Науке и научне дисциплине > Први светски рат

Војни распоред српске војске у Првом светском рату

<< < (2/4) > >>

ДушанВучко:

--- Цитат: Romanijski  Јун 18, 2019, 02:47:20 поподне --- И мене је ова тема заинтересовала, али из сличног угла. Гдје су били распоређени прекодрински срби који су пребјегли из Аустроугарске војске и који су дошли као добровољци.
Јел постојало правило или је бивало по принципу прве јединице на коју су наишли да их је она прихватала...

--- Крај цитата ---
Верујем да је било по принципу доласка у прву јединицу на коју су наишли и сигурно тамо где је била прека потреба...Добровољци су вероватно били распоређивани на критичним позицијама, јер питање је да је ли у тим околностима било времена за неко планско и системско организовање добровољаца, осим на лицу места укључивање у борбе (пошто само укључивање добровољаца није било планско, него се радило о пребезима из њихове у нашу војску). Са становишта команде, онај ко је био добровољац, самим тим је и јако мотивисан за борбу и ти људи су били и најпотребнији на борбеним положајима. Не верујем да би неко ко је прешао на Сави у наше редове, био прекомандован на неку позадинску позицију ( то ни сам војник који је прешао на нашу страну, не би хтео)

Nikola М:

--- Цитат: НиколаВук  Јун 18, 2019, 01:04:08 поподне ---На овом линку се могу наћи корисне информације што се тога тиче, као и мапа дивизијских области:

https://otadzbinapamti.rs/srpska-vojska-na-pocetku-velikog-rata-1914-godine/



--- Крај цитата ---

Овде у тексту са линка помињу команданта Тимочке дивизије 1. позива, али је ту словна грешка, јер се генерал презивао Кондић, а не Кандић. Занимљиво је то што је он био потомак Конде Бимбаше, борца из Првог српског устанка.

Blazhinho:
Ovo i mene zanima. Moj pradeda je, prema pricama, poginuo 1915. u ratu i to je sve sto se zna. To je zvanicna verzija i to mu pise na spomeniku. Istrazivao sam, ali i dalje nisam pronasao gde se borio i u kojoj je jedinici bio. Naime, mi smo iz sela Medjuluzja kod Mladenovca, pa bi trebalo da je on bio u Dunavskoj diviziji, i to u 7. pesadijskom puku, sudeci po ovoj karti. Ali, opet, pitanje je da li je bas bio u pesadiji. U maticnoj knjizi pise da je rodjen 1872, pa bi trebalo da je bio trecepozivac. Dakle, i to dodatno komplikuje, ne znam na koji nacin su rasporedjivali vojnike III poziva. Onda, na sajtu Crvenog krsta, nasao sam medju zarobljenicima coveka sa istim imenom i prezimenom i jos pise da je iz Mladenovca, ali je rodjen 1886. godine. Dalje, na onom CD-u se pominju 4 vojnika sa istim imenom i prezimenom, ali veliko je pitanje da li je neko od njih on. Trojica su iz 18. pesadijskog puka, a dvojica od njih iz Mladenovca. Taj 18. puk je isto bio sa sedistem u Beogradu, kao i 7, dok je cetvrti covek iz 3. puka, koji je bio u Pirotu. Trebalo da nije taj. E sad, sto se ostale trojice tice, mada su to mozda dva coveka, pa jedan upisan 2 puta, ili cak sve jedan covek, dvojica njih su ranjena u avgustu 1914, a treci je primljen u bolnicu u Francuskoj 1917. A onaj cetvrti, koji bi trebalo da je iz Pirota ili okoline, sudeci po vojnoj jedinici, je takodje bio u istoj bolnici, samo primljen 3 meseca kasnije. Uglavnom, ni kod jednog od njih ne pise da je umro, niti se pominje 1915. godina. Da li neko zna nesto vise? Makar oko tih pukova, jedinica, divizija, trecepozivaca i njihovih borbi.
Evo i karte koju sam nasao. https://prnt.sc/rd659z

NenadN:
И ја имам сличан проблем са прадедом и одређивањем његове јединице и ратног пута. Чиљенице, које су неспорне, су следеће:

- Борио се у оба балканска рата и у 1. светском рату.
- Прешао је Албанију.
- Борио се на Солунском фронту и учествовао у пробоју фронта али је после пробоја већ негде у Србији умро. Разлог смрти није тачно упамћен - или од тифуса или од гангрене.


Проблеми су следећи:

1. Позив
Мој прадеда Милан (Стевана) Новаковић рођен је 5. септембра 1881. године па је тиме 5. септембра 1912. године напунио 31. годину живота. Мобилизација уочи 1. балканског рата вршена је крајем септембра 1912. године. Питање је дакле којем позиву је припадао, првом или другом. У литаратури се подела на позиве по годинама старости не излаже увек сасвим исто. У неким делима се наводи да је први позив до 31. године а други позив од 32. године, а у неким делима се наводи да је први позив до 31. године а други позив од 31. године. Чињеница на изглед безначајна, али многима је та граница одредила борбену јединицу и тиме даљи животни пут.

Следеће питање у вези позива је да ли се распоред, једном одређен приликом мобилизације, касније мењао кад је неко по старости прешао границу између два позива.

Даље, да ли је између првог и другог балканског рата војска отпуштена па поново мобилисана са уважавањем старости у том тренутку ради поделе на позиве или је подела на позиве вршена према стању из времена првог балканског рата или се војска уопште није распуштала (што се мени чини вероватније, обзиром на кратко време) и остао је у другом балканском рату распоред по јединицама идентичан ономе из првог балканског рата?

Слично питање везано је и за мобилизацију пред 1. светски рат, да ли је подела на позиве вршена према тадашњем стању (по тадашњој старости) или су војници били распоређивани по јединицама према томе како су били распоређени у балканским ратовима.


2. Јединица
Прадеда је рођен и живо је у Лозовику, округ Смедеревски, срез Орашки. Према томе требао је да буде распоређен у 8. пук (Пожаревачки) Дунавске дивизије, батаљонско место Смедерево, али питање (види под 1.) у који позив и да ли је касније мењао јединицу због навршених година старости.

Међутим, сачувано је његово писмо датирано 13. август 1914. У том писму он се обраћа свом оцу и наводи да су "путовали три дана", да су "пропали од пута" и мало даље наводи да су "стигли у Ужице". Ово са Ужицама мени се никако не уклапа у распоред у Дунавску дивизију 2. позива која је била тих дана августа 1914 у склопу 1. армије и налазила се распоређена према Дунаву. Али ни Дунавска дивизија 1. позива није била распоређена код Ужица, већ у склопу 2. армије јужно од Београда.

Да ли је могуће, да је Дунавска дивизија 1. позива (или један њен део) за три дана (од 10. до 13. августа) напустила положаје јужно од Београда и стигла до Ужица? Према доступним подацима мобилизација српске војске изведена је наиме од 26. до 30. јула, а концентрација од 31. јула до 9. августа.

Поздрав,
Ненад


Goran Perovic 66:
https://otadzbinapamti.rs/srpska-vojska-na-pocetku-velikog-rata-1914-godine/

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију