Науке и научне дисциплине > Други светски рат

D-Day

<< < (2/2)

Златан:
Kичма Вермахта је свакако сломљена на источном фронту и то говоре сувопарне чињенице.
Рудигер Оверманс немачки официр и ратни историчар је објавио следеће губитке по фронтовима.



Дакле по њему се види да је апсолутна већина погинула на источном фронту. Ова бројка од 52% се односи само на борбена дејства, тако да исти Оверманс говори да су у логорима и у заробљеништву погинули укупно до 4.5 милиона војника Вермахта. А по неким руским изворима је та бројка и нешто већа. Ко жели да прочита цео рад, уз познавање немачког језика може га наћи на https://www.stsg.de/cms/sites/default/files/dateien/texte/Overmans.pdf

С тога, исти Оверманс у својој књизи  "Deutsche militärische Verluste im Zweiten Weltkrieg". — 2st Ed. — München, 2000" говори да је преко 60% личног састава Вермахта и 73% војне технике погинуло тј било уништено на источном фронту.

Постоје и многи језици у Русији који данас говоре да су савезници (САД) ушли онда тек у рат, када је победник већ био известан. То се поткрепљује чињеницом коју је ДушанВучко овде већ поменуо, а то је да од "Курске Дуге" 1943. године Вермахт више ни један офанзивни корак није био у стању да примени. Сва њихова дејства су била приморана дефанзивна дејства проузрокована напредовањем Црвене Армије.

Црвена Армија је у јуну 1944. већ одавно била у офанизиви. До тада су већ ослободили су целу територију савремене Русије, укључујући Кијев и Минск - док су Рига, Талин, Букурешт, Београд били ослобођени већ јесени лета/јесени 1944. године.

Ова слика са немачке странице википедије лепо показује место фронта у тренутку уласка савезника у рат и пуно говори о уделу СССР у победи над фашизмом.



---

Руски народ је у том рату још једном показао невероватно способност сналажења и напредовања на свим фронтовима у невероватним околностима. Од расула 1941. године где су у обавештајном и у тактичко-војном смислу били недорасли Верхмату, до Курске Дуге 1943. године, у којој је заправо немачка офанзива почела тек након што је руска артиљерија сат времена дејствовала по њиховим позицијама, јер су тачно унапред знали место и сат почетка немачке офанзиве.

Лепо је да савезници овај дан обележавају, јер и њихове војне и цивилне жртве требају бити упамћене. Помогли су Совјетском Савезу да се тај рат заврши доста раније него што би то без њих било реално.

Златан:
Све је то наравно као и код нас имало катастрофалне последице на наталитет СССР, које се графички овде лепо виде:

НиколаВук:

--- Цитат: Златан  Јун 06, 2019, 11:17:56 пре подне ---Лепо је да савезници овај дан обележавају, јер и њихове војне и цивилне жртве требају бити упамћене. Помогли су Совјетском Савезу да се тај рат заврши доста раније него што би то без њих било реално.

--- Крај цитата ---

У вези са овим, треба се подсетити и ленд-лис (lend-lease) програма помоћи СССР-у којим је САД, уз Велику Британију, поморским путем дотурао оружје, војну технику, храну, муницију, лекове и остале потрепштине. Данас Руси ту помоћ углавном умањују и ниподаштавају, Американци и Британци с друге стране можда прецењују њен допринос победи Совјета над нацистима али стоји да се рат свакако не би тако брзо завршио и без још већих губитака да те помоћи није било.

Навигација

[0] Индекс порука

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију