Науке и научне дисциплине > Први светски рат

Албанска споменица

<< < (2/3) > >>

Селаковић:
Ова двојица на средини фотографије личе на генерала Петра Живковића и Николу Узуновића. Знаш ли ко су они?

Милан Петровић:

--- Цитат: Селаковић  Децембар 30, 2018, 12:05:09 поподне ---Ова двојица на средини фотографије личе на генерала Петра Живковића и Николу Узуновића. Знаш ли ко су они?

--- Крај цитата ---

Заиста, не. На полеђини фотографије стоји година 1932., али је преко треће цифре написана и двојка, тако да нисам сигуран да ли је 1932. или 1922. Ко су они?

Селаковић:

--- Цитат: Милан Петровић  Децембар 30, 2018, 12:14:02 поподне ---
--- Цитат: Селаковић  Децембар 30, 2018, 12:05:09 поподне ---Ова двојица на средини фотографије личе на генерала Петра Живковића и Николу Узуновића. Знаш ли ко су они?

--- Крај цитата ---
Ко су они?

--- Крај цитата ---

Сад видим да је звучало као да те пропитујем ко су Живковић и Узуновић, а уствари сам питао "да ли знаш ко су двојица на средини фотографије". Њих двојица су били важне политичке личности у Краљевини, били су "премијери", чланови ЈНСа...

Милан Петровић:

--- Цитат: Селаковић  Децембар 30, 2018, 12:27:13 поподне ---
--- Цитат: Милан Петровић  Децембар 30, 2018, 12:14:02 поподне ---
--- Цитат: Селаковић  Децембар 30, 2018, 12:05:09 поподне ---Ова двојица на средини фотографије личе на генерала Петра Живковића и Николу Узуновића. Знаш ли ко су они?

--- Крај цитата ---
Ко су они?

--- Крај цитата ---

Сад видим да је звучало као да те пропитујем ко су Живковић и Узуновић, а уствари сам питао "да ли знаш ко су двојица на средини фотографије". Њих двојица су били важне политичке личности у Краљевини, били су "премијери", чланови ЈНСа...

--- Крај цитата ---

Таман посла.  :D

То је једна грана породице о којој мало знам и значи ми свака информација. Претпостављам да онда оно што ми је отац пренео може бити истина, да је Ђорђе Младеновић био некакав управник у кумановској области, чини ми се да се тако изразио.

Азот:

--- Цитат: vojislav.ananic  Децембар 30, 2018, 11:18:24 пре подне ---https://www.zapadnisrbi.com/images/PDF/Dusan%20Uzelac-Srbi-Like-Solunski-Dobrovoljci.pdf

--- Крај цитата ---
Хвала на линку, бацила сам поглед  и има доста занимљивих информација, треба сести и ишчитати.

Оно што ми је привукло пажњу јесте

Осим страховитих патњи на релацији од Скадра до места Свети
Јован Медовски српској војсци и народу предстојао је и пут до Драча
и Валоне. И на том путу остајали су небројени лешеви изнемоглих војника, цивила и животиња. А пребацивање на острво Крф било је изразито споро и мучно. Савезници и српска Врховна команда, с обзиром
на близину, предвидели су да ће Италија прихватити српску војску и
избеглице по приспећу на јадранско приморје. Уместо да притекну у
помоћ у тим судбоносним данима за Србију, Италијани су прибегли
уцењивању, тражећи одрицање Србије од дела Нишке декларације која
се односила на уједињење Срба, Хрвата и Словенаца. Србија је то одбила, па је неблаговремена евакуација на острво Крф због
 саботирања
Италијана имала за последицу губитак око 127.000 војника и добровољаца умрлих од болести, исцрпљености и глади. Италијанска војска је
по налогу своје владе затворила чак и прилазе валонском пристаништу
пред „поцепаним, прозеблим, изгладнелим, болесним и од умора скоро
мртвим људима”

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију