Науке и научне дисциплине > Историја

Занимљива историја

<< < (3/14) > >>

Nebo:

--- Цитат: Rimidalv  Мај 27, 2020, 10:49:58 пре подне ---У литератури о добровољцима се такође може наћи термин - усташ.

--- Крај цитата ---

Колико сам приметио читајући о Херцеговачком, али и бокешким устанцима, термин "усташ" (у множини "усташи") се много чешће користи.

Грк:

--- Цитат: marigold  Мај 27, 2020, 12:34:46 пре подне ---Али, његов надгробни споменик је сведок свега тога. Име му је било Којо Оборина. Био је Србин. Поносни Србин и поносни усташа. Свако ко је некада отишао на старо херцеговачко гробље у место Поплат код градица Стоца на Брегави могао се својим очима уверити да на том гробу пише ћирилицом: Овђе почива Којо Оборина – УСТАША, затим је наведена година његовог рођења 1852.година и прва два броја године смрти 19 која касније није дописана.

--- Крај цитата ---

У аустроугарском попису из 1879. године, Којо Оборина је пописан у кући под редним бројем 42. Види се да је то једина кућа Оборина у Доњем Поплату, па можда и не чуди да је могуће неожењен и без насљедника, сам себи за живота подигао споменик.

Неко ко позаје то село, на примјер Кор, би могао дати још података о овој кући Оборина.


dko:

--- Цитат: Nebo  Мај 27, 2020, 12:36:36 поподне ---Колико сам приметио читајући о Херцеговачком, али и бокешким устанцима, термин "усташ" (у множини "усташи") се много чешће користи.

--- Крај цитата ---

тако је писало, 'усташ', на фотки мог чукундеде из времена херцеговачког устанка. плус, ако сам добро разумео, фудбалски клуб у невесињу се пре рата звао 'усташ'.

Nebo:

--- Цитат: dko  Мај 27, 2020, 02:19:51 поподне ---фудбалски клуб у невесињу се пре рата звао 'усташ'.

--- Крај цитата ---

Да, основан 1932. године као ФК "Усташ".

Касније су, пре Другог светског рата, постојала два клуба у Невесињу - "Невесињац" и "Обилић", а после рата ФК "Слога" и коначно ФК "Вележ".

https://sr.wikipedia.org/sr-ec/%D0%A4%D0%9A_%D0%92%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%B6_%D0%9D%D0%B5%D0%B2%D0%B5%D1%81%D0%B8%D1%9A%D0%B5

Blazhinho:

--- Цитат ---У аустроугарском попису из 1879. године, Којо Оборина је пописан у кући под редним бројем 42. Види се да је то једина кућа Оборина у Доњем Поплату, па можда и не чуди да је могуће неожењен и без насљедника, сам себи за живота подигао споменик.

Неко ко позаје то село, на примјер Кор, би могао дати још података о овој кући Оборина.
--- Крај цитата ---

Gde ste nasli ovaj popis, i ima li i ostalih austrougarskih popisa?

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију