Аутор Тема: Предања са елементима натприродних појава  (Прочитано 24938 пута)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Предања са елементима натприродних појава
« Одговор #60 послато: Март 23, 2017, 12:13:00 пре подне »
Читајући неке од прича са приложених линкова, сетих се једне из мог родног града, коју сам чуо релативно скоро. Наиме, у нашем граду постоји солитер за који сви старији грађани знају да је то први у граду, а осим по томе што је први по старини, први је и по броју суицида који су са њега почињени. Оно што нико не помиње, а што сазнах од још коју генерацију старијих грађана, јесте да је тај солитер подигнут на месту старог турског гробља.

Да ли та чињеница нешто значи у овом случају, не знам, али такве појаве су познате у таквим случајевима.



Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Предања са елементима натприродних појава
« Одговор #61 послато: Март 23, 2017, 12:17:21 пре подне »
Читајући неке од прича са приложених линкова, сетих се једне из мог родног града, коју сам чуо релативно скоро. Наиме, у нашем граду постоји солитер за који сви старији грађани знају да је то први у граду, а осим по томе што је први по старини, први је и по броју суицида који су са њега почињени. Оно што нико не помиње, а што сазнах од још коју генерацију старијих грађана, јесте да је тај солитер подигнут на месту старог турског гробља.

Да ли та чињеница нешто значи у овом случају, не знам, али такве појаве су познате у таквим случајевима.
У мом граду се двадесетак година гради једна црква на, како кажу, старом турском гробљу. Никако је не завршавају. У међувремену су почели и потпуно завршили две друге цркве. Али са овом им не иде. Народ около прича како та црква вуче проклетство јер је на светој земљи друге вере.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Предања са елементима натприродних појава
« Одговор #62 послато: Март 23, 2017, 01:26:21 пре подне »
У народу се верује у "проклетство" и у дуговања следећих генерација...Мој отац ми је причао како се некад у нашу кућу оженио и уселио неко из друге куће, нећу да наводим презимена...Имање се поделило , међутим тај који се доселио из друге куће , који је пола имања наследио, за време ослободилачких ратова 1912. , код Новог Пазара, убије мог чукундеду , с леђа , због неке међе...Кад је његов потомак погинуо на Косову 1999.,отац каже да су то дугови...Исто тако, у селу моје мајке, мој деда по мајци је стално причао да једна фамилија , сродна нашој, има велике дугове у прошлости, и то пре несрећа које су задесиле ту фамилију...Мој даљи ујак из те фамилије се удавио у 24. години, а мој брат пре пар година, такође погинуо у 24. години, пре пар година, на Пасуљанским ливадама, био је један од она два кадета који су страдали на дипломској вежби...

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Предања са елементима натприродних појава
« Одговор #63 послато: Март 23, 2017, 01:33:29 пре подне »
Ја некако се трудим да не верујем у те ствари, али кад видим да се тако нешто дешава, није све једно...Тројица из мог села, из блиске фамилије, су страдали у 24. години, и из тих кућа нема мушких потомака...

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Предања са елементима натприродних појава
« Одговор #64 послато: Март 23, 2017, 03:53:58 пре подне »
Jeдан комшија са плаца у селу Чумић код Крагујевца, слави као  Св. Луку и преславља Св. Марка,као и ја... на Св. Марка је отишао на рад у поље, трактором и није му се дало да заврши посао, поквари му се трактор и још штошта, заборавио сам...После је тек сазнао да му је то друга слава, то ми је причао...

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Предања са елементима натприродних појава
« Одговор #65 послато: Март 23, 2017, 03:56:36 пре подне »
"Слави као"-без "као", грешка у писању

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Предања са елементима натприродних појава
« Одговор #66 послато: Март 23, 2017, 10:10:26 пре подне »
Jeдан комшија са плаца у селу Чумић код Крагујевца, слави као  Св. Луку и преславља Св. Марка,као и ја... на Св. Марка је отишао на рад у поље, трактором и није му се дало да заврши посао, поквари му се трактор и још штошта, заборавио сам...После је тек сазнао да му је то друга слава, то ми је причао...

Један Хрват, у селу моје бабе у Славонији, на Ђурђевдан је упрегао волове, сео у кола и кренуо у њиву. Кад су га опоменули, и Срби и други "Шокци" (који су поштовали овај велики православни празник, и нису ишли на њиву тог дана) да то не чини, јер ће увредити Светог Ђорђа (Јурја), он је почео да псује и свеца и празник и све остало свето...

Није ни стигао до њиве: точак је негде упао у неки канал на путу (тзв. "колотраг"), кола се изврнула и он паде са кола, закачи главом о руду и остаде мртав на месту.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Предања са елементима натприродних појава
« Одговор #67 послато: Март 23, 2017, 12:52:45 поподне »
Имам и ја две приче са елементима натприродног, из личног и непосредног искуства, које заиста не могу да објасним.

Неких 6-7 месеци након смрти моје баке по мајци, брат и ја смо сањали исти чудан сан у размаку од недељу дана. Прво је брат сањао како чује да се неко пење уз степенице, он долази до врата, гледа кроз шпијунку, и види преминулу баку како се пење и приближава вратима и креће да куца; он јој отвара, запањено је пита откуд она ту, а она га само гледа и не проговара; сан се након тога убрзо завршио. Карактеристично је било да је он био убеђен док је сањао да то није сан, већ да се стварно догађа, био је врло реалистичан за разлику од већине "обичних" снова. После отприлике недељу дана, ја сам тек био заспао у својој соби, и онда ме је из сна "пробудило" куцање на вратима; изашао сам из собе, погледао кроз шпијунку и видео баку; исто као и брат, отворио сам и запањено је питао откуд она ту, док ме је она само гледала; занимљиво је да је она у сну носила кецељу и уопште одећу коју је носила и за живота, док је унуцима спремала по кујни крофне, кифлице и остале ђаконије, и да смо и брат и ја њу видели у идентичној одећи, као и да су многи други елементи сна били потпуно исти, и да је сан био врло реалан (упаљено, пригушено светло у ходнику и одшкринута врата од собе, исто као и на јави, у мом случају). Мајка је то протумачила на тај начин, да нас се бака "ужелела" јер неко време нисмо ишли на гробље; отишли смо на гроб, упалили свећу за њену душу и након тога се ни брату ни мени нису догађали овакви снови.  :)

Друга прича је много језивија од прве, а у питању је један сан који се догодио мом брату. Он обично кад спава, спава са пребаченим ћебетом преко главе. У једном тренутку се био "пробудио", са нелагодним осећајем да се у соби, поред њега, налази још неко. Склонио је прекривач са главе и у том тренутку угледао неку човеколику фигуру која се истицала тиме што је у мрклом мраку који је владао у соби, она била још тамнија, црња од ноћи што би се рекло; та фигура је имала лице које је било скривено али је цело било у зашиљеним угловима, како нам је он касније објашњавао, и око себе је ширила ауру страха. Он се уплашио и брзо се прекрио преко главе; мислио је да се пробудио, и онда је поново открио главу, међутим, фигура му се приближила, наднела се над његовим креветом толико да је могао да разазна ужасни кез који је та угласта фаца направила; слуђен од страха, поново се прекрио преко главе и добрих 10-15 минута након тога није смео да се открије, иако се, овог пута, био стварно пробудио. Овај сан је такође, по његовим речима, био врло реалистичан; читао сам касније на интернету о тој црној фигури, и налазио да су други људи сањали сличан сан, али да је неке од њих та фигура давила док им је седела на грудима, или да су имали визију да они лебде изнад свог тела у сну док им та фигура њихово тело растрже и черечи канџама. У сваком случају, врло језиво искуство.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Предања са елементима натприродних појава
« Одговор #68 послато: Март 23, 2017, 01:02:48 поподне »
Кад пишемо разне догодовштине на ову тему увек ми падне на памет она сцена из филма ''Сабирни Центар'' кад Цига хармоникаш дође кући и каже жени:''Лепа, дођи Лепа!''. Она (Радмила Живковић) одговара:''Како то мислиш?''. Цига:''Па лепо, разболи се и умри!'' :D

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Предања са елементима натприродних појава
« Одговор #69 послато: Март 23, 2017, 01:25:21 поподне »
Кад пишемо разне догодовштине на ову тему увек ми падне на памет она сцена из филма ''Сабирни Центар'' кад Цига хармоникаш дође кући и каже жени:''Лепа, дођи Лепа!''. Она (Радмила Живковић) одговара:''Како то мислиш?''. Цига:''Па лепо, разболи се и умри!'' :D

Да, да...  ;D Легендарна сцена.  ;D Додуше, није у питању Цига хармоникаш, већ локални пекар.

<a href="https://www.youtube.com/v/kl6LZPjeanU" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/kl6LZPjeanU</a>


Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Предања са елементима натприродних појава
« Одговор #70 послато: Март 23, 2017, 02:19:05 поподне »
Како ко напише које искуство, мене подсети на другу причу...

У народу се верује у "проклетство" и у дуговања следећих генерација.

На конто овога ДушанеВучко, истражујући порекло мајчине гране породице, дошли смо до гранчице у којој су били и наши кумови. Елем, оно што нисам знао, јесте да се у корену те гранчице налазио човек који је починио тешко светогрђе, наиме, на Преображење је коњем ушао у цркву и погазио ваљда освећено грожђе. Иначе, тај сам изгледа није био православац, иако његови потомци јесу, већ како кажу Чивут. Из којих разлога је то урадио, нисам успео да дознам, али тада га је у цркви неко проклео да немају више мушког потомства. Заиста, довршавајући ту грану информатор и ја, могли смо да закључимо да се заиста више нису рађала мушка деца. То се збило негде пред Други светски рат, ако се добро сећам.

А за сад прокоментарисаћу још и Неба.

Један Хрват, у селу моје бабе у Славонији, на Ђурђевдан је упрегао волове, сео у кола и кренуо у њиву. Кад су га опоменули, и Срби и други "Шокци" (који су поштовали овај велики православни празник, и нису ишли на њиву тог дана) да то не чини, јер ће увредити Светог Ђорђа (Јурја), он је почео да псује и свеца и празник и све остало свето...

Није ни стигао до њиве: точак је негде упао у неки канал на путу (тзв. "колотраг"), кола се изврнула и он паде са кола, закачи главом о руду и остаде мртав на месту.

Да, у тим крајевима се заиста држало и до других, па како наши на њихове велике свеце нису радили, тако ни они на наше. Недавно сам чуо баш сличну причу из Допсина, где су Срби и Шокци били суседи, па о ма каквом већем празнику, суседне куће су се држале као да је и код њих празник.

У мом селу, то ми је деда причао да се десило доста давно, и он знаше само из приче, да су Швабе једаред ишле купити сено о Светом Илији, те је скупљено сено ударио гром, и наравно спалио. Свети Илија се тамо иначе веома поштује, и тај дан се ама баш ништа напољу не ради. А такође ми је причао деда, само сам ја то заборавио где, наши су ишли у сено на Светог Илију, и гром је ударио у цркву, и ушао у цркву, те опалио иконе. То ћу да проверим, па целовитију причу да пошаљем, али сећам се да је ушао у цркву и спалио иконе.



Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Предања са елементима натприродних појава
« Одговор #71 послато: Март 23, 2017, 02:26:00 поподне »
У мом селу, то ми је деда причао да се десило доста давно, и он знаше само из приче, да су Швабе једаред ишле купити сено о Светом Илији, те је скупљено сено ударио гром, и наравно спалио. Свети Илија се тамо иначе веома поштује, и тај дан се ама баш ништа напољу не ради. А такође ми је причао деда, само сам ја то заборавио где, наши су ишли у сено на Светог Илију, и гром је ударио у цркву, и ушао у цркву, те опалио иконе. То ћу да проверим, па целовитију причу да пошаљем, али сећам се да је ушао у цркву и спалио иконе.
Мени је ђед причао да су они једне године жњели раж на Преображење, на оштро противљење његове бабе. Кад су завршили и сложили снопље у крстиње, како се тамо каже, ударио је јак ветар од Дурмитора и све снопове разбуцао и однео у гору. А онда је почело невреме и пао је снег. То је било почетком педесетих. Деда ни дан данас, иако је атеиста и комуниста, не да се било шта ради на црвено слово.  :)
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Предања са елементима натприродних појава
« Одговор #72 послато: Март 23, 2017, 02:27:24 поподне »
Овакве приче су ми добро познате. Деда ми је причао да се као млад и полетан два пута "опекао" радећи на црвено слово у њиви. Не знам шта је била "казна" у једном случају, али у другом су му се после рада волови напрасно тешко разболели и једва се некако опоравили.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Предања са елементима натприродних појава
« Одговор #73 послато: Март 27, 2017, 04:36:31 поподне »
Да, да...  ;D Легендарна сцена.  ;D Додуше, није у питању Цига хармоникаш, већ локални пекар.

<a href="https://www.youtube.com/v/kl6LZPjeanU" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/kl6LZPjeanU</a>
Даааааа, нисам га дуго гледао па сам заменио лик Циге са пекаром, али свакако је сцена легендарна. :D

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Предања са елементима натприродних појава
« Одговор #74 послато: Април 01, 2017, 01:06:23 пре подне »
На мега теми о Кричима тек сад видех два занимљива коментара, Небојшин и војиненадов,

Текст Ивице Тодоровића (Етнографски институт САНУ)

МИТСКЕ ПРЕДСТАВЕ И ИДЕНТИТЕТ У ГОРЊЕМ ПОЛИМЉУ И ОКОЛНИМ ОБЛАСТИМА

"Стари народи (Кричи, Мацуре, Букумири, Грци, Латини). Током наших истраживања, као што је већ наведено, уочене су и забележене представе о древним народима, међу којима су – узимајући у обзир резултате наших досадашњих истраживања – у севернијим областима (рецимо у Дољем Колашину) посебно познати Кричи, а у јужнијим (почев од Горњег Полимља) Псоглави. Ови називи су најчешће општепознати, али је у савременим околностима често (као у случају Крича) сачуван ипак невелики број представа које се за њих везују. Примера ради, за пргаве и мале људе се у Дољем Колашину (тј. у Вранешкој долини) каже – „кричкави“, по Кричима, „о којима су причали старији људи“, и тиме се казивања о њима завршавају."

Занимљиви су ми ови Псоглави, први пут чујем за те полумитске становнике Полимља? Кога занима проблематика севера Црне Горе, текст може пронаћи и на мрежи
. ;)

Постоје предање о том народу Псоглави и у Морачи. Једна од легенди помиње да је једном приликом Псоглава отела од мајке дете Брауновића, отац се дао у потеру и после неког времена сустигао је и затекао страшан призор како Псоглава кува то дете у казану, док је као у неком обреду и трансу пребацила дојке преко рамена. Отац детета је тада убио.
Постоје још неке приче које помињу овај народ углавном у контексту тога да су били неки потпуно стран народ, врло необичног изгледа и са необичним навикама у којима се између осталог помиње то да су се бавили пљачком, да су били полудивљег изгледа и понашања, и да им канибализам није био стран
.


Nuremberg Chronicle (1493)



Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Предања са елементима натприродних појава
« Одговор #75 послато: Април 01, 2017, 11:18:30 поподне »
Да цитирам себе. Писао сам о томе на теми о Кричима.
Цитат
Псоглави се јављају у српској митологији. Пре свега у динарском појасу. Сматрани су за демоне, бића из подземног света. Веровало се да имају тело човека и главу пса, да се хране лешевима и да станују у забитим планинским пределима испод великих стена и у јамама.

Иначе, бића са телом човека и главом пса јављају се у српској, галској , грчкој и египатској митологијиј. Чини ми се да је у египатској религији један од четворице синова Хоруса имао главу пса а тело човека. Помињу их Св. Августин и Марко Поло у својим делима. Марко Поло каже да настањују простор северно од Бајкала.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Предања са елементима натприродних појава
« Одговор #76 послато: Април 02, 2017, 12:11:16 пре подне »
Да цитирам себе. Писао сам о томе на теми о Кричима.
Иначе, бића са телом човека и главом пса јављају се у српској, галској , грчкој и египатској митологијиј. Чини ми се да је у египатској религији један од четворице синова Хоруса имао главу пса а тело човека. Помињу их Св. Августин и Марко Поло у својим делима. Марко Поло каже да настањују простор северно од Бајкала.

Да, доцније видех и твоје коментаре, те сам стога очекивао да ћеш се јавити и овде.

Податак у сваком погледу, значајан, ма о чему се радило. Истина, у питању је више легенда, него нечије искуство. Ако изузмемо децу, коју су плашили псоглавцем, а која су могла уобразити да су га видели, макар у сну. ;)



Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Предања са елементима натприродних појава
« Одговор #77 послато: Април 02, 2017, 12:29:19 пре подне »
Да, доцније видех и твоје коментаре, те сам стога очекивао да ћеш се јавити и овде.

Податак у сваком погледу, значајан, ма о чему се радило. Истина, у питању је више легенда, него нечије искуство. Ако изузмемо децу, коју су плашили псоглавцем, а која су могла уобразити да су га видели, макар у сну. ;)
Могуће да су заостатак неких старих, можда и предхришћанских веровања. Не знам да се неко сусретао са њима као са другим аветима  :) Али су свакако занимљив део нашег фолклора.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Предања са елементима натприродних појава
« Одговор #78 послато: Април 07, 2017, 12:33:54 пре подне »
Ове приче нису баш за касне сате  :)
http://www.omaja.rs/price-iz-starog-mlina/naprate/
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Предања са елементима натприродних појава
« Одговор #79 послато: Април 07, 2017, 01:02:20 пре подне »
У мом граду се двадесетак година гради једна црква на, како кажу, старом турском гробљу. Никако је не завршавају. У међувремену су почели и потпуно завршили две друге цркве. Али са овом им не иде. Народ около прича како та црква вуче проклетство јер је на светој земљи друге вере.

У Јагодини?