Науке и научне дисциплине > Српски средњи век

Старе српске жупе

<< < (2/3) > >>

Синиша Јерковић:
Што се тиче нахије Ровца из 1477. године, Аличић ни Ђурђев нису успјели да убицирају сва насеља. Међутим, Барјактаревић јесте, тако да се може стећи и утисак о простирању нахије Ровца. Међутим Барјактаревић Ровца наводи као катунску, племенску нахију, тако да је могуће да жупа Ровца у ранијем периоду није ни постојала, већ да је била дио неке веће жупе, могуће Мораче. Ево тог дијела Барјактаревићевог текста:

"Ровца се у оном попису помињу као катун који има зимска и
летња боравишта. Зимска су била: Богутов до, Гостиње, Плате, Ја-
ниште и Крановић, а летња: Штитово, Вукотица, Пониквица и Бр-
њик. Ђурђев није успео да пронађе Јаништа и Крановић у Ровци-
ма. А то су била Јагњило и Каранове рупе, простор измећу ровачког
села Трмања и Пипера, недалеко од Трмањског поља, богатог травом
која је сигурно и кошена за зиму. Овако велики простор мала Ровца
су могла да чувају и за себе одрже само слогом и заједнички. Потре-
ба, опет, да се очувају пространи пашињаци и шуме, природно је го-
нила Ровчане на што тешње мећусобно збијање. Ипак су им вре-
меном јачи Пипери и Бјелопавлићи отели добар део планина (Шти-
тово, Пониквица, Вукотица).Преотето им је и негдашње зимско
боравиште Гостиље, које се (сада) налази у нижем делу Бјелопав-
лића, а за које Ровчани такође знају да је некада било њихово.
Уосталом, у прошлости је доста често неко имао онолико права и
правде колико је имао снаге и моћи. Пораније је и речено да је „ја-
чем племену била јача и правда". Ровчани су, у одпосу на суседе, били
малобројни па су им зато и отимане територије."

Као што се види, територија је доста разуђена и више подсјећа на племенску својину него на средњевјековну жупу.

Маргита Војвотк. Бањанска:

--- Цитат: vojinena  Април 29, 2015, 02:32:00 поподне ---Познати су ми ти подаци из турских дефтера. Неке од њих у којима су уписане нахије Д., Г. Морача и Ровца, успео сам уз помоћ неких наших признатих турколога да организујем превођење само тих нахија. Постоји неколико турских дефтера из разних периода османске власти на подручју Херцеговине који још увек нису преведени јер се у овој држави изгледа не сматра да су они богат извор информација из тог периода, и да могу бити од огромног значаја за изучавање и потврду историјских чињеница. Неко у овој држави би требало да се посвети прибављању и превођењу истих, а колико ја знам само за област тадашње Херцеговине има их сачуван приличан број.

--- Крај цитата ---

Потпуно подржавам вашу самоиницијативу ,очигледно је то једини начин да се дође до детаљнијих и далековидних података из наше прошлости. Ако смем  да питам, како теку превођења? И, да ли знате нешто о последњем (до сада) објављеном дефтеру " Opširni popis Bosanskog sandžaka iz 1604. godine". Sv. 1/1, ½, 2, 3 - Sarajevo, 2000 : Bošnjački institut Zürich, Orijentalni institut Sarajevo.

vojinenad:

--- Цитат: Синиша Јерковић  Април 29, 2015, 02:46:42 поподне ---Овако велики простор мала Ровца
су могла да чувају и за себе одрже само слогом и заједнички. Потре-
ба, опет, да се очувају пространи пашињаци и шуме, природно је го-
нила Ровчане на што тешње мећусобно збијање. Ипак су им вре-
меном јачи Пипери и Бјелопавлићи отели добар део планина (Шти-
тово, Пониквица, Вукотица).Преотето им је и негдашње зимско
боравиште Гостиље, које се (сада) налази у нижем делу Бјелопав-
лића, а за које Ровчани такође знају да је некада било њихово.
Уосталом, у прошлости је доста често неко имао онолико права и
правде колико је имао снаге и моћи. Пораније је и речено да је „ја-
чем племену била јача и правда". Ровчани су, у одпосу на суседе, били
малобројни па су им зато и отимане територије."

--- Крај цитата ---
Ровчани су поменуте катуне изгубили због дуговања крви према Пиперима и Бјелопавлићима, јер су ова два далеко већа и бројнија племена имала далеко мање планинских катуна и кренули су снагом своје бројности и оружјем да их преотму од Ровчана. Ровчани су у тим ситуацијама сложно се одупирали овим насртајима, и како предање то памти побили неке од нападача. Пошто су Ровчани били бројчано далеко слабији били су принуђени на ,,умир крви'' према традиционалном начину који је подразумевао да онај ко је убио и дугује крв то може ,,пребити'' давањем делова имања, планинских испаша, или плаћањем у златницима уколико их је имао, или у ,,леденицама'', пиштољима окованим сребром, који су имали велику вредност и није их било у великом броју. У овом случају Бјелопавлићи и Пипери су сигурно били највише заинтересовани да се ,,умир'' изврши са планинским испашама које су Ровчани у то време имали много више од ова два племена.

Сол:

--- Цитат: Синиша Јерковић  Април 29, 2015, 02:08:34 поподне ---Жупе Подгорја из Љетописа Попа Дукљанина:

"Барски родослов Подгорје (лат. Submontana) дијели на двије уже области, са укупно једанаест жупа. Источне жупе (налазиле су се у предјелима данашње Црне Горе) набројане су као:

Оногошт (лат. Onogoste) означена за најважнију жупу у Подгорју,
Морача (лат. Moratia)
Комерница (лат. Comerniza) и
Пива .

Западне жупе Подгорја, по Барском родослову, биле су :

Гатачко поље (лат. Gerico)
Невесињско поље (лат. Netusini)
Вишева ,
Ком (лат. Com)
Дебар (лат. Debreca) и
Рама."

--- Крај цитата ---

Оногошт има сличност са именом хунског велможе - Онегесија

https://en.wikipedia.org/wiki/Onegesius

пек:
Шта мислите о Живојину Андрејићу? Мислим да је истражио где се налазила која жупа у средњевековној Србији али оно што пише о Немањићима је стварно чудно . По њему цар Душан се двапут женио и кнез Лазар је његов син из првог брака, било је више Немања а велики жупан је син жупана Вукана а други Немања Десин син је владао источном Србијом и западном Бугарском.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију