Науке и научне дисциплине > Први светски рат

Предак учесник првог светског рата у АУ војсци

<< < (2/9) > >>

gillle:

--- Цитат: Зрно  Август 19, 2020, 12:37:39 пре подне ---Било их је много и многи су након заробљавања прешли на српску страну, не само ту, него и на италијанском фронту су прелазили на супротну страну. А мало се о томе зна какав су допринос имали добровољци из Америке који су сви били пореклом са подручја Аустроугарске. Српска војска је била тако десеткована, да без попуњавања њима не би био ни могућ пробој Солунског фронта.

--- Крај цитата ---

Тако је, Зрно!
Велики број људи о којима говориш се прикључио Српској војсци, баш као и значајан број добровољаца из Америке, ту посебне заслуге припадају Пупину, међутим, не бих рекао да је то било пресудно за пробој Солунског фронта...

Nenad M:
На Солунском фронту савезници су имали 30 дивизија, вероватно не подједнаке снаге, али тек - 30. Француска осам дивизија (од којих две колонијалне), Грчка десет, Италија једну и Велика Британија четири дивизије. Србија је учествовала са седам дивизија: Први корпус, под командом Петра Бојовића, у коме су биле Моравска, Дунавска и Дринска пешадијска, плус Коњичка дивизија, а и Прилепски батаљон; Други корпус, под командом Степе Степановића, у ком су биле Шумадијска, Тимочка и Југословенска пешадијска дивизија. Такође, под Степином командом су биле и две француске дивизије: седамнаеста и сто двадесет друга. Сад, ја не кажем да су сви добровољци ишли само у Југословенску дивизију, али већина јесте. Зато мислим да је мало претерано рећи да без те једне дивизије, од тридесет, није било могуће извршити пробој.

Exiled:

--- Цитат: Nenad M  Август 19, 2020, 07:57:18 пре подне ---На Солунском фронту савезници су имали 30 дивизија, вероватно не подједнаке снаге, али тек - 30. Француска осам дивизија (од којих две колонијалне), Грчка десет, Италија једну и Велика Британија четири дивизије. Србија је учествовала са седам дивизија: Први корпус, под командом Петра Бојовића, у коме су биле Моравска, Дунавска и Дринска пешадијска, плус Коњичка дивизија, а и Прилепски батаљон; Други корпус, под командом Степе Степановића, у ком су биле Шумадијска, Тимочка и Југословенска пешадијска дивизија. Такође, под Степином командом су биле и две француске дивизије: седамнаеста и сто двадесет друга. Сад, ја не кажем да су сви добровољци ишли само у Југословенску дивизију, али већина јесте. Зато мислим да је мало претерано рећи да без те једне дивизије, од тридесет, није било могуће извршити пробој.

--- Крај цитата ---
U redu je statistika i brojke ali to ne oslikava stanje na terenu.Naša vojska je kidisala i išla pravo na bajonet,ne misliš da su saveznici sa istim žarom to radili.Nije njima Srbija rodna gruda pa da je osvajaju srcem.Tako da je uticaj dobrovoljaca bio veliki a da li i presudan ne bih da sudim...

Зрно:
Нисам се добро изразио. Поента је била у укупном броју српских војника. Колико их је преживело голготу и болести и било спремно за пробој, а колико је било добровољаца. Да ли постоје ти бројеви? Наравно да би пробили фронт, јер је то био подухват више земаља и армија. Знам сасвим поуздано за 15-20 војника из мог села који су били на српској страни, већином из Америке, а неки путем заробљавања. То је само једно село. Узмимо у обзир да је било хиљаде српских села по територији данашње Хрватске и БиХ. Колики је то онда број?

Rimidalv:

--- Цитат: Nenad M  Август 19, 2020, 07:57:18 пре подне ---На Солунском фронту савезници су имали 30 дивизија, вероватно не подједнаке снаге, али тек - 30. Француска осам дивизија (од којих две колонијалне), Грчка десет, Италија једну и Велика Британија четири дивизије. Србија је учествовала са седам дивизија: Први корпус, под командом Петра Бојовића, у коме су биле Моравска, Дунавска и Дринска пешадијска, плус Коњичка дивизија, а и Прилепски батаљон; Други корпус, под командом Степе Степановића, у ком су биле Шумадијска, Тимочка и Југословенска пешадијска дивизија. Такође, под Степином командом су биле и две француске дивизије: седамнаеста и сто двадесет друга. Сад, ја не кажем да су сви добровољци ишли само у Југословенску дивизију, али већина јесте. Зато мислим да је мало претерано рећи да без те једне дивизије, од тридесет, није било могуће извршити пробој.

--- Крај цитата ---

Југословенска дивизија је формирана од стране добровољаца који су били заробљени у Русији, док су остали били попуна у другим дивизијама.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију