanje porekla preko DNK uzoraka. Prave se svetske baze podataka, za koje ovi roditelji veruju da mogu da im pomognu. Za 79 evra stručnjaci specijalizovanih sajtova pošalju štapiće za bris, ljudi izvade bris i vrate im štapiće, na osnovu čije analize se odredi poreklo osobe.

- Škoti koji su čuli za našu priču misle da su neke bebe završile kod njih jer im se u genetskom poreklu pojavljuju srpski geni, a niko od predaka nikada nije bio u Srbiji - kaže Pejić.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #694 послато: Октобар 22, 2017, 11:30:32 поподне »
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/drustvo/aktuelno.290.html:691828-Do-nestalih-beba-vode-nasi-geni-u-Skotima


Posebno interesantno pismo stiglo je iz Škotske. Kako objašnjava naša sagovornica, u svetu je trenutno pomodno određivanje porekla preko DNK uzoraka. Prave se svetske baze podataka, za koje ovi roditelji veruju da mogu da im pomognu. Za 79 evra stručnjaci specijalizovanih sajtova pošalju štapiće za bris, ljudi izvade bris i vrate im štapiće, na osnovu čije analize se odredi poreklo osobe.

- Škoti koji su čuli za našu priču misle da su neke bebe završile kod njih jer im se u genetskom poreklu pojavljuju srpski geni, a niko od predaka nikada nije bio u Srbiji - kaže Pejić.

Јао, кад се сетим тих крађа беба...
Те починиоце бих обесио по трговима свих већих места и оставио да тако стоје годину дана.

Како може неко украсти бебу родитељима? Јасна ми је жеља за новцем, али побогу...


А исто тако, нису ми јасни ни родитељи који усвоје дете и никад му не кажу да је усвојено.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #695 послато: Октобар 24, 2017, 03:05:24 поподне »
1:11:38 -- 1:13:10  https://youtu.be/5NInMK6LpZw?t=1h11m38s   ;D ;D ;D

симо

  • Гост
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #696 послато: Октобар 24, 2017, 03:22:58 поподне »
1:11:38 -- 1:13:10  https://youtu.be/5NInMK6LpZw?t=1h11m38s   ;D ;D ;D

С тешком муком се натјерах да погледам. И Кљосов није сигурно да ли ће остати на линији, велики су то притисци... :D

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #697 послато: Октобар 24, 2017, 03:29:23 поподне »
С тешком муком се натјерах да погледам. И Кљосов није сигурно да ли ће остати на линији, велики су то притисци... :D

Ово у вези античког града на коридору 11 и ДНК из 30 гробова сам чуо много пута, о чему се ту ради, да ли је стварно извршена ДНК анализа 30 скелета из античких гробова на коридору 10, и ако није откуд се онда та прича већ годинама провлачи по медијима?

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #698 послато: Октобар 24, 2017, 04:06:08 поподне »
1:11:38 -- 1:13:10  https://youtu.be/5NInMK6LpZw?t=1h11m38s   ;D ;D ;D

Кад код почнем да читам коментаре испод оваквих клипове, све више постајем убеђен да смо ми изузетно необразован народ као целина.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #699 послато: Октобар 24, 2017, 04:07:03 поподне »
Кад код почнем да читам коментаре испод оваквих клипове, све више постајем убеђен да смо ми изузетно необразован народ као целина.

Има ту истине, нажалост.