Аутор Тема: Споменици  (Прочитано 10708 пута)

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Споменици
« послато: Новембар 20, 2018, 01:47:43 пре подне »
Била је покренута тема у оквиру теме "Патриарх Павле", али ова тема је много опширнија...
Карлов мост , може слободно да се назове и алејом споменика, свака статуа је ремек дело за себе:
Постоји 30 углавном барокних статуа на огради стубова прилагођених уметничком стилу готичког моста. Већина статуа је подигнута између 1683. и 1714. Представљају свеце и свеце заштитнике тог времена. Мост су декорисали највећи Бохемијски скулптори: Матијас Браун, Јан Брокоф и његов син Мајкл Јозеф и Фердинанд Максимилијан.
Једне од најпримећенијих и најпознатијих статуа су статуе Св. Лудгарда, Св. Јан, Феликс и Иван (тзв. Прашки Турчин), Распећа и Св. Јана Непомука који је са моста бачен у Влтаву.

Jedna od najčuvenijih je svakako statua Sv. Jan Nepomucký, dvorskog sveštenika koji je bačen sa mosta 1383.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Споменици
« Одговор #1 послато: Август 20, 2019, 09:22:52 пре подне »
Писали смо раније о споменику подигнутом патриарху Павлу на платоу испред цркве Светог Марка, који је изазвао различите утиске.

Шта мислите о споменику Сибињанин Јанку / Јаношу Хуњадију недавно подигнутом на Земунском кеју?

Ево неких мишљења:

https://www.blic.rs/vesti/beograd/novi-hit-spomenik-da-li-vas-lik-sibinjanin-janka-vise-podseca-na-junaka-iz-stripa-ili/dlk0z8p
https://www.bizlife.rs/aktuelno/vesti-dana/spomenik-sibinjanin-janku-pokrenuo-lavinu-komentara-foto
https://www.espreso.rs/vesti/beograd/417013/da-li-se-sibinjanin-janko-tusira-u-kavezu-osvanuo-neobican-spomenik-u-zemunu-srbi-su-odmah-udarili-na-sprdnju
« Последња измена: Август 20, 2019, 11:43:06 пре подне Amicus »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Споменици
« Одговор #2 послато: Август 20, 2019, 09:23:50 пре подне »
Слике из прве руке:



"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Споменици
« Одговор #3 послато: Август 20, 2019, 09:24:57 пре подне »


"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Споменици
« Одговор #4 послато: Август 20, 2019, 09:29:52 пре подне »
Изгледа да су одлучили да му склоне мач из десне руке након оне епизоде са крађом истог. Мене највише подсећа на Сер Жилета.  :)

Чињеницама против самоувереног незнања.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Споменици
« Одговор #5 послато: Август 20, 2019, 01:41:35 поподне »
"Predsednik Mađarske Janoš Ader rekao je da su na spomeniku vidljiva dva simbola – krst i zvono.

Rekao je da je krst simbol žrtve za odbranu Evrope, a zvono poruka o udruživanju i pobedi koja je izvojevana pod vođstom Janoša Hunjadija."

Не знам како се нису суздржали да се не насмеју приликом откривања споменика  :D (као из цртаног филма да је, Сер Жиле, Дон Кихот или Астерикс)...aли мађарски вајар га је радио чини ми се, па сад, ако њима не смета оваква статуа, ни нама не смета (па сад му неко ставио цвеће), али овакав не би сигурно био неко ко је победио Турке, осим у цртаном филму :)
Ово је био и тест за гардисте сигурно
« Последња измена: Август 20, 2019, 01:49:22 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Споменици
« Одговор #6 послато: Август 20, 2019, 06:06:24 поподне »
Данас случајно налетех на податак да је 1929. године у Глини био подигнут споменик краљу Петру I Карађорђевићу.



Слика је преузета из часописа Жена и Свет, 1929, бр. 11.



Ван мреже Јосиф из Трбушнице

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 225
Одг: Споменици
« Одговор #7 послато: Август 21, 2019, 07:48:04 пре подне »
Споменик Николају Другом.



"У Београду уопште није нарочито развијена традиција свечаних споменика европског типа на раскошним постаментима. Споменик је подигнут на месту где се налазила амбасада Руске Империје, а затим – закратко – и амбасада СССР, да би затим и та зграда страдала у бомбардовању. На том празном простору преко пута канцеларија председника Србије и градоначелника Београда сада је постављен споменик. Место се налази у центру града, веома је бременито историјом, и заливено крвљу руских војника у Другом светском рату, дакле сасвим смислено. Смислен споменик смисленом човеку на смисленом месту заиста помаже да се учврсти историјско памћење, и подсећа на традиционално руско-српско пријатељство.

Данас то више није просто споменик, већ права трибина за политичке поруке и симбол проруског политичког вектора. Ту је индикативна епизода са бившим потпредседником САД Џоом Бајденом, који је, након што је угледао споменик преко пута резиденције председника за време своје посете Београду, почео да се нервира и да прича о томе како то противречи тежњама Србије да постане земља са европским вектором развоја. И такав ефекат је користан за Русију."

(Из интервјуа Н. Бондарјева)

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Споменици
« Одговор #8 послато: Август 22, 2019, 10:44:04 поподне »
У Палама је данас постављен споменик најпознатијем Романијцу, Старини Новаку. Рад јапанског умјетника Кота Сакаија.
http://www.palelive.com/postavljena-skulptura-hajduka-starine-novaka/





Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Споменици
« Одговор #9 послато: Август 23, 2019, 02:19:36 поподне »
У Палама је данас постављен споменик најпознатијем Романијцу, Старини Новаку. Рад јапанског умјетника Кота Сакаија.
http://www.palelive.com/postavljena-skulptura-hajduka-starine-novaka/




Јес' и Романијац и Поречанин :)
https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%B0_%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D0%BA?wprov=sfla1
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже ЛукаОБ

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 227
  • G2a-L42
Одг: Споменици
« Одговор #10 послато: Август 23, 2019, 02:41:24 поподне »
На слици је споменик Дражи Михаиловићу у Билећи. По мени одличан рад нашег вајара Миливоја Бокића.

Толико се узбуне дигло због овог споменика, да су нас наши сусједи из Федерације прозвали чак и православним Талибанима, а да не говоримо како су поједине прозападне и промуслиманске телевизије и портали једва дочекали да почну са пљувањем и позивима на рушење итд...







Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Споменици
« Одговор #11 послато: Август 23, 2019, 07:56:28 поподне »
Споменик Николају Другом.


Један од најлепших споменика у Београду.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Споменици
« Одговор #12 послато: Август 23, 2019, 08:00:34 поподне »




Мало је превише хаику  :D
Недостаје оне балканске суровости, неки нож, мач, сабља, јатаган... Ипак је хајдук он био!
Овако је, јапански, загледан у даљине Пацифика, некако пацифистички делује.
Не иде то тако...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Споменици
« Одговор #13 послато: Август 23, 2019, 08:01:21 поподне »
На слици је споменик Дражи Михаиловићу у Билећи. По мени одличан рад нашег вајара Миливоја Бокића.

Толико се узбуне дигло због овог споменика, да су нас наши сусједи из Федерације прозвали чак и православним Талибанима, а да не говоримо како су поједине прозападне и промуслиманске телевизије и портали једва дочекали да почну са пљувањем и позивима на рушење итд...





Могло је то и боље...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Споменици
« Одговор #14 послато: Август 23, 2019, 08:06:44 поподне »
Данас је откривен и споменик Мићи Орловићу у Таковској улици у Београду, поред зграде РТС-а.

http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/125/drustvo/3636006/otkriven-spomenik-mici-orlovicu-ispred-rts-a.html

Хтедох да га сликам, али се није могло прићи. Искрено, нисам баш одушевљен. Приказ Миће Орловића ми делује некако збрзано, као да су негде журили са овим спомеником. А и некако је завучен испод стамбене зграде која се налази између зграде РТС-а и Главне поште. Мислим да је легендарни Мића заслужио неко лепше и осунчаније место...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Споменици
« Одговор #15 послато: Август 23, 2019, 09:22:09 поподне »
Мало је превише хаику  :D
Недостаје оне балканске суровости, неки нож, мач, сабља, јатаган... Ипак је хајдук он био!
Овако је, јапански, загледан у даљине Пацифика, некако пацифистички делује.
Не иде то тако...

Слажем се. Требало је ово боље. Можда у будућности буде шансе за поправни. Барем би за Старину Новака требало бити довољно инспирације.





Ван мреже Јосиф из Трбушнице

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 225
Одг: Споменици
« Одговор #16 послато: Август 24, 2019, 01:47:50 поподне »
Направити споменик генералу, ратнику, са скупљеним ногама, као што је овај Чичин - то је озбиљан промашај. То јесте војнички став, али не приличи, јер изгледа као снисхођење нечему. Може бити да је автор хтео приказати официрску скромност Дражину? Канда се не  можемо ослободити губитничке психологије. Овде ми изгледа као да стоји пред учитељицом и скрива се иза заставе.

Вероватно претерујем, али ово ми је први утисак.

Ван мреже ЛукаОБ

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 227
  • G2a-L42
Одг: Споменици
« Одговор #17 послато: Август 24, 2019, 02:02:02 поподне »
Може бити да је автор хтео приказати официрску скромност Дражину?

За те детаље не знам, морали би питати вајара Бокића :)

Мада је по мени споменик добро одрађен, није Бог зна сада нека савршеност али је солидан  :D

Ван мреже ЛукаОБ

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 227
  • G2a-L42
Одг: Споменици
« Одговор #18 послато: Август 24, 2019, 02:03:23 поподне »
Мало је превише хаику  :D

То сам и ја примјетио, мало ми вуче на оне јапанске аниме цртаће  ;D


Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Споменици
« Одговор #19 послато: Август 24, 2019, 02:09:25 поподне »
На слици је споменик Дражи Михаиловићу у Билећи...

Боже ме сачувај... Испао је као неко сироче, ђаче-прваче са брадом...

Онај у Ивањици је по мени много успешнији:

Kамене рабъ и госодинъ